Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla

Testament Alfreda Nobla
Pierwsza strona testamentu Nobla z 1895 roku
Druga strona testamentu Nobla z 1895 roku
Trzecia strona testamentu Nobla z 1895 roku
Czwarta strona testamentu Nobla z 1895 roku

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla – osoby i organizacje, którym za działalność na rzecz światowego pokoju została przyznana przez Norweski Komitet Noblowski Pokojowa Nagroda Nobla. Wyróżnienie to ufundowane zostało testamentem szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla[1]. Nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Nobla. Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla przyznawana jest przez organizację norweską[2].

Nominacja i wybór kandydatów

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana kandydatom (ludziom lub organizacjom), którzy

wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych[a].

Zgodnie z wolą fundatora laureaci nagrody wybierani są przez pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski, którego członkowie są powoływani przez Storting[1]. Nominacje kandydatów mogą być zgłaszane przez:

  • parlamentarzystów lub członków rządów;
  • członków sądów międzynarodowych;
  • rektorów uniwersytetów, profesorów socjologii, historii, prawa i teologii oraz dyrektorów instytutów badań nad pokojem i instytutów badań polityki zagranicznej;
  • laureatów Pokojowej Nagrody Nobla;
  • członków zarządów organizacji, którym przyznano Pokojową Nagrodę Nobla;
  • obecnych i byłych członków Norweskiego Komitetu Noblowskiego;
  • byłych doradców tegoż Komitetu[3].

Nominacje do nagrody przyznawanej w danym roku mogą być nadsyłane od września roku poprzedniego do 1 lutego roku jej wręczenia, jednak kandydatury zgłoszone (z powodów niezależnych od zgłaszającego) po tym terminie będą również rozważane, tyle że w następnym roku[3]. Po otrzymaniu kandydatur Komitet ocenia działania kandydatów i przygotowuje krótką listę kandydatur, które będą rozważane w dalszych etapach prac. Krótka lista (zawierająca zwykle od 12 do 30 nazwisk[3]) jest przedstawiana doradcom Komitetu. Ciało doradcze tworzy niewielka grupa profesorów uniwersytetów norweskich biegłych w dziedzinach związanych z Pokojową Nagrodą Nobla, oraz dyrektor i dyrektor naukowy Norweskiego Instytutu Noblowskiego. Doradcy mają kilka miesięcy na sporządzenie raportów, zawierających ich opinie na temat kandydatów. Komitet Noblowski ma prawo prosić o taki raport również ekspertów niebędących doradcami[3].

Po przedstawieniu raportów doradców członkowie Komitetu debatują nad kandydatami z krótkiej listy. Komitet może prosić o pomoc w zbieraniu dodatkowych informacji na temat kandydatów doradców, zwłaszcza w sytuacji, gdy kandydat jest zaangażowany w bieżące sprawy polityczne[3]. Ostateczny wybór laureata musi być dokonany najpóźniej na ostatnim posiedzeniu Komitetu przed ogłoszeniem nazwiska wyróżnionego (początek października)[3], zwykle jednak Komitet ustala werdykt w połowie września[3]. Wybór laureata dokonywany jest w głosowaniu większościowym[3].

Nominacje oraz nazwiska nominujących oraz wszystkie informacje dotyczące nominacji, tak publiczne, jak i prywatne, pozostają tajne przez 50 lat. Klauzula tajności zabrania również informowania samych nominowanych, nawet w prywatnych rozmowach[3].

Nominowani bez wyróżnienia

Po wygaśnięciu klauzuli tajności Komitet Noblowski może ujawnić nazwiska osób nominowanych, które nie zostały wyróżnione Pokojową Nagrodą Nobla, wraz z danymi zgłaszającego i uzasadnieniem. Baza danych osób nominowanych jest dostępna na stronie internetowej Fundacji Nobla[4]. Trzy najczęściej poszukiwane nazwiska to Józef Stalin, Mahatma Gandhi oraz Adolf Hitler[5]. Kandydatura Stalina wysuwana była dwukrotnie, w 1945 i 1948 z jednakowym uzasadnieniem: Za wysiłki na rzecz zakończenia II wojny światowej. Gandhi jako pokojowy bojownik o poszanowanie praw człowieka nominowany był aż pięciokrotnie, przy czym ostatnia nominacja napłynęła do Komitetu krótko przed jego zabójstwem, w styczniu 1948 roku. Pomimo że Komitet doceniał działania Gandhiego, jego działalność była krytykowana przez wiele osób związanych z ruchem pokojowym[6]. W związku z ostatnią kandydaturą Komitet rozważał wyróżnienie pośmiertne[6], jednak ostatecznie Komitet zdecydował nie przyznawać Nagrody za 1948 rok, z uzasadnieniem: brak odpowiedniego żyjącego kandydata[b].

Kandydatura Hitlera została wysunięta w 1939 roku przez członka Stortingu, Erika Gottfrida Christiana Brandta, zadeklarowanego antyfaszystę. Nominację tę tłumaczył on jako ironiczną krytykę ówczesnej debaty politycznej w Szwecji. Była to jego odpowiedź na nominację Neville’a Chamberlaina zgłoszoną przez grupę parlamentarzystów, do której to nominacji Brandt odnosił się sceptycznie[5]. W związku z tym, że krytyka przez nominację Hitlera nie została zrozumiana, w liście datowanym na 1 lutego 1939 Brandt wycofał tę nominację.

Na liście nominowanych w latach 1901–1956, którzy nie zostali uznani przez Komitet za godnych wyróżnienia, znajdują się ponadto nazwiska wielu polityków, artystów, działaczy społecznych oraz członków rodzin królewskich[5]. Komitet podaje, że najczęściej zgłaszaną kandydaturą była Jane Addams. Od roku 1916 aż do 1931, w którym została wyróżniona napłynęło aż 91 nominacji jej osoby[5].

Nagroda

Pokojowa Nagroda Nobla
Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w 2009 – przemówienie laureata (Barack Obama). Obecny jest król Harald V z małżonką Sonją oraz następca tronu, książę Haakon z księżną Mette-Marit
Dyplom Willego Brandta z 1971 roku
Medal Jimmy’ego Cartera
Dyplom Léona Bourgeois z 1920 roku

Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbywa się 10 grudnia w Oslo, w obecności norweskiej rodziny królewskiej – na czele z monarchą panującym – i przedstawicieli rządu norweskiego, Stortingu i korpusu dyplomatycznego[7]. Od 1990 roku uroczystość ta odbywa się w budynku ratusza w Oslo. W poprzednich latach ceremonia odbywała się w budynku Norweskiego Instytutu Noblowskiego (1901–1904), w Stortingsbygningen (1905–1946) oraz w auli Uniwersytetu w Oslo (1947–1989)[7]. Tradycyjnie uroczystość zaczyna przemówienie przewodniczącego Komitetu Noblowskiego, który przedstawia postać laureata oraz wyjaśnia motywy, jakimi kierował się Komitet przyznając wyróżnienie. Po tym wprowadzeniu przewodniczący wzywa laureata do odebrania dyplomu i medalu, po czym wygłasza on przemówienie. Nagroda pieniężna nie jest wręczana podczas tej uroczystości[7]. Tradycją jest również bankiet, który odbywa się w dniu wręczenia wyróżnienia, 10 grudnia wieczorem[8]. W trakcie bankietu wygłaszane są trzy przemówienia: laudacja zastępcy przewodniczącego Komitetu Noblowskiego, mowa laureata oraz mowa przewodniczącego Stortingu. Przy stole honorowym umieszczonym w środku sali wraz z laureatem zasiadają: przewodniczący Komitetu Noblowskiego, stały sekretarz Komitetu, premier Norwegii, przewodniczący Stortingu oraz od 2006 roku, król i królowa Norwegii[7].

Każdy laureat otrzymuje dyplom, medal oraz nagrodę pieniężną, której wysokość ustala co roku Fundacja Nobla (w 2017 było to 9 mln SEK)[9][10]. Oryginalny dyplom, autorstwa Gerharda Munthe, zawierał motyw lwa widniejącego na herbie Norwegii. Miało to podkreślać związek pomiędzy Komitetem Noblowskim i Stortingiem. W latach 1970–1990 dyplomy były zdobione grafiką przygotowaną przez Ørnulfa Ranheimsætera. W 1991 roku podjęto decyzję o corocznej zmianie grafiki dyplomu, od tego też roku dyplomy są wypisywane ręcznie[11]. Zmienność dyplomu nie dotyczy samego tekstu, który od 1901 roku brzmi:

Komitet Noblowski Stortingu, zgodnie z warunkami opisanymi w testamencie Alfreda Nobla z dnia 27 listopada 1895 odznaczył [imię i nazwisko laureata] Pokojową Nagrodą Nobla za rok...[c][11]

W czasie uroczystości wręczenia Nagrody, laureaci otrzymują również medal. Został on zaprojektowany przez Gustava Vigelanda i był to jedyny medal stworzony przez tego artystę[12]. Do 1980 roku medal wykonywany był z 24-karatowego złota i ważył 192 gramy. Od tamtego roku medal wykonywany jest z 18-karatowego złota i jest o 4 gramy cięższy. Średnica medalu pozostała niezmieniona i wynosi 6,6 cm. Na awersie medalu znajduje się podobizna Alfreda Nobla, na obwodzie zaś umieszczone jest jego imię, nazwisko oraz daty: narodzin i zgonu. Na rewersie umieszczony jest wizerunek trzech nagich mężczyzn obejmujących się wzajemnie i inskrypcja w języku łacińskim: Pro pace et fraternitate gentium (Dla pokoju i braterstwa między ludźmi). Na rancie medalu wyryte jest imię i nazwisko laureata, rok, w którym został on wyróżniony oraz napis w języku francuskim Prix Nobel de la Paix (Pokojowa Nagroda Nobla)[12].

