Legia Wrzesińska

Legia Wrzesińska
Państwo Polska
Historia
Data sformowania1 lipca 1920
Data rozformowania14 grudnia 1920
Pierwszy dowódcakpt. Konstanty Rojek
Święto9 sierpnia
Dane podstawowe
PodporządkowanieMinisterstwo Obrony Narodowej
Liczebność800
Budżet wojskowy
Kwotaponad 250.000 mk

Legia Wrzesińska (Legia Ochotnicza Wrzesińska) – ochotniczy oddział wojskowy, utworzony 12 lipca 1920 we Wrześni.

Historia

Legia Wrzesińska została utworzona w odpowiedzi na apel Rady Obrony Państwa z 1 lipca 1920, wzywający do pomocy ojczyźnie. Pierwszym wrześnianinem, który wyszedł z inicjatywą, był hr. Stanisław Mycielski. Przedstawił swój pomysł 12 lipca na nadzwyczajnym zebraniu Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Jego propozycja została zaakceptowana i rozpoczęła się akcja propagandowa obejmująca cały powiat wrzesiński i miejscowości w okolicznych powiatach (Bnin, Czerniejewo, Kórnik, Powidz, Strzałkowo, Szemborowo, Śrem, Środa Wielkopolska, Witkowo, Września, Zaniemyśl). Hasło propagandowe brzmiało: "Ojczyzna w niebezpieczeństwie bolszewicy wdzierają się w granice Rzeczypospolitej wszyscy do broni, do walki i do zwycięstwa! Twórzmy Legię Ochotniczą Wrzesińską." Wszyscy chętni musieli zarejestrować się w Biurze Ewidencyjnym znajdującym się na Placu Wolności (dziś stoi tam pomnik Dzieci Wrzesińskich). W krótkim czasie od rozpoczęcia kampanii oddział liczył 800 ochotników. Legia Wrzesińska stacjonowała w koszarach 68 Pułku Piechoty, w których dowództwo było powierzone ppor. Stanisławowi Mycielskiemu. Przysięgę wojskową złożyła na ręce ks. Bronisława Kaźmierczaka przed wyjazdem na front. Dowódcą został kpt. Konstanty Rojek, a zastępcą ppor. Stanisław Mycielski. Wyjazd Legii Wrzesińskiej z Wrześni był na tyle ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Wrześni, że przeobraził się z pożegnania z rodzinami w manifest patriotyczny. Rozkaz wyruszenia na front Legia otrzymała w nocy 8 sierpnia 1920. Legia Ochotnicza Wrzesińska została nazwana Batalionem Ochotniczym 268 i składała się z:

Walki na froncie

Legia wyruszyła na front po 12 sierpnia, czyli po rozpoczęciu Bitwy Warszawskiej. Pierwszy ochotnik Legii zginął w Końskowoli podczas obławy na grupę uciekinierów przed wojskami bolszewickimi. W Miechowie Legioniści zostali zaopatrzeni w amunicję oraz środki opatrunkowe. Dzień później, w Zagoździu, Legia została wcielona do 66 Pułku Piechoty. Termin "Legia Ochotnicza" był nadal używany przez społeczeństwo wrzesińskie jak i przez samych Legionistów mimo wstąpienia w szeregi 66 Pułku piechoty.

Upamiętnienie

Dnia 8 listopada 1927 podczas uroczystości patriotycznej odsłonięto tablicę upamiętniającą śmierć harcerza, ucznia kl. VII, ochotnika Legii Wrzesińskiej śp. Leona Stasiewskiego. Uroczystość prócz odsłonięcia tablicy składała się m.in. z mszy świętej żałobnej, przemarszu wraz z orkiestrą do gimnazjum oraz przemówienia dyrektora szkoły A. Romanowicza. Tablica została poświęcona przez ks. katechetę Jernajczyka. Uroczystość dopełniły występy chóru szkolnego oraz orkiestry. Na koniec zaśpiewano "Boże, coś Polskę", a delegacja uczniów po udaniu się na cmentarz złożyła kwiaty na grobie Leona Stasiewskiego.

Legię Wrzesińską upamiętnia również ulica we Wrześni, położona pomiędzy ulicą Słowackiego a 3 Maja/Kościuszki.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

https://web.archive.org/web/20081208062455/http://wrzesnia.w.interia.pl/historia/legia.htm

Media użyte na tej stronie