Laysan

Laysan
Kamole
Ilustracja
Zdjęcie lotnicze od północy
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Hawaje

Akwen

Ocean Spokojny

Archipelag

Północno-Zachodnie Wyspy Hawajskie

Powierzchnia

4,14[1] km²

Najwyższy punkt

15[1] m n.p.m.

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa konturowa Oceanu Spokojnego, u góry znajduje się punkt z opisem „Laysan”
Ziemia25°46′N 171°45′W/25,766667 -171,750000
Mapa wyspy

Laysan (haw. Kamole, także Kauō) – wyspa koralowa leżąca w archipelagu Hawajów, w grupie Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich. Administracyjnie należy do stanu Hawaje w Stanach Zjednoczonych. Jest bezludna.

Geografia

Wnętrze wyspy

Laysan to wzniesiona wyspa koralowa o powierzchni 4,14 km², drugiej co do wielkości w łańcuchu Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich. Otacza ją platforma rafy koralowej, o powierzchni 405 km²; mały obszar płytkowodnych raf znajduje się po południowo-zachodniej stronie wyspy, większość raf Laysan znajduje się na większej głębokości[1][2]. Wyspa ma maksymalne wymiary 2,86 na 1,70 km długości[3]. Wewnątrz wyspy znajduje się pierścień wydm, otaczający centralne zagłębienie o powierzchni 0,8 km². Wypełnia je jezioro słone (hiperhalinowe) i otaczające je mułowisko, środowisko unikalne w archipelagu hawajskim i będące rzadkością na obszarze Pacyfiku (Wyspa Lisianskiego ma podobne ukształtowanie, ale nie ma tam jeziora)[4]. Jego zasolenie zmienia się od 12 do 15%, jest znacznie wyższe niż zasolenie wód oceanu, wynoszące 3,5%. Nie ma dowodów, żeby w czasach historycznych to jezioro wyschło, chociaż jego poziom waha się lekko wraz z opadami[5]. Wbrew postawionej dawniej hipotezie[3] nie ma dowodów, żeby jezioro w przeszłości było laguną, odciętą od oceanu; zagłębienie powstało raczej wskutek rozpuszczania podłoża[5].

Panuje tu klimat podzwrotnikowy, podobnie jak na głównych wyspach archipelagu. Średnio spada tu około 860 mm deszczu, choć obserwuje się dużą zmienność sezonową i między kolejnymi latami. Opady najsilniejsze są zimą, czerwiec jest szczególnie suchym miesiącem[5].

Mapa batymetryczna. Wzniesienia rozciągają w ukośnej linii, najwyższe na dole po prawej.
Grzbiet Hawajski: mapa ukształtowania dna morskiego

Koralowce, których szkielety utworzyły wyspę, narosły na szczycie dawnego wulkanu tarczowego, który wygasł i uległ erozji. Datowanie metodą potasowo-argonową pozwoliło stwierdzić, że wulkan był aktywny 20,7 miliona lat temu (wczesny miocen)[1].

Laysan jest objęta ochroną prawną jako część Papahānaumokuākea Marine National Monument[2].

Historia

Nie ma archeologicznych świadectw bytności ludzi na Laysan, ale badacze odnaleźli w osadach jeziornych pyłek palmy kokosowej, którą mogli sprowadzić tu rdzenni Hawajczycy. Wiek osadów jest trudny do określenia, mieści się między 3500 p.n.e. a pierwszym kontaktem z Europejczykami. Choć kokosy są w stanie przetrwać długą podróż przez ocean i mogły dotrzeć tu samoistnie, to na główne wyspy Hawajów palmy kokosowe zostały sprowadzone przez Polinezyjczyków[6][5]. W tradycji ustnej zachowały się opowieści świadczące o tym, że Hawajczycy wiedzieli o istnieniu Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich. Kulturowo były one uznawane za krainy przodków, nieprzeznaczone dla żyjących. Badacze kultury hawajskiej powiązali Laysan z nazwą Kamole, oznaczającą „korzeń palowy”, „główny, pierwotny korzeń”, „podstawa”, „źródło” lub „przyczyna”. Wyrażenie to odnosi się do czegoś, co jest mocno zakorzenione, stabilne, a także zawiera aluzję do długiej drogi, jaka dzieli korzeń od powierzchni, czy też do długiej linii przodków. Laysan to pierwszy większy ląd w archipelagu na północny zachód od French Frigate Shoals[7][8]. Późniejsza hawajska nazwa Kauō oznacza „jajko”, co nawiązuje do kształtu wyspy i do wielkiej liczebności ptaków[1][8].

