Lista postaci serii Fullmetal Alchemist
Poniżej znajduje się lista postaci występujących w mandze i anime Fullmetal Alchemist.
Główni bohaterowie
Edward Elric
Alphonse Elric
Roy Mustang
Riza Hawkeye
Winry Rockbell
Wojsko
Maes Hughes
Maes Hughes (jap. マース・ヒューズ Māsu Hyūzu) – żołnierz w stopniu podpułkownika. Urodził się w 1883[1]. W wieku około 18 lat wstąpił do akademii wojskowej, gdzie poznał swojego późniejszego przyjaciela, Roya Mustanga[2]. Początkowo rywalizowali ze sobą – zaprzyjaźnili się w momencie, kiedy obaj stanęli w obronie Ishvalczyka, Heiss Cliffa Arbera[2]. Podczas wojny w Ishvalu spotkali go ponownie – kiedy Heiss Cliff zaatakował Mustanga, został zastrzelony przez Hughesa[2]. W czasie wojny poznał swoją przyszłą żonę Gracię[2]. Około 1911 urodziła się jego córka Elicia[3]. Jest on uważany za nadopiekuńczego ojca rodziny, ponieważ często męczy opowiadaniem o żonie i córce swoich współpracowników[1]. To on odkrył, że Amestris jest zagrożone przez armię i został za to zabity przez Envy'ego, który przybrał postać żony Hughesa[4]. Pośmiertnie został awansowany na generała brygady[1]. Jego śmierć jeszcze bardziej zmotywowała Mustanga do działania[1].
Alex Louis Armstrong
Alex Louis Armstrong (jap. アレックス・ルイ・アームストロング Arekkusu Rui Āmusutorongu) – Państwowy Alchemik, posługujący się pseudonimem „Silnoręki”, a zarazem żołnierz w stopniu majora[5]. Pochodzi on z bogatej rodziny Armstrongów, a jego starszą siostrą jest generał Olivier Mira Armstrong – dowódczyni fortecy Briggs[6]. Cechuje go ogromna siła fizyczna, a ponadto jest w stanie używać alchemii, bez rysowania kręgów transmutacyjnych[5]. Posiada on bowiem na rękach cestusy (podobne do kastetów), na których wyrysowane są już kręgi[7]. Alex jest także świetnym rysownikiem[8]. Podczas wojny w Ishvalu, sprzeciwiał się masakrze, jednak początkowo wykonywał rozkazy, a następnie zdezerterował[8]. Często służy pomocą braciom Elric lub Royowi Mustangowi[9]. Podczas pobytu w centrali, wraz ze swoją siostrą (która nie darzy go sympatią, twierdząc że Alex jest tchórzem), zostają zaatakowani przez sztuczną armię, a także przez homunkulusa Slotha[10]. Dzięki pomocy Izumi i Siga Curtisów udaje się ich pokonać[10]. Alex bierze także udział w finałowej walce przeciwko Ojcu[11].
Solf J. Kimblee
Solf J. Kimblee (jap. ゾルフ・J・キンブリー Zorufu Jei Kinburi) – Państwowy Alchemik, posługujący się pseudonimem „Szkarłatny”, a zarazem żołnierz w stopniu majora[12]. Zdobył uznanie w wojsku, kiedy podczas wojny w Ishvalu wykazał się bezwzględnością przy operacji Eksterminacji Ishvalu[13]. Podczas wojny poważnie zranił Scara, a także zabił jego brata[13]. Został wówczas nagrodzony i otrzymał kamień filozoficzny, który miał zwiększyć jego umiejętności alchemiczne, lecz Kimblee zabił także swoich przełożonych, za co został skazany na długoletnie więzienie[13]. Zostaje on wypuszczony przez Envy'ego i otrzymuje zadanie odnalezienia dra Marcoh i zabicia Scara[12]. Wywołuje także zaplanowaną masakrę w Briggs, kiedy to prowokuje wojska Drachmy do ataku, wiedząc że są skazane na porażkę[14]. Kiedy Pride zostaje uwięziony razem z Alem, Kimblee uwalnia Pride'a i walczy z Alphonse'm, drem Marcoh i Heinkelem[10]. Będąc mocno osłabiony zostaje pochłonięty przez Pride'a[15]. W finałowej walce, okazuje się, że zachował resztki świadomości i odwrócił uwagę Pride'a, co umożliwiło zwycięstwo Edwardowi[16].
