Linia M1 metra w Budapeszcie

Linia metra
Linia M1
Mapa linii
Dane podstawowe
ZarządcaBKV
Czas przejazdu12 min
Liczba stacji11
Długość4,4 km
Rozstaw szyn1435 mm
Sieć trakcyjna600 V DC
Prędkość maksymalna50 km/h
Ilustracja
Stacja Opera
Historia
Lata budowy1894–1896
Rok otwarcia1896
Portal Transport szynowy

Linia M1 metra w Budapeszcie (węg. Millenniumi Földalatti Vasút – Milenijna Kolej Podziemna) – najstarsza linia metra w kontynentalnej części Europy, druga najstarsza na świecie, pierwsza w pełni zelektryfikowana. Otwarta została 3 maja 1896 z okazji obchodów tysiąclecia państwa węgierskiego. Początkowo składała się z 9 stacji podziemnych oraz 2 naziemnych i mierzyła 3700 metrów. Kolej bez większych zakłóceń funkcjonowała do 1973, gdy podjęto decyzję o likwidacji odcinka naziemnego, przebudowie dwóch stacji oraz dobudowania nowego odcinka i zajezdni. W 2002 linia wraz z aleją Andrássyego i placem Bohaterów została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO[1].

Urzędowo linia oznaczana jest kolorem żółtym jako linia metra M1, jednak przez mieszkańców Budapesztu nazywana jest földalatti lub kismetró, co oznacza kolejno: kolejka podziemna i małe metro.

Wagon produkcji Siemensa z 1896
Pociąg metra koło placu Bohaterów – nieistniejący wyjazd z tunelu na odcinek naziemny

Historia[2]

Budowa linii

Ostatnie dekady XIX wieku były decydującym okresem w historii rozwoju Budapesztu oraz całej dzielnicy Terézváros. Główną osią tej części miasta była aleja Andrássy út, która łączyła centrum miasta z miejskim parkiem Városliget. W grudniu 1870 przyjęto plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, mającego pełnić funkcję reprezentacyjną. Wraz z rozwojem miasta ruch systematycznie rósł. Kursujący ulicą omnibus nie rozwiązywał problemów komunikacyjnych, gdyż pojazdy jeździły przepełnione. W 1884 z racji dużej eksploatacji ulicę wyłożono drewnianymi deskami, które miały tłumić tętent koni. Wówczas podjęto decyzję o budowie kolei miejskiej. Dodatkową motywacją był fakt, że zbliżały się obchody milenium państwa, które miały się odbyć w parku Városliget.

Do konkursu na budowę kolei stanęły dwa przedsiębiorstwa: Budapesti Villamos Városi Vasút (BVVV) oraz Budapesti Közúti Vaspálya Társaság (BKVT). Propozycja budowy kolei naziemnej ze względu na charakter ulicy została jednak odrzucona, przez co coraz bardziej skłaniano się ku idei poprowadzenia kolei pod ulicą. W 1894 po wielu latach dyskusji wybrano projekt autorstwa firm Siemens & Halske. Spółka zaproponowała nie tylko koncepcję budowy linii, ale też zaprojektowała wagoniki, w których przedział był przedzielony na dwie części – lewa strona była przeznaczona dla mężczyzn, natomiast prawa – dla kobiet. Drzwi otwierane były automatycznie przez sterownik, wprowadzono także automat, który mógł sprzedawać bilety. Niektóre rysunki projektowe zachowały się do dziś. Wykonanie linii powierzono projektantowi, czyli spółce Siemens & Halske. Jedynym warunkiem wybudowania takiej linii była gwarancja, że kolej zostanie ukończona przed obchodami milenium. Licencja na obsługę linii została udzielona spółce na okres 90 lat, do tego przez 15 lat spółka była zwolniona z podatku.

