Legia Cudzoziemska

Francuska Legia Cudzoziemska
Légion étrangère
Legio Patria Nostra - Legia Naszą Ojczyzną
Marche, ou creve - Maszeruj albo giń
Pierwsi przybywamy ostatni wychodzimy
Ilustracja
Flaga i Emblemat Legii Cudzoziemskiej
Historia
Państwo

 Francja

Sformowanie

10 marca 1831 przez króla Ludwika Filipa I

Nazwa wyróżniająca

Cudzoziemska

Tradycje
Święto

bitwa o Camerone

Dowódcy
Pierwszy

pułkownik Baron Christoph Anton Jakob von Stoffel(niem.)

Obecny

generał brygady Jean Maurin

Działania zbrojne
obecnie Afganistan, Kosowo, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej i Mali
Organizacja
Dyslokacja

Francja i departamenty oraz terytoria zamorskie

Rodzaj sił zbrojnych

Francuskie Wojska Lądowe

Rodzaj wojsk

Siły Szybkiego Reagowania FAR (Force d'Action Rapide(fr.))

Podległość

Francuskie Siły Zbrojne

Skład

cudzoziemcy i Francuzi

Strona internetowa
Kompania honorowa żołnierzy 6. Batalionu Francuskiej Legii Cudzoziemskiej oczekująca na przybycie generała Khalida Bin Sultana Bin Abdula Aziza(ang.) dowódcy sił zbrojnych Arabii Saudyjskiej podczas operacji wojskowej Pustynna Burza 14 maja 1992

Legia Cudzoziemska (fr. Légion étrangère) – francuska elitarna zawodowa jednostka bojowa, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. W praktyce jednak od 5% do 10% żołnierzy stanowią rodowici Francuzi, którzy deklarują przy rekrutacji obywatelstwo Belgii, Szwajcarii, Monako, Kanady lub Luksemburga.

Najbardziej zróżnicowana armia świata pod względem kultur i pochodzenia ochotników, Legia słynie z twardych metod szkoleniowych i brutalnej dyscypliny. Reżim ten ma na celu stworzyć z rekrutów dobrze zorganizowanych i wyszkolonych żołnierzy, nakierowanych na wspólne działanie w imię interesów Francji.

Legia, jako elitarna formacja wojskowa, dysponuje najnowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem - lepszym, niż pozostałe jednostki armii francuskiej[1][2][3][4].

Historia

Legia Cudzoziemska została utworzona 9 marca 1831 jako armia najemna, głównie w celu ochrony francuskich terytoriów zamorskich podczas wojny w Algierii i prowadzenia w imieniu Francji wojen kolonialnych w Afryce.

Żołnierze Legii brali udział w misjach stabilizacyjnych i interwencjach wojskowych m.in. w Zatoce Perskiej (1990-1991), Kambodży i w Somalii (1992-1993), Rwandzie (1994), w Bośni, Kosowie i Macedonii (1993-2003) oraz Republice Środkowoafrykańskiej. Aktualnie legioniści biorą udział w wojnie w Afganistanie, Kosowie, Czadzie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w walkach z bojownikami islamskimi w Mali oraz wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie bezpieczeństwa obywateli francuskich za granicą[1][5][6]. Jednostki Legii do dzisiaj posiadają zakaz prowadzenia wszelkich działań bojowych na terenie samej Francji.

W szeregach Legii Cudzoziemskiej we wszystkich wojnach, w których Francja brała udział, zginęło 35 781 legionistów, podoficerów i oficerów. Ostatnią ofiarą poległą w boju jest adiutant-chef Dejvid Nikolic. Zginął 17 lipca 2014 roku w Mali. Służył w 1REG, miał 45 lat.

Skład Legii Cudzoziemskiej

Legia Cudzoziemska obecnie liczy 7699 żołnierzy, w tym 413 oficerów, 1741 podoficerów i 5545 legionistów w 11 pułkach (regimentach), z których każdy posiada unikatową funkcję. Najbardziej znany i uważany za „elitarny” jest 2 REP (spadochroniarze) z bazą na Korsyce w Calvi. Jest to regiment o najbardziej zaostrzonej dyscyplinie, w stanie ciągłej gotowości bojowej. 1 Cudzoziemski Pułk Kawalerii zachował najwięcej tradycji Legii i w nim należy szukać dawnych ideałów. Nazywany jest potocznie pułkiem tradycji.

