Drużynowo
konkurs druż.
(21.09.2019)

Puijon Hiihtoseura

Letnie Mistrzostwa Finlandii w skokach narciarskich 2019 – zawody rozgrywane o mistrzostwo Finlandii na igelicie. Rozegrane zostały w dniach 21–22 września w Kuopio na kompleksie skoczni Puijo.

Mistrzostwo w kategorii mężczyzn wywalczył Niko Kytösaho wyprzedzając o ponad dwadzieścia punktów drugiego Anttiego Aalto. Trzecie miejsce zajął Eetu Nousiainen straciwszy do miejsca wyżej niespełna sześć punktów. W zawodach wystartowało w sumie dwudziestu siedmiu zawodników.

Wśród kobiet mistrzostwo zdobyła Susanna Forsström. Z ponad dwunastopunktową stratą na drugim miejscu uplasowała się Jenny Rautionaho. Trzecie miejsce w konkursie zajęła Chinka Emily Shao Birun, lecz ze względu na narodowość skład podium uzupełniła sklasyfikowana na czwartym miejscu Julia Tervahartiala. Do konkursu przystąpiło łącznie sześć zawodniczek, a w tym dwie Chinki oraz jedna Estonka.

Zmagania juniorów w kategorii mężczyzn zwyciężyli ex aequo Tomas Kuisma oraz Paavo Romppainen, którzy w konkursie zajęli drugie miejsce przegrywając z Estończykiem Markkusem Alterem o dwadzieścia i pół punktu. Trzecie miejsce wywalczył Herman Happonen. Wystartowało dwudziestu trzech zawodników, a tym ośmiu skoczków spoza Finlandii.

Mistrzynią wśród juniorek została Alva Thors, która w konkursie zajęła drugie miejsce. Konkurs wygrała reprezentantka Chin Emily Shao Birun. Drugie oraz trzecie miejsce zajęły kolejno Annamaija Oinas i Annika Malacinski. Sklasyfikowano dwanaście zawodniczek.

Konkurs drużynowy rozgrywany w formacie, że zespół składa się z trzech zawodników wygrała ekipa Puijon Hiihtoseura. Drugie miejsce zajęła drużyna reprezentująca klub Lahden Hiihtoseura, a na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci Kuusamon Erä-Veikot. W konkursie udział wzięło trzynaście drużyn[1].

Song Jiaying CHN30,0 m44,0 m64,6
5.Minja KorhonenSiilinjärven Ponnistus47,5 m63,0