Lekkoatletyka na Igrzyskach Afrykańskich 1999
| |||
Igrzyska Afrykańskie 1999 Johannesburg | |||
| |||
Data | 14–18 września 1999 | ||
Liczba konkurencji | 45 |
Lekkoatletyka na Igrzyskach Afrykańskich w 1999 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane w Johannesburgu w Południowej Afryce.
Rozegrano 23 konkurencje męskie i 22 kobiece. Kobiety po raz pierwszy rywalizowały w skoku o tyczce i w rzucie młotem, a także w chodzie na 10 kilometrów zamiast chodu na 5000 metrów.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Leonard Myles-Mills | 9,99 | Francis Obikwelu | 10,01 | Frankie Fredericks | 10,10 |
Bieg na 200 m | Francis Obikwelu | 20,06 | Joseph Batangdon | 20,37 | Daniel Effiong | 20,49 |
Bieg na 400 m | Kennedy Ochieng | 44,77 | Clement Chukwu | 45,31 | Phillip Mukomana | 45,43 |
Bieg na 800 m | Japheth Kimutai | 1:44,91 | Djabir Saïd-Guerni | 1:45,32 | Hezekiél Sepeng | 1:45,58 |
Bieg na 1500 m | Hailu Mekonnen | 3:39,73 | David Lelei | 3:40,46 | Fred Cheruiyot | 3:41,21 |
Bieg na 5000 m | Julius Gitahi | 13:49,06 | Fita Bayisa | 13:49,79 | Tom Nyariki | 13:50,40 |
Bieg na 10 000 m | Assefa Mezgebu | 28:12,15 | David Chelule | 28:13,71 | Habte Jifar | 28:15,11 |
Maraton | Joshua Peterson | 2:19:07 | Focus Wolbroad | 2:20:47 | Frank Pooe | 2:23:36 |
Bieg na 110 m przez płotki | William Erese | 13,71 | Joseph-Berlioz Randriamihaja | 13,85 | Kehinde Aladefa | 13,86 |
Bieg na 400 m przez płotki | Ibou Faye | 48,30 | Ken Harnden | 48,47 | Erick Keter | 49,17 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Kipkurui Misoi | 8:32,42 | Wilson Boit Kipketer | 8:41,33 | Christopher Koskei | 8:41,35 |
Sztafeta 4 × 100 m | Nigeria[1] Deji Aliu Daniel Effiong Chinedu Oriala Innocent Asonze | 38,56 | Południowa Afryka[1] Morné Nagel Marcus la Grange Lee-Roy Newton Mathew Quinn | 38,88 | Wybrzeże Kości Słoniowej | 39,09 |
Sztafeta 4 × 400 m[2] | Nigeria Fidelis Gadzama Jude Monye Clement Chukwu Sunday Bada | 3:01,20 | Południowa Afryka Adriaan Botha Hendrick Mokganyetsi Hennie Botha Arnaud Malherbe | 3:01,34 | Kenia Kennedy Ochieng Hillary Maritim Matilu Abednego Julius Chepkwony | 3:01,73 |
Chód na 20 km | David Kimutai | 1:29:12 | Moussa Aouanouk | 1:29:36 | Vincent Asumang | 1:48:00 |
Skok wzwyż | Anthony Idiata | 2,27 | Abderrahmane Hammad | 2,24 | Malcolm Hendriks | 2,24 |
Skok o tyczce[a] | Okkert Brits | 5,40 | Mohamed Bédoui | 4,80 | – | – |
Skok w dal | Hatem Mersal | 8,09 | Téko Folligan | 8,00 | Mark Anthony Awere | 7,96 |
Trójskok | Andrew Owusu | 16,89 | Remmy Limo | 16,84 | Toussaint Rabenala | 16,60 |
Pchnięcie kulą | Burger Lambrechts | 19,50 | Janus Robberts | 19,16 | Karel Potgieter | 18,90 |
Rzut dyskiem | Frantz Kruger | 61,02 | Frits Potgieter | 60,59 | Mickaël Conjungo | 57,09 |
Rzut młotem | Chris Harmse | 74,75 | Samir Haouam | 65,80 | Yamen Hussein Abdel Moneim | 65,25 |
Rzut oszczepem | Marius Corbett | 78,74 | Johan Vosloo | 75,60 | Maher Ridane | 72,18 |
Dziesięciobój | Anis Riahi | 7497 pkt | Rédouane Youcef | 7401 pkt | Patrick Legrand | 6034 pkt |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Mercy Nku | 11,03 | Myriam Léonie Mani | 11,24 | Endurance Ojokolo | 11,25 |
Bieg na 200 m | Fatima Yusuf | 22,45 | Myriam Léonie Mani | 22,91 | Monica Twum | 22,98 |
Bieg na 400 m | Falilat Ogunkoya | 50,02 | Olabisi Afolabi | 50,34 | Amy Mbacké Thiam | 50,95 |
Bieg na 800 m | Maria Mutola | 1:59,73 | Nouria Mérah-Benida | 2:00,83 | Grace Birungi | 2:01,76 |
Bieg na 1500 m | Kutre Dulecha | 4:18,36 | Nouria Mérah-Benida | 4:18,69 | Jackline Maranga | 4:19,31 |
Bieg na 5000 m | Ayelech Worku | 15:38,22 | Elana Meyer | 15:42,76 | Vivian Cheruiyot | 15:42,79 |
Bieg na 10 000 m | Gete Wami | 32:08,15 | Merima Hashim | 32:16,24 | Leah Malot | 32:36,02 |