  • Jednostki administracyjno-szkoleniowe:
    • Insigne 1er régiment étranger-transparent.png 1 Regiment Cudzoziemski w Aubagne1 RE (1er Régiment Étranger)
    • Insigne régimentaire du 4e régiment étranger (1937).jpg 4 Regiment Cudzoziemski w Castelnaudary4 RE (4ème Régiment Étranger)
    • Insigne-GRLE.jpg Oddział werbunkowy Legii Cudzoziemskiej Fort de NogentGRLE (Groupement de Recrutement de la Légion Étrangère)

Kodeks Honorowy Legionisty

Artykuł 1

  • Legionisto, jesteś ochotnikiem służącym Francji z honorem i wiernością.

Artykuł 2

  • Każdy legionista jest twoim towarzyszem broni, jaka by nie była jego narodowość, rasa czy religia. Wyrażasz to solidarnością, która łączy członków jednej rodziny.

Artykuł 3

  • Strzegący z szacunkiem tradycji, związany z twoją kadrą dowodzenia, dyscyplina i koleżeństwo są twoją siłą, odwaga i lojalność twoimi cnotami.

Artykuł 4

  • Dumny z twojego stanu legionisty, okazujesz to przez twój zawsze elegancki mundur, twoje zachowanie zawsze dostojne, lecz skromne, twoje koszary zawsze czyste.

Artykuł 5

  • Elitarny żołnierzu, szkolisz się z surowością, czyścisz twoją broń, jakby to był twój największy skarb, stale troszczysz się o swoją formę fizyczną.

Artykuł 6

  • Otrzymane zadanie jest święte, wykonujesz je do końca, przestrzegając regulaminów wojskowych i konwencji międzynarodowych, a jeżeli trzeba, też za cenę własnego życia.

Artykuł 7

  • Na polu walki działasz bez pasji i nienawiści, szanujesz pokonanych wrogów, nigdy nie opuszczasz swoich zabitych lub rannych, ani swojej broni.

Stan obecny

Przemarsz w tradycyjnych strojach paradnych saperów Legii (pionniers), (białe kepi, skórzany fartuch i topór, broda) przed pomnikiem poległych w Aubagne)

Obecnie Legia stanowi trzon Sił Szybkiego Reagowania (Force d'Action Rapide); zwykle wysyłana jest ona w najbardziej zapalne tereny, stanowiąc pierwszą linię frontu, lub prowadzi działania poza jego linią. Siły te są gotowe do przeprowadzania działań zbrojnych praktycznie w każdej chwili i w każdym miejscu na świecie, w którym Francja ma interesy, bez wymaganej decyzji dowódców poszczególnych jednostek biorących udział w misji bojowej. Oddziały Legii, które wchodzą w skład sił FAR, to spadochroniarze z 2 Cudzoziemskiego Regimentu Powietrznodesantowego, piechota zmotoryzowana z 2 Cudzoziemskiego Regimentu Piechoty i pułk pancerny z 1 Cudzoziemskiego Regimentu Kawalerii[1][7][8].

Legia Cudzoziemska rekrutuje mężczyzn z całego świata w wieku od 17 do 40 lat. Dawniej żołnierze wstępujący do Legii mieli zapewnioną pełną anonimowość w trakcie pełnienia służby, a po jej odbyciu otrzymywali obywatelstwo francuskie i nowe dokumenty. Przyciągało to do Legii wielu kryminalistów. Obecnie zasady naboru zmieniły się i Legia nie przyjmuje już w swoje szeregi osób podejrzanych o poważne przestępstwa.

Skład narodowy Legii jest bardzo zmienny, obecnie w szeregach Legii Cudzoziemskiej reprezentowanych jest ponad 140 narodowości. Niemal wszyscy wyżsi oficerowie są Francuzami, często przysyłanymi do Legii z innych jednostek Armii Francuskiej. Do połowy lat 80. XX w. większość składu stanowili „Belgowie”, Brytyjczycy, oraz obywatele państw Wspólnoty Francuskiej. Obecnie coraz większa część składu pochodzi z krajów Europy Środkowej, w tym z Polski. Legia nie ujawnia jednak pełnych danych statystycznych na ten temat. Aktualnie coraz więcej kandydatów pochodzi z Ameryki Południowej.

Ważnym świętem dla Legii jest Dzień Camerone, obchodzony 30 kwietnia na pamiątkę bitwy o Camerone.

Rekrutacja

Rekrutacja do Legii Cudzoziemskiej odbywa się w jedenastu punktach werbunkowych we Francji (Paryż, Lille, Nantes, Strasburg, Aubagne, Bordeaux, Lyon, Marsylia, Nicea, Perpignan, Tuluza).

