Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy

Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy (LGOM) (rzadziej Lubińsko-Głogowskie Zagłębie Miedziowe, Zagłębie Zachodnie, Zagłębie Miedziowe) – obszar przemysłowy w województwie dolnośląskim, złożony z 5 powiatów (głogowski, polkowicki, lubiński, legnicki, oraz miasto na prawach powiatu Legnica), zamieszkany przez ok. 0,5 mln mieszkańców.

LGOM jest głównym ośrodkiem przemysłu miedziowego w Polsce oraz jednym z największych ośrodków eksploatacji miedzi na świecie. Największym ośrodkiem LGOM jest miasto Legnica.

Geografia

Położenie

Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy znajduje się na Nizinie Śląskiej oraz Wzgórzach Dalkowskich, w północno-środkowej części województwa dolnośląskiego, w dorzeczach Odry i Kaczawy.

Do 1 stycznia 1999 pokrywał się w dużej mierze z obszarem ówczesnego województwa legnickiego. Gospodarczo oparty na eksploatacji złóż rud miedzi (górnictwo i hutnictwo) w zakładach Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi „Polska Miedź” SA.

Podział administracyjny

Składa się z następujących miast: Legnicy, Lubina, Polkowic i Głogowa (miasta te, oddalone od siebie kolejno o ok. 20 km, niegdyś nazywane były czwórmiastem LGOM-u lub wręcz LeLuPolGłowem) oraz szeregu mniejszych miejscowości.

PowiatyLudnośćPowierzchnia
Legnica102 979[1]56,29 km²
legnicki54 744744,6 km²
lubiński106 966711,99 km²
głogowski90 249443,06 km²
polkowicki63 121779,93 km²
Razem418 0592735,87 km²

Najważniejsze ośrodki LGOM

MiastaLudnośćPowierzchnia
Legnica102 97956,29 km²
Lubin75 35740,68 km²
Głogów69 60835,11 km²
Polkowice22 77723,74 km²
Razem270 721140,87 km²

Tabela odległości poszczególnych ośrodków LGOM

Liczone od centrum do centrum

MiastaGłogówPolkowiceLubinLegnica
Głogówx22 km38 km62 km
Polkowice22 kmx16 km40 km
Lubin38 km16 kmx25 km
Legnica62 km40 km25 kmx

Gospodarka

kopalnia Polkowice-Sieroszowice

W 2007 roku powstał Legnicki Park Technologiczny, inwestorem jest KGHM, w Legnicy działa też największa w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna – LSSE.

Górnictwo

Niskoprocentowe złoża miedzi (0,8-1,5%) występujące pomiędzy Bolesławcem a Złotoryją były eksploatowane przed 1945. Po II wojnie światowej wznowiono wydobycie w zatopionych przez Niemców kopalniach w Iwinach, Nowym Kościele i Wilkowie. Dzięki badaniom prowadzonym przez prof. Jana Wyżykowskiego doprowadziły do odkrycia w 1957 bogatych, ale głęboko położonych złóż miedzi zalegających pomiędzy Legnicą a Głogowem. LGOM zaczął się rozwijać od 1960, w 1968 uruchomiono kopalnie Lubin i Polkowice, w 1974 Rudna, po 1978 Sieroszowice[2].

Wydobycie rud miedzi odbywa się w następujących oddziałach wydobywczych KGHM:

W procesie wydobycia miedzi uczestniczą także:

  • Oddział „Zakład Wzbogacania Rud”
  • Oddział „Zakład Hydrotechniczny”

Hutnictwo

Na sektor hutniczy w LGOM składają się następujące oddziały KGHM:

Energetyka

Przy hutach miedzi w Legnicy i Głogowie działają elektrociepłownie. W powiecie głogowskim w gminie Żukowice nieopodal Huty Miedzi Głogów” powstała farma wiatrowa zasilana przez 11 wiatraków[3].

Handel

Dużym zainteresowaniem w regionie cieszy się giełda w Lubinie i Legnicy oraz targowisko w Głogowie. Na terenie LGOM w ostatnich latach rozwinął się handel wielkopowierzchniowy, najwięcej sklepów wybudowało się w Legnicy, Lubinie i Głogowie.

