Liptovská Ondrašová

Liptovská Ondrašová
Część Liptowskiego Mikułasza
Ilustracja
Państwo Słowacja
Kraj żyliński
MiastoLiptowski Mikułasz
W granicach Liptowskiego Mikułasza1960
Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa konturowa kraju żylińskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Liptovská Ondrašová”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Liptovská Ondrašová”
49°05′51,5″N 19°35′22,4″E/49,097639 19,589556

Liptovská Ondrašová (węg. Andrásfalu) – dawniej samodzielna wieś na Liptowie, w północnej Słowacji, od 1960 r. w granicach miasta Liptowski Mikułasz.

Położenie

Miejscowość leży w centralnej części Kotliny Liptowskiej. Powstała ok. 2 km na północny zachód od Liptowskiego Mikułasza. Jej zabudowania rozłożyły się nad dolnym biegiem Jałowieckiego Potoku, tuż powyżej jego ujścia do Wagu. Biegnie przez nią odcinek drogi nr 584 z Podbieli na Orawie do Liptowskiego Mikułasza.

Historia

Człowiek przebywał na terenach tej miejscowości co najmniej od końca epoki brązu. Potwierdza to wyjątkowy skarb brązowych przedmiotów, pochodzących z ok. 1000 r. p.n.e., odnalezionych tu w 1967 r., znanych dziś jako „Brązowy skarb z Ondraszowej” (słow. Ondrašovský bronzový poklad). Obejmował on 10 naczyń, grot włóczni oraz unikalny wyrób o sierpowatym kształcie. „Skarb” eksponowany jest obecnie w Muzeum Liptowskim w Rużomberku, a jego wierna kopia – w Muzeum Janka Kráľa w Liptowskim Mikułaszu.

Nowożytne osadnictwo miejscowości sięga XIII w., kiedy wieś stała się rodową siedzibą Pongraczów – szeroko później rozgałęzionej i wiele znaczącej liptowskiej rodziny szlacheckiej, do której należał i sam Liptowski Mikułasz. Nazwana została na cześć Andrzeja (słow. Ondreja), który wraz ze swoim bratem Janem zbudował tu w 1419 r. pierwszy kościół. Była to osada drobnej szlachty: w XVI wieku istniało tu aż siedem dworów szlacheckich i jedynie dwadzieścia domów bezrolnych chałupników. Mieszkańcy byli głównie dniówkowymi robotnikami rolnymi, woźnicami, w XIX w. pracownikami powstających w Liptowskim Mikułaszu manufaktur i drobnych zakładów przemysłowych, a od 1871 r., kiedy południowym skrajem wsi przeprowadzono Kolej Koszycko-Bogumińską także robotnikami kolejowymi. W 1960 r., wraz z Palúdzką, została włączona w granice rozrastającego się Liptowskiego Mikułasza.

Zabytki

  • Dwór Adeodata Pongracza (słow. Kúria Adeodata Pongráca), pierwotnie renesansowa z I. poł. XVII w., później wielokrotnie przebudowana.
  • Dwór Dionizego Pongracza (słow. Kúria Dionýza Pongráca), pierwotnie renesansowa z XVII w., przebudowana w wieku XX.

Bibliografia

  • Chočské vrchy. Vodná nádrž Liptovská Mara. Turistická mapa 1:50 000, wyd. VKÚ Harmanec, 1997, ISBN 80-85510-84-7;
  • Liptovský Mikuláš a okolie (zbior.), wyd. Mesto Liptovský Mikuláš v spolupráci s Informačný centrom Mesta Liptovský Mikuláš, 2008 ISBN 978-80-89151-19-6.

Media użyte na tej stronie

Žilina Region - outline map.svg
Autor: Caroig, Licencja: CC BY-SA 3.0
Contour map of districts in the Žilina Region, Slovakia, the same boundaries as File:Žilina Region demis background map.png
Zilinsky vlajka.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Liptovská Ondrašová - Roman-Catholic church.jpg
Autor: Patrik Kunec, Licencja: CC BY-SA 4.0
Liptovská Ondrašová, town-district of Liptovský Mikuláš, Slovakia - new Roman-Catholic church