Statystyki

Do 2022 roku Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 103 razy, przy czym dwukrotnie wyróżnione zostały trzy osoby (w 1994 i 2011), 31 razy Nagrodę odebrało dwoje laureatów, zaś 68 razy wyróżniona była jedna osoba[5]. Statut Fundacji Nobla przewiduje, że jeśli w danym roku wkład żadnego z kandydatów nie został uznany za godny wyróżnienia, Nagroda nie jest przyznawana, zaś środki na nią przeznaczone przekazywane są na kolejny rok. W latach 1901–2017 taka sytuacja miała miejsce 19 razy[5]. Nagrodą wyróżnionych zostało łącznie 140 laureatów, w tym 110 to laureaci indywidualni, zaś 30 to organizacje[13], przy czym wyróżnionych zostało 27 organizacji, gdyż Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża był wyróżniony trzykrotnie, a urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców dwukrotnie. Poza wspomnianymi organizacjami jeden z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, Linus Pauling, został również wyróżniony Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za rok 1954[14]. Wśród indywidualnych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla znalazło się do 2022 roku 17 kobiet i 93 mężczyzn[5]. Pierwszą kobietą wyróżnioną przez Komitet Noblowski była Bertha von Suttner, laureatka Nagrody za 1905 rok. Do 2015 roku jeden z laureatów odmówił przyjęcia Nagrody. Był to Lê Đức Thọ wyróżniony w 1973 wspólnie z Henrym Kissingerem za negocjacje w czasie konfliktu w Wietnamie. Odmowę uzasadnił naruszeniem warunków rozejmu przez Stany Zjednoczone[15]. Trzech laureatów było w chwili wyróżnienia aresztowanych: Carl von Ossietzky (laureat za rok 1935), Aung San Suu Kyi (1991) oraz Liu Xiaobo (2010).

W 1961 roku Komitet zdecydował, że laureatem Nagrody za ten rok zostanie Dag Hammarskjöld, który zginął w katastrofie lotniczej 18 września tegoż roku. Jest to jedyny przypadek pośmiertnego wyróżnienia Pokojową Nagrodą Nobla[5]. Od 1974 statut Fundacji Nobla zabrania wyróżniania pośmiertnego[16]. W przypadku, gdy laureat zmarł przed wręczeniem, ale po ogłoszeniu werdyktu Komitetu, uznawany jest za wyróżnionego[16].

Laureaci

Poniższa tabela zawiera chronologiczny spis osób odznaczonych Pokojową Nagrodą Nobla z podanym uzasadnieniem bądź dziedziną, za działalność w której laureat został wyróżniony.

