Leopold Brodziński

Leopold Orwicz-Brodziński
Ilustracja
Imię i nazwiskoLeopold Trzebuchowski
Data i miejsce urodzenia12 listopada 1894
Warszawa
Data i miejsce śmierci1942
KL Auschwitz
Odznaczenia
Srebrny Medal Pro Merito Melitensi
Krzyż legionowy.jpg

Leopold Brodziński (również Leopold Orwicz-Brodziński), właśc. Leopold Trzebuchowski (ur. 12 listopada 1894 w Warszawie, zm. 1942 w KL Auschwitz) – polski autor tekstów, aktor i dziennikarz.

Życiorys

Syn Łukasza Trzebuchowskiego i Marii z Brodzińskich. Studiował w Szkole Aplikacyjnej w Warszawie, po jej ukończeniu debiutował na deskach Teatru Letniego w warszawskim Ogrodzie Saskim. Podczas sezonu 1915/1916 grał równolegle w Teatrze Artystycznym i Teatrze Polskie Miniatury, a także nadal w Teatrze Letnim. Od 13 listopada 1915 do 8 maja 1916 był kierownikiem artystycznym zespołu Towarzystwa Dramatycznego, następnie założył grupę aktorską „Niezależni”. Po dwóch latach powrócił do gry na scenach teatrów Miraż i Qui Pro Quo, jednak wkrótce przystąpił do objazdowego Teatru Żołnierskiego. W międzyczasie redagował i wydawał „Przegląd Teatralny”, ale wydawnictwo to nie przyjęło się i wkrótce Leopold Brodziński zaprzestał jego publikacji. Od października 1919 przez kwartał był dyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie, od tego czasu sporadycznie pojawiał się w stałej obsadzie scen warszawskich. Od 1924 przez rok redagował „Przegląd Teatralny i Filmowy”. W 1929 podczas pobytu w Paryżu przystąpił na jeden sezon do zespołu polskich aktorów kierowanych przez Karola Bendę. W 1930 powrócił do kraju, dwa lata później na krótki okres objął stanowisko dyrektora Teatru Nowości. Założyciel i od 3 września 1932 dyrektor Teatru 8:30. Podczas sezonu 1938/1939 pracował w charakterze referenta prasowego Teatru Kameralnego w Warszawie, gdzie angażował się do ról epizodycznych. Był członkiem Związku Dziennikarzy i Sprawozdawców Filmowych.

Leopold Brodziński poza pracą aktorską i dziennikarską zajmował się również tłumaczeniem sztuk teatralnych i librett operetkowych. Współautor operetek: Jacht miłości, Miłość i złoto, Na fali eteru. Był również autorem sztuk teatralnych m.in. Ironia losu (1913) i Miłość i zazdrość (1926). Ponadto był również sekretarzem Poli Negri. Pracował z Julianem Krzewińskim.

Od 1931 był mężem Zofii Ginter.

Aresztowanego na początku 1942 Leopolda Brodzińskiego Niemcy uwięzili w KL Auschwitz, gdzie został zamordowany.

Odznaczenia

Przypisy

  1. a b c Poznawajmy Obywateli Zasłużonych. „Świat Zasłużonych”. Nr 2, s. 22, 1934. Warszawa. [dostęp 2020-12-09]. 

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Leopold Brodziński.jpg
Leopold Brodziński, dyrektor teatru i aktor, fot. portretowa
Krzyż legionowy.jpg
(c) I, DJPastesz, CC-BY-SA-3.0
Krzyż Legionowy, odznaka organizacyjna Związku Legionistów Polskich. fot.Tomasz K. Żurawski
MOPMM-a.svg
Autor: Arturolorioli, Licencja: CC BY-SA 3.0
Order of Malta ribbons (Silver medal - Pro Meriti Melitensi Order - Civilians)