Grumman
Grumman (jap. グラマン Guraman) – żołnierz w stopniu generała broni, a jednocześnie dziadek Rizy Hawkeye. Kiedy Roy Mustang dowiaduje się, że krajem rządzą homunkulusy, nawiązał współpracę z sędziwym, lecz ambitnym generałem, szukając jego wsparcia[17]. Ten, radzi pułkownikowi, by sprzymierzył się z generałem Ravenem z centrali, co jednak okazuje się błędem, ponieważ Raven także jest zamieszany w spisek[17]. Dzięki działaniom Grummana na wschodzie kraju, udaje się zrealizować plan zabicia Kinga Braldeya, wysadzając pociąg, którym jechał, co jednak nie odnosi zamierzonego skutku[18]. Po śmierci Bradleya, Grumman zostaje nowym dowódcą armii i przywódcą kraju[19].
Olivier Mira Armstrong
Olivier Mira Armstrong (jap. オリヴィエ・ミラ・アームストロング Orivie Mira Āmusutorongu) – żołnierz w stopniu generała dywizji, a jednocześnie dowódczyni fortecy Briggs na północy Amestris[6]. Pochodzi ona z bogatej rodziny Armstrongów, a jej młodszym bratem jest major Alex Louis Armstrong – Silnoręki Alchemik[6]. Nie przepada ona za swoim bratem, uważając go za tchórza i walczy z nim o spadek po rodzicach[20]. Po tym, kiedy w fortecy Briggs zjawia się homunkulus Sloth, Olivier zabija generała Ravena, a następnie udaje się do Central City, by otwarcie przyznać to Kingowi Bradleyowi[21]. Działa w cichym i luźnym porozumieniu z Royem Mustangiem, przy próbie przejęcia dowództwa w armii[22]. Podczas ponownego spotkania ze Slothem i armią sztucznych ludzi, przed śmiercią ratuje ją jej brat, Alex[10].
Miles
Miles (jap. マイルズ Mairuzu) – żołnierz w stopniu majora, z pochodzenia Ishvalczyk i adiutant generał Olivier Armstrong[23]. Jest jednym z jej najbardziej zaufanych ludzi[24]. Pomimo że nie lubi Państwowych Alchemików, za masakrę, jaką wykonali w jego kraju, postanowił wstąpić na służbę do Amestris[25]. Jego celem jest zmiana kraju, tak aby zaczął tolerować i szanować Ishvalczyków[25].
Buccaneer
Buccaneer (jap. バッカニア Bakkania) – żołnierz w stopniu kapitana, zastępca dowódcy fortecy Briggs. Zamiast prawej ręki używa on zaawansowanej protezy, która pomaga mu w walce[24]. Jest on głównodowodzącym buntu w Central City, po domniemanej śmierci Kinga Bradleya[10]. Po przegranym starciu z Wrathem, zadaje mu poważne obrażenia, przez które spada do fosy[26]. Kilka chwil później Buccaneer umiera[27].
Cywile
Izumi Curtis
Izumi Curtis (jap. イズミ・カーティス Izumi Kātisu) – jest mistrzynią alchemii, nauczycielką Edwarda i Alphonse'a Elriców. Urodziła się około 1879 roku, jako Izumi Harnet[28]. W wieku 18 lat, chciała pobierać naukę u mistrza alchemii Golda Steinera, jednak pomyliła go z jego młodszym bratem – Silverem, który obiecał uczyć Izumi, pod warunkiem, że przeżyje ona miesiąc w górach Briggs, mając za broń jedynie nóż[28]. Po zakończeniu treningu, poznała Siga Curtisa, którego wkrótce potem poślubiła[28]. Jakiś czas później zaszła w ciążę, jednak podczas ciąży zachorowała i poroniła[29]. Nie mogąc się z tym pogodzić, spróbowała wskrzesić swoje dziecko, poprzez zakazaną transmutancję człowieka[29]. Za stanięcie przed „Prawdą” musiała oddać część swoich organów wewnętrznych, co objawia się u niej krwawymi wymiotami[29]. Jest ona także w stanie używać alchemii bez rysowania kręgu[29]. Po śmierci matki, bracia, wędrując po kraju, spotkali Izumi, kiedy ta ratowała mieszkańców wioski przed powodzią[30]. Wówczas zostali jej uczniami, lecz musieli podobnie jak ona przejść miesięczny trening w odosobnieniu[30]. Kiedy dowiedziała się, że jej uczniowie także złamali tabu, wyrzekła się ich[31]. Przebywając w centrali, spotyka Hohenheima, który poprawia jej krążenie w brzuchu, dzięki czemu, nie Izumi nie traci już krwi[32]. Izumi jest kandydatką na „ofiarę” dla homunkulusów[27]. W czasie ataku na Central City, przybywa do kwatery głównej i pomaga Alexowi i Olivier pokonać Slotha[33]. Zawsze przedstawia się jako „zwykła gospodyni domowa”, gdyż nie chce zwracać na siebie uwagi[34].
