Lista postaci z komiksów o Asteriksie

Lista postaci z komiksów o Asteriksie – postacie fikcyjne z francuskiego cyklu komiksów Asteriks, autorstwa René Goscinnego i Alberta Uderzo.

Galowie zamieszkującym niewielką wioskę w Galii:

Asteriks – główny bohater, któremu w przygodach często towarzyszy jego przyjaciel Obeliks, wraz ze swym psem Idefiksem. Jego rodzicami są Pralina i Astronomiks.

Obeliks (fr. Obélix) – dostawca menhirów i nieodłączny przyjaciel Asteriksa. Syn Żelatyny i Onadobnodaliksa. W dzieciństwie wpadł do kotła z magicznym napojem dającym nadludzką siłę, przez co ciągle jest pod jego wpływem – za wszelką cenę chce spróbować napoju, jednak druid Panoramiks rzadko daje mu do tego okazję.

Ma rude wąsy i warkocze, nosi spodnie w pionowe niebiesko-białe paski. Nie nosi nic na tułowiu, ale klatka piersiowa stanowi mały odsetek ciała. Jego problemem jest tusza: przez wielu nazywany jest grubasem i tłuściochem, na punkcie czego bywa wrażliwy. On sam twierdzi, że jest tylko puszysty, lub zaokrąglony.

Podczas wyprawy dookoła Galii (4 komiks z serii) przyłączył się do niego mały piesek – Idefiks. Obeliks również potrafi się bronić swoim grubym brzuchem przed napastnikami i przeciwnikami, którzy staną mu na drodze. Lubi potrawy z dzika i bić Rzymian, często szuka ku temu okazji.

Panoramiksdruid, sporządza Galom magiczny wywar dający nadludzką siłę, dzięki czemu są oni niepokonani w walkach z okupującymi Galię Rzymianami.

Idefiks (fr. Idéfix) – mały, biały pies Obeliksa. W filmach czasem nosi inne imiona (w 12 pracach Asteriksa ma na imię Dogmatix). Jego imię to nawiązanie do pochodzącego z języka francuskiego wyrażenia „idee fixe”, oznaczające natrętną myśl, ale jest też używane na określenie powtarzającego się motywu muzycznego.

Idefiks po raz pierwszy pojawił się w Wyprawie dookoła Galii, czwartym komiksie z serii. Siedział pod sklepem rzeźnika, w którym Galowie kupowali lutecką szynkę. Gdy opuścili sklep, piesek ruszył za nimi i towarzyszył im w dalszej wędrówce.

Asparanoiks (fr. Abraracourcix) – wódz wioski, zazwyczaj porusza się na tarczy noszonej przez dwóch nosicieli, z której chętnie korzysta również jego żona – Dobromina, a z której czasem na komiczne sposoby zdarza mu się spadać. Jest weteranem bitew pod Gergowią, czym często się chlubi oraz pod Alezją, o czym wolałby zapomnieć.

Tarcza Asparanoiksa jest w rzeczywistości tarczą Wercyngetoryksa, która dostała się w jego ręce w splotach zdarzeń opisanych w komiksie Tarcza Arwernów.

Kakofoniks (fr. Assurancetourix) – wioskowy bard, którego możliwości wokalne są kwestionowane przez wszystkich, nawet przez Taranisa (kiedy śpiewa najczęściej po chwili zaczyna padać deszcz, co zostało wykorzystane przez Hindusów w albumie "Asterix u Reszechezady"). Z drugiej strony – ceniony przez wszystkich kompan, tak długo, jak długo nie śpiewa.

W wiosce zamieszkuje dom na szczycie drzewa – w efekcie powtarzającym się w różnych albumach motywem jest jego ścinanie przez mieszkańców wioski zdenerwowanych śpiewem barda. Inną powtarzającym się wydarzeniem jest jego wiązanie i kneblowanie (czasami połączone z zawieszaniem na drzewie) na czas wioskowego bankietu, kończącego każdą przygodę. Jedynie w niektórych wypadkach udało mu się tego uniknąć.

(c) Immanuel Giel, CC BY 3.0
Falbala (z lewej) na muralu w Ludwigshafen-Gartenstadt

Falbala – piękna Galijka, którą kocha Obeliks, lecz ona woli przystojnego wojownika Tragikomiksa. W komiksie Asteriks legionista Tragikomiks zostaje uprowadzony i wcielony do rzymskiej armii. Obeliks przezwycięża swą zazdrość i wraz z Asteriksem rusza mu na ratunek. Pod koniec opowieści Falbala i Tragikomiks biorą ślub.