Transport

Transport drogowy

Drogi krajowe

Główne inwestycje drogowe

Publiczny transport zbiorowy

Autobus KM Głogów
Autobus MPK Legnica
Główny dworzec PKP na terenie Głogowa
Most Tolerancji – część DK12 nad Odrą w Głogowie

Komunikacja miejska:

  • W Głogowie transportem miejskim zajmuje się spółka „Komunikacja Miejska”, która oddelegowuje codziennie ponad 30 autobusów. Spółka obsługuje 8 linii, w tym 1 podmiejską do Lubiatowa (przez Krzepielów).
  • W Lubinie obsługą komunikacji miejskiej zajmuje się miejscowe Przedsiębiorstwo PKS, które do obsługi tras wewnątrz miasta oddelegowuje codziennie ponad 30 pojazdów. Obsługują one 17 tras, z czego jedna jest linią sezonową, a sześć liniami podmiejskimi (do Chróstnika, Czerńca, Dąbrowy Górnej, Goli, Gorzycy, Kłopotowa, Księginic, Krzeczyna Wielkiego, Krzeczyna Małego, przysiółku Łazek, Miroszowic, Niemstowa, Obory, Osieka, Owczar, Składowic, Szklar Górnych, Siedlec, Krzeczyna Małego, Kłopotowa, i Ustronia). Przejazdy autobusami są bezpłatne.
  • W Polkowicach komunikacja miejska to trzy autobusy, które obsługuje PGMiKM w Polkowicach. Kursują z osiedla Polanka do Polkowic Dolnych i z powrotem, kilkanaście razy dziennie, przez całe miasto. Dodatkowo uruchamiane są kursy na LSSE i ZWR Polkowice Główne oraz do okolicznych wiosek: Biedrzychowej, Jędrzychowa, Sobina, Trzebcza, Guzic, Żukowa, Komornik, Tarnówka, Dąbrowy, Pieszkowic, Żelaznego Mostu, Moskorzyna, Kaźmierzowa i Suchej Górnej.

Wyżej wymienione przedsiębiorstwa zajmują się obsługą linii komunikacji miejskiej od połowy lat 90, z wyjątkiem Polkowic, gdzie komunikacja działa od 18 września 2008 roku. Do 1994 r. w Lubinie, 1995 r. w Głogowie i 1996 r. w Legnicy wykonywaniem przewozów w ramach gminnego transportu zbiorowego oraz realizacji połączeń między miastami LGOM zajmowało się WPK Legnica.

Komunikacja lokalna

W Lubinie i Głogowie działają Przedsiębiorstwa PKS prowadzące połączenia po głównych szlakach komunikacyjnych LGOM. Sieć połączeń PKS uzupełniają liczni przewoźnicy międzymiastowi, dysponujących z reguły 19-20 osobowymi mikrobusami.

Komunikacja pracownicza KGHM

Na potrzeby dowozu pracowników KGHM do pracy, funkcjonuje komunikacja specjalna Kombinatu, obsługiwana przez powstałą w 1997 r. z przekształcenia Zakładu Transportu spółkę Pol-Miedź Trans. Autobusy oznaczone logiem spółki i stosownym numerem linii (z prefiksem: K – kopalnie, HMC – Huta Miedzi „Cedynia”, HUTA – Huta Miedzi „Głogów”) rozwożą pracowników „Polskiej Miedzi” na ok. 200 regularnych trasach. Połączenia komunikacji KGHM, choć niedostępne dla osób niezatrudnionych w holdingu, posiadają własne rozkłady jazdy, sieć przystanków i dworców (największe w Lubinie i Rudnej), regulamin przewozu oraz system biletowy.