Budowę rozpoczęto w 1894 od wykopania szerokiego na sześć metrów wykopu, którego długość wynosiła 3225,56 metrów. Tunel był wysoki na 2,65 metry, a jego strop znajdował się bezpośrednio pod ulicą. Fundamenty oraz ściany wykonane były z betonu. Kierownikiem budowy został Vojtek Ödön, a pracami ziemnymi, betonowaniem oraz układaniem instalacji zajął się Robert Wünsch. Podziemne stacje wykończono ozdobnymi białymi i brązowymi kafelkami dostarczonymi przez przedsiębiorstwo Zsolnay. Część z nich zachowała się do dziś. Za stacją Aréna út linia wynurzała się na powierzchnię, poprowadzona dalej wzdłuż ulicy Állatkerti körút, po 463,20 metrach kończyła się w pobliżu term Széchenyi gyógyfürdő. Na odcinku nadziemnym na terenie parku Városliget powstały dwie stacje, dziś już nieistniejące. W pobliżu stacji Állatkert nad linią powstał też pierwszy żelbetowy wiadukt na Węgrzech. Istnieje on do dziś, z tym że część jego prześwitu przysypano.

3
Budowa linii wzdłuż ulicy Andrássy út
4
Konstrukcja tunelu
Budowa linii

Budowę ukończono w rekordowym czasie 21 miesięcy. Pierwsza próba odbiorów technicznych w dniu 11 kwietnia 1896 nie powiodła się, jednak już w dniu 3 maja Franciszek Józef dokonał historycznego otwarcia pierwszej linii metra w kontynentalnej Europie i pierwszej napędzanej silnikiem elektrycznym. Pojazdy były zasilane napięciem 350 V prądu stałego z sieci górnej. Kolej kursowała od 6 rano do 23 co 4 minuty.

Stacje wchodzące w skład linii metra M1 w 1896
Gizella térDeák Ferenc térVáczi körútOperaOktogonVörösmarty utcaKöröndBajza utcaAréna útÁllatkertArtézi fürdő

Rozbudowa

Przebieg linii na terenie parku Városliget (kolorem czerwonym do 1973, a kolorem niebieskim – od 1973)

W latach 30. XX wieku na linii przeprowadzono modernizację polegającą między innymi na podwyższeniu napięcia z 350 V do 600 V prądu stałego.

W 1970 zatwierdzona została przebudowa linii, której najważniejszym elementem była likwidacja odcinka naziemnego i przedłużenie linii do stacji Mexikói út, za którą wybudowano nową zajezdnię. Do tego momentu ruch pociągów w tunelu odbywał się lewostronnie. Zmieniono także przebieg linii w rejonie stacji Deák Ferenc tér, która miała stać się przesiadkową pomiędzy budowanymi wówczas liniami metra M2 i M3. Dawną stację wykorzystano na urządzenie muzeum budapesztańskiego metra, gdzie dziś można między innymi oglądać wycofane z ruchu pociągi. Dodatkowo na stacji Vörösmarty tér powstały tory odstawcze. Przebudowa została ukończona 30 grudnia 1973.

Teraźniejszość

W 1995 przeprowadzono kolejny remont linii polegający głównie na renowacji wyglądu stacji w stylu secesji. Wtedy też powstały istniejące do dziś drewniane kioski, odmalowano filary, zamontowane zostały współczesne kasowniki oraz wyświetlacze. Co jednak najważniejsze, osiem z jedenastu stacji otrzymało wygląd bardzo zbliżony do stanu z początku eksploatacji linii – ściany ponownie wyłożono kafelkami. Od tej pory linia funkcjonuje bez większych zmian. W 2002 linia metra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie częstotliwość pociągów wynosi od 2 minut w godzinach szczytu do 10 minut wieczorami[3]. Metro pracuje od 4:32 rano do 23:58 wieczorem.

Przyszłość

W planie inwestycyjnym budapesztańskiego przewoźnika przewidziana jest rozbudowa Kolejki Milenijnej[4] – chodzi o kilkusetmetrowe przedłużenie jej południowego krańca do bulwarów nad Dunajem (Vigadó tér), gdzie istniałaby dogodna przesiadka na tramwaje linii 2 oraz autobus wodny. Nieco większym wyzwaniem miałoby być wydłużenie linii w kierunku północno-wschodnim w dzielnicy Zugló. Przy końcowej stacji miałby powstać duży węzeł przesiadkowy wraz z planowaną przez koleje węgierskie stacją Marcheggi híd. Oprócz tego w tym miejscu możliwa miałaby być przesiadka na tramwaje, trolejbusy, autobusy, do samochodu (Park&Ride) czy na rower (Bike&Ride)[5]. Planowana jest też wymiana taboru na pojazdy nowszej generacji.

