Leo Strauss

Leo Strauss
Data i miejsce urodzenia20 września 1899
Kirchhain
Data i miejsce śmierci18 października 1973
Annapolis
Zawód, zajęciefilozof

Leo Strauss (ur. 20 września 1899 w Kirchhain, zm. 18 października 1973 w Annapolis) – niemiecko-amerykański myśliciel polityczny pochodzenia żydowskiego.

Zajmował się przede wszystkim filozofią polityczną i filozofią żydowską[1]. Na University of Chicago, gdzie w latach 1949–1969 wykładał nauki polityczne, zgromadził wokół siebie znaczne grono słuchaczy (straussistów), z których wielu zostało potem wpływowymi intelektualistami[2].

Strauss łączył analizy myślicieli zaliczanych do zachodniego kanonu filozofii z filozofami muzułmańskimi i żydowskimi. Stawiał tezę, że w XVI-XVII w. doszło do zasadniczej zmiany w filozofii, która odeszła od swoich klasycznych wzorców. Z tego powodu, zrozumienie przednowożytnych filozofów wymaga szczególnego wysiłku i metody badawczej. Szczególnie głośna była jego teza o „ezoterycznym sposobie pisania” wielkich filozofów. Zgodnie z nią, filozofowie obawiając się prześladowań i niezrozumienia ze strony społeczeństwa, ukrywali swoje właściwe poglądy. Możemy do nich dotrzeć jedynie przez głęboką analizę ich tekstów, badanie ich struktury, porównywanie fragmentów i wyszukiwanie sprzeczności[1].

Przypisy

Bibliografia podmiotowa

  • Leo Strauss: Jerozolima i Ateny. Kęty: wyd. Marek Derewiecki, 2012.
  • Leo Strauss, Joseph Cropsey, Historia Filozofii Politycznej. Podręcznik, Warszawa: Fronda, 2010.
  • Leo Strauss: O tyranii. Kraków: WUJ, 2009.
  • Leo Strauss: Prawo naturalne w świetle historii. Warszawa: PAX, 1969.
  • Leo Strauss: Sokratejskie pytania. Eseje wybrane. Warszawa: Aletheia, 1998. ISBN 83-87045-29-2.
  • Leo Strauss: Sokrates i Arystofanes, tłum. Michał Filipczuk, Teologia Poltyczna 2019

Bibliografia przedmiotowa

  • Ryszard Mordarski, Leo Strauss a problem teologiczno-polityczny, [w:] Leo Strauss, Jerozolima i Ateny, oraz inne eseje z filozofii politycznej, Kęty: Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2012, s. 3-24.

Linki zewnętrzne