Liryka pieśni głębokiej

Federico garcia lorca pagina manuscrita de vinetas flamencas en poema del cante jondo noviembre 1921.jpg

Liryka pieśni głębokiej (hiszp. Poema del cante jondo) - zbiór wierszy hiszpańskiego poety Federica Garcíi Lorki, którego wiersze zostały napisane w latach 1921 - 1922 a wydane dopiero w roku 1931. Wiersze zbioru poświęcone są muzyce flamenco i opisują poszczególne jej style (tzw. palos).

Liczne zapowiedzi tych wierszy można znaleźć w listach poety do przyjaciół. Pierwsze wiersze zbioru powstały w związku z pierwszą edycją konkursu pieśni głębokiej (hiszp. cante jondo) zorganizowanym w czerwcu 1922 przez Centrum Artystyczne w Granadzie. Inicjatorami konkursu byli m.in. Federico García Lorca (poeta był znanym miłośnikiem tej muzyki) i Manuel de Falla. Odczytem kilku z tych wierszy na jednej z imprez, zamykających przygotowania do konkursu, Lorca sprawił tak wielkie wrażenie na obecnych, że z miejsca zaczęto go uważać za wielkiego poetę.

Poeta nie próbuje w nich naśladować śpiewaków, lecz stara się uchwycić smutek i melancholię muzyki cante jondo, dotrzeć do pierwotnych źródeł tego smutku i podążać jego śladem od pierwszej do ostatniej nuty pieśni.

W latach późniejszych część z tych wierszy była śpiewana z akompaniamentem pianina przy współudziale tancerki argentyńskiej zwanej La Argentinita (prawdziwe nazwisko: Encarnación López Julvez). Zachowały się w archiwalnych nagraniach pochodzących z początku lat 30. XX wieku.

Bibliografia

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Federico garcia lorca pagina manuscrita de vinetas flamencas en poema del cante jondo noviembre 1921.jpg
Imagen del manuscrito «Viñetas flamencas» del «Poema del cante jondo»