Tabor

Pierwsze pojazdy dla földalatti zostały wyprodukowane przez Siemensa w ilości 10 sztuk. W związku z małą wysokością tunelu zastosowano specyficzną, niskopodłogową konstrukcję wagonów, gdzie maszynista siedział w niskiej kabinie nad wózkiem. Odbierak prądu miał postać poprzecznej listwy umieszczonej tuż nad dachem i opartej na mechanizmach pantografowych z boku wagonu. Pojazdy w latach 20. XX wieku przeszły przebudowę. W 1972 wraz z przebudową linii zdecydowano się także wymienić flotę pojazdów. Zadania podjęło się przedsiębiorstwo Ganz-MÁVAG, które wyprodukowało trzyczłonowe wagony przystosowane do pracy w istniejącym niskim tunelu z istniejącymi peronami z XIX wieku. W 1996 pojazdy zostały poddane naprawie połączonej z wymianą foteli i montażem wandaloodpornych laminatów. Pojazdy otrzymały wówczas także hamulce pneumatyczne i generatory sygnałów dźwiękowych. Wagony przystosowane są do jazdy z maksymalną prędkością 60 km/h.

1
Stacja Opera
2
Charakterystyczne żółte zejście (na zdjęciu przystanek Bajcsy-Zsilinszky út w kierunku Mexikói út)
3
Pociąg produkcji Ganz-MÁVAG
4
Pociągi w zajezdni

Stacje

Wykaz

Budapest M1 Metro.svg Stacje linii metra M1 w Budapeszcie
NazwaData otwarciaDzielnicaTory
odstawcze
PrzesiadkaW pobliżu
tramwajtrolejbusautobusmetro
Vörösmarty tér3 maja 1896Belváros-LipótvárosTakTakNieTakNieMost Łańcuchowy, Sala koncertowa Vigadó, Váci utca
Deák Ferenc tér3 maja 1896
(30 grudnia 1973[6])
Belváros-LipótvárosNieTakTakTakBKV m 2 jms.svg BKV m 3 jms.svgPlac Elżbiety, Muzeum metra
Bajcsy-Zsilinszky út3 maja 1896TerézvárosNieNieNieTakNieBazylika św. Stefana
Opera3 maja 1896TerézvárosNieNieTakTakNieWęgierska Opera Państwowa
Oktogon3 maja 1896TerézvárosNieTakNieTakNieAkademia Muzyczna im. Liszta Ferenca
Vörösmarty utca3 maja 1896TerézvárosNieNieTakTakNieDom Terroru
Kodály körönd3 maja 1896TerézvárosNieNieNieTakNie
Bajza utca3 maja 1896TerézvárosNieNieNieTakNieAmbasada Polski
Hősök tere3 maja 1896TerézvárosNieNieTakTakNieMuzeum Sztuk Pięknych, Pałac Sztuki, Plac Bohaterów
Széchenyi fürdő3 maja 1896
(30 grudnia 1973[7])
ZuglóNieNieTakNieNieBaseny termalne Széchenyi, Ogród zoologiczny, Városliget
Mexikói út30 grudnia 1973ZuglóTakTakTakTakNieStadion Budapesti Vasutas

Odległości między stacjami

W stosunku do nowszych systemów metra linia M1 wyróżnia się nie tylko małą wysokością tuneli, ale także niewielkimi odległościami pomiędzy stacjami.

OdcinekDługość[8]Czas przejazdu
Vörösmarty térDeák Ferenc tér279 m1 min
Deák Ferenc térBajcsy-Zsilinszky út266 m1 min
Bajcsy-Zsilinszky útOpera341 m1 min
OperaOktogon402 m2 min
OktogonVörösmarty utca323 m1 min
Vörösmarty utcaKodály körönd291 m1 min
Kodály köröndBajza utca190 m1 min
Bajza utcaHősök tere416 m1 min
Hősök tereSzéchenyi fürdő518 m1 min
Széchenyi fürdőMexikói út735 m2 min

Przypisy

  1. Budapest, including the Banks of the Danube, the Buda Castle Quarter and Andrássy Avenue (ang.). UNESCO. [dostęp 2016-03-18].
  2. A Millenniumi Földalatti Vasút története (węg.). Metros Freeweb. [dostęp 2016-03-18].
  3. Rozkład jazdy linii metra M1 (ang.). Budapesti Közlekedési Központ. [dostęp 2016-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-25)].
  4. M1-es metró korszerűsítése és meghosszabbítása (węg.). Budapesti Közlekedési Központ. [dostęp 2016-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-02)].
  5. Nagy dobásra készül a MÁV Budapesten (węg.). Magyar Nemzet előfizetés, 2015-05-14. [dostęp 2016-03-18].
  6. Po przebudowie i przeniesieniu stacji w inne miejsce.
  7. Po przebudowie na stację podziemną (wcześniej naziemna).
  8. Podane odległości mierzone od końca peronu do początku peronu.

