Leonard Susskind

Leonard Susskind
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1940
Nowy Jork

Zawód, zajęcie

fizyk

Strona internetowa

Leonard Susskind (ur. 1940 w Nowym Jorku) – amerykański fizyk teoretyczny, profesor na Uniwersytecie Stanforda i popularyzator nauki; członek National Academy of Sciences (NAS), Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk (AAAS) oraz innych międzynarodowych organizacji badawczych. Laureat Nagrody Sakurai przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne (APS) teoretykom cząstek elementarnych (1998); wieloletni uczeń i przyjaciel noblisty Richarda Feynmana[1].

Susskind zajmował się głównie kwantową teorią pola – w tym fizyką cząstek elementarnych i teorią strun – oraz kwantową fizyką statystyczną i kosmologią. Jest współtwórcą teorii strun – w latach 60., niezależnie od Nambu i Nielsena odkrył, że cząstka elementarna może być opisana jako obiekt rozciągły w stanie relatywistycznego wzbudzenia. Nagrodę Sakurai otrzymał za badania silnych oddziaływań jądrowych, konkretniej za rozwój hadronowych modeli strunowych w chromodynamice kwantowej[2]. Rozwinął też zasadę holograficzną opracowaną przez Gerardusa ’t Hoofta, a w 2003 roku jako pierwszy wprowadził pojęcie krajobrazu teorii strun.

Susskind popularyzował fizykę przez książki, publiczne wykłady oraz wywiady[3].

Życiorys

Pochodzenie i wykształcenie

Urodził się w Nowym Jorku. Zaczynał pracę jako hydraulik, w wieku 16 lat przejmując obowiązki ojca, który zachorował. Później zapisał się do Kolegium Miejskiego Uniwersytetu Miejskiego Nowego Jorku na studia inżynierskie, uzyskując tytuł Bachelor of Science (odpowiednik polskiego licencjata) w fizyce w 1962. Następnie studiował na Cornell University pod kierunkiem Petera A. Carruthersa, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1965. Później zamieszkał w Palo Alto w Kalifornii.

Praca naukowa

Susskind jest jednym z trzech fizyków, którzy niezależnie od siebie odkryli fakt, że podwójny model rezonansu oddziaływań silnych Veneziano może być opisany przez model strun mechaniki kwantowej.

Życie prywatne

Susskind przyznawał się do bycia pradziadkiem[1].

Popularyzacja

Książki

  • 2005: The Cosmic Landscape: String Theory and the Illusion of Intelligent Design. ISBN 0-316-15579-9.
  • 2008: The Black Hole War: My battle with Stephen Hawking to make the world safe for quantum mechanics. ISBN 0-316-01641-1.

Nagrania

W serwisach YouTube oraz iTunes udostępniono cykl wykładów Susskinda obejmujący niezbędne teoretyczne minimum potrzebne do zrozumienia współczesnej fizyki (Theoretical Minimum). Składa się on z następujących kursów:

Zestaw kursów podstawowych został ponownie nagrany w latach 2011-2013, ale dostępna jest też archiwalna wersja z lat 2007-2009.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Leonard Susskind, Richard Feynman | TEDxCaltech, kanał TED Talks na YouTube, 16 lutego 2011 [dostęp 2021-09-19]
  2. 1998 J. J. Sakurai Prize for Theoretical Particle Physics Recipient
  3. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Leonard Susskind interviews, kanał Closer to Truth na YouTube [dostęp 2022-01-06]
  4. Stanford Department of Physics People. [dostęp 2010-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-09)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

LeonardSusskindStanford2009.jpg
Autor: Jonathan Maltz, Licencja: CC BY-SA 4.0
I took a picture of lenny so I could update his page