Lista postaci serialu Miodowe lata

Lista postaci serialu Miodowe lata – spis postaci z serialu Miodowe lata.

Krawczykowie

Cezary Żak, aktor wcielający się w postać Karola Krawczyka
  • Karol Krawczyk – motorniczy linii 18 Tramwajów Warszawskich. Jeździł tramwajem typu Konstal 13N[1]. Cechuje go ogromny egoizm, brak kultury osobistej, tolerancji i zahamowania. Mąż Aliny Krawczyk, przyjaciel Tadzia Norka, z którym często się kłóci, ale zawsze może na niego liczyć. Członek Klubu Sierżantów Elitarnych Jednostek Desantowych. Często popada w kłopoty przez nieprzemyślane decyzje życiowe i „genialne pomysły”, które zawsze stają się niewypałami, jest bardzo pomysłowy. W swoje pomysły zawsze wciąga Tadeusza, który zwykle stara się go odwieść od głupiego pomysłu. Ma ogromną tremę, co negatywnie odbija się na publicznych wystąpieniach, które zawsze kończą się nieudanie. Jego cechą charakterystyczną jest otyłość, która jest obiektem żartów wszystkich bohaterów serialu. Marzeniem Karola jest prowadzenie niskopodłogowego tramwaju. Nie przepada, z wzajemnością, za swoją teściową Zofią Rudnik, często znajduje pretekst, aby uniknąć spotkania z nią. Jest skąpy, nerwowy. Jest członkiem klubu piłkarskiego FC Albatros, gdzie gra na pozycji bramkarza. Jest despotyczny, ale w gruncie rzeczy ma dobre serce, choć wiele razy zdarzyło mu się podnieść rękę na Norka. Podobnie jak jego przyjaciel Tadeusz, lubi wędkować i chodzić na ryby. Ma problemy z ortografią, słabo się uczył w szkole, jednakże ukończył technikum. Nie umie grać w pokera, mdleje na widok krwi. Nie ma samochodu, kiedyś był w wojsku. W Klubie Sierżanta jest skarbnikiem i honorowym kwatermistrzem. Często śnią mu się tramwaje.
  • Alina Krawczyk z d. Rudnik – żona Karola Krawczyka, typowa kura domowa. Mieszka razem z mężem na drugim piętrze kamienicy przy ul. Wolskiej 33 na Woli w Warszawie. Alina to mądra, trzeźwo myśląca kobieta z poczuciem humoru i ciętą ripostą. Narzeka na swoje życie kury domowej oraz na to, że mąż nie pozwala jej pracować ani nawet wyjść z domu. Nie rozumie zainteresowań męża piłką nożną i bilardem, a Klub Sierżanta, którego Karol jest członkiem, uważa za durnowaty. Zawsze słusznie odradza mężowi wiele jego pomysłów, twierdząc, że nic dobrego z tego nie wyjdzie. Potrafi zagiąć Karola jednym inteligentnym zdaniem. Często, wraz z Danką, knuje intrygę przeciw swemu i jej mężowi. Ponadto zabiera mu zawsze całą wypłatę. Czasami bywa bardziej cyniczna i złośliwa od Karola, ale mimo to bardzo go kocha; zdrobniale nazywa go „Dużym Misiem”, a on ją „Misiaczkiem”. W przeciwieństwie do Karola, jest bardzo tolerancyjna i szanuje jego rodzinę. Jej najlepszą przyjaciółką jest Danka. Nie ma prawa jazdy. Świetnie gotuje, stara się oszczędzać pieniądze, by wyremontować mieszkanie, wymienić stare, rozpadające się meble i chodzić w nowych sukienkach.

