Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 2009
Letnia Uniwersjada 2009 Belgrad | |||
| |||
Miejsce | |||
---|---|---|---|
Data | 7–12 lipca 2009 | ||
Liczba konkurencji | 46 | ||
Liczba zawodników | 1014[1] |
Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 2009 – zawody lekkoatletyczne podczas letniej uniwersjady w Belgradzie odbyły się od 7 do 12 lipca 2009 roku[2]. Kobiety i mężczyźni rywalizowali w 23 konkurencjach[3]. Areną zmagań sportowców był stadion Crvenej zvezdy.
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
Miej. | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Rosja | 7 | 5 | 4 | 16 |
2 | Australia | 4 | 1 | 0 | 5 |
3 | Japonia | 3 | 6 | 3 | 12 |
4 | Portugalia | 3 | 0 | 1 | 4 |
5 | RPA | 2 | 2 | 4 | 8 |
6 | Niemcy | 2 | 1 | 7 | 10 |
7 | Serbia | 2 | 1 | 1 | 4 |
7 | Turcja | 2 | 1 | 1 | 4 |
9 | Chiny | 2 | 1 | 0 | 3 |
9 | Iran | 2 | 1 | 0 | 3 |
9 | Kuba | 2 | 1 | 0 | 3 |
12 | Białoruś | 2 | 0 | 1 | 3 |
13 | Kanada | 1 | 3 | 4 | 8 |
14 | Włochy | 1 | 2 | 2 | 5 |
15 | Nowa Zelandia | 1 | 2 | 1 | 4 |
16 | Mołdawia | 1 | 1 | 1 | 3 |
16 | Senegal | 1 | 1 | 1 | 3 |
18 | Czechy | 1 | 1 | 0 | 2 |
18 | Litwa | 1 | 1 | 0 | 2 |
20 | Korea Południowa | 1 | 0 | 1 | 2 |
21 | Azerbejdżan | 1 | 0 | 0 | 1 |
21 | Bułgaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
21 | Honduras | 1 | 0 | 0 | 1 |
21 | Łotwa | 1 | 0 | 0 | 1 |
21 | Szwecja | 1 | 0 | 0 | 1 |
26 | Polska | 0 | 4 | 2 | 6 |
27 | Egipt | 0 | 2 | 0 | 2 |
28 | Ukraina | 0 | 1 | 2 | 3 |
29 | Francja | 0 | 1 | 1 | 2 |
30 | Algieria | 0 | 1 | 0 | 1 |
30 | Austria | 0 | 1 | 0 | 1 |
30 | Ekwador | 0 | 1 | 0 | 1 |
30 | Kazachstan | 0 | 1 | 0 | 1 |
30 | Rumunia | 0 | 1 | 0 | 1 |
30 | Słowacja | 0 | 1 | 0 | 1 |
30 | Szwajcaria | 0 | 1 | 0 | 1 |
36 | Brazylia | 0 | 0 | 2 | 2 |
36 | Hiszpania | 0 | 0 | 2 | 2 |
38 | Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 |
38 | Dania | 0 | 0 | 1 | 1 |
38 | Słowenia | 0 | 0 | 1 | 1 |
38 | Węgry | 0 | 0 | 1 | 1 |
Medale
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Rezultat | Srebro | Rezultat | Brąz | Rezultat |
100 metrów | Rolando Palacios | 10,30 | Amr Seoud | 10,31 | Masashi Eriguchi | 10,33 |
200 metrów | Ramil Quliyev | 20,04 | Amr Seoud | 20,52 | Thuso Mpuang | 20,69 |
400 metrów | Yuzo Kanemaru | 45,68 | Clemens Zeller | 46,12 | Daniel Harper | 46,22 |
800 metrów | Sajjad Moradi | 1:48,02 | Goran Nava | 1:48,06 | Fabiano Peçanha | 1:48,07 |
1500 metrów | Wiaczesław Sokołow | 3:42,49 | Samir Khadar | 3:42,50 | Goran Nava | 3:42,88 |
5000 metrów | Halil Akkaş | 14:06,96 | Piedra Bayron | 14:07,11 | Elroy Gelant | 14:07,97 |
10000 metrów | Sibabalwe Mzazi | 28:21.44 | Denis Mayaud | 28:21.50 | Lungisa Mdedelwa | 28:21.52 |
110 metrów przez płotki | Yin Jing | 13,38 | Lehann Fourie | 13,66 | Emanuele Abate | 13,70 |
400 metrów przez płotki | Tristan Thomas | 48,75 | Kazuaki Yoshida | 49,78 | Michael Bultheel | 49,79 |
3000 metrów z przeszkodami | Ion Luchianov | 8:25,79 | Halil Akkaş | 8:25,80 | Steffen Uliczka | 8:26,18 |
Sztafeta 4 × 100 metrów | Rosja Maksim Mokrousow Iwan Tiepłych Roman Smirnow Konstantin Petriaszow | 39,21 | Polska Robert Kubaczyk Artur Zaczek Kamil Masztak Dariusz Kuć | 39,33 | Południowa Afryka Leigh Julius Thuso Mpuang Kagisho Kumbane Wilhelm van der Vyver | 39,52 |
