Leonardo Conti

Leonardo Ambrogio Giorgio Giovanni Conti
ilustracja
(c) Bundesarchiv, Bild 183-1989-0309-501 / CC-BY-SA 3.0
SS-Obergruppenführer SS-Obergruppenführer
Data i miejsce urodzenia

24 sierpnia 1900
Lugano

Data i miejsce śmierci

6 października 1945
Norymberga

Przebieg służby
Formacja

Freikorps
SA-Logo.svg Sturmabteilung
Flag of the Schutzstaffel.svg Schutzstaffel

Stanowiska

Naczelny Lekarz III Rzeszy

Główne wojny i bitwy

pucz Kappa-Lüttwitza,
II wojna światowa

Odznaczenia
Odznaka Złota Partii (III Rzesza)
Krzyż Zasługi Wojennej II klasy (III Rzesza) Krzyż Zasługi Wojennej I klasy (III Rzesza)

Leonardo Ambrogio Giorgio Giovanni Conti (ur. 24 sierpnia 1900 w Lugano, zm. 6 października 1945 w Norymberdze) – niemiecki lekarz, Naczelny Lekarz III Rzeszy (Reichsärzteführer) w randze ministra Zdrowia Rzeszy (Reichsgesundheitsführer) i sekretarz stanu do spraw zdrowia w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych III Rzeszy oraz SS-Obergruppenführer, zbrodniarz hitlerowski.

Jego ojciec był pół-Szwajcarem, pół-Włochem, natomiast matka została w późniejszym okresie „Przywódczynią położnych Rzeszy” (Leiterin der Reichsfachschaft Deutscher Hebammen). Conti studiował medycynę w Berlinie i Erlangen, w listopadzie 1918 był jednym ze współzałożycieli antysemickiej organizacji Kampfbund für Deutsche Kultur. Był także jednym z liderów studenckich zrzeszeń nacjonalistycznych. Następnie należał do Freikorps i brał udział w tzw. puczu Kappa. Conti wstąpił wcześnie do partii narodowosocjalistycznej i zaliczał się do „starej gwardii” NSDAP. Do SA należał od 1923 i został pierwszym lekarzem tej organizacji w Berlinie. Conti utworzył strukturę medyczną w SA, a także założył Nazistowski Związek Lekarzy w dystrykcie berlińskim. Był także osobistym lekarzem Horsta Wessela. Do SS wstąpił w 1930, w 1932 wybrano go do pruskiego landtagu i wreszcie w kwietniu 1933 Hermann Göring powołał go na stanowisko Radcy w Prusach[1].

Od 1934 Conti stał na czele Departamentu Zdrowia Publicznego i był szefem berlińskiej służby zdrowia, uczestniczył także w przygotowaniach z zakresu medycznego do igrzysk olimpijskich w Berlinie. Uważany był za specjalistę w sprawach rasowych. W 1938 stwierdził po wydaniu przez władze nazistowskie zakazu wykonywania zawodu lekarza przez Żydów: „Jedynie eliminacja elementu żydowskiego zapewnia niemieckim lekarzom należytą możliwość wykonywania ich zawodu”. Po śmierci Naczelnego Lekarza III Rzeszy Gerharda Wagnera, Conti mianowany został 20 kwietnia 1939 na jego następcę i sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (stanął na czele departamentu do spraw zdrowia). Początkowo miał przeprowadzić akcję T4 (eutanazję niemieckich upośledzonych umysłowo i inwalidów), ale ostatecznie zadanie to powierzono Kancelarii Hitlera (na czele Kancelarii stał Philipp Bouhler, a samą akcją T4 kierował z jego ramienia Viktor Brack). Dzięki poparciu Martina Bormanna Conti utrzymał się na stanowisku Przywódcy Zdrowia Rzeszy do sierpnia 1944. W 1941 wybrano go do Reichstagu, a w sierpniu 1944 awansował na stopień SS-Obergruppenführera.

Został schwytany przez aliantów po klęsce Rzeszy i umieszczony w więzieniu w Norymberdze[1]. Podczas oczekiwania na swój proces Leonardo Conti powiesił się w celi 6 października 1945[2].

Przypisy

Bibliografia

  • John Lattimer: Śmiertelna Choroba Hitlera. Amber, 1999. ISBN 83-241-1998-1.
  • Mathias Uhl, Henrik Ebherle: Teczka Hitlera. Warszawa: Świat Książki, 2005. ISBN 978-83-247-1636-4. (pol.).

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
DEU KVK 1 Klasse BAR.svg
Baretka: Wojenny Krzyż Zasługi I Klasy (III Rzesza).
Планка Золотой партийный знак НСДАП.svg
Планка Золотой партийный знак НСДАП
DEU KVK 2 Klasse BAR.svg
Baretka: Wojenny Krzyż Zasługi II Klasy (III Rzesza).
SS-Obergruppenführer Collar Rank.svg
Autor: Mintz l, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rang insignia of the SS/Waffen-SS, here universal collar patches to the General’s rank “SS-Obergruppenfuehrer” until 1945.
Bundesarchiv Bild 183-1989-0309-501, Leonardo Conti.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-1989-0309-501 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Leonardo Conti

Reichsgesundheitsführer Dr. Leonardo Conti (Porträt)

Abgebildete Personen:

  • Conti, Leonardo Dr. med.: Reichsgesundheitsführer, SS-Obergruppenführer, Deutschland