RokWyróżniony[17]Kraj[d]Uzasadnienie
1901Frederic Passy.jpgFrédéric Passy[18] Francja„Passy był naturalnym wyborem na pierwszego laureata odkąd był jednym z głównych założycieli Unii Międzyparlamentarnej i organizatorów pierwszego Światowego Kongresu Pokojowego”[e][19]
Henry Dunant-young.jpgHenri Jean Dunant[20] SzwajcariaZałożyciel Czerwonego Krzyża i inicjator Konwencji Genewskiej
1902Ducommun.jpgÉlie Ducommun[21] SzwajcariaPierwszy honorowy sekretarz Międzynarodowego Stałego Biura Pokoju w Bernie
Charles Albert Gobat.jpgCharles-Albert Gobat[22]Pierwszy sekretarz generalny Unii Międzyparlamentarnej[19]
1903Cremer.jpgWilliam Randal Cremer[23] Wielka Brytania„Za bycie pierwszym ojcem Unii Międzyparlamentarnej[f][19]
1904Logo of Institut de Droit International.svgInstytut Prawa Międzynarodowego[24] Belgia„Za wysiłki mające na celu uformowanie ogólnych zasad studiów nad prawem międzynarodowym”[19]
1905Bertha-von-Suttner-1906.jpgBertha von Suttner[25] Austro-WęgryHonorowa przewodnicząca Międzynarodowego Stałego Biura Pokoju
1906President Theodore Roosevelt, 1904.jpgTheodore Roosevelt[26] Stany ZjednoczoneWspółtwórca różnych traktatów pokojowych
1907Ernesto Teodoro Moneta.jpgErnesto Teodoro Moneta[27] Włochy„Główny lider włoskiego ruchu pokojowego”[19]
Louis Renault jurist.gifLouis Renault[28] FrancjaProfesor prawa międzynarodowego
1908KParnoldson.jpgKlas Pontus Arnoldson[29] SzwecjaZałożyciel Szwedzkiej Ligi Pokojowej i Arbitrażowej
Frederik Bajer by E. Møller.jpgFredrik Bajer[30] DaniaHonorowy przewodniczący Międzynarodowego Stałego Biura Pokoju
1909Auguste Beernaert(03).jpgAuguste Beernaert[31] BelgiaCzłonek Stałego Trybunału Arbitrażowego
PaulBalluet.gifPaul Henri d’Estournelles de Constant[32] FrancjaZałożyciel i przewodniczący francuskiej grupy parlamentarnej arbitrażu międzynarodowego
1910IPB logo.svgMiędzynarodowe Stałe Biuro Pokoju[33] Szwajcaria„Za działalność łączącą społeczeństwa pokojowe w różnych krajach”[34]
1911Fried, Alfred Hermann (1864-1921).jpgAlfred Hermann Fried[35] Austro-WęgryZałożyciel czasopisma Die Friedens-Warte (ang. Journal of International Peace and Organization), pierwszego i najstarszego (wydawanego od 1899) pisma w obszarze niemieckojęzycznym, służącego jako forum dyskusji i prezentacji poglądów na tematy związane z utrzymaniem pokoju.
TMCasser.jpgTobias Asser[36] Holandia„(...) był także członkiem Stałego Trybunału Arbitrażowego, jak również inicjatorem Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego[g][19]
1912Elihu Root, bw photo portrait, 1902.jpgElihu Root[37] Stany ZjednoczoneInicjator różnych porozumień arbitrażowych
1913HenriLaFontaine.jpgHenri La Fontaine[38] BelgiaPrzewodniczący Międzynarodowego Stałego Biura Pokoju
1914Nie przyznano
1915Nie przyznano
1916Nie przyznano
1917Flag of the ICRC (with full logo).svgMiędzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża[39] SzwajcariaZa działalność na polu pomocy humanitarnej
1918Nie przyznano
1919Thomas Woodrow Wilson, Harris & Ewing bw photo portrait, 1919.jpgWoodrow Wilson[40] Stany ZjednoczoneZałożyciel Ligi Narodów
1920Bourgeoi.jpgLéon Bourgeois[41] FrancjaPrzewodniczący Rady Ligi Narodów
1921Christian Lous Lange.jpgChristian Lous Lange[42] NorwegiaSekretarz generalny Unii Międzyparlamentarnej
Hjalmar Branting.pngHjalmar Branting[43] SzwecjaSzwedzki delegat w Radzie Ligi Narodów
1922
Bundesarchiv Bild 102-09772, Fridjof Nansen.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 102-09772 / CC-BY-SA 3.0
Fridtjof Nansen[44] NorwegiaTwórca paszportu nansenowskiego dla uchodźców
1923Nie przyznano
1924Nie przyznano
1925Austen Chamberlain nobel.jpgAusten Chamberlain[45] Imperium brytyjskieWspółtwórca traktatu lokarneńskiego
Charles Dawes, Bain bw photo portrait.jpgCharles Gates Dawes[46] Stany ZjednoczonePrzewodniczący Alianckiej Komisji Reparacyjnej i twórca planu Dawesa
1926Aristide Briand 2.jpgAristide Briand[47] FrancjaWspółtwórcy traktatu lokarneńskiego
Bundesarchiv Bild 146-1989-040-27, Gustav Stresemann.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 146-1989-040-27 / NieznanyUnknown / CC-BY-SA 3.0
Gustav Stresemann[48] Niemcy
1927Ferdinand Buisson (1841-1932).jpgFerdinand Buisson[49] FrancjaWspółzałożyciel i prezes Ligi Praw Człowieka
Ludwig Quidde nobel.jpgLudwig Quidde[50] NiemcyUczestnik wielu konferencji pokojowych
1928Nie przyznano
1929FrankKellogg.jpgFrank Billings Kellogg[51] Stany ZjednoczoneWspółtwórca paktu Brianda-Kelloga
1930Nathan Söderblom nobel.jpgNathan Söderblom[52] SzwecjaTwórca ruchu ekumenicznego
1931Jane Addams profile.jpgJane Addams[53] Stany ZjednoczonePrzewodnicząca Women’s International League for Peace and Freedom
Nicholas Murray Butler ppmsca.03668.jpgNicholas Murray Butler[54] Stany ZjednoczonePropagator paktu Brianda-Kelloga
1932Nie przyznano
1933Norman Angell 01.jpgNorman Angell[55] Wielka BrytaniaCzłonek Komitetu Wykonawczego Ligi Narodów
19341910 Arthur Henderson.jpgArthur Henderson[56] Wielka BrytaniaPrzewodniczący Konferencji Rozbrojeniowej Ligi Narodów
1935
Bundesarchiv Bild 183-93516-0010, Carl von Ossietzky.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-93516-0010 / Walter Sohst, Heiner Kurzbein / CC-BY-SA 3.0
Carl von Ossietzky[h][57] NiemcyPacyfista i dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych
1936Carlos Saavedra Lamas.jpgCarlos Saavedra Lamas[58] ArgentynaPrzewodniczący Ligi Narodów, mediator w konflikcie między Paragwajem i Boliwią
1937Robert Cecil, 1st Viscount Cecil of Chelwood cph.3b29913.jpgRobert Cecil[59] Wielka Brytania„Za jego wkład w prace Ligi Narodów”[19]
1938Międzynarodowe Nansenowskie Biuro do spraw Uchodźców[60] SzwajcariaOrganizacja międzynarodowa pomagająca uchodźcom założona przez Fridtjofa Nansena
1939Nie przyznano
1940Nie przyznano
1941Nie przyznano
1942Nie przyznano
1943Nie przyznano
1944Flag of the ICRC (with full logo).svgMiędzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża[61] SzwajcariaZa działalność na polu pomocy humanitarnej
1945Hull-Cordell-LOC.jpgCordell Hull[62] Stany ZjednoczoneJeden z głównych współorganizatorów ONZ
1946EmilyGreeneBalch.jpgEmily Greene Balch[63] Stany ZjednoczoneHonorowa przewodnicząca Women’s International League for Peace and Freedom
John Raleigh Mott, 1910.jpgJohn Mott[64] Stany ZjednoczonePrzewodniczący Międzynarodowej Rady Misyjnej oraz sekretarz generalny Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej
1947Quaker star-T.svgKwakrzy[65] Wielka Brytania
 Stany Zjednoczone
Międzynarodowy ruch pokojowy
1948Nie przyznano
1949John Boyd Orr nobel.jpgJohn Boyd Orr[66] Wielka BrytaniaSekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa
1950Ralph Bunche, 1951 (cropped).jpgRalph Bunche[67] Stany ZjednoczoneZa mediacje w Palestynie w 1948 roku
1951Léon Jouhaux nobel.jpgLéon Jouhaux[68] FrancjaCzłonek zarządu Międzynarodowej Organizacji Pracy
1952
Bundesarchiv Bild 183-D0116-0041-019, Albert Schweitzer.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-D0116-0041-019 / NieznanyUnknown / CC-BY-SA 3.0
Albert Schweitzer[69] FrancjaZałożyciel szpitala w Lambaréné w Gabonie
1953George C. Marshall, U.S. Secretary of State.jpgGeorge Marshall[70] Stany ZjednoczonePomysłodawca Planu Marshalla, przewodniczący Amerykańskiego Czerwonego Krzyża
1954UN refugee.jpgWysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców[71] SzwajcariaMiędzynarodowa organizacja pomocy założona przez ONZ
1955Nie przyznano
1956Nie przyznano
1957Lester B. Pearson with a pencil.jpgLester Pearson[72] KanadaPrzewodniczący 7. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, za wprowadzenie sił pokojowych w czasie kryzysu sueskiego
1958Georges Pire 1958.jpgDominique Pire[73] BelgiaZałożyciel i przewodniczący organizacji wspierającej uchodźców i przesiedleńców l’Europe du Cœur au Service du Monde
1959Philip Noel-Baker 1942.jpgPhilip Noel-Baker[74] Wielka BrytaniaZa trwający przez całe życie wytężony wysiłek na rzecz międzynarodowego pokoju i współpracy
1960Albert Lutuli nobel.jpgAlbert John Luthuli[75] Południowa AfrykaPrzewodniczący Afrykańskiego Kongresu Narodowego
1961Dag Hammarskjöld.jpgDag Hammarskjöld[i][76] SzwecjaSekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych
1962Pauling.jpgLinus Pauling[14] Stany ZjednoczoneZa wysiłki na rzecz rozbrojenia i kampanię przeciwko próbom jądrowym
1963Flag of the ICRC (with full logo).svgMiędzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża[77] SzwajcariaZa działalność na polu pomocy humanitarnej
Emblem of the IFRC.svgMiędzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca[78]
1964Martin Luther King Jr NYWTS.jpgMartin Luther King[79] Stany ZjednoczoneDziałacz na rzecz praw obywatelskich i zniesienia segregacji rasowej
1965UNICEF[80] Stany ZjednoczoneMiędzynarodowa organizacja pomocy założona przez ONZ
1966Nie przyznano
1967Nie przyznano
1968René Cassin nobel.jpgRené Cassin[81] FrancjaPrzewodniczący Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
1969Flag of ILO.svgMiędzynarodowa Organizacja Pracy[82] Szwajcaria„Istnieje niewiele organizacji, którym udało się tak jak ILO przekształcić w czyn idee moralne, na których są zbudowane”[j]
1970Norman Borlaug (2004).jpgNorman Borlaug[83] Stany ZjednoczoneZa prace w Międzynarodowym Ośrodku Uszlachetniania Kukurydzy i Pszenicy
1971
Bundesarchiv B 145 Bild-F057884-0009, Willy Brandt.jpg
(c) Bundesarchiv, B 145 Bild-F057884-0009 / Engelbert Reineke / CC-BY-SA 3.0
Willy Brandt[84] Niemcy ZachodnieKanclerz Republiki Federalnej Niemiec, za Ostpolitik
1972Nie przyznano
1973Henry Kissinger.jpgHenry Kissinger[85] Stany ZjednoczoneZa negocjacje w czasie konfliktu w Wietnamie
LeDucTho1973.jpgLê Đức Thọ[k][15] Wietnam Północny
1974Eisaku Sato 01.jpgEisaku Satō[86] Japonia„Za rezygnację z opcji atomowej dla Japonii i wysiłki na rzecz pojednania w regionie”[19]
Seán MacBride 1984.jpgSeán MacBride[87] Irlandia„Za duże zainteresowanie prawami człowieka[19], współzałożyciel Amnesty International
1975Aankomsten, mensenrechten, uitreikingen, eredoctoraten, portretten, Bestanddeelnr 934-4708.jpgAndriej Sacharow[88] Związek RadzieckiZa kampanię na rzecz praw człowieka
1976Betty Williams.jpgElisabeth Williams[89] Wielka BrytaniaZałożycielki Północnoirlandzkiego Ruchu Pokoju (później przemianowanego na Wspólnotę Ludzi Pokoju)
Mairead Corrigan Gaza crop.jpgMairead Corrigan[90]
1977Amnesty international Logo.svgAmnesty International[91] Wielka BrytaniaMiędzynarodowa organizacja ochrony praw więźniów sumienia
1978Anwar Sadat cropped.jpgAnwar as-Sadat[92] Egipt„Za Porozumienie z Camp David[19]
Menachem Begin 2.jpgMenachem Begin[93] Izrael
 Polska
1979
MotherTeresa 090.jpg
(c) Túrelio, CC BY-SA 2.0 de
Matka Teresa z Kalkuty[94] Indie„Założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości pracującego wśród najbiedniejszych z biednych”[19]
1980Adolfo Pérez Esquivel agosto 2011.jpgAdolfo Pérez Esquivel[95] ArgentynaDziałacz na rzecz praw człowieka
1981UN refugee.jpgWysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców[96] SzwajcariaMiędzynarodowa organizacja pomocy założona przez ONZ
1982Alfonso Garcia Robles 1981.jpgAlfonso Robles[97] MeksykZa działalność na rzecz rozbrojenia
ARB-Alva-Myrdal.jpgAlva Myrdal[98] Szwecja
1983Lech Walesa.jpgLech Wałęsa[99]Polska Polska„Lider związku zawodowego „Solidarność”
1984Archbishop-Tutu-medium.jpgDesmond Tutu[100] Południowa AfrykaZa pokojową walkę z polityką apartheidu
1985Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej[101] Stany ZjednoczoneZa zasługi na rzecz rozbrojenia
1986Elie Wiesel[102] Stany ZjednoczonePrzewodniczący amerykańskiej Presidential Commission on the Holocaust
1987OscarArias.jpgÓscar Arias Sánchez[103] Kostaryka„Za jego wysiłki na rzecz pokoju w Ameryce Środkowej, wysiłki, które doprowadziły do porozumienia podpisanego w Gwatemalii 7 sierpnia 1987 roku”
1988Siły pokojowe ONZ[104] ONZ„Za ważny wkład w realizację jednego z podstawowych założeń ONZ”[105]
1989Dalai Lama 1430 Luca Galuzzi 2007crop.jpgTenzin Gjaco[106] Tybet„Komitet pragnie podkreślić fakt, że w walce o wyzwolenie Tybetu Dalajlama konsekwentnie przeciwstawia się stosowaniu przemocy. Zamiast tego, opowiadał się za rozwiązaniami pokojowymi opartymi na tolerancji i wzajemnym szacunku w celu zachowania dziedzictwa historycznego i kulturalnego jego narodu”[107]
1990Mikhail Gorbachev 1987.jpgMichaił Gorbaczow[108] Związek Radziecki„Za jego wiodącą rolę w procesie pokojowym charakteryzującym dzisiaj ważne części międzynarodowej społeczności”
1991Aung San Suu Kyi.jpgAung San Suu Kyi[l][109] Birma„Za jej pokojową walkę o demokrację i prawa człowieka”
1992Rigoberta Menchú (1992) cropped.jpgRigoberta Menchú Tum[110] Gwatemala„Za jej pracę na rzecz sprawiedliwości społecznej i pojednania etniczno-kulturowego opartego na poszanowaniu praw ludności tubylczej”
1993
Nelson Mandela-2008 (edit).jpg
(c) South Africa The Good News / www.sagoodnews.co.za, CC BY 2.0
Nelson Mandela[111] Południowa Afryka„Za ich wkład w pokojowe obalenie polityki Apartheidu i stworzenie fundamentów demokracji w Republice Południowej Afryki
F. W. de Klerk 2012.jpgFrederik Willem de Klerk[112]
1994Shimon Peres (cropped).jpgSzimon Peres[113] Izrael
 Polska
„Za ich wysiłki na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie”
Yitzhak Rabin (1986) cropped.jpgIcchak Rabin[114] Izrael
ArafatEconomicForum.jpgJasir Arafat[115] Palestyna
1995Josef Rotblat ID badge.pngJózef Rotblat[116] Polska
 Wielka Brytania
„Za ich wysiłki na rzecz umniejszenia roli odgrywanej przez broń jądrową w polityce międzynarodowej i, w dłuższej perspektywie, do wyeliminowania takiej broni”
Konferencja Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych[117] Kanada
1996Carlosbelo.jpgCarlos Filipe Ximenes Belo[118] Timor Wschodni„Za ich pracę na rzecz sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania konfliktu w Timorze Wschodnim”
José Ramos-Horta Portrait.jpgJosé Ramos-Horta[119]
1997
JodyWilliamsMay2010.jpg
(c) Justin Hoch, CC BY 2.0
Jody Williams[120] Stany Zjednoczone„Za wysiłki na rzecz zakazu stosowania i wyeliminowania min przeciwpiechotnych”
Icbl english.jpgMiędzynarodowa Kampania na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych[121]
1998Official portrait of Lord Trimble crop 2.jpgDavid Trimble[122] Wielka Brytania„Za ich wysiłki na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu w Irlandii Północnej”
John Hume 2008.jpgJohn Hume[123]
1999MSF International logo .tifLekarze bez Granic[124] Francja„W uznaniu pionierskiej pracy tej organizacji na kilku kontynentach”
2000Kim Dae-jung[125] Korea Południowa„Za jego prace na rzecz demokracji i praw człowieka w Korei Południowej i Wschodniej Azji, a szczególnie pokoju i pojednania z Koreą Północną”
2001Kofi Annan.jpgKofi Annan[126] Ghana„Za ich pracę na rzecz lepiej zorganizowanego i bardziej pokojowego świata”
Emblem of the United Nations.svgOrganizacja Narodów Zjednoczonych[127] Stany Zjednoczone
2002JimmyCarterPortrait.jpgJimmy Carter[128] Stany Zjednoczone„Za dziesięciolecia jego niestrudzonych wysiłków w poszukiwaniu pokojowych rozwiązań konfliktów międzynarodowych, propagowania demokracji i praw człowieka i promowania rozwoju gospodarczego i socjalnego”
2003Ebadi.jpgSzirin Ebadi[129] Iran„Za jej wysiłki na rzecz demokracji i praw człowieka, zwłaszcza skupione na walce o prawa kobiet i dzieci”
2004Wangari Maathai no Brasil.jpgWangari Maathai[130] Kenia„Za jej wkład w zrównoważony rozwój, demokrację i pokój”
2005Flag of IAEA.svgMiędzynarodowa Agencja Energii Atomowej[131] Austria„Za ich wysiłki zapobiegające używaniu energii jądrowej do celów militarnych i gwarantujące użytkowanie jej dla celów pokojowych w sposób możliwie najbezpieczniejszy”
Mohamed ElBaradei WEF 2008.jpgMuhammad el-Baradei[132] Egipt
2006Grameen Bank[133] Bangladesz„Za ich wysiłki na rzecz stworzenia warunków do ekonomicznego i społecznego rozwoju od podstaw”
Muhammad Yunus - World Economic Forum Annual Meeting 2012.jpgMuhammad Yunus[134]
2007Intergovernmental Panel on Climate Change Logo.svgMiędzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu[135] Stany Zjednoczone„Za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami.”
Al Gore.jpgAl Gore[136]
2008Martti Ahtisaari.jpgMartti Ahtisaari[137] Finlandia„Za jego ważne działania w celu rozwiązania konfliktów międzynarodowych, które podejmował na kilku kontynentach i przez ponad trzy dziesięciolecia”
2009President Barack Obama.jpgBarack Obama[138] Stany Zjednoczone„Za jego nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami”
2010Liu Xiaobo[h][139] Chiny„Za jego długą i pokojową walkę o podstawowe prawa człowieka w Chinach”
2011Ellen Johnson-Sirleaf, April 2010.jpgEllen Johnson-Sirleaf[140] Liberia„Za ich pokojową walkę o bezpieczeństwo kobiet i o prawo kobiet do pełnego uczestnictwa w budowaniu pokoju”
Leymah Gbowee (October 2011).jpgLeymah Gbowee[141]
Tawakkul Karman (2011).jpgTawakkul Karman[142] Jemen
2012EU28 as a single entity in the world.svgUnia Europejska[143]Unia Europejska„Za ponad sześćdziesięcioletni wkład w rozwój pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie”
2013Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej[144] Holandia[m]„Za szeroko zakrojone wysiłki na rzecz wyeliminowania broni chemicznej”
2014Kailash Satyarthi.jpgKailash Satyarthi[145] Indie„Za ich walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do edukacji”
Malala Yousafzai at Girl Summit 2014.jpgMalala Yousafzai[146] Pakistan
2015Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego[147] Tunezja„Za jego decydujący wkład w budowę pluralistycznej demokracji w Tunezji, po jaśminowej rewolucji 2011 roku”
2016Juan Manuel Santos and Lula (cropped).jpgJuan Manuel Santos[148] Kolumbia„Za porozumienie pokojowe z FARC
2017Logo ICAN Internationale Kampagne zur Abschaffung von Atomwaffen.svgMiędzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej[149] Szwajcaria„Za swoją pracę w zwracaniu uwagi na katastrofalne konsekwencje humanitarne użycia broni jądrowej i ogromne wysiłki na rzecz wprowadzenia popartego traktatem zakazu posiadania takiej broni”
2018
Denis Mukwege par Claude Truong-Ngoc novembre 2014.jpg
(c) Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0
Denis Mukwege[150] Demokratyczna Republika Konga„Za wysiłki mające na celu zaprzestanie używania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny i konfliktów zbrojnych”
Nadia Murad in Washington - 2018 (42733243785) (cropped).jpgNadia Murad[151] Irak
2019Abiy Ahmed Ali[152] Etiopia„Za wysiłki w celu osiągnięcia pokoju i międzynarodowej współpracy, w szczególności za jego decydującą inicjatywę, by rozwiązać konflikt na granicy z sąsiadującą Erytreą.”
2020World Food Programme Logo Simple.svgŚwiatowy Program Żywnościowy[153] Włochy„Za wysiłki w celu zwalczania głodu, za wkład w polepszanie warunków dla pokoju na obszarach dotkniętych konfliktem i za bycie siłą napędową wysiłków mających na celu zapobieganie użycia głodu jako broni w wojnach i konfliktach.”
2021Maria Ressa.jpgMaria Ressa[154] Filipiny„Za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju.”
2018-06-20 Boris Nemzow Preis 2018-9831.jpgDmitrij Muratow[154] Rosja
2022Alaksandr Bialacki.jpgAleś Bialacki[155] Białoruśza dokumentowanie zbrodni wojennych, łamania praw człowieka i nadużyć władzy.
Logo of International Memorial.svgStowarzyszenie Memoriał[155] Rosja
The Center for Civil Liberties logo.svgCentrum Wolności Obywatelskich[155] Ukraina