Van Hohenheim
Van Hohenheim (jap. ヴァン・ホーエンハイム Van Hōenhaimu) – mistrz alchemii, ojciec Edwarda i Alphonse'a Elriców. W przeszłości był mieszkańcem Xerxes – więźniem o numerze 23[35]. Jego jedynym towarzyszem był Byt w Kolbie – Homunkulus, który nadał mu imię: Van Hohenheim[35]. Hohenheim nauczył się alchemii od swojego pana[21]. Homunkulus podstępem wydostał się z kolby i zabił wszystkich mieszkańców Xerxes, tworząc z nich kamień filozoficzny[21]. Za połowę dusz mieszkańców uzyskał nieśmiertelność, a za drugą połowę Van Hohenheim stał się kamieniem filozoficznym w formie człowieka[21]. Wówczas Hohenheim wyruszył na wschód do Xing, gdzie nauczył mieszkańców alchemii[36]. Następnie, powrócił do Amestris, gdzie poślubił Trishę Elric. W jego ciele mieszka 536 329 dusz mieszkańców Xerxes – Hohenheim rozmawiał z każdą z nich, dzięki czemu zyskał ich poparcie w pokrzyżowaniu planów Ojca[37]. Wiedząc o planach Homunkulusa, postanowił opuścić rodzinę i porozmieszczać części kamienia filozoficznego w strategicznych miejscach[38]. Dzięki temu, kiedy Ojciec zabił wszystkich Amestryjczyków, by otworzyć Bramę całej planety, Hohenheim był w stanie przywrócić ich do życia[39]. Jest jednym z kandydatów na „ofiarę” dla homunkulusów[27]. Po finałowej walce, Hohenheim odwiedza grób Trishy i tam umiera[40].
Grupa Scara
Scar
Scar (jap. スカー Sukā) – bezimienny mieszkaniec Ishvalu, którego przydomek został nadany ze względu na wielką bliznę na twarzy w kształcie litery X[41]. Ma charakterystyczne dla swojej rasy czerwone oczy i brązową skórę[42]. W przeszłości był bojowym mnichem swojego kraju[13]. Około 1901 roku Envy, podszywając się pod amestryjskiego żołnierza zastrzelił ishvalskie dziecko, co spowodowało wybuch wojny domowej[41]. Wówczas jego starszy brat (także ciężko zraniony przez Kimblee'a), który prowadził badania nad alchemią Amestris i danchemią Xing, uratował życie Scara, przeszczepiając mu własną rękę, na której znajdowały się tatuaże dokumentujące część badań[13]. Po 7 latach wojny, wojska Amestris wydały nakaz eksterminacji Ishvalu, której dokonali Państwowi Alchemicy[41]. Po wojnie, będąc ciężko rannym Scar został uratowany przez Yuriya i Sarah Rockbellów (rodziców Winry), których następnie zabił[43]. Jako jeden z nielicznych ocalałych, wędruje po kraju szukając zemsty i mordując Państwowych Alchemików[42]. Z czasem przyłącza się do niego były żołnierz Yoki, a także mieszkanka Xing – May Chang[44]. Na swej drodze spotyka także dr Marcoh, który w przeszłości współtworzył kamienie filozoficzne i brał udział w masakrze Ishvalskiej[45]. Lekarz prosi Scara, by ten go zabił, bo homunkulusy zmuszają go do stworzenia kolejnych kamieni, jednak Ishvalczyk postanawia zabrać go ze sobą[45]. Jego grupa kieruje się wówczas na północ, by znaleźć notatki brata Scara, dotyczące alchemii i danchemii[46]. Przebywając w Briggs, spotyka swojego pobratymca, majora Milesa, który tłumaczy Scarowi, że przystał do armii Amestris aby zmienić ten kraj, w taki sposób, by ludzie zaczęli tolerować i szanować Ishvalczyków[25]. Wówczas Scar zmienia swoje nastawienie i postanawia pomóc Edwardowi Elricowi[25]. Toczy on następnie walki z homunkulusami, a w finałowej potyczce, wraz z Lan Fan, zabija Wratha[47].
