Lisi Jar

Lisi Jar

Lisi Jarjar oraz część wsi Jastrzębia Góra[1], pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jar o długości 350 m, ciągnie się wąskim pasem do Morza Bałtyckiego. Maksymalne zagłębienie jaru osiąga 50 metrów, a jego zbocza porośnięte są ponad stuletnim lasem bukowym[2]. Wejście do jaru umożliwiają schody.

Lisi Jar na obrazie autorstwa Franciszka Szwocha namalowanym w okresie międzywojennym

Po 1920 powstało tu schronisko dla turystów. Wybudował je hrabia de Rosset, ówczesny właściciel terenu, który w 1932 przy wejściu do Lisiego Jaru ustawił także istniejący do dziś obelisk zwieńczony kulą z figurą orła wzbijającego się do lotu. W ten sposób upamiętniono miejsce lądowania króla Zygmunta III Wazy po rozbiciu się w pobliżu jego statku, którym w 1594 powracał z wyprawy po koronę Szwecji[3]. W 1939 okupanci hitlerowscy zniszczyli obelisk: orzeł został wywieziony w głąb Niemiec, tablicę pamiątkową przechowali mieszkańcy Jastrzębiej Góry. Rzeźba orła ponownie stanęła na swoim miejscu dopiero w 1995.

Pomnik na pamiątkę powrotu króla Zygmunta III ze Szwecji u wejścia do Lisiego Jaru przy ul. Rozewskiej

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 grudnia 2014 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw obiektów fizjograficznych (Dz.U. z 2014 r. nr 0, poz. 1832)
  2. Wojciech Deja: Atrakcje: Lisi Jar. [dostęp 2012-09-16].
  3. Wolna niedziela. Spacer do latarni morskiej w Rozewiu

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lisi Jar.jpg
Autor: Leafnode, Licencja: CC BY-SA 2.5
Lisi Jar - wąwóz w okolicy Jastrzębiej Góry
F Szwoch Lisi Jar.jpg
Franciszek Szwoch, "Lisi Jar", olej na sklejce
Lisi Jar 2.jpg
Autor: Adam Balcerzak, Licencja: CC BY 3.0
Pomnik stojący u wlotu/wylotu Lisiego Jaru