Lenart Kosiński

Lenart Kosiński
Herb
Rawicz
Rodzina

Kosińscy herbu Rawicz

Data urodzenia

XV

Data śmierci

XVI

Ojciec

Adam Kosiński

Dzieci

Adam Kosiński, Feliks Kosiński, Leonard Kosiński, Stanisław Kosiński, Mikołaj Kosiński, Paweł Kosiński

Lenart Kosiński herbu Rawicz (ur. w XV wieku, zm. 1545 na Podlasiu) – podstarości brański, dworzanin królewski.

W 1506 r. otrzymał od Aleksandra Jagiellończyka dobra Dubno, które następnie zamienił w 1512 r. z Iwanemem Sapiehą na miejscowości Lisowo i Narojki. Lisowo stało się odtąd siedzibą rodu. Oprócz tych miejscowości Kosiński posiadał także Czaje i Grodzisk. W 1511 r. został dworzaninem królewskim oraz otrzymał od króla Zygmunta młyn pod Drohiczynem[1]. Ok. 1521 r. był jednym z nadzorców myta pobieranego za przejazd mostem w Tykocinie. W latach 1533-1539 był podstarościm brańskim (pełnił funkcję faktora królowej Bony w Brańsku). Zmarł w 1545 r. na Podlasiu. Miał sześciu synów Adama, Feliksa, Leonarda, Stanisława, Mikołaja i Pawła. Jego najstarszy syn Adam został w 1569 r. kasztelanem podlaskim[2].

Przypisy

  1. Adam Boniecki: Kosińscy. [W:] Herbarz polski: wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. Cz. 1. T. 11. Warszawa: Warszawskie Towarzystwo Akcyjne Artystyczno-Wydawnicze, 1907, s. 272.
  2. Tam że, s. 273.

Media użyte na tej stronie

POL COA Rawicz.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape przez Avalokitesvara ., Licencja: CC BY-SA 3.0
Herb szlachecki Rawicz