Tim Marcoh
Tim Marcoh (jap. ティム・マルコー Timu Marukō) – były Państwowy Alchemik, posługujący się pseudonimem „Kryształowy”. W przeszłości pracował nad kamieniem filozoficznym i do tego poświęcił życia wielu mieszkańców Ishvalu[12]. Po tych doświadczeniach, dręczony wyrzutami sumienia, odszedł z wojska i osiadł w małym miasteczku[48]. Został tam znaleziony przez majora Armstronga i braci Elric, którym odmówił pomocy, lecz później zmienił zdanie i przekazał im miejsce ukrycia wyników swoich badań[48]. Następnie został porwany przez Lust i uwięziony[48]. Kiedy znalazł go Scar, Marcoh poprosił go by go zabił, bo homunkulusy zmuszają go do stworzenia kolejnych kamieni, jednak Ishvalczyk postanawia zabrać go ze sobą[45]. Za pomocą swojej mocy Scar zmienia także twarz doktora, aby nikt go nie rozpoznał[12]. Następnie wyruszają, by odnaleźć i odszyfrować notatki brata Scara[46]. Dzięki jego podstępowi oraz jego mocy, grupie Scara udaje się także pokonać ścigającego ich Envy'ego[49].
Yoki
Yoki (jap. ヨキ Yoki) – były żołnierz w stopniu porucznika, pochodzący z Youswell, gdzie był zarządcą kopalni[50]. Nakładał wówczas olbrzymie podatki, których ludzie nie byli w stanie opłacić i zbankrutowali[51]. Wówczas bracia Elric zjawili się w mieści i ujawnili jego interesy, co poskutkowało pozbawieniem prawa udziałów kopalni i wydaleniem z armii[51]. Szukając zemsty na Edwardzie, Yoki dołącza do grupy Scara, jego samego tytułując "szefem"[31].
Przybysze z Xing
Ling Yao
Ling Yao (jap. リン・ヤオ Rin Yao), (także Lin Yao) – mieszkaniec, położonego na wschodzie państwa, Xing. Jest 12. w kolejce do tronu cesarskiego księciem, pochodzącym z rodu Yao[52]. Ma 15 lat[53]. Zawsze towarzyszą mu ochroniarze: Lan Fan oraz Fu[52]. Ling świetnie posługuje się bronią białą, zwłaszcza sieczną[54]. Jego celem jest zdobycie kamienia filozoficznego, aby móc zostać nowym cesarzem[52]. W tym celu sprzymierza się z Edwardem Elriciem i jego świtą i często służy mu pomocą. Podczas pierwszej konfrontacji z Ojcem, Ling dobrowolnie pozwala mu na wprowadzenia kamienia filozoficznego do ciała, co czyni z niego homunkulusa Greeda[55]. Jednakże Ling nadal jest w stanie czasami przejąć kontrolę nad swoim ciałem[56]. W finałowej walce Greed poświęca się, aby umożliwić Edwardowi zwycięstwo i dzięki temu Ling odzyskuje swoje ciało[40]. Ponieważ udaje mu się zdobyć kamień filozoficzny, powracając do Xing zostaje nowym cesarzem[40].
Lan Fan
Lan Fan (jap. ランファン Ranfan), (także Ranfan) – mieszkanka, położonego na wschodzie państwa, Xing. Jest towarzyszką i ochroniarką Linga Yao[52]. Jest także wnuczką Fu[12]. Podczas konfrontacji z Wrathem, zostaje ciężko ranna i aby umożliwić Lingowi ucieczkę, odcina sobie rękę[57]. Dzięki jej pomocy Lingowi udaje się pokonać Wratha podczas ich drugiej konfrontacji[27]. Dzięki jej pomocy Scar, zabija Kinga Bradleya[47].