Norkowie

Artur Barciś, aktor wcielający się w postać Tadeusza Norka
  • Tadeusz Norek – warszawski kanalarz (sam określa siebie mianem „inżyniera instalacji podziemnych”), mąż Danuty Norek. Razem mieszkają na trzecim piętrze kamienicy przy ul. Wolskiej 33 na Woli w Warszawie. Przyjaźni się z Karolem. Jest sympatyczny i pomaga Karolowi w jego planach, co powoduje wiele komplikacji. Zwykle próbuje odwieść Karola od jego „genialnych pomysłów”, w wielu sytuacjach postępuje bardziej racjonalnie. W przeciwieństwie do Karola jest kulturalny i ma chudą posturę, mimo tego, że dużo je. Za każdym razem, gdy jest u Krawczyków, je z nimi obiad i zagląda do ich lodówki. Marzy o tym, by być sławnym. Podobnie jak Karol, lubi wędkować i chodzić na ryby. Ma alergię na sierść. Gra w klubie piłkarskim FC Albatros na pozycji lewoskrzydłowego.
  • Danuta Norek – żona Tadzia Norka, przyjaźni się z Aliną, wnuczka Józefy[2]. Razem z mężem mieszka na trzecim piętrze kamienicy przy ul. Wolskiej 33 na Woli w Warszawie. Danka to zdecydowana głowa rodziny. Męża trzyma krótko, umie przywołać go do porządku poprzez głośne wołanie jego imienia. Ponadto często bije męża lub rzuca w niego przedmiotami. Zwykle kłótnie państwa Norków słychać w mieszkaniu Krawczyków. Po każdej awanturze Norek przychodzi do Karola cały obolały (zazwyczaj ma ślady na twarzy i bolą go ręce). Danuta względem męża zachowuje się nieszczerze, wydaje jego pieniądze i rzadko kiedy mu ustępuje. Często rozmawia o mężu z Aliną, szukając u niej małżeńskiej porady bądź knując wraz z nią intrygę przeciw niemu i Karolowi. Jest bardzo konsekwentna, mimo to kocha swego partnera, ponieważ martwiła się o niego, gdy lunatykował i przytulała się z nim podczas randki na rolkach; nie pozwala także, by ktoś inny go obrażał. Podobnie jak Alina zajmuje się domem, jednak ze względu na brak kulinarnego talentu, jej mąż Tadeusz woli żywić się u Krawczyków. Często też karmi swojego męża jedzeniem z puszki, przyrządza mu również takie nietypowe potrawy jak np. kotlety mielone bez mięsa. Pochodzi z Malborka. Nie przepada za Karolem, z wzajemnością, czasami jednak entuzjastycznie całuje go w policzek. Uwielbia przebywać u kosmetyczki, pasjonuje ją prasa kobieca i plotkowanie. Często kręci palcem loczka po bokach głowy, gdy usłyszy o jakimś wartościowym mężczyźnie, o którym zaraz myśli jak o kochanku. Ma uwodzicielskie usposobienie i znaczące potrzeby seksualne, lubi podobać się mężczyznom.

