Liceum Ogólnokształcące im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie
Liceum Ogólnokształcące im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie – najstarsza w Trzemesznie oraz druga (po poznańskiej Marynce) w Poznańskiem szkoła ponadpodstawowa.
Historia
Powstała w latach 1773-1775 jako alumnat[1]. Wystarał się o nią biskup sufragan gnieźnieński i opat klasztoru w Trzemesznie, członek Komisji Edukacji Narodowej Michał Mateusz Kosmowski. W 1776 roku utworzono w miejsce alumnatu gimnazjum. W 1859 roku powstał nowy budynek szkolny, a stary zaadaptowano na internat. W tym samym roku powstało w szkole niepodległościowe Towarzystwo Tomasza Zana. W 1863 roku szkoła została zamknięta. Była to sankcja za udział wielu wychowanków w powstaniu styczniowym. W roku 1866 wznowiono działalność szkoły, tym razem jako Królewska Współwyznaniowa Szkoła dla Chłopców. W 1919 utworzono w jej miejsce Państwowe Gimnazjum Klasyczne. 30 czerwca 1938 Państwowe Liceum i Gimnazjum w Trzemesznie otrzymało nazwę Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Michała Kosmowskiego w Trzemesznie[2].
Związani z nim byli między innymi Hipolit Cegielski – filolog, przemysłowiec, działacz społeczny, dziennikarz i polityk, Jędrzej Śniadecki – lekarz, biolog, chemik i filozof, Marian Langiewicz – generał i dyktator powstania styczniowego, arcybiskup Florian Stablewski – prymas Polski, ksiądz Kazimierz Zimmermann – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Józef Przyborowski – pierwszy polski archeolog, Wojciech Trąmpczyński – marszałek Sejmu, Kazimierz Grus – karykaturzysta, Jerzy Hulewicz – malarz, pisarz i dramaturg.
Od 1945 roku szkoła działała jako koedukacyjne Gimnazjum i Liceum. Imię trzemeszeńskiego sufragana odzyskała po wojnie dopiero w roku 1986. W 1996 roku wydana została jej monografia – Alma Mater Tremesnensis.
Obecnie nosi nazwę: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie.
Wykładowcy
- Antoni Jerzykowski
- Ferdynand Marten
- Witold Milewski
Uczniowie
- Hipolit Cegielski
- Anastazy Cywiński
- Teodor Dydyński
- Bohdan Hulewicz
- Marian Langiewicz
- Ferdynand Marten
- Edmund Nowicki
- Maciej Podemski
- Gustaw Rzeźniewski
- Florian Stablewski
- Jan Śniadecki
- Jędrzej Śniadecki
- Jerzy Waldorff
- Józef Zwierzycki
Przypisy
- ↑ Historia Liceum Ogólnokształcącego, ZS Trzemeszno [dostęp 2018-01-26] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-26] (pol.).
- ↑ Organizacja szkół. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 7, s. 262, 23 lipca 1938.
Bibliografia
- Alma Mater Tremesnensis, Poznań 1996
Linki zewnętrzne
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie. Strona internetowa
Media użyte na tej stronie
Autor: Krzysztof Dudzik (User:ToSter), Licencja: CC BY-SA 3.0
Trzemeszno, pl. Kosmowskiego 3 - dawny alumnat Kosmowskiego z lat 1773-1774 (zabytek nr 444)
Autor: Pko, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Trzemeszno, pl. Kosmowskiego 3 - dawny alumnat Kosmowskiego z lat 1773-1774 (zabytek nr 444)