Zobacz też

Uwagi

  1. (...) to the person who shall have done the most or the best work for fraternity between nations, for the abolition or reduction of standing armies and for the holding and promotion of peace congresses.
  2. There was no suitable living candidate.
  3. Det Norske Stortings Nobelkomite har i henhold til Reglerne i det af Alfred Nobel den 27de November 1895 oprettede Testamente tildelt [navn på prisvinner] Nobels Fredspris for [årstall].
  4. Kraj podany na stronie internetowej Nagrody Nobla. Może różnić się od oficjalnej narodowości.
  5. Passy was an obvious choice for the first prize since he had been one of the main founders of the Inter-Parliamentary Union and also the main organizer of the first Universal Peace Congress.
  6. The „first father” of the Inter-Parliamentary Union.
  7. The Laureate of 1911, Tobias Michael Carel Asser, was also a member of the Court of Arbitration as well as the initiator of the Conferences on International Private Law.
  8. a b W chwili przyznania wyróżnienia laureat był aresztowany.
  9. Nagroda nadana pośmiertnie, laureat zginął w wypadku lotniczym we wrześniu 1961 roku.
  10. There are few organizations that have succeeded to the extent that the ILO has, in translating into action the fundamental moral idea on which it is based – z mowy wygłoszonej przez przewodniczącego Komitetu Noblowskiego uzasadniającej wybór laureata.
  11. Laureat odmówił przyjęcia wyróżnienia.
  12. W chwili przyznania wyróżnienia laureatka była aresztowana.
  13. Organizacja ma swoją siedzibę w Hadze.