Rodzina Krawczyków

  • Zofia (Karolina) Rudnik – matka Aliny. Z wzajemnością nie przepada za swoim zięciem, Karolem Krawczykiem. Za każdym razem, kiedy ich odwiedza, wytyka Karolowi jego wady, żartuje też z jego wyglądu. Zawsze ma pretensje do Aliny o to, że poślubiła Karola, bo jej zdaniem Alina zasługuje na kogoś lepszego. Mieszka w Milanówku na ulicy Czackiego 7 m.5[3].
  • Edward Rudnik – teść Karola Krawczyka, pantoflarz. Używa zatyczek do uszu, aby wytrzymać ze swoją żoną, co Karol uważa za genialny pomysł. Od momentu, gdy w czasie stanu wojennego ujrzał na ulicy opancerzony transporter, stracił zaufanie do rzeczywistości, przez co od tamtej pory nie wychodzi z domu po zmroku. Pracował w zakładzie resocjalizacyjno-wychowawczym, gdzie uczył podopiecznych (m.in. Romana Kurskiego) wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Dla podopiecznych była to kara, dlatego Rudnik był nazywany Krwawym Edwardem[4].
  • Wujek Leon – jest łysy, mieszka w Sochaczewie. Jest bardzo sympatyczny. Gdy wita się z Karolem, mocno klepie go w plecy.
  • Agata Tatoń z d. Rudnik – siostra Aliny, żona Staszka. Nie przepada za Karolem.
  • Staszek Tatoń – mąż Agaty (od 12 odcinka), kolega Karola, gra w FC Albatros. Jest uległy wobec żony.
  • Ciocia Jadzia – ciocia Aliny, żona Zenka. Mieszka w Mławie, gdzie kiedyś pracowała w Parówkolandzie przy nadziewaniu parówek. Karol lubi ją ponoć najbardziej z całej rodziny Aliny, aczkolwiek za nią też zbytnio nie przepada. Ma dobre serce, choć niekiedy ciężko z nią wytrzymać.
  • Zenek Kluczny – mąż cioci Jadzi, znajomy Karola. Jest bardzo bezpośredni i wręcz chamski. Do rodziny Krawczyków wchodzi poprzez ślub z Jadwigą w 51 odcinku. Gra w FC Albatros. Jest w trudnej sytuacji finansowej, mieszka w budce na parkingu. Nosi wąsy, był kiedyś w wojsku. Nie lubi Tadeusza Norka, dziwi się Karolowi, że przyjaźni się z kimś takim, często też śmieje się z niskiego wzrostu Norka.
  • Zofia Krawczyk – matka Karola. Jest to sympatyczna starsza kobieta. Utrzymuje dobre stosunki ze swoją synową Aliną, w przeciwieństwie do Karola i jego teściowej.
  • Ciocia Weronika – ciocia Karola mieszkająca w USA, siostra Zofii Krawczyk. Przez lata korespondencji, wysyłała Karolowi w sumie 1700 dolarów, w przekonaniu, że są one przeznaczane na jego karierę naukową. W rzeczywistości Karol większość tych pieniędzy wydał na zakup mieszkania. Gdy po 15 latach przyjechała do Polski, ten w obawie, by jego oszustwo się nie wydało, postanowił udawać profesora. Ciocia jednak szybko się zorientowała, że Karol kłamie, ale wybaczyła mu, zaznaczając, że nieszczerość może wybaczyć, lecz nie zniosłaby myśli, gdyby Karol mieszkał ze swoją asystentką bez ślubu. Ku jej przerażeniu, chwilę później do mieszkania wchodzi Alina i mówi, że jest asystentką Karola, zgodziwszy się wcześniej na udział w jego próbie oszukania ciotki. Wystąpiła w odcinku Ciocia z Ameryki.
  • Bartuś – przystojny kuzyn Karola, finansista. Został uwiedziony przez Pamelę Marszałek w odcinku Wielki szmal.