Tragikomiks – syn wodza i wielki wojownik. Studiował w Condate, tam też poznał miłość swojego życia Falbalę. Jak dowiadujemy się później ożenił się z nią i zaczął wypożyczać wozy w Condate. Po raz pierwszy pojawia się w komiksie Asteriks legionista.

Dobromina (fr. Bonemine) – żona Asparanoiksa, wodza wioski niepokonanych Galów. Dobromina jest bardzo pracowita, a jej mąż liczy się z jej zdaniem i stara się jej przypodobać (czasem korzysta ona z noszenia na jego tarczy). Nazywa pieszczotliwie swojego męża "prosiaczkiem", gdy zaś chce zbesztać, "grubym dzikiem". Ma brata Homeopatixa, który jest bogatym kupcem i mieszka w Lutecji, a którego jej mąż ze wzajemnością nie cierpi. Jest niskiego wzrostu i ma blond włosy z warkoczami. Czasem mąż zdrobniale zwraca się do niej "Mimino". Jej imię pochodzi od powiedzenia "robić dobrą minę do złej gry" i w takim samym znaczeniu zostało użyte w języku niemieckim, duńskim oraz norweskim.

Ahigieniks (fr. Ordralfabétix[1]) po raz pierwszy pojawia się w 14. albumie serii – „Asterix w Hiszpanii”[2]. W sumie wystąpił w 21 albumach serii[1]. Jego postać pojawia się także w 7 filmach o przygodach Asteriksa – Wielka bitwa Asteriksa, Asterix podbija Amerykę, Asterix kontra Cezar, Asterix i wikingowie, Asterix na olimpiadzie oraz Asteriks i Obeliks: Osiedle bogów a także Asteriks i Obeliks: Tajemnica magicznego wywaru[3].

Ahigieniks jest Galem[1] sprzedającym ryby, które importuje z Lutecji, mimo faktu, iż osada galijska, którą zamieszkuje, położona jest nad morzem[4]. Za każdym razem trzyma w ręce rybę, w razie gdyby ktoś chciał podać w wątpliwość świeżość sprzedawanego przez niego towaru[1].

Od momentu pojawienia się w komiksie jego postać związana jest z jednym z charakterystycznych elementów całej serii – rybimi bójkami, w których brali udział mieszkańcy wioski. W odróżnieniu od kolejnych albumów w pierwszej części, w której występuje Ahigieniks, bójka nie została jednak wywołana zapachem ryb sprzedawanych przez Ahigieniksa[2]. Bójki te są najprawdopodobniej nawiązaniem do amerykańskich westernów. Najczęściej powodem ich powstawania są uwagi mieszkającego naprzeciw Ahigieniksa Tenautomatiksa, który podawał w wątpliwość świeżość sprzedawanych przez niego ryb[5].

W 22. albumie serii („Wielka przeprawa”) brak świeżych ryb u Ahigieniksa jest przyczyną, w wyniku której Asteriks i Obeliks opuszczają wioskę, co prowadzi do dalszych ich przygód w tym tomie[6].

Jego żoną jest Jelołsabmarina[7] (fr. Ielosubmarine[8]).

Przypisy

  1. a b c d Ordralfabétix (fr.). asterix.com. [dostęp 2015-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-26)].
  2. a b Maciej Kur: Asteriks #14 – Asteriks w Hiszpanii (pol.). kzet.pl, 2012-03-14. [dostęp 2015-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-15)].
  3. Ordralfabétix (Character) (ang.). imdb.com. [dostęp 2015-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
  4. Characters (ang.). asterix-obelix.nl. [dostęp 2015-08-19].
  5. Cétautomatix (fr.). asterix.com. [dostęp 2015-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-08)].
  6. Asteriks 22. Wielka przeprawa (pol.). komiks.wp.pl. [dostęp 2015-08-19].
  7. mąż Jelołsabmariny, importer ryb (pol.). szarada.net. [dostęp 2015-08-19].
  8. Ielosubmarine (fr.). asterix.com. [dostęp 2015-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-08)].

Media użyte na tej stronie

Eine so schöne Asterix-Wand hätte ich auch gerne. - panoramio.jpg
(c) Immanuel Giel, CC BY 3.0
Eine so schöne Asterix-Wand hätte ich auch gerne. Ludwigshafen, Germany.