Leopold Kiersznowski

Leopold Kiersznowski
Pobóg, Staszek, Kierski
major major
Pełne imię i nazwisko

Leopold Stanisław Kiersznowski

Data i miejsce urodzenia

24 września 1920
Warszawa

Data i miejsce śmierci

28 listopada 1998
Warszawa

Przebieg służby
Lata służby

1939–1944

Siły zbrojne

Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Kotwica symbol.svg Armia Krajowa

Formacja

Korpus Bezpieczeństwa

Jednostki

8 Dywizja Piechoty Armii Krajowej
21 Pułk Piechoty AK „Dzieci Warszawy”
Batalion KB „Nałęcz”

Stanowiska

z-ca d-cy baonu, dowódca kompanii

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Order Krzyża Grunwaldu III klasy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (1920-1941) Krzyż Partyzancki Krzyż Armii Krajowej

Leopold Stanisław Kiersznowski, ps. „Pobóg”, „Staszek”, „Kierski” (ur. 24 września 1920 w Warszawie, zm. 28 listopada 1998 tamże) – polski żołnierz ruchu oporu w okresie II wojny światowej, major Wojska Polskiego, kapitan pożarnictwa, uczestnik kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego. Kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys

Syn Jana i Stanisławy z d. Nowak. Absolwent Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Górskiego w Warszawie. W czasie okupacji kontynuował naukę w ramach tajnych kompletów Politechniki Warszawskiej, z których jednak zrezygnował w związku z pracą zawodową w straży pożarnej. W 1942 ukończył Centralną Szkołę Pożarniczą w Warszawie oraz konspiracyjną szkołę podchorążych.

We wrześniu 1939 zgłosił się ochotniczo do śródmiejskich oddziałów OPL, w których pełnił służbę do czasu kapitulacji Warszawy. Później wstąpił do Wojskowego Korpusu Służby Bezpieczeństwa (WKSB). Pod konspiracyjnym nazwiskiem Stanisław Kierski pseudonim "Staszek" działał w Strażackim Ruchu Oporu "Skała", a następnie w Wojskowym Korpusie Służby Bezpieczeństwa (WKSB). Podczas podróży do Nowego Sącza w 1943, samochodami pożarniczymi przewoził broń i żywność dla oddziałów leśnych w kieleckim i krakowskim oraz prowadził działalność wywiadowczą. Uczestniczył również w organizacji oddziałów partyzanckich na terenie ziemi kieleckiej. Aresztowany przez Gestapo w Radomiu po dwóch miesiącach tortur wykupiony przez organizację i po krótkiej rekonwalescencji skierowany do Oddziału Leśnego kpt. Marzana w rejonie Nowego Sącza. Po rozbiciu oddziału przez Niemców powrócił do Warszawy do pracy konspiracyjnej w Inspektoracie Szkolenia Organizacji Wojskowej Korpusu Bezpieczeństwa. Był uczestnikiem akcji likwidacji agenta Gestapo Jana Wolańskiego, który doprowadził do aresztowania wielu działaczy OW KB w Krakowie i w Warszawie.

Na krótko przed wybuchem powstania warszawskiego jako podporucznik otrzymał awans na stopień porucznika. W powstaniu przeszedł szlak bojowy Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście. Jako żołnierz Armii Krajowej działał w grupie "Północ" - odcinek "Kuba" - "Sosna" - Korpus Bezpieczeństwa (KB) - 1. batalion szturmowy KB "Nałęcz" - 1. kompania; w Śródmieściu w batalionie "Piorun". 4 sierpnia 1944 z rozkazu Komendy Głównej OW KB Leopold został skierowany do oddziału por. Stefana Kaniewskiego ps. "Nałęcz", z którym współpracował przed powstaniem. W oddziale objął funkcję zastępcy dowódcy i przeszedł z batalionem cały jego szlak bojowy (Muranów - Stare Miasto - Śródmieście). Następnie w warszawskim korpusie AK od 20.09.1944 r. - 8. Dywizja Piechoty AK im. Romualda Traugutta - 21. pułk piechoty im. Dzieci Warszawy.

W czasie najcięższych walk na Starym Mieście, żołnierze "Nałęcza" stosowali zazwyczaj taktykę działania niewielkimi grupami szturmowymi, którymi por. "Pobóg" wielokrotnie dowodził, prowadząc je do akcji i dając osobisty przykład męstwa. Szczególnie wyróżniał się w walkach o gmach Centrali Telefonów przy ul. Tłomackie 10 (tzw. Reduta "Nałęcza"), w natarciu na Szpital Maltański i w boju o pałac Radziwiłłów na Bielańskiej, gdzie został ranny. Brał także udział w obronie Reduty "Matki Boskiej", Hotelu Polskim na Długiej 29. Po upadku Starówki zdziesiątkowane kompanie I Batalionu Szturmowego KB "Nałęcz" przeszły kanałami do Śródmieścia i po krótkim odpoczynku weszły ponownie do walki. Kompania kpt. "Poboga" została skierowana na wzmocnienie Batalionu AK "Zaręba - Piorun" (odcinek "Topór") i obsadziła pozycje obronne w rejonie ulic Emilii Plater, Hożej oraz Ogrodu Pomologicznego, utrzymując je do ostatnich dni powstania.

Za odwagę i umiejętność dowodzenia w trudnych sytuacjach odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i awansowany do stopnia kapitana. Za wybitną dzielność i poświęcenie w obronie pałacu Jabłonowskich na pl. Teatralnym oraz obronę klasztoru Panien Kanoniczek odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po powstaniu trafił do oflagu X-C Lubeka, a po wojnie przez komunistyczne władze został na kilka miesięcy osadzony w więzieniu mokotowskim[1]. Z czasem awansowany do stopnia majora Wojska Polskiego w stanie spoczynku i odznaczony m.in. Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2][3].

Jego akta jako funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej w latach 1945–1946 znajdują się w Oddziałowym Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, pod sygnaturą IPN Gd 210/1152[4].

W późniejszych latach pracował zarobkowo jako taksówkarz[5]. Angażował się w działalność kombatancką. Był członkiem ZBoWiD oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pochowany w kwaterze powstańczej cmentarza wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Życie prywatne

Jego żoną była Wanda (z d. Banaszewska; 1926–2009), która pracowała jako referentka w wydziale spraw lokalowych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i wydziale kultury Stołecznej Rady Narodowej, a w czasie II wojny światowej jako łączniczka nosiła meldunki do majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ich synem był aktor Krzysztof Kiersznowski.

Odznaczenia

Przypisy

  1. Marta Ossowska, Krzysztof Kiersznowski był nie tylko Wąskim. Miał bogaty dorobek filmowy, film.wp.pl, 24 października 2021 [dostęp 2022-07-29] (pol.).
  2. Powstańcze Biogramy - Leopold Kiersznowski, www.1944.pl [dostęp 2022-07-29] (pol.).
  3. Tabliczka #137, armiakrajowa.org.pl [dostęp 2022-07-29].
  4. Inwentarz archiwalny, inwentarz.ipn.gov.pl [dostęp 2022-07-29].
  5. Moi rodzice nie umieli być razem, kobieta.interia.pl [dostęp 2022-07-29] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
Kotwica symbol.svg
Autor: Liftarn, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kotwica symbol
POL Order Krzyża Grunwaldu 3 Klasy BAR.svg
Baretka: Order Krzyża Grunwaldu III klasy
POL Krzyż Walecznych (1920) BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (1920).
POL Krzyż Partyzancki BAR.svg
Baretka: Krzyż Partyzancki
POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Naramiennik Major.svg
Naramiennik majora Wojsk Lądowych RP.