Linda Murri
Linda Murri, właśc. Teodolinda Murri (ur. 12 września 1871 w Fermo, zm. 4 grudnia 1957 w Rzymie) – włoska arystokratka oskarżona o współudział w zabiciu męża.
Była córką wybitnego lekarza, Augusta Murri. Została żoną hrabiego Francesca Bonmartini. Jego zmasakrowane nożem ciało znaleziono w willi Bovilaque w Bolonii 2 września 1902 roku. O morderstwo został oskarżony brat Lindy, 28-letni Tullio Murri, którego zadenuncjował ich ojciec, profesor Murri[1]. Motywem zbrodni miało być nieszczęśliwe małżeństwo Lindy. Pomocnictwa w morderstwie udzielili sprawcy lekarz Pia Naldi (jako nagrodę miał otrzymać pieniądze przekazane przez kochanka Lindy, prof. Secchi) i Rozina Bonetti (kochanka Tullia).
Proces rozpoczął się w Turynie 21 lutego 1905 roku, zakończył w tym samym roku, 12 sierpnia. Na świadków powołano 364 osoby, obrony podjęło się 21 adwokatów. Tullio został skazany na karę 30 lat więzienia i 10 lat policyjnego dozoru za zabójstwo z premedytacją i kradzież (taką samą karę wymierzono lekarzowi Naldiemu). Uniknął dożywocia, ponieważ sędziowie dopatrzyli się okoliczności łagodzących. Lindę Murri, która nakłaniała brata do zabójstwa, skazano na karę 10 lat deportacji[2]. Ponadto Secchi otrzymał karę 10 lat, a Bonetti 7 lat więzienia. Wyrok został odebrany jako nad wyraz surowy w publikacjach prasowych, w wypowiedziach opinii publicznej, jak i w komentarzach przedstawicieli świata prawniczego. Przebieg procesu z wyższych sfer relacjonowały wszystkie gazety na pierwszych stronach, a dyskusja na temat winy rodzeństwa, domniemanego współudziału ojca Lindy i wysokości kary trwała w Europie prawie cztery lata. Emocje budził zwłaszcza fakt, że w rodzinie nie wyznawano wartości religijnych, a Linda Murri – matka dwójki dzieci – miała kochanka[3].
W roku 1906 król Wiktor Emanuel III ułaskawił Lindę, która po odzyskaniu wolności zamieszkała w Rzymie, gdzie ponownie wyszła za mąż. Przebieg procesu Lindy Murri stał się tematem filmu Maura Bologniniego Czyny szlachetnego rodu (Fatti di gente perbene, 1974) z Catherine Deneuve jako Lindą Murri.
Przypisy
Bibliografia
- Zakończenie procesu Murri-Bonmartini. „Nowości Illustrowane”. Nr 35, s. 13, 26 sierpnia 1905.
Media użyte na tej stronie
Linda Murri (-1905)