Fu
Fu (jap. フー Fū), (także Who) – mieszkaniec, położonego na wschodzie państwa, Xing. Jest towarzyszem i ochroniarzem Linga Yao[52]. Jest także dziadkiem Lan Fan[12]. Pomaga obrońcom Amestris, między innymi poprzez wywiezienie do Xing Marii Ross, oskarżonej o zabójstwo Maesa Hughesa[58]. Podczas konfrontacji z Kingiem Bradleyem, w czasie buntu w kwaterze głównej, ponosi śmierć z jego ręki[59]. Jednak dzięki tej ofierze, kapitan Buccaneer mógł zadać poważną ranę Wrathowi[59].
May Chang
May Chang (jap. メイ・チャン Mei Chan) – mieszkanka, położonego na wschodzie państwa, Xing. Jest 17. w kolejce do tronu cesarskiego księżniczką, pochodzącą z rodu Chang[60]. Towarzyszy jej mała panda Shao May (jap. (シャオメイ Shao Mei)[52]. Jej celem jest zdobycie kamienia filozoficznego, aby zostać nowym cesarzem i móc obronić swój klan[61]. Początkowo jest zakochana w Edwardzie Elricu, jednak ze względu na niski wzrost, przenosi swoje uczucia na Alphonse'a[62][46]. Podczas wędrówki, przyłącza się do grupy Scara[52]. Posługuje się ona danchemią – leczniczą alchemią, dzięki której bracia Elric mogą odzyskać dawne ciała[63]. Po finałowej walce powraca do Xing, a Ling Yao, obiecuje wziąć w opiekę jej klan[40].
Homunkulusy
Ojciec
Ojciec (jap. お父様 Otō-sama) – główny antagonista serii, twórca wszystkich homunkulusów[64]. Jest nazywany także Homunkulusem (jap. ホムンクルス Homunkurusu) lub Bytem w Kolbie (jap. フラスコの中の小人 Furasuko no Naka no Kobito). W przeszłości był stworzeniem, kształtem przypominającym piłkę i był zamknięty w kolbie laboratoryjnej[35]. Jego więzienie znajdowało się w pokoju niewolnika numer 23 (któremu nadał imię Van Hohenheim) w Xerxes, gdzie Hohenheim był niewolnikiem[21]. Marzeniem Ojca było wydostanie się z kolby. Ponieważ król Xerxes chciał uzyskać nieśmiertelność Homunkulus obiecał mu pomóc to osiągnąć[21]. W rzeczywistości Ojciec stworzył wielki krąg transmutacyjny, dzięki któremu zabił wszystkich mieszkańców Xerxes, włącznie z królem[21]. Za połowę dusz mieszkańców uzyskał nieśmiertelność, a za drugą połowę stworzył kamień filozoficzny w formie człowieka – Van Hohenheima[21]. Ponieważ pragnął stać się bytem doskonałym, stworzył homunkulusy, wyzbywając się grzechów głównych i zatracając swoje człowieczeństwo[33]. Dzięki stworzonemu kręgowi transmutacyjnemu wokół kraju Amestris, otwiera Bramę całej planety, chcąc pochłonąć Boga[65]. Kiedy wyczerpała się moc jego kamienia filozoficznego, został pokonany przez Edwarda Elrica[40].
King Bradley
King Bradley (jap. キング・ブラッドレイ Kingu Buraddorei) – znany także jako Wrath (jap. ラース Rāsu), homunkulus reprezentujący grzech gniewu. Jest głową państwa Amestris i przysługuje mu tytuł Jego Ekscelencji lub Führera (jap. 大総統 Daisōtō)[1]. Ma 60 lat i jako jedyny spośród homunkulusów starzeje się[66]. Jego tatuaż Uroborosa znajduje się na lewym oku[67]. Jest żonaty i ma adoptowanego syna Selima[68]. Nie zna swojego prawdziwego imienia, które zostało mu nadane, kiedy jako dziecko był szkolony do zostania przywódcą kraju[69]. Został mu wówczas wszczepiony kamień filozoficzny, dzięki czemu stał się homunkulusem[69]. Jest mistrzem władania bronią sieczną, dzięki której pokonał m.in. Greeda czy Fu[66][59]. Został zabity przez Scara[39].