Przypisy

  1. a b Nobelprize.org: Alfred Nobel’s will. Nobel Media AB 2019. [dostęp 2019-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-25)]. (ang.).
  2. nobelpeaceprize.org/: The Norwegian Nobel Committee. The Norwegian Nobel Institute. [dostęp 2019-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-30)]. (ang.).
  3. a b c d e f g h i Nobelprize.org: Nominations and Selection of Peace Prize Laureates. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2019-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-09)]. (ang.).
  4. nobelprize.org: Nomination Archive. Nobel Media AB 2019. [dostęp 2019-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-11)]. (ang.).
  5. a b c d e f g h Nobelprize.org: Facts on the Nobel Peace Prize. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2018-06-15]. (ang.).
  6. a b Øyvind Tønnesson: Mahatma Gandhi, the Missing Laureate. Nobel Media AB 2019, 1999-12-01. [dostęp 2019-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-14)]. (ang.).
  7. a b c d nobelpeaceprize.org/: The award ceremony. The Norwegian Nobel Institute. [dostęp 2013-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-26)]. (ang.).
  8. nobelpeaceprize.org/: The Nobel Banquet. The Norwegian Nobel Institute. [dostęp 2013-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-25)]. (ang.).
  9. Nobelprize.org: The Nobel Prize Amounts. Nobel Media AB 2013, 2013-11-16. [dostęp 2018-06-15]. (ang.).
  10. Nobelprize.org: The Nobel Prize Amounts 1901-2017. Nobel Media AB 2013, 2013-11-16. [dostęp 2018-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-15)]. (ang.).
  11. a b nobelpeaceprize.org/: The Diploma. The Norwegian Nobel Institute. [dostęp 2013-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-25)]. (ang.).
  12. a b nobelpeaceprize.org/: The Medal. The Norwegian Nobel Institute. [dostęp 2013-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-25)]. (ang.).
  13. Nobelprize.org: Nobel Prize Awarded Organizations. Nobel Media AB 2013, 2013-11-16. [dostęp 2013-11-17]. (ang.).
  14. a b Nobelprize.org: Linus Pauling – Facts. Nobel Media AB 2013, 2013-11-16. [dostęp 2013-11-17]. (ang.).
  15. a b Nobelprize.org: Le Duc Tho – Facts. Nobel Media AB 2013, 2013-11-16. [dostęp 2013-11-17]. (ang.).
  16. a b Nobelprize.org: Statutes of the Nobel Foundation. Nobel Media AB 2013, 2013-11-16. s. § 4. [dostęp 2013-11-17]. (ang.).
  17. Nobelprize.org: All Nobel Peace Prizes. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-09-21]. (ang.).
  18. Nobelprize.org: Frédéric Passy – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-17]. (ang.).
  19. a b c d e f g h i j k Nobelprize.org: The Nobel Peace Prize 1901-2000. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  20. Nobelprize.org: Henry Dunant – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-17]. (ang.).
  21. Nobelprize.org: Élie Ducommun – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-17]. (ang.).
  22. Nobelprize.org: Charles Gobat – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
  23. Nobelprize.org: Randal Cremer – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-18]. (ang.).
  24. Nobelprize.org: Institute of International Law – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-18]. (ang.).
  25. Nobelprize.org: Bertha von Suttner – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-18]. (ang.).
  26. Nobelprize.org: Theodore Roosevelt – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  27. Nobelprize.org: Ernesto Teodoro Moneta – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  28. Nobelprize.org: Louis Renault – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  29. Nobelprize.org: Klas Pontus Arnoldson – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  30. Nobelprize.org: Frederik Bajer – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  31. Nobelprize.org: Auguste Beernaert – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-18]. (ang.).
  32. Nobelprize.org: Paul Henri d’Estournelles de Constant – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
  33. Nobelprize.org: Permanent International Peace Bureau – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-18]. (ang.).
  34. Nobelprize.org: The Nobel Peace Prize 1910 – Presentation Speech. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-11-01]. (ang.).
  35. Nobelprize.org: Alfred Fried – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  36. Nobelprize.org: Tobias Asser – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  37. Nobelprize.org: Elihu Root – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  38. Nobelprize.org: Henri La Fontaine – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  39. Nobelprize.org: International Committee of the Red Cross- Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
  40. Nobelprize.org: Woodrow Wilson – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  41. Nobelprize.org: Léon Bourgeois – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  42. Nobelprize.org: Christian Lange – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  43. Nobelprize.org: Hjalmar Branting – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  44. Nobelprize.org: Fridtjof Nansen – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  45. Nobelprize.org: Sir Austen Chamberlain – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  46. Nobelprize.org: Charles G. Dawes – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  47. Nobelprize.org: Aristide Briand – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  48. Nobelprize.org: Gustav Stresemann – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  49. Nobelprize.org: Ferdinand Buisson – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  50. Nobelprize.org: Ludwig Quidde – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  51. Nobelprize.org: Frank B. Kellog – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  52. Nobelprize.org: Nathan Söderblom – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  53. Nobelprize.org: Jane Addams – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  54. Nobelprize.org: Nicholas Murray Butler – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  55. Nobelprize.org: Sir Norman Angell – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  56. Nobelprize.org: Arthur Henderson – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  57. Nobelprize.org: Carl von Ossietzky – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  58. Nobelprize.org: Carlos Saaverda Lamas – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  59. Nobelprize.org: Robert Cecil- Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  60. Nobelprize.org: Nansen International Office for Refugees – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  61. Nobelprize.org: International Committee of the Red CrosЊ – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  62. Nobelprize.org: Cordell Hull – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-19]. (ang.).
  63. Nobelprize.org: Emily Greene Balch – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  64. Nobelprize.org: John R. Mott – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  65. Nobelprize.org: The Nobel Peace Prize 1947. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  66. Nobelprize.org: Lord Boyd Orr – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  67. Nobelprize.org: Ralph Bunche – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  68. Nobelprize.org: Léon Jouhaux – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  69. Nobelprize.org: Albert Schweitzer – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  70. Nobelprize.org: George C. Marshall – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  71. Nobelprize.org: Office of United Nations High Commissioner for Refugees – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  72. Nobelprize.org: Lester Bowles Pearson – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  73. Nobelprize.org: Dominique Pire – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  74. Nobelprize.org: Philip Noel-Baker – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  75. Nobelprize.org: Albert Lutuli – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  76. Nobelprize.org: Dag Hammarskjöld – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  77. Nobelprize.org: International Committee of the Red Cross – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  78. Nobelprize.org: League of Red Cross Societie – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  79. Nobelprize.org: Martin Luther King Jr. – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  80. Nobelprize.org: United Nations Children’s Fund- Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-09-29]. (ang.).
  81. Nobelprize.org: René Cassin – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  82. Nobelprize.org: International Labour Organization – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  83. Nobelprize.org: Norman Borlaug – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  84. Nobelprize.org: Willy Brandt – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  85. Nobelprize.org: Henry Kissinger – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  86. Nobelprize.org: Eisaku Sato – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-2-]. (ang.).zły zapis daty dostępu
  87. Nobelprize.org: Seán MacBride – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  88. Nobelprize.org: Andrei Sakharov – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  89. Nobelprize.org: Betty Williams- Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  90. Nobelprize.org: Mairead Corrigan – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  91. Nobelprize.org: Philip W. Anderson – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
  92. Nobelprize.org: Anwar al-Sadat – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  93. Nobelprize.org: Menachem Begin – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  94. Nobelprize.org: Mother Teresa – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  95. Nobelprize.org: Adolfo Pérez Esquivel – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  96. Nobelprize.org: Office of United Nations High Commissioner for Refugees – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  97. Nobelprize.org: Alfonso García Robles – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  98. Nobelprize.org: Alva Myrdal – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  99. Nobelprize.org: Lech Walesa – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
  100. Nobelprize.org: Desmond Tutu – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  101. Nobelprize.org: International Physicians for the Prevention of Nuclear War – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  102. Nobelprize.org: Elie Wiesel- Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  103. Nobelprize.org: Oscar Arias Sánchez – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  104. Nobelprize.org: United Nations Peacekeeping Force – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  105. Nobelprize.org: The Nobel Peace Prize 1988. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  106. Nobelprize.org: The 14th Dalai Lama – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  107. Nobelprize.org: The Nobel Peace Prize 1989. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  108. Nobelprize.org: Mikhail Gorbachev – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-22]. (ang.).
  109. Nobelprize.org: Aung San Suu Kyi – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-22]. (ang.).
  110. Nobelprize.org: Rigoberta Menchú Tum – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-22]. (ang.).
  111. Nobelprize.org: Nelson Mandela – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-22]. (ang.).
  112. Nobelprize.org: F.W. de Klerk – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-22]. (ang.).
  113. Nobelprize.org: Shimon Peres – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-22]. (ang.).
  114. Nobelprize.org: Yitzhak Rabin – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-22]. (ang.).
  115. Nobelprize.org: Yasser Arafat – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-22]. (ang.).
  116. Nobelprize.org: Joseph Rotblat – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  117. Nobelprize.org: Pugwash Conferences on Science and World Affairs – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  118. Nobelprize.org: Carlos Filipe Ximenes Belo – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  119. Nobelprize.org: José Ramos-Horta – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  120. Nobelprize.org: Jody Williams – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  121. Nobelprize.org: International Campaign to Ban Landmines – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  122. Nobelprize.org: David Trimble- Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  123. Nobelprize.org: John Hume – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  124. Nobelprize.org: Médecins Sans Frontières – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
  125. Nobelprize.org: Kim Dae-jung – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  126. Nobelprize.org: Kofi Annan – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  127. Nobelprize.org: United Nations – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  128. Nobelprize.org: Jimmy Carter – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  129. Nobelprize.org: Shirin Ebadi- Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  130. Nobelprize.org: Wangari Maathai- Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
  131. Nobelprize.org: International Atomic Energy Agency – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  132. Nobelprize.org: Mohamed ElBaradei – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  133. Nobelprize.org: Grameen Bank – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  134. Nobelprize.org: Muhammad Yunus – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  135. Nobelprize.org: Intergovernmental Panel on Climate Change – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  136. Nobelprize.org: Al Gore – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  137. Nobelprize.org: Martti Ahtisaari- Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  138. Nobelprize.org: Barack H. Obama – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-09-28]. (ang.).
  139. Nobelprize.org: Liu Xiaobo – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  140. Nobelprize.org: Ellen Johnson Sirleaf – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  141. Nobelprize.org: Leymah Gbowee – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  142. Nobelprize.org: Tawakkol Karman – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  143. Nobelprize.org: European Union (EU) – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  144. Nobelprize.org: Organization for the Prohibition of Chemical Weapons – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2013-10-23]. (ang.).
  145. Nobelprize.org: Kailash Satyarthi – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-10-10]. (ang.).
  146. Nobelprize.org: Malala Yousafzai – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-10-10]. (ang.).
  147. Nobelprize.org: National Dialogue Quartet – Facts. Nobel Media AB 2013. [dostęp 2015-10-09]. (ang.).
  148. Nobelprize.org: Juan Manuel Santos – Facts. nobelprize.org. [dostęp 2016-10-07]. (ang.).
  149. Nobelprize.org: The Nobel Peace Prize 2017. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2017-10-06]. (ang.).
  150. Nobelprize.org: Denis Mukwege – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2018-10-05]. (ang.).
  151. Nobelprize.org: Nadia Murad – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2018-10-05]. (ang.).
  152. The Nobel Peace Prize 2019, Nobel Media AB, 11 października 2019 [dostęp 2019-10-11] (ang.).
  153. Nobelprize.org: The Nobel Peace Prize for 2020. Nobel Media AB 2020. [dostęp 2020-10-09]. (ang.).
  154. a b Nobelprize.org: The Nobel Peace Prize for 2021. Nobel Media AB 2021. [dostęp 2021-10-08]. (ang.).
  155. a b c Nobelprize.org: The Nobel Peace Prize for 2022. Nobel Media AB 2022. [dostęp 2022-10-07]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
Flag of Austria-Hungary (1867-1918).svg
Flag of the Austro-Hungarian Monarchy (1867-1918)
Flag of the United States (1912-1959).svg
US Flag with 48 stars. In use for 47 years from July 4, 1912, to July 3, 1959.
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of South Africa (1928–1994).svg
Flag of South Africa, also known as the Oranje-Blanje-Blou, used from 31 maja 1928 until 27 kwietnia 1994
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Egypt (1972-1984).svg
The Egyptian flag (1972-1984). Also the flag of Libya (1972-1977) and Syria (1972-1980), when the three countries formed the nominal “Federation of Arab Republics”. (For a map of the federation, see Image:Esl.PNG.)
The Arab text in the scroll held by the “Golden Hawk of Qureish” reads Arabic اتحاد الجمهوريات العربية, ittiħād al-jumhūriyyāt al-`arabiyya, i.e. the Federation (literally “Union”) of Arab Republics — in a quasi-Kufic script (in its original form, with a very ornamental letter dal د).
Flag of Egypt (1972–1984).svg
The Egyptian flag (1972-1984). Also the flag of Libya (1972-1977) and Syria (1972-1980), when the three countries formed the nominal “Federation of Arab Republics”. (For a map of the federation, see Image:Esl.PNG.)
The Arab text in the scroll held by the “Golden Hawk of Qureish” reads Arabic اتحاد الجمهوريات العربية, ittiħād al-jumhūriyyāt al-`arabiyya, i.e. the Federation (literally “Union”) of Arab Republics — in a quasi-Kufic script (in its original form, with a very ornamental letter dal د).
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Poland (1927–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Flag of Guatemala.svg
The flag of Guatemala, official since 1871.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg
The national flag of the Democratic Republic of the Congo. Created according to the 2006 constitution : Son emblème est le drapeau bleu ciel, orné d’une étoile jaune dans le coin supérieur gauche et traversé en biais d’une bande rouge finement encadrée de jaune. (Its symbol is a sky blue flag, decorated with a yellow star in the upper left corner and crossed in the diagonal by a red strip with thin yellow borders) It seems to be identical, except for a lighter field hue, to the 1966–1971 flag.
Flag of Ethiopia.svg
Flag of Ethiopia
NobelP2.png
Alfred Nobel from public domain photo, in circle. (Photo taken 1896 or earlier).
Official portrait of Lord Trimble crop 2.jpg
Autor: Chris McAndrew , Licencja: CC BY 3.0
Official portrait of Lord Trimble
Hull-Cordell-LOC.jpg
Cordell Hull, head-and-shoulders portrait, facing right.
OscarArias.jpg
Óscar Arias, President of Costa Rica (1986-90).
Pauling.jpg
Linus Pauling, Library of Congress (LoC), biographical file of US-Gov, reproduction Number LC-USZ62-76925
Kofi Annan.jpg
Autor: Ricardo Stuckert/ABr, Licencja: CC BY 3.0 br
United Nations Secretary-General Kofi Annan uploaded to the English Wikipedia by en:User:Hajor. Photograph copied from the website of Agência Brasil, which states: :The Agência Brasil makes images and photos available free of charge. To comply with existing law, we kindly request our users to list the credits as in the example: photographer's name/ABr. This photo appeared as 11160.jpg on 14.Nov.2003. The photo was downloaded, cropped, and resized by Hajor.
Martti Ahtisaari.jpg
Martti Ahtisaari, a former President of Finland, during the 4th of July Celebration at the Finlandia hall in Helsinki, Finland.
Lester B. Pearson with a pencil.jpg
This Canadian work is in the public domain in Canada because its copyright has expired due to one of the following:
1. it was subject to Crown copyright and was first published more than 50 years ago, or

