Leoncjusz (Filippowicz)

Leoncjusz
Wasilij Filippowicz
Arcybiskup Buenos Aires, Argentyny i Paragwaju
Ilustracja
Kraj działania

Argentyna

Data i miejsce urodzenia

7 sierpnia 1904/1907
Kijów

Data i miejsce śmierci

2 lipca 1971
Buenos Aires

Arcybiskup Buenos Aires, Argentyny i Paragwaju
Okres sprawowania

1969–1971

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji

Inkardynacja

Eparchia południowoamerykańska

Śluby zakonne

1927

Diakonat

1928

Prezbiterat

1930

Chirotonia biskupia

26 listopada 1941

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

26 listopada 1941

Miejscowość

Poczajów

Miejsce

Ławra Poczajowska

Konsekrator

Aleksy (Hromadśkyj)

Leoncjusz, imię świeckie Wasilij Konstantinowicz Filippowicz (ur. 7 sierpnia 1904 lub 1907, zm. 2 lipca 1971 w Buenos Aires) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji.

Życie zakonne rozpoczął w Ławrze Peczerskiej; po odbyciu w niej nowicjatu złożył w 1927 wieczyste śluby zakonne w podległym jej skicie Pustelnia Kitajewska. W 1928 został hierodiakonem, zaś w 1930 hieromnichem. Rozpoczął wówczas pracę duszpasterską jako proboszcz parafii Opieki Matki Bożej w Kijowie.

W 1932 mnich Leoncjusz został aresztowany i uwięziony w Więzieniu Łukianowskim, gdzie przebywał przez cztery lata. Według niektórych źródeł w czasie pobytu w więzieniu został mianowany archimandrytą Ławry Pieczerskiej. Został następnie skazany na prace przymusowe w kamieniołomie we wsi Wysoka Pecz, w obwodzie żytomierskim. Warunkowo zwolniony z powodu złego stanu zdrowia, zamieszkał nielegalnie w Żytomierzu i ukrywał się aż do wkroczenia wojsk niemieckich do miasta.

26 listopada 1941 został wyświęcony na biskupa berdyczowskiego, wikariusza eparchii wołyńskiej. Aktu chirotonii dokonał metropolita wołyński Aleksy (Gromadzki). Jeszcze w tym samym roku biskup Leoncjusz objął tymczasowy zarząd eparchii żytomierskiej, na terenie której otworzył ok. 300 parafii. W czasie swojego pobytu na Wołyniu wystąpił jednak z Ukraińskiego Autonomicznego Kościoła Prawosławnego, na czele którego stał metropolita Aleksy, i przeszedł w jurysdykcję niekanonicznego Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego kierowanego przez biskupa Polikarpa (Sikorskiego). Z Wołynia wyjechał, po wejściu Armii Czerwonej, do Warszawy, a następnie do Wiednia, Monachium i Ameryki Południowej.

W 1946 wszedł w jurysdykcję Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji jako biskup paragwajski. W 1953, po powołaniu eparchii chilijsko-peruwiańskiej został jej biskupem ordynariuszem z tytułem biskupa Santiago i Chile. W 1967 przeniesiony do São Paulo, zaś w 1969 – na katedrę eparchii południowoamerykańskiej, ze stałym miejscem pobytu w Buenos Aires. Duchowny przebywał tam do swojej śmierci w 1971.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Архимандрит Леонтий (Филиппович).jpg
архимандрит Леонтий (Филиппович)