Selim Bradley
Selim Bradley (jap. セリム・ブラッドレイ Serimu Buraddorei) – znany także jako Pride (jap. プライド Puraido), homunkulus reprezentujący grzech pychy. Jako jedyny nie posiada tatuażu Uroborosa. Pochodzi z rodziny Bradleyów – jest adoptowanym synem Kinga Bradleya i jego żony, a także pierwszym (najsilniejszym) homunkulusem[70]. Posiada moc władania cieniem, który zniszczyć wszystko z czym wejdzie w kontakt[71]. Może także pochłonąć inne osoby, zyskując dzięki temu ich umiejętności[71]. Kiedy Riza Hawkeye poznaje jego tożsamość, Pride grozi jej śmiercią jeśli się zdradzi[70]. Podczas walki z drużyną Edwarda, zostaje uwięziony przez Hohenheima wraz z Alphonse'm[72]. Osłabiony przeprowadzeniem ludzkiej transmutancji zostaje zabity przez Eda[16]. Odradza się jako zwykłe dziecko, wychowywane przez wdowę po Bradleyu[40].
Lust
Lust (jap. ラスト Rasuto) – homunkulus reprezentujący grzech żądzy. Jest jedyną kobietą-homunkulusem, a jej tatuaż Uroborosa znajduje się na klatce piersiowej. Posiada zdolność wydłużania swoich palców i używanie ich głównie jako broń kolna[51]. Podczas konfrontacji z Royem Mustangiem, jej ciało zostaje wielokrotnie spalone, aż jej kamień filozoficzny traci swoją moc i Lust ginie[73].
Gluttony
Gluttony (jap. グラト二ー Guratonī) – homunkulus reprezentujący grzech obżarstwa. Jego tatuaż Uroborosa znajduje się na języku. Posiada zdolność zjadania swoich przeciwników; zazwyczaj towarzyszy Lust[51]. Jest fałszywą Bramą Prawdy[61]. Kiedy Gluttony znalazł się w pobliżu zabójcy Lust – Roya Mustanga, doznał niekontrolowanego ataku gniewu, w wyniku czego zjadł Eda, Envy'ego i Linga[51]. Podczas walki w siedzibie Ojca, wyczerpuje moc kamienia i ginie[74]. Następnie Ojciec przywraca go do życia, jednak podczas walki z Edwardem Elriciem, zostaje pochłonięty przez Pride'a[71].
Envy
Envy (jap. エンヴィー Envī) – homunkulus reprezentujący grzech zazdrości. Jego tatuaż Uroborosa znajduje się na lewym udzie. Posiada zdolność zmiany kształtu i przybierania formy innych ludzi[75]. Jego ciało składa się z ciał zabitych mieszkańców Xerxes, którzy zostali straceni do stworzenia kamienia filozoficznego[69]. To on, podszywając się pod żołnierza, zabił Ishvalskie dziecko, co spowodowało wybuch wojny w Ishvalu[76]. To on także zabił Maesa Hughesa, który odkrył plany homunkulusów odnośnie do kraju Amestris[1]. Wpada w pułapkę przygotowaną przez chimery oraz doktora Marcoh, dzięki czemu zostaje pokonany i zredukowany do formy robaka[49]. Niebawem udaje mu się powrócić do ludzkiej formy, a następnie spotyka Roya Mustanga, któremu przyznaje się do zabicia Hughesa[77]. Wówczas pułkownik, w przypływie gniewu, spala Envy'ego tak długo, aż kamień filozoficzny nie straci mocy[34]. Będąc ponownie w formie robaka, Envy popełnia samobójstwo, niszcząc swój kamień filozoficzny[34].
Greed
Greed (jap. グリード Gurīdo) – homunkulus reprezentujący grzech chciwości. Jego tatuaż Uroborosa znajduje się na wierzchniej stronie lewej ręki. Posiada zdolność zamiany węgla w swoim ciele w pancerz twardy niczym diament. W przeszłości zdradził homunkulusy i na 100 lat odłączył się od reszty[66]. Po ponownym spotkaniu i porażce w walce z Wrathem, zostaje uśmiercony przez Ojca, a następnie przywrócony do życia w ciele Linga Yao[66][74]. Od tego czasu Greed „dzieli” swoje ciało z Lingiem. Po ponownym opuszczeniu homunkulusów dołącza do grupy Edwarda Elrica i przeciwstawia się Ojcu w finałowej walce[40]. Poświęca tam wówczas swoje życie, oddając ciało Lingowi, tak by umożliwić Edowi zwycięstwo[40].