it was not subject to Crown copyright, and

2. it is a photograph that was created prior to January 1, 1949, or
3. the creator died prior to January 1, 1972.
UNICEF Logo.svg
Emblem of the United Nations Children's Emergency Fund
KParnoldson.jpg
Klas Pontus Arnoldson (October 27, 1844-February 20, 1916)
Menachem Begin 2.jpg

Israeli Prime Minister Menachem Begin.

Location: ANDREWS AIR FORCE BASE, MARYLAND (MD) UNITED STATES OF AMERICA (USA)
Flag of the ICRC (with full logo).svg
Logo des Internationalen Komitees vom Roten Kreuz (IKRK), bestehend aus Roundel und englischer Abkürzung "ICRC", in Flaggenform
Alfonso Garcia Robles 1981.jpg
Autor: Marcel Antonisse, Licencja: CC BY-SA 3.0 nl
Alfonso Garcia Robles
IPB logo.svg
Autor: , Licencja: Copyrighted free use
International Peace Bureau (IPB)
Adolfo Pérez Esquivel agosto 2011.jpg
Autor: Tanatos02, Licencja: CC BY-SA 3.0
Adolfo Pérez Esquivel en una reunión llevada a cabo el 10 de agosto de 2011 en el colegio de Abogados de Morón.
Bertha-von-Suttner-1906.jpg
Bertha von Suttner, 1906. Fotografie von Carl Pietzner.[1]
John Hume 2008.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Óli Gneisti z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
John Hume at City Hotel Derry where he was a guest at the final dinner of a SIEF (Societé Internationale d´Ethnologie et de Folklore) conference.
John Boyd Orr nobel.jpg
John Boyd Orr, Nobel Peace Prize 1949
President Theodore Roosevelt, 1904.jpg
President of the United States Theodore Roosevelt, head-and-shoulders portrait, facing front.
Ralph Bunche, 1951 (cropped).jpg
Ralph Bunche photographed by Carl Van Vechten, 1951.
Cropped portion of photograph already on wikimedia as File:Bunche.jpg
George C. Marshall, U.S. Secretary of State.jpg
George C. Marshall, U.S. Secretary of State, January 21, 1947 to January 20, 1949
Cremer.jpg
Sir William Randal Cremer, (March 18, 1828 – July 22, 1908) usually known by his middle name "Randal", was an English Member of Parliament and pacifist
Aung San Suu Kyi.jpg
Autor: World Economic Forum from Cologny, Switzerland, Licencja: CC BY-SA 2.0

RANGOON/BURMA, 10NOV11 - Aung Sun Suu Kyi, General Secretary of the National League for Democracy at her home near Rangoon, Burma, 10 November, 2011.