Przyszły legionista musi spełniać następujące warunki:

  • być mężczyzną w wieku od 17 do 40 lat,
  • posiadać dokument tożsamości,
  • być bardzo sprawnym fizycznie i zdatnym do służby.

Przed wstąpieniem do Legii Cudzoziemskiej trzeba zaliczyć testy sportowe, medyczne i psychologiczne. Ponadto Legia nie dopuszcza do werbowania ludzi niezrównoważonych psychicznie lub ściganych przez policję. Nie jest natomiast ważny stan cywilny – niezależnie od tego czy rekrut jest kawalerem, czy jest żonaty, kontrakt podpisuje jako kawaler. Średnio na jedno miejsce w Legii Cudzoziemskiej przypada rocznie ośmiu kandydatów.

Zobacz też

  • Le Boudin - oficjalny marsz Legii Cudzoziemskiej.

Przypisy

  1. a b c Legia Cudzoziemska Terroryzm.com 2004.
  2. Ludwik Stomma, Legia Cudzoziemska i jej święto z krwawym wspomnieniem Polityka 23 kwietnia 2013
  3. Zabijaki i pijacy? Polak ujawnia prawdę o Legii. konflikty.wp.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-21)]. Wirtualna Polska | 2010-12-20
  4. Afera w szeregach Legii Cudzoziemskiej - WP Wiadomości, wiadomosci.wp.pl [dostęp 2017-12-03] (pol.).
  5. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2007-01-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-01-27)].
  6. W Mali zginął żołnierz francuskiej Legii Cudzoziemskiej
  7. Artelis - Legia Cudzoziemska - Język Francuski Online - Ludzie i Społeczeństwo, Świat, artelis.pl [dostęp 2017-11-24].
  8. Afrykańskie odznaki operacyjne Legii Cudzoziemskiej | MyViMu Blog, myvimu.com [dostęp 2017-11-24] (pol.).

Bibliografia

  • Zbigniew Truszczyński, Mamy dusze muszkieterów, Ustroń: Warbook, 2014, ISBN 978-83-64523-06-9, OCLC 890379609.
  • Jacek Wist, Pierwszy kontrakt, Apolonia Dream, Warszawa 2009, [1] ISBN 978-83-929596-0-1
  • Pierre Montagnon, Historia Legii Cudzoziemskiej. Od 1831 roku do współczesności, Piotr Wrzosek, Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006, ISBN 978-83-7384-583-1, OCLC 749211651.
  • Zbigniew Truszczyński, Afrykańskie wędrówki z Legią Cudzoziemską, Warszawa: Bellona, 2002, ISBN 83-11-09386-5, OCLC 830366873.
  • (dpa) Reportage – Pirmasenser Zeitung (Nadrenia-Palatynat, Niemcy/Rh-Pfalz, BRD) – 06.04.2009

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

3rei.jpg
Regimental insignia of the en:3rd Foreign Infantry Regiment of the French Foreign Legion. The Latin inscription reads 'Legio Patria Nostra' (roughly translated as 'The Legion is our Fatherland'.
French milouf DF-ST-92-07417.JPEG
An honour guard from the French Foreign Legion's 6th Battalion stands at attention as they await the arrival of Lt. Gen. Khalid Bin Sultan Bin Abdul Aziz, commander of Joint Forces in Saudi Arabia, during Operation Desert Shield. (Released to Public)
Insigne 1er régiment étranger de cavalerie.jpg
Insigne régimentaire du 1er Régiment étranger de cavalerie
Insigne régimentaire de la 13e Demi-brigade de Légion étrangère.jpg
Insigne régimentaire de la 13e Demi-brigade de Légion étrangère
Pionniers-Camerone.jpg
Défilé des pionniers lors de la cérémonie de Camerone au 1er Régiment étranger à Aubagne, le 30 avril 2007
2rei.jpg
Insigne régimentaire du 2e Régiment étranger d'infanterie
Insigne-GRLE.jpg
Insigne du Groupement du recrutement de la Légion étrangère
Grenade legion.svg
Grenade à 7 flammes de la Légion étrangère
Insigne 1er régiment étranger-transparent.png
Comme l'insigne régimentaire du 1er régiment étranger, il reprend les armes du Mexique
Dlem.jpg
Insigne régimentaire du Détachement de Légion étrangère à Mayotte
Insigne régimentaire du 4e régiment étranger (1937).jpg
Insigne régimentaire du 4e régiment étranger
1reg.JPG
Insigne régimentaire du 1er Régiment étranger de génie