Pozostali mieszkańcy kamienicy

  • Roman Kurski – żonaty i bezrobotny kryminalista, mieszka w domu nr 5. Jest kibicem Legii Warszawa. Specjalizuje się w drobnych kradzieżach oraz włamaniach. Jest łysy (w niektórych odcinkach ma bardzo krótkie włosy i zarost), ma tatuaże i chodzi w pomarańczowym podkoszulku. Kiedyś był w szpitalu psychiatrycznym (gdzie bardzo mu się podobało), gdyż udawał psychicznie chorego, aby zmniejszyć sobie wyrok za rozbój i pobicie. Bardzo lubi alkohol, twierdzi, że potrafi wypić jedną butelkę wódki w 8 sekund. Mówi do Karola i Norka: sąsiad (lub w l.mn. sąsiady), do kobiet: sąsiadka lub pani X.; wita się charakterystycznym zwrotem: strzałeczka. Inne, często używane zwroty: nie pojmuję, już wyjaśniam zagadnienie. Był w poprawczaku, gdzie Edward Rudnik go resocjalizował, przez co Kurski ma do niego szacunek. Kradnie żarówki z klatki schodowej kamienicy. Siedział w najsłynniejszych więzieniach w Polsce, m.in. w Rawiczu, we Wronkach i na Białołęce. Choć bywa niebezpieczny, jest lojalnym sąsiadem i zachowuje się szlachetnie wobec kobiet. Lubi alkohol oraz grubsze kobiety, pewnego razu zakochał się w mamie Aliny. Często bije się z żoną, która pewnego dnia wysłała list do fundacji Nowy Start, pomagającej samotnym kobietom, dostając od nich w zamian mieszkanie na Żoliborzu.
  • Helena Grzelak – plotkarka i krzykaczka. Ma siostrę[5]. Posiada awanturnicze usposobienie. Kłóci się ze swoimi sąsiadami, zwłaszcza z Karolem i Tadziem. We wszystkich sporach staje po stronie kobiet, obwiniając mężczyzn za całe zło tego świata. Mimo to ma skłonności do romansów i słabość do cudzych mężczyzn. Nie przepada za Tadeuszem Norkiem, którego nazywa „psychopatą”.
  • Mariola P. Zalewska (lub Mariola Majdan), nazywana Rudą – ma rude włosy, ma narzeczonego. Jest osobą zmysłową i ponętną. Swą urodą i prowokacyjnym zachowaniem uderza do głowy mężczyznom, w tym Tadkowi i Karolowi.
  • Hakeem Jordan – czarnoskóry DJ. Wprowadził się do mieszkania nr 5 w odcinku 31, wcześniej Mieszkał na Saskiej Kępie. Jest wesoły, sympatyczny, uprzejmy w stosunku do kobiet, lubi taniec nowoczesny.
  • Tomek Grzelak – dziecko, nie lubi się myć. Wystąpił w odcinku W pułapce.
  • Obrochtowa – stara sąsiadka Krawczyka i Norka, z którymi często się kłóci.
  • Włodzimierz Argasiewicz – gospodarz domu, jest w konflikcie z Krawczykiem i Norkiem.
  • Mariola – przedszkolanka, wystąpiła w odcinku Bjorn Bergenstrup, ma zazdrosnego narzeczonego[6].
  • Mańkowska – ma męża i córkę.
  • Tomek Borowski – sąsiad Karola i Tadzia. Dziecko, nie ma ojca, uwielbia Karola. Wystąpił w odcinku Idol.
  • Karolina Mańkowska – ładna nastoletnia sąsiadka Karola i Tadzia. Używa nowoczesnej mowy, cały czas zmienia chłopaków. Wystąpiła w odcinku Wiecznie młodzi.
  • Kamińska – Karol naprawiał u niej rury. Krawczyk nazywa ją „babskiem”[7].

Pracownicy Tramwajów Warszawskich

  • Jan Marszałek – dyrektor Tramwajów Warszawskich (od odcinka Golfista), mąż Pameli. Jest kulturalny, uprzejmy i elokwentny. Posiada bogate słownictwo. Ciągle obiecuje Karolowi upragniony awans, ale nie dotrzymuje słowa. Przez kilka lat mieszkał w USA. W czasie pobytu w USA popadł w długi, przez grę w hazard[8].
  • Barczak – kierownik w zakładzie komunikacji miejskiej (od odcinka Golfista), przełożony Karola. Łysieje. Nie jest lubiany przez tramwajarzy, a wręcz znienawidzony przez Karola. Podlizuje się Marszałkowi, zawsze obciąża Karola nieznośnymi obowiązkami.
  • Leopold Misiak (Poldek Misiak) – motorniczy. Nie przepada za Karolem (z wzajemnością), jednak czasami potrafią dojść do porozumienia. Umie grać w kręgle, jest szarmancki, podoba się Alinie i Dance.
  • Janek – motorniczy, hoduje psy. Jest niskiego wzrostu. Nosi brodę (nie we wszystkich odcinkach). Gra w FC Albatros. Z Karolem dogaduje się dość dobrze.
  • Bolek Jarosz – motorniczy. Podobnie jak Karol lubi się przechwalać.
  • Jan Józef Marczak – dyrektor Tramwajów Warszawskich (do odcinka Golfista).
  • Stefan Ślączek – członek zarządu. Gra w klubie piłkarskim FC Albatros na pozycji lewego obrońcy, gdzie jest również szefem rady drużyny.
  • Brydzyk – członek zarządu. Gra w klubie piłkarskim FC Albatros na pozycji pomocnika.

