Levnesovia

Levnesovia
Systematyka
Domenaeukarionty
Królestwozwierzęta
Typstrunowce
Podtypkręgowce
Gromadazauropsydy
Podgromadadiapsydy
Nadrząddinozaury
Rząddinozaury ptasiomiedniczne
Podrządcerapody
Infrarządornitopody
(bez rangi)iguanodonty
Nadrodzinahadrozauroidy
RodzajLevnesovia
Sues & Averianov, 2009
Gatunki
  • L. transoxiana Sues & Averianov, 2009

Levnesoviarodzaj ornitopoda z grupy hadrozauroidów (Hadrosauroidea) żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Azji. Jego szczątki obejmujące wiele szczątków czaszki – w tym niemal kompletne puszki mózgowe – oraz kości szkieletu pozaczaszkowego należące do kilku osobników odnaleziono w datowanych na środkowy lub późny turon osadach formacji Bissekty na pustyni Kyzył-kum w Uzbekistanie. Jest to geologicznie najstarszy znany z dobrze zachowanych szczątków takson należący do Hadrosauroidea sensu Godefroit et al., 1998 (znacznie mniej obszernej grupy niż Hadrosauroidea w definicji Sereno z 1997). Wraz z baktrozaurem i prawdopodobnie gilmorozaurem Levnesovia reprezentuje najwcześniejszą radiację hadrozauroidów trwającą w cenomanie i turonie na terenach Azji i przypuszczalnie Ameryki Północnej. Przeprowadzona analiza filogenetyczna wykazała, że Levnesovia jest bazalnym hadrozauroidem i wraz z geologicznie nieco młodszym Bactrosaurus z Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach tworzy grupę siostrzaną dla kladu obejmującego rodzaje Tanius, Telmatosaurus i Aralosaurus oraz grupy Lambeosaurinae i Hadrosaurinae. Według tej analizy rodzina Hadrosauridae jest taksonem monofiletycznym, przy czym Hadrosaurinae wyewoluowały w Ameryce Północnej, a Lambeosaurinae w Azji. Od blisko spokrewnionego z nią baktrozaura Levnesovia różni się obecnością wysokiego grzebienia strzałkowego na kościach ciemieniowych, brakiem wyrostka łzowego na kościach przedczołowych oraz maczugokształtnych wyrostków kolczystych na kręgach tułowiowych dorosłych zwierząt[1].

Gatunek typowy rodzaju, Levnesovia transoxiana, został opisany w 2009 roku przez Hansa-Dietera Suesa i Aleksandra Awerianowa. Holotypem jest zaoczodołowy region dachu czaszki z niemal kompletną puszką mózgową (USNM 538191). Nazwa rodzajowa Levnesovia honoruje rosyjskiego paleontologa Lwa Nessowa (w angielskiej transkrypcji Lev Nesov lub Lev Nessov), zaś gatunkowa transoxiana oznacza tereny leżące za Amu-darią (Oxus), co odnosi się do miejsca znalezienia szczątków[1].

Przypisy

  1. a b Hans-Dieter Sues, Alexander Averianov. A new basal hadrosauroid dinosaur from the Late Cretaceous of Uzbekistan and the early radiation of duck-billed dinosaurs. „Proceedings of the Royal Society B”. 276 (1667), s. 2549–2555, 2009. DOI: 10.1098/rspb.2009.0229 (ang.). 

Media użyte na tej stronie

Spinosaurus BW2.png
Autor: , Licencja: CC BY 2.5
Spinosaurus aegyptiacus, a spinosaurid from the Middle Cretaceous of Egypt
Ornithopods jconway.jpg
Autor: Drawing by John Conway [1], Licencja: CC-BY-SA-3.0
Various ornithopod dinosaurs. Far left: Camptosaurus, left: Iguanodon, centre background: Shantungosaurus, centre foreground: Dryosaurus, right: Corythosaurus, far right (large): Tenontosaurus.