Libreville

Libreville
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo Gabon
ProwincjaEstuaire
BurmistrzAndre Dieudonne Berre
Populacja (2012)
• liczba ludności

797 003
Nr kierunkowy(+241)
Położenie na mapie Gabonu
Mapa konturowa Gabonu, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Libreville”
Ziemia0°23′N 9°27′E/0,383333 9,450000
Strona internetowa
Portal Gabon

Librevillestolica i największe miasto Gabonu, położone na północnym zachodzie kraju, nad rzeką Gabon w Afryce Równikowej. Centrum przemysłu i handlu. Liczy ok. 580 tys. mieszkańców (2005 r.).

Historia

Okolica była początkowo zamieszkana przez plemię Mpongwe długo przed przybyciem Francuzów, którzy nabyli tę ziemię w 1839 roku. Miasto zostało założone w 1843 roku. W 1848 roku miasto zostało nazwane Libreville (z fr. "wolne miasto"). Miasto w latach 1934-1946 było głównym portem Francuskiej Afryki Równikowej. Po uzyskaniu w 1960 roku niepodległości, miasto zamieszkiwało 31 000 ludzi. Dzisiaj miasto zamieszkuje około 40% całej populacji Gabonu.

Podział miasta

Z północy na południe głównymi dzielnicami miasta są: dzielnica mieszkalna Batterie IV, Quartier Louis, Mont-Bouët i Nombakélé (dzielnica handlowo-usługowa), Glass (pierwsze europejskie osiedle w Gabonie), Oloumi (główna strefa przemysłowa) i Lalala (dzielnica mieszkalna). Port miejski i stacja kolei transgabońskiej są położone w Owendo, na południe od głównych obszarów zabudowanych. W głębi lądu i na obszarach podmiejskich są położone biedniejsze dzielnice miasta.

Transport

Libreville ma też jeden z najlepszych układów infrastrukturalnych na Czarnej Afryce. 11 kilometrów na północ od centrum miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Libreville.

Kultura i edukacja

Ciekawymi ośrodkami kulturalnymi w Libreville są: Narodowe Muzeum Sztuki i Tradycji, francuskie centrum kulturalne, katedra St. Marie, udekorowany drewniany kościół St. Michaela, Nkembo, ogród drzewny de Sibang i dwie kulturalne wsie. Główny rynek Libreville leży w Mont-Bouët. W Libreville znajduje się gabońska szkoła administracji i szkoła prawa, a także Uniwersytet Omara Bongo (zał. 1970), różne instytuty badań oraz biblioteka.

Przemysł

Miasto jest siedzibą przemysłu stoczniowego, przemysłu piwowarskiego i tartaków. Z miasta jest eksportowane drewno, guma i kakao z głównego portu miasta i z portu w Owendo.

Miasta partnerskie

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Gabon location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Gabon Equirectangular projection. Geographic limits of the map:
   * N: 2.5° N
   * S: 4° S
   * W: 8° E
   * E: 15° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Libreville Coat of Arms.svg
Autor: Squiresy92, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Coat of Arms of the Libreville, Gabon
Libreville1.jpg
Autor: Global Photographer, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Libreville, Gabon