Copyright World Economic Forum (www.weforum.org)
Ducommun.jpg
Élie Ducommun
Emblem of the United Nations.svg
Emblem of the United Nations. Color is #d69d36 from the image at [1]
President Barack Obama.jpg
U.S. President Barack Obama's official photograph in the Oval Office on 6 December 2012.
Dalai Lama 1430 Luca Galuzzi 2007crop.jpg
Autor: cropped from photo by Luca Galuzzi (Lucag), Licencja: CC BY-SA 2.5
Tenzin Gyatso, the fourteenth and current Dalai Lama, is the leader of the exiled Tibetan government in India. He was awarded the Nobel Peace Prize in 1989. Photographed during his visit in Cologno Monzese MI, Italy, on december 8th, 2007.
Alfred Nobel testament 1895 page 1.JPG
Autor: Waage, Licencja: CC BY-SA 3.0
Alfred Nobel's will, 27 November 1895, page 1
JimmyCarterPortrait.jpg
Jimmy Carter's presidential portrait
Amnesty international Logo.svg
Old amnesty international Logo
John Raleigh Mott, 1910.jpg
1910 photograph of John Raleigh Mott. Caption: "DR. JOHN R. MOTT. CHAIRMAN OF THE "CONTINUATION COMMITTEE" OF THE WORLD MISSIONARY CONFERENCE (Mr. Mott, who was the presiding officer at the business sessions of the Edinburgh Conference, has been closely identified with religious work among students ever since his graduation from Cornell in 1888. He has been the moving spirit in the extension of the Young Men's Christian Association among universities, colleges, and professional schools, throughout the world, a movement which now enrolls in 'its various branches 135,000 students and teachers. His repeated tours of the world in the interest of this organization have brought him into close touch with missionary enterprises in many lands. Edinburgh University has conferred on Mr. Mott the degree of LL. D.)"
Lech Walesa.jpg
Autor: Sławek, Licencja: CC BY-SA 2.0
Lech Wałęsa
Flag of the United States (1896–1908).svg
US Flag with 45 stars. In use 4 July 1896–3 July 1908. Created by jacobolus using Adobe Illustrator, and released into the public domain. This flag was used during the Spanish-American War.
JodyWilliamsMay2010.jpg
(c) Justin Hoch, CC BY 2.0
Jody Williams at a Hudson Union Society event in May 2010.
Austen Chamberlain nobel.jpg
Sir Joseph Austen Chamberlain, KG (16 October 1863 – 17 March 1937)
Flag of Italy (1861–1946).svg
Autor: F l a n k e r, Licencja: CC BY-SA 2.5
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Ferdinand Buisson (1841-1932).jpg
Ferdinand Édouard Buisson (1841—1932) — French philosopher, educator and political activist
2018-06-20 Boris Nemzow Preis 2018-9831.jpg
Autor: Olaf Kosinsky , Licencja: CC BY-SA 3.0 de
Verleihung des Boris Nemzow Preises am 20. Juni 2018 in Bonn an Nadezhda Mityushkina
Nathan Söderblom nobel.jpg
Nathan Söderblom, Nobel Peace Prize 1930
Maria Ressa.jpg
Autor: Joshua Lim (Sky Harbor), Licencja: CC BY-SA 3.0 ph
Maria Ressa at the launching of Ambition, Destiny, Victory: Stories from a Presidential Election at the Leong Hall Auditorium, Ateneo de Manila University.
Christian Lous Lange.jpg
Christian Lous Lange (17 September 1869 – 11 December 1938)
Al Gore.jpg
Autor: World Resources Institute Staff, Licencja: CC BY 2.0
Al Gore, en 2007
Albert Lutuli nobel.jpg
Albert John Lutuli (commonly spelled Luthuli; c. 1898 – 21 July 1967)
Georges Pire 1958.jpg
Autor: Not known. Photo is held by the Dominican order in Belgium, Licencja: CC BY-SA 2.5
Georges Pire (1910—1969) was a Belgian Dominican; laureate of the Nobel Peace Prize (1958).
Tawakkul Karman (2011).jpg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Nobel Peace Prize laureate Karman walking with others across from United Nations on October 18, 2011, before UN Security Council vote on resolution "based on" Gulf Cooperation Council deal including immunity for Ali Saleh
TMCasser.jpg
Tobias Carel Asser
Denis Mukwege par Claude Truong-Ngoc novembre 2014.jpg
(c) Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0
Denis Mukwege, born March 1, 1955 in South Kivu (Belgian Congo) 1, is a Congolese gynecologist and human rights activist. Sakharov Prize 2014
Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg
Flaga Niemiec o proporcjach 3:2
Nelson Mandela-2008 (edit).jpg
(c) South Africa The Good News / www.sagoodnews.co.za, CC BY 2.0
Nelson Mandela in Johannesburg, Gauteng, on 13 May 2008.
Frederik Bajer by E. Møller.jpg
Fredrik Bajer (1837-1922), Danish pacifist and educator, politician, MP, winner of the 1908 Nobel Peace Prize. Married to Matilde Bajer
Carlosbelo.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.0
Alfred Nobel testament 1895 page 2.JPG
Autor: Waage, Licencja: CC BY-SA 3.0
Alfred Nobel's will, 27 November 1895, page 2
Bundesarchiv Bild 146-1989-040-27, Gustav Stresemann.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 146-1989-040-27 / NieznanyUnknown / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Reichsaussenminister Stresemann an einem Schlaganfall erlegen.
Unser Bild zeigt seine letzte Aufnahme.
Aristide Briand 2.jpg
Former French Prime Minister Aristide Briand (1862-1932)
Louis Renault jurist.gif
Louis Renault, vencedor do Prémio Nobel de Paz de 1907.
Fried, Alfred Hermann (1864-1921).jpg
Alfred Hermann Fried (1864–1921)
Bundesarchiv Bild 183-D0116-0041-019, Albert Schweitzer.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-D0116-0041-019 / NieznanyUnknown / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Albert Schweitzer

Zentralbild: Prof. Dr. Albert Schweitzer, Arzt, protestantischer Theologe, Musiker und Philosoph, geboren: 14.1.1875 in Kaysersberg (Elsaß), gestorben: 4.9.1965 in Lambarene (Republik Gabun), Friedensnobelpreisträger 1952

Abgebildete Personen: Schweitzer, Albert Prof. Dr.: Missionsarzt, evangelischer Theologe, Friedensnobelpreis 1951, Frankreich
Logo of Institut de Droit International.svg
Logo of Institut de Droit International
EU28 as a single entity in the world.svg
Autor: Masterdeis, Licencja: CC BY-SA 3.0
European Union as a single entity, revised from : EU27 as a single entity in the world.svg.
Dag Hammarskjöld.jpg
Dag Hammarskjöld.
Kailash Satyarthi.jpg
Autor: Leandro Uchoas, Licencja: CC BY 4.0
Kailash Satyarthi
Alfred Nobel testament 1895 page 4.JPG
Autor: Waage, Licencja: CC BY-SA 3.0
Alfred Nobel's will, 27 November 1895, page 4
Ebadi.jpg
Autor: Original photo by Shahram Sharif[2], modified by User:Kaveh, Licencja: CC BY 2.0
Shirin Ebadi at the WSIS Press Confrence (Tunis, 2005)
Shimon Peres (cropped).jpg
Autor: Chatham House, Licencja: CC BY 2.0
President Shimon Peres
Charles Dawes, Bain bw photo portrait.jpg
Charles G. Dawes, former Vice President of the United States.
EmilyGreeneBalch.jpg
Emily Greene Balch
Ludwig Quidde nobel.jpg
Ludwig Quidde (1858-1941), Nobel Peace Prize 1927
Emblem of the IFRC.svg
The official emblem of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC).
Haus der Geschichte 2009c.jpg
Autor: Holger.Ellgaard, Licencja: CC BY 3.0
Nobels Fredspris 1971 till Willy Brandt i "Haus der Geschichte" i Bonn
Yitzhak Rabin (1986) cropped.jpg
Israeli Minister of Defense Yitzhak Rabin arrives in the United States. Andrews Air Force Base, Maryland, USA
Alfred Nobel testament 1895 page 3.JPG
Autor: Waage, Licencja: CC BY-SA 3.0
Alfred Nobel's will, 27 November 1895, page 3
Malala Yousafzai at Girl Summit 2014.jpg
Autor: Russell Watkins/Department for International Development., Licencja: CC BY 2.0
Malala Yousafzai at Girl Summit 2014.
Anwar Sadat cropped.jpg
President Anwar Sadat of Egypt upon his arrival in the United States for a visit. Photograph taken at Andrews Air Force Base.
Bundesarchiv B 145 Bild-F057884-0009, Willy Brandt.jpg
(c) Bundesarchiv, B 145 Bild-F057884-0009 / Engelbert Reineke / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Porträt Willy Brandt, Bundeskanzler 1969–1974, im Jahr 1980.
Auguste Beernaert(03).jpg
Auguste Beernaert (1829-1912), Belgian politician and prime minister; winner of the Nobel Prize for Peace in 1909
Muhammad Yunus - World Economic Forum Annual Meeting 2012.jpg
Autor: World Economic Forum, Licencja: CC BY-SA 2.0
DAVOS/SWITZERLAND, 25JAN12 - Muhammad Yunus, Chairman, Yunus Centre, Bangladesh makes a point during the session 'An Insight, An Idea with Muhammad Yunus' at the Annual Meeting 2012 of the World Economic Forum at the congress centre in Davos, Switzerland, January 25, 2012.

Copyright by World Economic Forum

swiss-image.ch/Photo by Michael Wuertenberg
ARB-Alva-Myrdal.jpg
Alva Myrdal på socialdemokraternas valmarknad i Sveaparken i Tierp 1968
Norman Angell 01.jpg
English writer and politician Norman Angell (1872-1967), Nobel Peace Prize laureate in 1933.
UN refugee.jpg
Autor: UNHCR, Licencja: CC BY 3.0
Flag of United Nations Refugee Agency
Henry Dunant-young.jpg
Henry Dunant (1828–1910), Swiss philanthropist and co-founder of the International Committee of the Red Cross; Nobel Peace Prize laureate 1901
Wangari Maathai no Brasil.jpg
Autor: Foto: Antônio Cruz/ABr, Licencja: CC BY 3.0 br
A primeira mulher da África a ganhar o Prêmio Nobel da Paz, em 2004, Wangari Maathai, durante entrevista na 2ª Conferência de Intelectuais da África e da Diáspora, Salvador (BA).
Betty Williams.jpg
Autor: http://www.centersofcompassion.org, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Betty Williams, 1976 Nobel Peace Prize co-recipient, co-founder of the Northern Irish Community of Peace People
Ellen Johnson-Sirleaf, April 2010.jpg
Autor: Antonio Cruz/ABr, Licencja: CC BY 3.0 br
Ellen Johnson-Sirleaf, President of Liberia, during a state visit to Brazil, April 2010.
Léon Jouhaux nobel.jpg
Léon Jouhaux, Nobel Peace Prize 1951
Norman Borlaug (2004).jpg
Green Revolution icon and Nobel Peace Laureate Norman Borlaug on his 90th birthday, 2004. Norman Borlaug, 94, told USAID officials that the world should avoid “complacency” in fighting the current food crisis and called for increased agricultural research to create a second Green Revolution. He warned that a new virulent race of wheat stem rust is spreading from Uganda and could reach India and the United States in coming years, severely cutting grain harvests.
Barack Obama delivers remarks during the Nobel Peace Prize ceremony.jpg
President Barack Obama delivers remarks during the Nobel Peace Prize ceremony in Raadhuset Main Hall at Oslo City Hall in Oslo, Norway, Dec. 10, 2009.
Elihu Root, bw photo portrait, 1902.jpg
Elihu Root, former Secretary of War and State, and Senator.
Juan Manuel Santos and Lula (cropped).jpg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0 br
The president of Brazil Luiz Inacio Lula da Silva in company of the president of Colombia Juan Manuel Santos in the palace Planalto of Brasilia.
Mikhail Gorbachev 1987.jpg
Soviet General Secretary Gorbachev in the White House Library
PaulBalluet.gif
Paul-Henri-Benjamin Baluet d'Estournelles, baron de Constant de Rébecque (22 November 1852 – 15 May 1924), was a French diplomat and politician, advocate of international arbitration and winner of the 1909 Nobel Prize for Peace.
Quaker star-T.svg
This red and black star has been used as a symbol of Quaker service since the late 19th century unofficially, and was officially adopted (with some changes) by the American Friends Service Committee [1] in 1917. Another variation on it is used by the British organization Quaker Peace and Social Witness [2].
The Center for Civil Liberties logo.svg
The Center for Civil Liberties logo
Aankomsten, mensenrechten, uitreikingen, eredoctoraten, portretten, Bestanddeelnr 934-4708.jpg
Autor: Rob Croes for Anefo, Licencja: CC0
Collectie / Archief : Fotocollectie Anefo

Reportage / Serie : Aankomst op Schiphol van voorvechter van mensenrechten en hervormingen in de Sovjet-Unie Andrei Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner voor de uitreiking van het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid
Beschrijving : aankomsten, mensenrechten, uitreikingen, eredoctoraten, portretten
Datum : 15 juni 1989
Locatie : Noord-Holland, Schiphol
Trefwoorden : aankomsten, eredoctoraten, mensenrechten, portretten, uitreikingen
Persoonsnaam : Sacharov, Andrei
Fotograaf : Croes, Rob C. / Anefo, [onbekend]
Auteursrechthebbende : Nationaal Archief
Materiaalsoort : Negatief (zwart/wit)
Nummer archiefinventaris : bekijk toegang 2.24.01.05

Bestanddeelnummer : 934-4708
HenriLaFontaine.jpg
  • Author: anonymous or pseudonymous, per EU Copyright Directive (1993), Article 1, §§1-4
  • This image was published not later than 1913 in conjunction with the Nobel Peace Prize. If anyone has information that an author's name was publicly disclosed in connection with this photograph, please make a note on this page and indicate where the author's name was seen to be publicly disclosed in connection with this image.
  • Sources: http://nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1913/fontaine-bio.html
MotherTeresa 090.jpg
(c) Túrelio, CC BY-SA 2.0 de
Mother Teresa of Calcutta (26.8.1910-5.9.1997); at a pro-life meeting in 1986 in Bonn, Germany
Jane Addams profile.jpg
American social reformer, Jane Addams (1860-1935)
Mohamed ElBaradei WEF 2008.jpg
Autor: World Economic Forum, Licencja: CC BY-SA 2.0

SHARM EL SHEIKH/EGYPT, 19MAY08 - Mohamed M. ElBaradei, Director-General, International Atomic Energy Agency (IAEA), Vienna, captured during the session "Fresh Strategies for Stability?" at the World Economic Forum on the Middle East 2008 held in Sharm El Sheikh, Egypt.

Watch this session on the World Economic Forum's YouTube channel.
Nadia Murad in Washington - 2018 (42733243785) (cropped).jpg
نادية مراد، ناشطة إيزيدية بارزة في مجال حقوق الإنسان وناجية من عنف داعش القائم على النوع الاجتماعي، تلقي ملاحظات في المؤتمر الوزاري لتعزيز الحرية الدينية في وزارة الخارجية الأمريكية في واشنطن العاصمة.
Seán MacBride 1984.jpg
Autor: Bogaerts, Rob / Anefo, Licencja: CC0
Seán MacBride
Bundesarchiv Bild 183-93516-0010, Carl von Ossietzky.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-93516-0010 / Walter Sohst, Heiner Kurzbein / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
ADN-ZB

Carl von Ossietzky, Publizist, geb. 3.10.1889 in Hamburg gest. 4.5.1938 in Berlin, an den Folgen der KZ Haft als Häftling im Konzentrationslager Esterwegen.

[Mai 1936 wird Ossietzky bis zu seinem Tode unter ständiger Bewachung der Polizei, im Staatskrankenhaus der Polizei in Berlin untergebracht .]

Abgebildete Personen:

  • Ossietzky, Carl und Maud von: Chefredakteur Die Weltbühne, KZ, Friedensnobelpreis 1935, Deutschland
ArafatEconomicForum.jpg
Autor: Copyright World Economic Forum (www.weforum.org) swiss-image.ch/Photo by Remy Steinegger, Licencja: CC BY-SA 2.0
Yasser Arafat at 'From Peacemaking to Peacebuilding' at the Annual Meeting 2001 of the World Economic Forum
LeDucTho1973.jpg
Lê Ðức Thọ: Member of Politburo of the Communist Party of Vietnam
Flag of IAEA.svg
Flag of the International Atomic Energy Agency (IAEA), an organization of the United Nations
Alaksandr Bialacki.jpg
Autor: Bladyniec, Licencja: CC0
Alaksandr Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, w czasie spotkania w klubie "Grawitacja" w Warszawie, 14 stycznia 2011 roku.
Nobel 1920 Léon Bourgeois.jpg
Autor: Garitan, Licencja: CC BY-SA 3.0
le diplôme du prix Nobel de 1920 décerné à Léon Bourgeois; musée de Châlons.
Intergovernmental Panel on Climate Change Logo.svg
The logo of the Intergovernmental Panel on Climate Change
Bundesarchiv Bild 102-09772, Fridjof Nansen.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 102-09772 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Der bedeutende Polarforscher Fridjof Nansen gestorben!
Neueste Aufnahme des im 69. Lebensjahr verstorbenen grossen Forschers Fridjof Nansen.
Nicholas Murray Butler ppmsca.03668.jpg
Nicholas Murray Butler, American diplomat and winner of the Nobel Peace Prize
Logo of International Memorial.svg
Logo of International Memorial
FrankKellogg.jpg

Frank B. Kellogg was an American politician and statesman.

1929 Nobel Peace Prize.
Leymah Gbowee (October 2011).jpg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Nobel Peace laureate, Leymah Gbowee, speaks during a press conference at Eastern Mennonite University in Harrisonburg, VA (US) on October 14, 2011.
F. W. de Klerk 2012.jpg
F. W. de Klerk, former President of the Republic of South Africa, at the U.S. Department of State in Washington, D.C., on March 6, 2012. [State Department photo/ Public Domain]
World Food Programme Logo Simple.svg
The simplified logo of the World Food Programme
Jimmy Carter Library and Museum 145.JPG
Autor: User:Piotrus, Licencja: CC BY 3.0
Jimmy Carter Library and Museum