Sloth
Sloth (jap. スロウス Surōsu) – homunkulus reprezentujący grzech lenistwa. Jego tatuaż Uroborosa znajduje się na prawym barku. Jest najszybszym homunkulusem, niekontrolującym swojej prędkości, a także posiada nadludzką siłę[78]. Jego zadaniem jest wykopanie całego tunelu wokół Amestris[79]. W czasie, gdy przebywał w kwaterze głównej w Central City, miał zabić generał Olivier Mirę Armstrong, lecz na drodze stanął mu jej brat, Alex[78]. Niedługo potem na miejscu zjawiła się także Izumi Curtis, z mężem Sigiem i dzięki ich pomocy Sloth został zabity[80].
Chimery
Jelso (jap. ジェルソ Jeruso) i Zanpano (jap. ザンパノ? Zampano)– chimery powstałe ze skrzyżowania człowieka z dzikiem (Jelso) i człowieka z żabą (Zanpano). Zostają przydzielone do współpracy z Solfem Kimlbee'm, po to by odszukać Scara[81]. Kiedy go odnajdują przyłączają się do Edwarda Elrica i odtąd podróżują z nim[82]. Pomagają także przygotować zasadzkę na Envy'ego[49]. W finałowej walce przeciwstawiają się Ojcu i jego podwładnym, razem z innymi chimerami – Dariusem i Heinkelem[83].
Darius (jap. ダリウス Dariusu) i Heinkel (jap. ハインケル Hainkeru) – chimery powstałe ze skrzyżowania człowieka z gorylem (Darius) i człowieka z lwem (Heinkel). Po walce Kimblee'a z Edwardem, przyłączają się do głównego bohatera[84]. Dzięki ich zdolnościom udaje im się wyjść cało podczas walki z Pride'm i Gluttony'm[85]. W finałowej walce przeciwstawiają się Ojcu i jego podwładnym, razem z innymi chimerami – Jelso i Zanpano[83].
Inni
- Shou Tucker (jap. ショウ・タッカー Shō Takkā) – Państwowy Alchemik posługujący się pseudonimem „Zszywający Życia”[51]. Licencję alchemika otrzymał, gdy dwa lata przed akcją serii stworzył chimerę, mówiącą ludzkim głosem[42]. W rzeczywistości była ona stworzona z jego żony[42]. Po poznaniu braci Elric stworzył kolejną chimerę – ze swojej córki Niny oraz psa Alexandra[42]. Został zabity przez Scara[42].
- Jean Havoc (jap. ジャン・ハボック Jan Habokku) – żołnierz w stopniu podporucznika, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Roya Mustanga[31]. Po walce z Lust zostaje sparaliżowany[58].
- Heymans Breda (jap. ハイマンス・ブレダ Haimansu Bureda) – żołnierz w stopniu podporucznika, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Roya Mustanga[31]. Po ujawnieniu się Mustanga Kingowi Bradleyowi, Breda zostaje wysłany do kwatery w West City[13].
- Vato Falman (jap. ヴァトー・ファルマン Vatō Faruman) – żołnierz w stopniu chorążego, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Roya Mustanga[31]. Po ujawnieniu się Mustanga Kingowi Bradleyowi, Falman zostaje wysłany do kwatery w Briggs[13].
- Kain Fuery (jap. ケイン・フュリー Kein Fyurī) – żołnierz w stopniu starszego sierżanta, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Roya Mustanga[31]. Po ujawnieniu się Mustanga Kingowi Bradleyowi, Fuery zostaje wysłany do kwatery w South City[13].
- Maria Ross (jap. マリア・ロス Maria Rosu) – żołnierz w stopniu podporucznika. W wyniku intrygi homunkulusów, zostaje oskarżona o zabójstwo Maesa Hughesa[86]. Roy Mustang, nie wierząc w jej winę, finguje jej śmierć, a następnie pomaga jej uciec do Xing[58].
- Pinako Rockbell (jap. (ピナコ・ロックベル Pinako Rokkuberu) – jest babcią Winry od strony ojca. Jej dzieci, Yuriy i Sarah[87] byli chirurgami i zostali zabici na wojnie w Ishvalu[8]. Jest dawną znajomą Hohenheima, z którym często lubiła spożywać alkohol[8]. Od czasu śmierci Trishy Elric, opiekowała się Edwardem i Alphonse'm[87].
- Knox – lekarz i naukowiec, który w przeszłości brał udział w wojnie w Ishvalu, gdzie współpracował z Timem Marcoh, nad stworzeniem kamienia filozoficznego[12]. Dręczony wyrzutami sumienia zaprzestał praktyki lekarskiej i został patologiem[12].