Wyspa została odkryta przez Amerykanów w latach 20. XIX wieku, ale nie są znane szczegóły tego zdarzenia[3]. Prawdopodobnie pierwszy zobaczył ją wielorybnik John Briggs z New Bedford. Więcej informacji zachowało się o przybyciu na Laysan rosyjskiego żeglarza, kapitana Staniukowicza w 1828; nazwał on wyspę imieniem swojego statku, Moller. Obecna nazwa przypuszczalnie powstała wskutek pomyłki, ze zdeformowanej nazwy pobliskiej Wyspy Lisianskiego, odkrytej wcześniej przez Jurija Lisianskiego[9].

1 maja 1857 roku kapitan John Paty przyłączył wyspę do Królestwa Hawajów. Królestwo w 1890 wydzierżawiło ją firmie zajmującej się wydobyciem guana; wydobycie trwało tam od 1892 do 1904 roku. W tym okresie wiele statków dotarło do wyspy, a niektóre rozbiły się na jej rafach. Na wyspę zostały sprowadzone obce zwierzęta, w tym króliki, które zaczęły niszczyć jej bogatą szatę roślinną. Na Laysan pojawili się także japońscy kłusownicy, którzy zabijali gniazdujące tam ptaki, aby pozyskać ich pióra. W 1909 Stany Zjednoczone objęły ptaki ochroną, a wyspa stała się częścią Hawaiian Islands Bird Reservation. W tym samym roku na wyspie aresztowano kłusowników[2][3].

Przyroda

Brzeg jeziora na Laysan
Krzyżówki białookie pływające na jeziorze we wnętrzu wyspy

Chociaż rafy Laysan są powierzchniowo najmniejsze w łańcuchu Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich, to są miejscem życia 131 gatunków ryb rafowych i występuje tu 28 gatunków korali madreporowych[1][2]. Dużą część wybrzeża tworzy wzniesiona platforma starej rafy koralowej, która tworzy strefę międzypływową bogatą w bezkręgowce, glony i narybek. Na wybrzeżach Laysan licznie spotykane są żółwie zielone i mniszki hawajskie[2].

Roślinność wnętrza wyspy tworzy pięć koncentrycznych pierścieni wokół jeziora: krzewy na wybrzeżu wyspy, trawy, pnącza, krzewy w głębi lądu i roślinność mokradeł[1]. Środowisko wyspy zostało poważnie zaburzone przez wpływ człowieka. Od 1892 eksploatowano guano[3], dzięki łatwemu dostępowi intensywniej niż np. na Wyspie Lisianskiego[2]; około 1903 roku introdukowane zostały króliki[1], a także kawie[3]; do tego kłusownicy masowo zabijali ptaki dla ich piór[2][3]. Szczególnie sprowadzenie królików okazało się katastrofalne dla szaty roślinnej i zwierząt wyspy. Jeden z badaczy ocenił, że populacja ptaków na Laysan od 1902 do 1911 zmalała około dziesięciokrotnie. W 1923 roku ekspedycja USS Tanager wytrzebiła króliki, ale stwierdziła, że z 26 znanych wcześniej gatunków roślin lądowych przetrwały tylko cztery[3]. Spośród pięciu gatunków endemicznych ptaków lądowych wymarły trzy: hawajka szkarłatna (Himatione fratihii), karliczka hawajska (Zapornia palmeri) i trzciniak cienkodzioby (Acrocephalus familiaris familiaris)[1][2][3].

Dzięki dwunastoletniemu planowi odtworzenia środowiska do 1998 usunięto inwazyjną trawę Cenchrus echinatus, która wcześniej porastała 30% powierzchni wyspy[1]. Do 2020 na Laysan ponownie rosło ponad 30 gatunków roślin[2]. Mały zagajnik palm kokosowych został posadzony w połowie XX wieku, ale istnieją paleobotaniczne dowody, że te rośliny występowały na Laysan jeszcze przed przybyciem Amerykanów i Europejczyków. Lokalny gatunek palmy z rodzaju Pritchardia wymarł przed końcem XIX wieku[5].

