Legionovia Legionowo (piłka nożna)

Legionovia Legionowo
Pełna nazwa

Klub Sportowy „Legionovia” Legionowo

Przydomek

Novia, Biało-żółto-czerwoni

Barwy

biało-żółto-czerwone

Data założenia

1930

Liga

III liga, gr. I

Państwo

 Polska

Adres

ul. Parkowa 27a
05-120 Legionowo

Stadion

Stadion Miejski
(Pojemność: 1730)

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Legionovia Legionowopolski klub piłkarski z siedzibą w mieście Legionowo, założony w 1930 roku, występujący w III lidze.

Historia

Protoplastą Legionovii był Robotniczy Klub Sportowy Czerwoni, który powstał jesienią 1930 z inicjatywy działaczy (m.in. Jana Lisowskiego) OM-TURlegionowskiego oddziału Polskiej Partii Socjalistycznej. Pierwsze boisko utworzono obok siedziby oddziału PPS. W dwa lata później Czerwoni mieli już pełnowymiarowe boisko.

Pierwszy mecz mistrzowski rozegrano w kwietniu 1932. Przeciwnikiem Czerwonych była żydowska drużyna Hapoel ze stolicy. Legionowianie wygrali 8:3. Czerwoni nie zawiesili piłkarskiej działalności także w czasie wojny i okupacji.

Po wojnie boisko piłkarskie miało różne lokalizacje, stadion przy ul. Parkowej oddano do użytku 18 lipca 1964. Znaczącą rolę w Społecznym Komitecie Budowy Stadionu odegrał Honorowy Obywatel Miasta Legionowa ksiądz płk. Jan Mrugacz. W rozegranym na inaugurację meczu piłkarskim pomiędzy Legionovią a Świtem Nowy Dwór Maz. zwyciężyli gospodarze w stosunku 3:2.

W latach 80. klub pod nazwą Gwardia działał przy szkole Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Nazwę Legionovia przywrócono klubowi w 1989. Przez krótki czas Legionovia działała przy TKKFie.

Na początku lat 90. w klubie funkcjonowały sekcje: piłki nożnej, rugby i szachów. W 1994 sekcja rugby usamodzielniła się. W 1996 wraz z wejściem w życie przepisów ustawy o Stowarzyszeniach klub przybrał formę stowarzyszenia sportowego pod nazwą Miejski Klub Sportowy Legionovia z sekcjami piłki nożnej, brydża, szachów i piłki siatkowej kobiet. Pod koniec 2003 postanowiono o wyłączeniu i usamodzielnieniu sekcji piłki siatkowej, co zbiegło się z awansem drużyny siatkarek do Serii B I ligi. Do innego klubu przekazano również sekcję szachową.

Wraz z przeniesieniem siedziby klubu do nowego budynku (w połowie 2003) Zarząd Klubu podjął decyzję o powołaniu sekcji kulturystyki, przy której uruchomiono Klub Fitness z siłownią i aerobikiem. Kontynuatorem tradycji i dokonań klubu zostało Stowarzyszenie Sportowe pn. Klub Sportowy Legionovia[1], z możliwością prowadzenia działalności gospodarczej.

Sukcesy

  • 2. miejsce w III lidze (1996/1997)
  • 1. miejsce w III lidze (2012/2013)
  • 4. miejsce w II lidze wschodniej (2013/2014)
  • 1/16 finału Pucharu Polski (2018/2019)[2]

Przypisy

  1. wpis do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000175391
  2. Puchar Polski: Igor Angulo dał awans. Górnik Zabrze lepszy od trzecioligowca, sport.tvp.pl, 31 października 2018 [dostęp 2022-07-20] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg






Kit socks long.svg
Football kit template socks
Legionowo,Polska,UE. - panoramio (89).jpg
(c) Roman Eugeniusz, CC BY-SA 3.0
Legionowo,Polska,UE.