Liczba Liouville’a – liczba rzeczywista o takiej własności, że dla dowolnej liczby naturalnej istnieją liczby całkowite oraz takie że:
Intuicyjnie oznacza to, że dowolną liczbę Liouville’a można „dobrze” aproksymować liczbami wymiernymi. Liczby Liouville’a noszą swą nazwę na cześć Josepha Liouville’a, który wprowadził je w roku 1844 i pokazał, że są one liczbami przestępnymi. Był to pierwszy dowód istnienia liczb przestępnych, co więcej konstruktywny, czyli podający algorytm ich uzyskiwania.
Przykłady. Stała Liouville’a
Liczby postaci
gdzie jest dowolną liczbą naturalną większą od 1, są liczbami Liouville’a. Dla dowodu określmy i następująco:
Wówczas dla wszystkich naturalnych
co spełnia warunki definicji.
Liczba
nosi nazwę stałej Liouville’a.
Podstawowe własności
Równoważną definicję liczby Liouville’a otrzymamy przyjmując, że dla dowolnego istnieje nieskończenie wiele par liczb całkowitych dla których spełniona jest powyższa nierówność.
Niewymierność liczb Liouville’a
Nietrudno wykazać, że jeśli jest liczbą Liouville’a, to jest liczbą niewymierną. Gdyby tak nie było, istniałyby liczby całkowite i dla których mielibyśmy Niech oznacza taką liczbę naturalną, że Wówczas, jeśli i są dowolnymi liczbami całkowitymi, takimi że i to
co jest sprzeczne z określeniem liczby Liouville’a.
Własności miarowe zbióru liczb Liouville’a
Wykażemy, że zbiór liczb Liouville’a jest miary zero Lebesgue’a. Dowód przedstawiony poniżej jest oparty na rozumowaniu, które podał Oxtoby[1]. Dla liczb naturalnych oraz połóżmy:
Zauważmy, że dla każdych liczb naturalnych i mamy
Oczywiście, Pamiętając że można również wykazać, że
Ponieważ to teraz łatwo wnioskujemy, że dla każdej liczby naturalnej przekrój jest miary Lebesgue’a zero, a zatem i jest miary zero. Czyli z miarowego punktu widzenia, prawie żadna liczba rzeczywista nie jest liczbą Liouville’a.
Własności topologiczne zbioru liczb Liouville’a
Dla liczby naturalnej połóżmy:
Każdy ze zbiorów jest otwartym gęstym podzbiorem prostej (zauważmy, że zawiera wszystkie liczby wymierne). Ponadto zatem jest gęstym zbiorem typu Gδ, a stąd jego dopełnienie jest zbiorem pierwszej kategorii. Czyli, z topologicznego punktu widzenia, prawie każda liczba rzeczywista jest liczbą Liouville’a.
Stopień niewymierności
Istnieje prosta metoda pozwalająca zmierzyć „jak bardzo” niewymierna jest dana liczba. Polega ona na badanie dokładności aproksymacji liczby za pomocą liczb wymiernych.
Stopniem niewymierności nazywamy kres górny zbioru liczb rzeczywistych o tej własności, że nierówność
zachodzi dla nieskończenie wielu par gdzie
Wszystkie liczby Liouville’a i tylko one mają nieskończony stopień niewymierności.
Liczby Liouville’a jako liczby przestępne
Poniżej wykażemy, że każda liczba Liouville’a jest przestępna. Jednak nie każda liczba przestępna jest liczbą Liouville’a – ponieważ zbiór liczb Liouville’a jest zbiorem miary zero Lebesgue’a, to istnieje nieprzeliczalnie wiele liczb przestępnych, które nie są liczbami Liouville’a. Okazuje się, że liczbami Liouville’a nie są również liczby e oraz π.
Punktem kluczowym dowodu jest obserwacja, że liczba algebraiczna, która jest niewymierna, nie daje się w pewnym sensie „dobrze” aproksymować liczbami wymiernymi. Poniższy lemat należący do Liouville’a nazywany jest również często twierdzeniem Liouville’a o aproksymacji diofantycznej.
- Lemat: Jeśli jest liczbą niewymierną, która jest pierwiastkiem wielomianu stopnia o współczynnikach całkowitych, to istnieje liczba rzeczywista taka, że dla dowolnych liczb całkowitych oraz zachodzi
Dowód lematu: Niech oznacza największą wartość modułu pochodnej wielomianu w przedziale Niech będą różnymi pierwiastkami wielomianu które są różne od α. Wybierzmy taką liczbę która spełnia warunek:
Przypuśćmy, że istnieją takie liczby całkowite dla których nierówność podana w tezie lematu nie zachodzi. Oznacza to, że
Wówczas leży w przedziale oraz nie jest żadną z liczb Zatem nie jest też pierwiastkiem a ponadto żaden pierwiastek nie leży pomiędzy i
Na mocy twierdzenia o wartości średniej pomiędzy i istnieje taka liczba że
Ponieważ jest pierwiastkiem a nie, zatem i:
Ponieważ jest postaci gdzie każde jest całkowite, można zapisać jako
Ostatnia nierówność zachodzi, gdyż nie jest pierwiastkiem wielomianu a są liczbami całkowitymi.
Zatem a skoro na mocy określenia liczby i z definicji otrzymujemy stąd sprzeczność:
Wynika stąd, że nie istnieją liczby i o takich własnościach, co dowodzi lematu.
Dowód stwierdzenia: Niech będzie liczbą Liouville’a, wiemy już, że jest liczbą niewymierną. Gdyby była liczbą algebraiczną, na mocy lematu istniałyby liczby naturalna i rzeczywista dodatnia takie że dla dowolnych całkowitych i
Niech będzie taką liczbą naturalną, że Jeśli położyć to – ponieważ jest liczbą Liouville’a – znajdziemy liczby całkowite i takie, że
co stoi w sprzeczności z lematem. Stąd nie jest algebraiczna, a zatem jest przestępna.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ John C. Oxtoby, Measure and category. A survey of the analogies between topological and measure spaces. Second edition. Graduate Texts in Mathematics, 2. Springer-Verlag, New York-Berlin, 1980, s. 8. ISBN 0-387-90508-1.
Linki zewnętrzne