Dwa endemiczne gatunki ptaków lądowych przetrwały na Laysan: hawajka grubodzioba (Telespiza cantans) i krzyżówka białooka (Anas laysanensis)[1][2]. W 2011 roku na wyspę reintrodukowano trzciniaki cienkodziobe z podgatunku A. f. kingi, który przetrwał na wyspie Nihoa[10]. Z 75 rodzimych gatunków bezkręgowców 15 to gatunki endemiczne[2]. W jeziorze nie ma ryb, ale występują halofilne bezkręgowce i glony[5]. Ocenia się, że obecnie na Laysan gnieżdżą się dwa miliony ptaków morskich, w tym głuptaki, fregaty, rybitwy, burzykowate, rybołówki. Znajdują się tu drugie co do wielkości na świecie kolonie albatrosów czarnonogich i albatrosów ciemnolicych[1]. Dzięki sukcesowi akcji odtworzenia pierwotnego stanu środowiska Laysan uważa się za „klejnot koronny” Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich[2].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l Management Plan 2008 ↓, s. 17.
  2. a b c d e f g h i j k l Lisianski Island, Papahānaumokuākea Marine National Monument, 30 lipca 2020 [dostęp 2022-10-07] [zarchiwizowane z adresu 2022-08-23] (ang.).
  3. a b c d e f g h i Edwin Horace Bryan, The Northwestern Hawaiian Islands: An Annotated Bibliography, U.S. Fish and Wildlife Service, 1978, s. 15–18 (ang.).
  4. Management Plan 2008 ↓, s. 17–18.
  5. a b c d e f J.S. Athens, J.V. Ward, D.W. Blinn, Vegetation History of Laysan Island, Northwestern Hawaiian Islands, „Pacific Science”, 61 (1), 2007, s. 17–37, DOI10.1353/psc.2007.0001 (ang.).
  6. Jan TenBruggencate, Coconut pollen found on Laysan, „Honolulu Advertiser”, 23 maja 2005 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-26] (ang.).
  7. Kekuewa Kikiloi, M. Graves. Rebirth of an archipelago: sustaining a Hawaiian cultural identity for people and homeland. „Hulili: Multidisplinary Research on Hawaiian Well-Being”. 6, s. 94, 2010. 
  8. a b Ua pa‘a na inoa kahiko Ancient Names Remembered, Papahānaumokuākea Marine National Monument (ang.).
  9. Doug Sinclair, Laysan Island: A Confused History, 2008 [dostęp 2022-10-07] (ang.).
  10. Nihoa Millerbird Recovery Team Honored for Achievements. Papahānaumokuākea Marine National Monument, 2012. [dostęp 2022-10-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-22)]. (ang.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Dark Green 004040 pog.svg
Autor: One Salient Oversight, Licencja: CC0
modded File:Blue pog.svg
Laysan Island Interior.jpg
The interior of Laysan, showing its lake and the birds that nest there.
Laysan map lrg.gif
Bathymetric map of Laysan Island, Northwestern Hawaiian Islands
Starr 990604-0969 Cyperus laevigatus.jpg
(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0
Cyperus laevigatus (near lagoon with Alex Dave and Kim). Location: Laysan Island, By lagoon
Pacific Ocean laea relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Relief location map of Pacific_Ocean.
  • Projection: Lambert azimuthal equal-area projection.
  • Area of interest:
  • N: 60.0° N
  • S: −80.0° N
  • W: −260.0° E
  • E: −70.0° E
  • Projection center:
  • NS: −10.0° N
  • WE: −165.0° E
  • GMT projection: -JA-165.0/-10.0/180/19.998266666666666c
  • GMT region: -R-320.2519138145009/-12.459450078533589/-5.473602099069988/26.40516525873812r
  • GMT region for grdcut: -R-325.0/-90.0/-5.0/74.0r
  • Relief: SRTM30plus.
  • Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Laysan Aerial.jpg
Aerial view of Laysan Island, Northwestern Hawaiian Islands