Linia szkwału
Linia szkwału – strefa układających się w linię burz, które mają wspólną przyczynę powstania i formują się zwykle przed frontem chłodnym[1]. Tego typu burze mogą tworzyć linie długości kilkuset kilometrów, często istnieją przez wiele godzin i mogą przynosić wiele wyładowań atmosferycznych, porywiste wiatry, intensywne opady deszczu i gradu, a czasem również tornada[2].
Mechanizm istnienia linii szkwału
Linie szkwału mają wykształcony system prądów wstępujących i zstępujących, który pozwala istnieć im przez wiele godzin nawet w godzinach nocnych. Ten mechanizm opiera się na podnoszeniu ciepłego i wilgotnego powietrza przed linią szkwału przez opadające chłodne powietrze z prądów zstępujących w chmurach burzowych. W ten sposób zimniejsze powietrze wypiera cieplejsze w górę i następuje dalszy rozwój burz[3][4]. Zanik burz szkwałowych następuje wraz ze zniknięciem powietrza o dużej chwiejności termodynamicznej przed linią szkwału.
Niebezpieczeństwo burz linii szkwału
Najniebezpieczniejsze są porywiste wiatry wiejące w momencie nadejścia linii szkwału. Są one związane z wytworzeniem tzw. frontu szkwałowego i ich przyczyną jest szybko spadające w chmurze zimne powietrze z górnych rejonów troposfery. Silne uderzenia wiatru na liniach szkwałów będące następstwem silnych prądów zstępujących są określane mianem downburst. Mogą one powodować ogromne szkody na dużych terenach (tak ja te w po wichurze w Puszczy Piskiej w 2002 roku) oraz przyczyniać się do tragicznych wypadków (jak ten podczas białego szkwału w 2007 roku).
Bow echo
Najgwałtowniejsze wiatry mogą pojawiać się w rejonach, gdzie burze zwykle na mniejszym obszarze układają się w kształt łuku (odbicie radarowe o nazwie bow echo)[5]. W późniejszej fazie rozwoju bow echo przyjmuje kształt przecinka (stąd nazwa comma echo). Wówczas mogą się pojawić tornada na północnym łuku comma echo[6].
Oznaki zbliżania się burz linii szkwałowych
Już z daleka może być widoczna zwarta strefa wypiętrzonych cumulonimbusów z kowadłami burzowymi. W miarę zbliżania się krawędzi burz może być widoczny wał szkwałowy zwykle pod postacią wału lub ściany zwisających niżej chmur. Jej obecność często zwiastuje gwałtowną burzę i szybkie pojawienie się porywistego wiatru i intensywnych opadów i wówczas czasu na znalezienie bezpiecznego schronienia jest już niewiele.
Przypisy
- ↑ Squall line. Think Quest. [dostęp 2008-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-05)].
- ↑ Multicell lines. University of Illinois. [dostęp 2008-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-07)].
- ↑ What is a Squall Line?. theweatherprediction.com. [dostęp 2008-09-27].
- ↑ Rodzaje burz. Atmospheric Chemistry Department. [dostęp 2008-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-27)].
- ↑ What creates bow echo. theweatherprediction.com. [dostęp 2008-09-27].
- ↑ More About Bow Echoes. University of Illinois. [dostęp 2008-09-27].
Media użyte na tej stronie
A squall line in the U.S. on June 5, 2008, stretching from Iowa to Texas.
Downsburst damages in northwest Monroe County, WI: all the trees are blown in the same direction.
Typical evolution of a thunderstorm radar echo (a) into a bow echo (b, c) and into a comma echo (d). Dashed line indicates axis of greatest potential for downbursts. Arrows indicate wind flow relative to the storm. Note regions of cyclonic rotation (C) and anticyclonic rotation (A); both regions, especially C, are capable of supporting tornado development in some cases.