- Złotozębny naukowiec – lekarz, blisko współpracujący z homunkulusami, cierpiący na egzotropię[59]. To on stworzył Wratha z Kinga Bradleya i nadzorował prace w piątym laboratorium[59]. Chce zmusić Mustanga do przeprowadzenia ludzkiej transmutancji, lecz sam zostaje złożony w ofierze[88].
Przypisy
- ↑ a b c d e f Sorezore no Yukusaki. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 10.
- ↑ a b c d Sore mo Mata Kare no Senjō. Fullmetal Alchemist Brotherhood – original video animation. Odcinek 4.
- ↑ Tsukurareta Omoi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 9.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 15.
- ↑ a b Hagane no Renkinjutsushi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 1.
- ↑ a b c Burigguzu no Hokuheki. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 33.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 7.
- ↑ a b c d Kibō no Michi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 6.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 20.
- ↑ a b c d e Fushi no Gundan. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 51.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 107.
- ↑ a b c d e f g h Gohyaku Nijū Senzu no Yakusoku. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 31.
- ↑ a b c d e f g h H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 61.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 79.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 93.
- ↑ a b H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 106.
- ↑ a b Hara no Naka. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 24.
- ↑ Semaru Kage. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 46.
- ↑ Tabiji no Hate. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 64.
- ↑ Yakusoku no Hi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 45.
- ↑ a b c d e f g h Homunkurusu. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 40.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 95.
- ↑ Kōri no Joō. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 34.
- ↑ a b H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 65.
- ↑ a b c d Hakuchū no Yume. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 39.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 100.
- ↑ a b c d Hitobashira. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 58.
- ↑ a b c Sensei Monogatari. Fullmetal Alchemist Brotherhood – original video animation. Odcinek 3.
- ↑ a b c d H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 44.
- ↑ a b Ichi wa Zen, Zen wa Ichi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 12.
- ↑ a b c d e f Bazukūru no Gekitō. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 13.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 76.
- ↑ a b Otona-tachi no Ikizama. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 55.
- ↑ a b c Rekka no Saki ni. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 54.
- ↑ a b c H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 74.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 75.
- ↑ Daisōtō no Kikan. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 56.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 68.
- ↑ a b H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 105.
- ↑ a b c d e f g h H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 108.
- ↑ a b c Kanashimi no Ame. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 5.
- ↑ a b c d e f Renkinjutsushi no Kunō. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 4.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 4.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 45.
- ↑ a b c H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 57.
- ↑ a b c H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 62.
- ↑ a b Kami o Nomikomishi Mono. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 61.
- ↑ a b c H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 8.
- ↑ a b c Ari no Hito Kami. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 43.
- ↑ Bazukūru no Gekitō. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 38.
- ↑ a b c d e f H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 2.
- ↑ a b c d e f g Tōhō no Shisha. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 15.
- ↑ Tomo no Ashiato. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 16.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 33.
- ↑ Otō-sama. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 28.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 85.
- ↑ Tōku no Senaka. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 22.
- ↑ a b c H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 41.
- ↑ a b c d e Chika ni Hisomu Mono-tachi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 57.
- ↑ Gohyaku Nijū Senzu no Yakusoku. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 29.
- ↑ a b Yami no Tobira. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 25.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 32.
- ↑ Daisōtō no Musuko. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 32.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 31.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 104.
- ↑ a b c d Chika ni Hisomu Mono-tachi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 14.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 29.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 80.
- ↑ a b c H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 53.
- ↑ a b Hajimari no Homunkurusu. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 37.
- ↑ a b c H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 87.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 88.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 39.
- ↑ a b H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 56.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 6.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 51.
- ↑ Fukushū no Honō. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 53.
- ↑ a b Minna no Chikara. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 52.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 78.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 96.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 72.
- ↑ Barinbarin no Zenkai. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 44.
- ↑ a b H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 101.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 77.
- ↑ Yami no Shisha. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 47.
- ↑ H. Arakawa. Fullmetal Alchemist. „Gekkan Shōnen Gangan”. rozdz. 30.
- ↑ a b Bozen no Chichi. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 20.
- ↑ Ushinawareta Hikari. Fullmetal Alchemist Brotherhood. TBS. Odcinek 59.