Liberté!

„Liberté!”
Częstotliwość

kwartalnik

Państwo

 Polska

Wydawca

Fundacja Industrial

Tematyka

polityczno-społeczna

Pierwszy numer

2008

Redaktor naczelny

Leszek Jażdżewski

Średni nakład

1800-2200[1] egz.

Liczba stron

128

ISSN

2080-432-8

Strona internetowa

„Liberté! Głos wolny, wolność ubezpieczający” (fr. liberté – wolność) – liberalne czasopismo społeczno-polityczne ukazujące się od 2008 w formie internetowego miesięcznika, a od 2009 także w formie drukowanego kwartalnika, wydawane przez Fundację Industrial z siedzibą w Łodzi.

Podtytuł pisma – Głos wolny, wolność ubezpieczający – nawiązuje do ogłoszonego przez Stanisława Leszczyńskiego w 1743 traktatu politycznego, w którym zawarto konieczne zdaniem autora dla uzdrowienia Rzeczypospolitej reformy.

Historia

Pismo działało początkowo jedynie w formie miesięcznika internetowego. Od 2008 do 7 sierpnia 2011 ukazało się 28 internetowych numerów pisma. Każdy kolejny numer pisma (od 13.) związany jest z tematem przewodnim. Pierwszy numer papierowego kwartalnika ukazał się w 2009. Publikowane w kwartalniku teksty pisane są często przez zaproszonych do współpracy ekspertów i tematycznie uzupełniają się z tekstami dostępnymi w internetowym miesięczniku. Od marca 2019 roku ukazuje się w formie miesięcznika internetowego.

Cele pisma

Według autorów nadrzędnymi celami pisma są: propagowanie wolności jako nadrzędnego prawa każdego człowieka, prowadzenie krytycznej, rzetelnej analizy rzeczywistości, przeciwdziałanie skutkom populizmu w życiu publicznym oraz szerzenie idei kapitalistycznych i liberalnych[2].

Klub Liberte w Warszawie

Pierwsze spotkanie klubu Liberte w Warszawie zorganizowane zostało 14 czerwca 2011 roku w kawiarni Grawitacja. Tematem spotkania były trzy publikacje: Bronisław Geremek. Ojciec polskiego liberalizmu, Gra o jutro, Chasing the flame. W moderowanym przez Krzysztofa Rutkowskiego spotkaniu wzięli udział Barbara Labuda, Adam Balcer, Michał Safianik.

Inne działania

Środowisko „Liberté!” było współorganizatorem konferencji i debat, między innymi we współpracy z Gazetą Wyborczą, czy Microsoftem.

Od drugiej połowy 2010 roku działa związana z kwartalnikiem platforma blogowa: na.liberte.pl, gdzie obok członków redakcji pisma swoje wpisy publikują niezależni eksperci, m.in. ekonomista Jan Winiecki.

Na bieżąco tworzony jest także portal Liberte World, na którym publikowane są przetłumaczone na język angielski najciekawsze zdaniem redakcji teksty.

Organizator Szkoły Liberalnej Polityki Społecznej (dotychczas II edycje).

Redakcja

Redaktorem naczelnym pisma jest Leszek Jażdżewski.

Zespół „Liberté!” tworzą: Michał Augustyn, Piotr Beniuszys, Wojciech Białożyt, Dominika Blachnicka-Ciacek, Martyna Bojarska, Marcin Celiński, Tomasz Chabinka, Sławomir Drelich, Joanna Ellmann, Magda Gawrońska, Daria Hejwosz, Krzysztof Iszkowski, Witold Jarzyński, Sławomir Kalinowski, Marek Korcz, Dominik Krakowiak, Dominik Kwiatkowski, Kamila Łepkowska, Jan Radomski, Krzysztof Rutkowski, Michał Safianik, Kasia Wolanin, Anna Żamejć, Tomasz Kasprowicz.

Współpraca finansowa

Pismo finansowane jest m.in. z grantów Konfederacji Lewiatan, Fundacji im. Friedricha Naumanna, Fundacji im. Stefana Batorego, Microsoftu oraz Atlanticu.

W związku z kontrowersjami, które pojawiły się podczas prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konkursu grantowego dla pism społeczno-kulturalnych, w marcu 2011 roku w „Gazecie Wyborczej” opublikowany został list otwarty do ministra[3]. Autorzy – postacie polskiego życia publicznego – domagali się ponownego rozpatrzenia wniosku o przyznanie dofinansowania dla pisma, jednak działania nie odniosły oczekiwanego skutku.

Przypisy

  1. Quality Pixels. [dostęp 2011-08-07].
  2. Czym jest „Liberté!”. www.liberte.pl, 18 marca 2009. [dostęp 2011-08-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 sierpnia 2011)].
  3. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2011-08-07].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie