Linia graniczna

Zniszczony płot przebiagający dokładnie w linii granicznej między Polską a Niemcami. Po polskiej stronie znajduje się (nieujęty na zdjęciu) głęboki rów, a za nim pas drogi granicznej.

Linia graniczna - miejsce przecięcia granicy państwowej z powierzchnią ziemi bądź z wodami powierzchniowymi. W terenie przebieg linii granicznej wyznaczają znaki graniczne. Jeśli umowy nie stanowią inaczej, linia graniczna przebiega w następujący sposób:

  • Na odcinkach lądowych i większych zbiornikach wodnych po linii prostej pomiędzy dwoma sąsiednimi znakami, także w przypadku przecięcia granicą cieków i zbiorników wodnych z jednego brzegu na drugi.
  • Środkiem suchych rowów granicznych i dróg granicznych. W tym przypadku znaki graniczne umieszczane są na przemian po obu stronach granicy.
  • Na rzekach, potokach itp. wzdłuż linii środkowej koryta. Jest to tzw. "granica ruchoma", która dostosowuje się do naturalnych i sztucznych zmian położenia koryta, chyba że zmiana jest znaczna lub umawiające się strony stanowią inaczej. Linia środkowa to linia jednakowo oddalona od obu brzegów. W przypadku, gdy ciek graniczny się rozgałęzia, linia graniczna podąża ramieniem o większym przepływie.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Rozpadly plot pl-de.jpg
Stary, zniszczony płot przebiegający dokładnie w linii granicznej między Polską a Niemcami, w pobliżu wsi Rosow i Rosówek. O ile po stronie niemieckiej nie ma żadnych innych barier ani znaków granicznych, po polskiej stronie znajdują się (nie ujęte na zdjęciu), głęboki rów, a za nim pas drogi granicznej. Przed wejściem Polski do strefy Schengen wykonanie tego zdjęcia groziłaby kara grzywny, zaś za przekroczenie uwidocznionego na nim płotu (rzeczywistej granicy) można było nawet nawet zostać ukarany karą pozbawienia wolności. Pokazany na zdjęciu płot jest pewnym wyjątkiem, gdyż na ogół nie ma go w samej lądowej linii granicznej Polska-Niemcy.