Media użyte na tej stronie

BSicon ulBHF.svg
underground train station (legend icon)
BSicon uexlBHF.svg
ex underground train station (legend icon)
BSicon ulHST.svg
underground train stop (legend icon)
BSicon uexlHST.svg
ex underground train stop (legend icon)
BSicon ulDST.svg
underground service station (legend icon)
BSicon uexlDST.svg
ex underground service station (legend icon)
BSicon lBST.svg
non-passenger stop (legend icon)
BSicon exlBST.svg
ex non-passenger stop (legend icon)
BSicon ulBST.svg
underground service stop (legend icon)
BSicon uexlBST.svg
ex underground service stop (legend icon)
BSicon expHST.svg
local-only minor station
BSicon upHST.svg
Icons for railway description
BSicon uexpHST.svg
out-of-use local-only minor metro station
BSicon uexENDEe.svg
Railroad BSicon
BSicon uSTR.svg
Underground straight track
BSicon uexSTR.svg
ex underground straight track
BSicon extSTR.svg
straight line, modified version (+ex, +t, +ext)
BSicon utSTR.svg
underground tunnel straight track
BSicon uextSTR.svg
ex underground tunnel straight track
BSicon hSTR.svg
high level track
BSicon exhSTR.svg
ex high level track
BSicon uhSTR.svg
underground high level track
BSicon uexhSTR.svg
ex underground high level track
BSicon hSTRae.svg
Bridge (big)
BSicon uhSTRae.svg
Image for BSicon diagrams
BSicon uexhSTRae.svg
BS template transport icon
BSicon hKRZWae.svg
bridge over water straight (big)
BSicon exhKRZWae.svg
bridge over water straight (big)
BSicon KRZWu.svg
(c) I, Lantus, CC-BY-SA-3.0
Line crossing under water across
BSicon uexKRZWu.svg
for BS models. water tunnel, urban(blue), not in use.
BSicon KMW.svg
mileage change
BSicon exKMW.svg
ex mileage change
BSicon uKMW.svg
A mile-marker for metros/canals
BSicon uexKMW.svg
mileage change
BSicon GRENZE.svg
Autor: Bernina, axpde, Licencja: CC BY-SA 3.0 de
track with border
BSicon ÜST.svg
Track change (new design)
BSicon exÜST.svg
track change (new design)
BSicon uÜST.svg
Track switch, metro/light rail
BSicon uexÜST.svg
track change, metro/light rail (new design)
BSicon BUE.svg
level crossing straight
BSicon exSKRZ-YBUE.svg
Disused railway line level crossing on minor road.
BSicon uBUE.svg
underground level crossing straight
BSicon uexBUE.svg
Ex underground level crossing straight
BSicon ELCa.svg
Autor: Lekko gazowany, Licencja: CC BY-SA 3.0
electrified line start sign for railways
BSicon eELC.svg
Autor: Lekko gazowany, Licencja: CC BY-SA 3.0
electrified line sign for railways
BSicon ELCe.svg
Autor: Lekko gazowany, Licencja: CC BY-SA 3.0
electrified line end sign for railways
BSicon utSTRq.svg
underground tunnel straight line aqross (according to naming convention, name + modifier)
Budapest subway 1896.jpg
The first train type (1896)
Varosliget M1.png
Autor: Doktor.opi, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przebieg linii M1 w Budapeszcie na terenie parku Városliget. Kolorem czerwonym do roku 1973, niebieskim po roku 1973.
BSicon utHST.svg
underground tunnel stop
Budapest Foeldalatti Basja Utca Entrance.jpg
Autor: Jcornelius (dyskusja · edycje), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Entrance of the Budapest Földalatti station "Bajcsy-Zsilinszky út"
Opera Station - Budapest Metro.jpg
Autor: Jesus Abizanda, Licencja: CC BY 2.0
The Opera Station, Budapest Metro, M1
Budapest: Estación de metro
BSicon uDST.svg
underground non-passenger station
BKV m 2 jms.svg
Autor: Babylonien86, Licencja: CC BY-SA 3.0
Numerotation of the suburb of Budapest
BKV m 4 jms.svg
Autor: Flecha tesela.svg Notepad icon small.svgThis vector image was first created with Adobe Illustrator by Babylonien86, and then manually redrawn., Licencja: CC BY-SA 3.0
Numerotation of the suburb of Budapest
Budapest Foeldalatti Opera Station.jpg
Autor: Jcornelius (dyskusja · edycje), Licencja: CC-BY-SA-3.0
The Budapest Földalatti station "Opera"
Budapest M3 Metro.svg
Autor: Vampeare, Licencja: CC BY-SA 3.0
M3 Metro logo (Budapest)
Budapest M1 Metro.svg
Autor: Flecha tesela.svg Notepad icon small.svgThis vector image was first created with Adobe Illustrator by Vampeare, and then manually redrawn., Licencja: CC BY-SA 3.0
M1 Metro (Budapest) logo
BKV m 3 jms.svg
Numerotation of the suburb of Budapest
Budapest metro Heroes square.jpg
Millennium Underground at Heroes square
See other pictures: metros.hu
Vasút Gizella tér Vörösmarty 1896-17 Klösz György.JPG
Construction of the first underground line in the continental Europe, Budapest
BKV metro.svg
To jest logo: Metro w Budapeszcie – rapid transport system of Budapest, Hungary
Budapest M4 Metro.svg
Autor: Flecha tesela.svg Notepad icon small.svgThis vector image was first created with Adobe Illustrator by Vampeare, and then manually redrawn., Licencja: CC BY-SA 3.0
M4 Metro logo (Budapest)
BSicon utTHSTt.svg
underground tunnel tower stop, tunnel across
BSicon utKBHFa.svg
Underground tunnel terminal station
BKV m 1 jms.svg
Numerotation of the suburb of Budapest
1896-17 vasút Andrássy út Klösz György 2.JPG
Construction of the first underground line in the continental Europe, Budapest
Budapest metro network 1.svg
Autor: Babylonien86, Licencja: CC BY-SA 3.0
Metro of Budapest / Line 1
1896-17 vasút Aréna út Klösz György 2.JPG
Construction of the first Hungarian underground line, 1896, Budapest
Ganzcsuk.jpg
Autor: Ádám Kovács, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ganz Articulated train on the Budapest Millennium Underground
Budapest M2 Metro.svg
Autor: Vampeare, Licencja: CC BY-SA 3.0
M2 Metro Logo (Budapest)
Millenniumi földalatti 2.jpg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC BY-SA 3.0
Reconstructed underground train on the Millennium Underground Line
1896-17 vasút építkezés Klösz György.JPG
Construction of the first Hungarian underground line, 1896, Budapest