Maraton | Hiywot Gizwa | 2:45:38 | Meseret Kotu | 2:46:29 | Kore Alemu | 2:48:31 |
Bieg na 100 m przez płotki | Glory Alozie | 12,74 | Angela Atede | 12,99 | Mame Tacko Diouf | 13,02 |
Bieg na 400 m przez płotki | Mame Tacko Diouf | 55,69 | Surita Febbraio | 57,11 | Saidat Onanuga | 58,34 |
Sztafeta 4 × 100 m | Nigeria | 43,28 | Madagaskar | 43,96 | Ghana Mavis Akoto Monica Twum Helena Amoako Dora Manu | 44,21 |
Sztafeta 4 × 400 m | Nigeria[3] Saidat Onanuga Fatima Yusuf Olabisi Afolabi Falilat Ogunkoya | 3:29,22 | Senegal | 3:31,63 | Kamerun | 3:33,28 |
Chód na 10 km | Susan Vermeulen | 49:33 | Nagwa Ibrahim Ali | 50:19 | Bahia Boussad | 51:31 |
Skok wzwyż | Hestrie Cloete | 1,96 | Irène Tiendrébéogo | 1,85 | Philippa Erasmus | 1,80 |
Skok o tyczce[a] | Rika Erasmus | 3,60 | Elmarie Gerryts | 3,60 | – | – |
Skok w dal | Grace Umelo | 6,60 | Françoise Mbango Etone | 6,55 | Charlene Lawrence | 6,50 |
Trójskok | Françoise Mbango Etone | 14,70 | Baya Rahouli | 14,64 | Kéné Ndoye | 13,76 |
Pchnięcie kulą | Vivian Peters | 16,72 | Veronica Abrahamse | 16,53 | Maranelle du Toit | 16,45 |
Rzut dyskiem | Monia Kari | 57,22 | Lezelle Duvenage | 54,55 | Elizna Naudé | 53,26 |
Rzut młotem | Caroline Fournier | 58,83 | Elmarie Knoetzen | 58,74 | Marwa Hussein | 55,25 |
Rzut oszczepem | Liezl Roux | 49,38 | Aïda Sellam | 48,91 | Sorochukwu Ihuefo | 48,24 |
Siedmiobój | Maralize Fouché | 5631 pkt | Patience Itanyi | 5565 pkt | Oluchi Elechi | 5537 pkt |
Tabela medalowa
Poz. | Państwo | Łącznie | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Nigeria | 13 | 5 | 6 | 24 |
2. | Południowa Afryka | 11 | 11 | 8 | 30 |
3. | Etiopia | 6 | 3 | 3 | 12 |
4. | Kenia | 5 | 4 | 8 | 17 |
5. | Tunezja | 2 | 2 | 1 | 5 |
6. | Senegal | 2 | 1 | 3 | 6 |
7. | Ghana | 2 | 0 | 4 | 6 |
8. | Kamerun | 1 | 4 | 1 | 6 |
9. | Egipt | 1 | 1 | 2 | 4 |
10. | Mauritius | 1 | 0 | 1 | 2 |
11. | Mozambik | 1 | 0 | 0 | 1 |
12. | Algieria | 0 | 8 | 1 | 9 |
13. | Madagaskar | 0 | 2 | 1 | 3 |
14. | Zimbabwe | 0 | 1 | 1 | 2 |
15. | Burkina Faso | 0 | 1 | 0 | 1 |
Tanzania | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Togo | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18. | Namibia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Republika Środkowoafrykańska | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Uganda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Wybrzeże Kości Słoniowej | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 45 | 45 | 43 | 133 |
Uwagi
Przypisy
- ↑ a b Peter Larsson , All-time men's best 4x100m relay, alltime-athletics.com, 13 lipca 2021 [dostęp 2021-07-28] (ang.).
- ↑ Peter Larsson , All-time men's best 4x400m relay, alltime-athletics.com, 13 lipca 2021 [dostęp 2021-07-28] (ang.).
- ↑ Peter Larsson , All-time Women's best 4x400m relay, alltime-athletics.com, 10 lipca 2021 [dostęp 2021-07-28] (ang.).
Bibliografia
- All–Africa Games, GBRAthletics [dostęp 2021-07-28] (ang.).
- Todor Krastev: Athletics All Africa Games Johannesbourg (RSA) 1999 (ang.). todor66.com. [dostęp 2021-07-28].
Media użyte na tej stronie
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Flag of Namibia
Flag of Senegal
Flag of the Ivory Coast, written by Jon Harald Søby, modified by Zscout370. The colors match to what is reported at http://fotw.vexillum.com/flags/ci.html.
The proportions of this flag are 3:2; however, there is no official definition for the correct proportions and also 5:3 is widely used.
Pictograms of Olympic sports – . This is an unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Autor: derivative work: Angelus (talk), Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Flag of Ethiopia (1996-2009)