Sztafeta 4 × 400 metrów | Australia Christopher Troode Brendan Cole Tristan Thomas Sean Wroe | 3:03,67 | Polska Witold Bańka Kacper Kozłowski Piotr Kędzia Rafał Wieruszewski | 3:05,69 | Japonia Hideyuki Hirose Yusuke Ishitsuka Kazuaki Yoshida Yuzo Kanemaru | 3:06,46 |
Półmaraton | Zhao Ran | 1:04:28 | Tomoya Onishi | 1:04:30 | Francesco Bona | 1:04:35 |
Chód na 20 km | Siergiej Bakulin | 1:20:52 | Andriej Ruzawin | 1:21:08 | Moacir Zimmermann | 1:21:35 |
Skok w dal | Kim Deok-hyeon | 8,41w | Ndiss Kaba Badji | 8,19w | Marcin Starzak | 8,10 |
Trójskok | Nelson Évora | 17,22 | Héctor Dairo Fuentes | 17,13 | Vladimir Letnicow | 16,80 |
Skok wzwyż | Eduard Malczenko | 2,23 | Michael Mason | 2,23 | Iwan Iliczew | 2,20 |
Skok o tyczce | Aleksandr Gripicz | 5,60 | Giorgio Piantella | 5,55 | Hendrik Gruber | 5,45 |
Rzut młotem | Jury Szajunou | 76,92 m | James Steacy | 74,88 m | Ołeksij Sokyrskyj | 73,73 m |
Rzut dyskiem | Mohammad Samimi | 65,33 | Mahmoud Samimi | 64,67 | Markus Münch | 63,76 |
Rzut oszczepem | Ainārs Kovals | 81,58 | Stuart Farquhar | 79,48 | Park Jae-myong | 79,29 |
Pchnięcie kulą (szczegóły) | Sosłan Cyrikow | 19,59 m | Zhang Jun | 19,58 m | Krzysztof Krzywosz | 19,38 m |
Dziesięciobój | Mikałaj Szubianok | 7960 pkt | Brent Newdick | 7874 pkt | Attila Szabó | 7748 pkt |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Rezultat | Srebro | Rezultat | Brąz | Rezultat |
100 metrów | Lina Grinčikaitė | 11,31 | Momoko Takahashi | 11,52 | Sónia Tavares | 11,54 |
200 metrów | Monique Williams | 23,11 | Isabel Le Roux | 23,18 | Sabina Veit | 23,34 |
400 metrów | Fatou Bintou Fall | 51,65 | Esther Akinsulie | 51,70 | Carline Muir | 52,07 |
800 metrów | Madeleine Pape | 2:01,91 | Olga Cristea | 2:03,49 | Rebecca Johnstone | 2:03,67 |
1500 metrów | Marina Munćan | 4:15,53 | Kaila Mcknight | 4:16,10 | Elena García Grimau | 4:17,02 |
5000 metrów | Sara Moreira | 15:32,78 | Kasumi Nishihara | 15:46,95 | Natalia Miedwiediewa | 15:49,60 |
10 000 metrów | Kasumi Nishihara | 33:14,62 | Tatiana Szutowa | 33:29,99 | Wolha Minina | 33:32,35 |
100 metrów przez płotki | Nevin Yanıt | 12,89 | Sonata Tamošaitytė | 13,10 | Andrea Miller | 13,13 |
400 metrów przez płotki | Wania Stambołowa | 55,14 | Jonna Tilgner | 56,02 | Sara Slott Petersen | 56,40 |
3000 metrów z przeszkodami | Sara Moreira | 9:32,62 | Ancuţa Bobocel | 9:38,14 | Türkan Erişmiş | 9:38,87 |
Sztafeta 4 × 100 metrów | Włochy Audrey Alloh Doris Tomasini Giulia Arcioni Maria Aurora Salvagno | 43,83 | Polska Ewelina Ptak Marika Popowicz Dorota Jędrusińska Marta Jeschke | 43,96 | Francja Laetitia Denis Ayodele Ikuesan Amandine Elard Lucienne M'belu | 44,31 |
Sztafeta 4 × 400 metrów | Kanada Carline Muir Amonn Nelson Kimberly Hyacinthe Esther Akinsulie | 3:33,09 | Rosja Jekatierina Woronienkowa Aleksandra Zajcewa Nadieżda Sozontowa Jekatierina Wukołowa | 3:34,45 | Senegal Ndeye Fatouseck Soumah Mame Fatou Faye Fatou Diabaye Fatou Bintou Fall | 3:36,33 |
Półmaraton | Chisato Saito | 1:13:44 | Kikuyo Tsuzaki | 1:14:03 | Sayo Nomura | 1:14:23 |