Członkowie Klubu sierżanta

  • Zdobysław Kawałek – super sierżant. Jest w wieku emerytalnym. Lider stowarzyszenia. Ma dużo młodszą żonę Balbinę[9].
  • Sierżant Zaradek – komendant obszaru centralnego Klubu byłych sierżantów elitarnych jednostek desantowych.
  • Sierżant Kęcik – nie lubi Zaradka. Zawsze nosi przy sobie miarkę stolarską.
  • Sierżant Trzmielewski – jest sekretarzem w Klubie Sierżanta.
  • Sierżant Wiśniewski – pracuje w zarządzie cmentarza.
  • Sierżant Majewski
  • Sierżant Zawadzki

Inni bohaterowie

  • Doktor Zawisza – lekarz rodzinny, pasjonat psychiatrii i hipnozy. Lubi eksperymentować na Karolu i Norku – uważa ich za niesamowity przypadek. Jest również naukowcem szukającym nowych metod leczenia. Mimo że zajmuje się psychiatrią, sam zachowuje się jakby nie był normalny – zwykle przejawia objawy tego właśnie zaburzenia psychicznego, jakim się aktualnie zajmuje.
  • Pamela Marszałek z d. Śliwa – druga żona Jana Marszałka, blondynka, dba o urodę. Wita się i żegna charakterystycznym zwrotem „Hi!”. Męża nazywa „Kłapouszkiem”. Nie grzeszy mądrością, jest próżna i nie rozumie kawałów. Całe dnie spędza w salonach piękności, łatwo się denerwuje. Nie umie gotować, nie lubi też sprzątać. Ma skłonności do flirtu z innymi mężczyznami, a o mężu mówi, że jest mało męski.
  • Inspektor Kopek – policjant operacyjny, ma wadę wymowy – jąka się. Chodzi w płaszczu i kapeluszu.
  • Doktor Jary – psychiatra, leczył Karola i Norka, lubi eksperymentować na pacjentach.
  • Dzielnicowy – policjant. Jego stopień to starszy posterunkowy (później sierżant sztabowy). Bardzo przyjacielski, ma poczucie humoru i dystans do samego siebie jako do policjanta – o nich najczęściej.
  • Pani Halska z d. Kuczeknauczycielka języka polskiego. Była wychowawczynią Karola i Tadzia, ich zdaniem bardzo surową, wręcz potworną. W dzieciństwie Karol na każdej przerwie rysował jej karykaturę w kształcie tłuczka, podpisaną „Kuczek – stary tłuczek”. Dopiero w odcinku Idol Halska dowiedziała się, że to był on.
  • Henio Piekarz – właściciel baru Niedźwiadek, do którego przychodzą Krawczyk i Norek, gra na wyścigach konnych.