Kolej

Ważniejsze dworce kolejowe znajdują się w Legnicy, Głogowie i Ścinawie. Średnicowa linia łącząca Legnicę i Lubin z Głogowem została zawieszona dla ruchu pasażerskiego w roku 2004, następnie 9 grudnia 2007 r. reaktywowana na odcinku Legnica-Lubin Górniczy. Dodatkowo Legnica została siedzibą spółki Koleje Dolnośląskie S.A. Połączenie Legnicy z Lubinem zostało przywrócone po zakończeniu pierwszej części modernizacji linii kolejowej nr 289 w czerwcu 2019 r. Reaktywacji towarzyszyły liczne, głośne protesty mieszkańców Raszówki i pozostałych, położonych przy linii wsi, w których mimo wyremontowania peronów i całej infrastruktury pasażerskiej, Koleje Dolnośląskie bezpodstawnie nie wprowadziły rozkładowych postojów pociągów. Po kilkunastu dniach, pod naporem mediów i lokalnej społeczności, zmodyfikowano rozkład, umożliwiając tym samym korzystanie z wygodnego transportu kolejowego także mieszkańcom mniejszych skupisk ludności. W grudniu 2019 r. pociągi wróciły na całą trasę łączącą trzy największe ośrodki miejskie LGOM-u - Legnicę, Lubin i Głogów. Dzięki podniesieniu prędkości do 120 km/h, regionalne składy Kolei Dolnośląskich pokonują ją w czasie od 41 do 59 minut. Obecnie (w rozkładzie jazdy 2019/2020) mieszkańcy Głogowa mają do dyspozycji 8 par połączeń z Lubinem i Legnicą, z których od 6 do 7 dociera bezpośrednio do Wrocławia. Natomiast mieszkańcy Lubina mogą cieszyć się 14 parami regionalnych połączeń z Legnicą, z których 12 dociera do stolicy województwa. Wśród tych pociągów można wyróżnić 4 połączenia osobowe przyspieszone, o nawiązujących do regionu nazwach "Malachit", "Bornit", "Cuprum" oraz "Jan Wyżykowski". Od zakończenia modernizacji na średniowej linii LGOM-u można podróżować także pociągami dalekobieżnymi uruchamianymi przez PKP Intercity, łączącymi miasta aglomeracjii ze Świnoujściem, Szczecinem, Zieloną Górą, Wrocławiem, Opolem, Katowicami, Bielskiem-Białą, Krakowem, Kielcami czy też Lublinem. Dodatkowo, na trasę przez Lubin i Legnicę został skierowany międzynarodowy pociąg IC "Nightjet"/EN "Metropol" co pozwoliło z rana na wygodne dotarcie do Berlina oraz na nocną podróż do Wiednia, Bratysławy i Budapesztu.

Lotnictwo

Lubin posiada sportowy port lotniczy Aeroklubu. Lotnisko to posiada pas (1000m x 30m) o utwardzonej nawierzchni, a także oświetlenie pasa startowego. Dzięki odprawie celnej są możliwe odloty do sąsiednich krajów. Z lotniska korzystają wszystkie większe firmy LGOM-u (m.in. KGHM, NG2 oraz Volkswagen).

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Polkowice rynek.jpg
Autor: Jan Jerszyński, Licencja: CC BY-SA 2.5
Ratusz w Polkowicach , Polska
Legnica rynek 10100008.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Taw (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Rynek w Legnicy (Polska).

Main square in Legnica, Poland.
Solaris Urbino III 12. KM Głogów.jpg
Autor: Peja 97, Licencja: CC BY-SA 3.0
Autobus Solaris Urbino 12 W24 III (#704, nr rej. DGL 65JW) z 2006 roku w Głogowie. Należy do firmy Komunikacja Miejska Sp. z o.o. w Głogowie.
Lubin30.JPG
Autor: Lzur, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Lubin - szyb "Bolesław" Zakładów Górniczych "Lubin" KGHM Polska Miedź SA
MPKLegnica.jpg
Autor: Montiverdi, Licencja: CC BY 3.0
Autobus Neoplan N4020td (#103) z 1998 roku z MPK Legnica.
Lubin, Poland - Town Hall.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Lzur (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Lubin, ratusz
KGHM Polska Miedz Sieroszowice.jpg
szyb SW-1 (wdechowy, wydobywczy, materiałowy i zjazdowy) Zakładów Górniczych "Polkowice-Sieroszowice" KGHM Polska Miedź SA (SW-S-PSZ2)
Legnica pkp.JPG
Hala peronowa głównej stacji kolejowej w Legnicy.
Glogow PKP 2005.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Ausir (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.0
Głogowski dworzec kolejowy. Zdjęcie zrobione przez Pawła Dembowskiego 24 kwietnia 2005.
Glogow ratusz.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0