Chód na 20 km | Olga Michajłowa | 1:30:43 | Masumi Fuchise | 1:31:42 | Olga Powalajewa | 1:33:58 |
Skok w dal | Ivana Španović | 6,64 m | Irina Kriaczkowa | 6,47 m | Ruky Abdulai | 6,44 m |
Trójskok | Yarianna Martínez | 14,40 | Natalia Kutiakowa | 14,14 | Anastasija Matwiejewa | 13,94 |
Skok wzwyż | Ariane Friedrich | 2,00 | Jekaterina Jewsejewa | 1,91 | Julia Wanner | 1,91 |
Skok o tyczce | Jiřina Ptáčníková | 4,55 | Nicole Büchler | 4,50 | Kristina Gadschiew | 4,50 |
Rzut młotem (szczegóły) | Betty Heidler | 75,83 | Martina Hrašnová | 72,85 | Kathrin Klaas | 70,97 |
Rzut dyskiem | Dani Samuels | 62,48 m | Żaneta Glanc | 60,57 m | Kateryna Karsak | 60,47 m |
Rzut oszczepem | Sunette Viljoen | 62,52 m | Wira Rebryk | 61,02 m | Mareike Rittweg | 59,44 m |
Pchnięcie kulą | Mailín Vargas | 18,91 | Chiara Rosa | 18,21 | Alena Kopec | 17,48 |
Siedmiobój | Jessica Samuelsson | 6004 pkt. | Jana Korešová | 5956 pkt. | Cristina Barcena Saludes | 5828 pkt. |
Rekordy podczas Uniwersjady
Podczas lekkoatletycznych zmagań XXV Uniwersjady ustanowiono 13 krajowych rekordów w kategorii seniorów.
- Sunette Viljoen Południowa Afryka rzut oszczepem - 65,43, Viljoen ustanowiła tym wynikiem także rekord Afryki
- Amr Ibrahim Mostafa Seoud Egipt bieg na 100 m - 10,30
- Ramil Quliyev Azerbejdżan bieg na 200 m - 20,04
- Amr Ibrahim Mostafa Seoud Egipt bieg na 200 m - 20,52
- Ronald Bennett Honduras bieg na 100 m przez płotki - 13,80
- Apostolos Parelis Cypr rzut dyskiem - 61,07
- Wang Yao-huei Chińskie Tajpej rzut dyskiem - 56,97
- Jekaterina Patjuk Estonia bieg na 3000 m z przeszkodami - 10:03,95
- Sonata Tamošaitytė Litwa bieg na 100 m przez płotki - 13,10
- Jelena Jotanović Serbia bieg na 100 m przez płotki - 13,19
- Sara Petersen Dania bieg na 400 m przez płotki - 56,40
- Nicole Büchler Szwajcaria skok o tyczce - 4,50
- Liz Gleadle Kanada rzut oszczepem - 58,21
Ustanowiono również 4 rekordy uniwersjady.
- Siergiej Bakulin Rosja chód na 20 km - 1:20:52
- Sara Moreira Portugalia bieg na 3000 m z przeszkodami - 9:32,62
- Betty Heidler Niemcy rzut młotem - 75,83
- Olga Michajłowa Rosja chód na 20 km - 1:30:43
Przypisy
- ↑ FISU World University Games. 1959–2019 Statistics. Summer Games Edition. Lozanna: Fédération Internationale du Sport Universitaire, 2019, s. 26.
- ↑ Universiade Belgrad 2009: Athletics - Competition schedule. [dostęp 2009-03-13]. (ang.).
- ↑ Universiade Belgrad 2009: Athletics - Competition events. [dostęp 2009-03-13]. (ang.).
Bibliografia
- 25th World University Games Beograd SRB 7 - 12 July 2009. tilastopaja.org. [dostęp 2010-03-20]. (ang.).
Media użyte na tej stronie
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of Senegal
Made by author of Xramp, first uploaded by Denelson83 as Flag of Ecuador.svg, modifications by Husunqu.
Autor: Pedro A. Gracia Fajardo, escudo de Manual de Imagen Institucional de la Administración General del Estado, Licencja: CC0
Flaga Hiszpanii
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Cesco 82 (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 3.0
Autor: 阿貴, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of Chinese Taipei for Universiades