Bohaterowie epizodyczni

  • Wojciech Pilśniak – kolega Tadzia z pracy, od 25 odcinka brygadzista. Jego powiedzonko to: Właściwy człowiek we właściwej rurze.
  • Mieczysław Capała – pracuje w supermarkecie na Woli dziale mięsnym. Karol chciał, by został mężem cioci Jadzi. W Mławie, w Parówkolandzie zamawia parówki odtłuszczone, które uważa za parówki przyszłości. Wystąpił w odcinku Ciocia Jadzia.
  • Jacek – brat Pameli Marszałek. Wystąpił w odcinku Alina i blondyna. Jest bardzo przystojnym modelem. Chodzi na techno-party, ma o muzyce techno bardzo dobre mniemanie. Posiada dwuosobowe Porsche. Zakochały się w nim Ala i Danka.
  • Kostas – boy hotelowy w hotelu Pallace Atena na Cyprze, wystąpił w odcinku Cypryjski łącznik. Jest młodym, przystojnym mężczyzną greckiej urody. Zaprzyjaźnił się z Karolem i Tadeuszem. Randkował z mamą Aliny, która przedstawiała mu się jako Karolina; spodobał się także Alinie. Nie zna dobrze języka polskiego.
  • Jan Spyra – wystąpił w odcinku Męska duma. Chodził z Karolem do tej samej szkoły, oboje podkochiwali się w Alinie. Jest pomocnikiem hydraulika, ale okłamał Karola, że ma własną fabrykę pod Szczecinem, by nie wiedział, że źle mu się powodzi.
  • Anna Spyra – żona Jana Spyry, bardzo nieśmiała. Wystąpiła w odcinku Męska duma. Ciekawostką jest, że postać tę zagrała Katarzyna Żak, która od 96. odcinka wcielała się w postać Aliny Krawczyk.
  • Jadwiga – wystąpiła w odcinku Robot kuchenny. Została służącą Krawczyków, lecz z powodu jej lenistwa, Karol ją wyrzucił. Pod koniec odcinka zatrudnił ją Norek.
  • Adrian – jeden z chłopaków Karoliny. Brzydki, wyluzowany dresiarz. Używa nowoczesnej mowy, lubi rap, ma zielone włosy. Wystąpił w odcinku Wiecznie młodzi.
  • Czarek Slayer Jankowski – syn koleżanki Aliny. Nosi okulary i skórzany strój. Występował w programie Idol. Śpiewa muzykę heavymetalową. Ma długie, czarne włosy. Wystąpił w odcinku Dola idola. Ciekawostką jest to, że postać tą zagrał Przemysław Kaczyński, który wcześniej wcielił się w rolę Adriana.
  • Bjorn Bergenstrup – norweski tramwajarz, który przyjechał do Karola w odcinku Bjorn Bergenstrup.
  • Doktor Bieleckagrafolog. Wystąpiła w odcinku List miłosny.
  • Stasiu – woźny, lubi Norka. Wystąpił w odcinku List do szefa.
  • Henryk Sprężyna – kryminalista, przez pewien czas był w posiadaniu kubka Szpicbródki. Wystąpił w odcinku Koh-I-Noor.

Osoby, które zagrały w serialu samego siebie

Kamienica

ulica Wolska 33
parter
wypożyczalnia filmów, Czarnocka, Markowscy
I piętro
Mariola P. Zalewska, Obrochtowa
II piętro
Krawczykowie, Hakim Jordan
III piętro
Norkowie, Grzelakowie
IV piętro
Kurscy, Mańkowscy

Przypisy

  1. Karol Krawczyk przyjechał do Milowic? Zabytkowe tramwaje w tym tygodniu obsługują ruch na linii nr 26, 9 marca 2020.
  2. odcinek 44 „List miłosny”, 14 kwietnia 2000.
  3. Odcinek 62 "Ochroniarze", 27 października 2000.
  4. Odcinek 81 „Romeo z Weronek”, 24 listopada 2001.
  5. Odcinek 13, Przed pierwszą gwiazdką, 5 stycznia 1999.
  6. Odcinek 75 „Bjorn Bergenstrup”, 13 października 2001.
  7. Odcinek 50, Telefon do dozorcy, 26 maja 2000.
  8. Odcinek 127 „Pokerowa zagrywka”, 22 listopada 2003.
  9. Odcinek 35 „Na ryby”, 2 listopada 1999.

Media użyte na tej stronie

Cezary Żak by Foksal.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Artur Barciś (2006).jpg
Autor: Sławek Skonieczny, Licencja: CC BY-SA 2.0
Actor Artur Barciś.