Lista zamachów terrorystycznych w 2010

Poniższe zestawienie prezentuje zamachy terrorystyczne w roku 2010.

Departament Stanu USA podał w corocznym Country Reports on Terrorism, że w 2010 roku na świecie doszło do ponad 11,5 tysięcy ataków terrorystycznych w 72 państwach, w których urazów doznało 50 tysięcy osób (13 200 spośród nich zginęło), co oznacza wzrost liczby ataków o 5% i spadek liczby śmiertelnych ofiar o 12% w stosunku do poprzedniego roku[1].

Styczeń

DataZabiciRanniMiejsceOpis
1 stycznia95ponad 100Pakistan Lakki MarwatPodczas meczu siatkówki zamachowiec-samobójca wjechał samochodem na boisko, po czym wysadził pojazd w powietrze[2].
6 stycznia411Pakistan KaszmirZamachowiec-samobójca wysadzając się w powietrze w pobliżu patrolu armii, zabił czterech żołnierzy pakistańskich[3].
6 stycznia720Rosja Machaczkała, DagestanSiedmiu policjantów straciło życie w wyniku odpalenia bomby przez zamachowca-samobójcę[4].
7 stycznia727Irak Hīt, AnbarW wyniku potrójnego zamachu zginęło siedem osób[5].
7 stycznia68Indie ŚrinagarTerroryści Lashkar-e-Taiba podjęli szturm hotelu, zabijając w nim dwóch cywilów oraz policjanta. Następnie siły bezpieczeństwa odbiły hotel, uśmiercając przy tym dwóch terrorystów. W akcji śmierć poniósł także funkcjonariusz organizacji paramilitarnej[6].
7 stycznia928 GardezDziewięć osób zginęło w wyniku eksplozji wywołanej przez zamachowca-samobójcę na zatłoczonym targowisku[7].
8 stycznia6?Pakistan KaracziEksplozja bomby, w wyniku której zawalił się budynek[8].
8 stycznia39Angola Prowincja KabindaAtak terrorystyczny na autobus piłkarskiej reprezentacji Togo w wykonaniu Frontu Wyzwolenia Enklawy Kabindy (FLEC)[9].
12 stycznia10 TeheranAgent mossadu Madżdidow Dżamal Faszi zdalnie zdetonował bombę znajdującą się pod siodełkiem irańskiego eksperta w dziedzinie fizyki atomowej prof. Masouda Ali Mohammadiego, w celu zastraszenia osób pracujących nad irańskim programem atomowym.
14 stycznia2013 OruzganNa zatłoczonym targowisku w powietrze wysadził się zamachowiec-samobójca[10].
18 stycznia1038 KabulTalibowie zaatakowali dwa centra handlowe, luksusowy hotel Serena, ministerstwa finansów i sprawiedliwości, a nawet pałac prezydencki. Po interwencji wojska odbito budynki. Zginęło 10 osób[11].
25 stycznia3671Irak BagdadEksplozje samochodów-pułapek przed trzema hotelami, które nastąpiły po egzekucji „Chemicznego Alego”[12].
26 stycznia1780Irak BagdadCelem zamachu terrorystycznego stał się instytut medyczny, którego budynek uległ zniszczeniu[13].
30 stycznia1747Pakistan Khar, BajaurZamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w wojskowym punkcie kontrolnym[14][15].

Luty

DataZabiciRanniMiejsceOpis
1 lutego54117Irak BagdadKobieta-samobójczyni wmieszała się w tłum szyickich pielgrzymów zmierzających do Karbali, po czym wysadziła się w powietrze[16].
2 lutego321Irak KarbalaAtak terrorystyczny na wojskowy pojazd w mieście, gdzie odbywała się pielgrzymka związana z obchodami zakończenia 40 dni szyickiej żałoby po imamie Husajnie, wnuku Mahometa[17].
3 lutego20110Irak KarbalaZamach terrorystyczny podczas obchodów szyickiego święta[17].
3 lutego670Pakistan Dolny DirWybuch bomby obok szkoły. Wśród zabitych trzech amerykańskich instruktorów wojskowych oraz troje dzieci[18].
5 lutego25150Pakistan KaracziW autobus z szyitami wjechał motocykl wyładowany materiałami wybuchowymi. Następnie w szpitalu w którym znajdowali się ranni eksplodowała druga bomba[19].
5 lutego40145Irak KarbalaDo zamachu doszło kiedy dwa pojazdy-pułapki wjechały w tłum zgromadzonych wiernych. Terroryści zdetonowali samochody, a następnie doszło eksplozji dwóch pocisków moździerzowych[20].
5 lutego330 Laszkargah, HelmandWybuch bomby umieszczonej na motocyklu zaparkowanego w tłumie kibiców obserwujących walki psów[21].
10 lutego60Pakistan ChajberZamachowiec-samobójca wysadzając się w powietrze zabił sześciu policjantów[22].
13 lutego833Indie PuneEksplozja bomby w popularnej restauracji[23].
15 lutego28.Indie Silda, Bengal ZachodniNaksalici przeprowadzili atak na obóz Eastern Frontier Rifles – formacji wchodzącej w skład policji bengalskiej.
18 lutego1120Irak Ar-RamadiZamachowiec-samobójca wysadził się w pobliżu budynków rządowych i sądów[24].
18 lutego4160Pakistan ChajberDwaj zamachowcy-samobójcy odpalili ładunki wybuchowe na zatłoczonym targowisku oraz w meczecie[25].
22 lutego635Pakistan MingoraNa bazarze w pobliżu konwoju sił bezpieczeństwa w powietrze wysadził się kamikadze[26].
22 lutego1522 NangarharZamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze podczas szury (zgromadzenia plemiennego). W wyniku zamachu zginął Mohammad Haji Zaman, mudżahedin, dowódca formacji wojskowych walczących przeciwko Al-Ka’idzie pod Tora Bora[27].
23 lutego714 Laszkargah, HelmandW czasie trwania operacji Musztarak, zamachowiec-samobójca uruchomił bombę w pobliżu przystanku autobusowego, w wyniku czego zginęło siedmiu cywilów[28].
26 lutego1738 KabulTerroryści zaatakowali centrum handlowe, hotel oraz pensjonat zabijając m.in. włoskiego dyplomatę[29].
28 lutego1100 Nowzad, HelmandWybuch bomby-pułapki pod autokarem. Zginęło 11 cywilów[30].
28 lutego1213Filipiny BasilanTerroryści z ugrupowania Abu Sajaf zaatakowali wieś na wyspie Basilan. Zginęło 12 cywilów. Był to odwet za zamordowanie lidera bojówek Abu Sajaf Albadera Parada, który zginął w walkach 21 lutego[31].

Marzec

DataZabiciRanniMiejsceOpis
1 marca916 KandaharZamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu konwoju wojsk ISAF, zabijając pięciu żołnierzy i czterech cywilów[32].
3 marca41ponad 50Irak BakubaDwaj zamachowcy-samobójcy poruszający się samochodami wjechali w dwa posterunki. Kolejna eksplozja wywołana przez trzeciego zamachowca miała miejsce w szpitalu do którego przewieziono rannych z pierwszych zamachów[33].
4 marca1257Irak BagdadW trzech eksplozjach zginęło 12 osób w tym siedmiu żołnierzy[34].
7 marca38ponad 100Irak IrakLiczne zamachy bombowe i ataki rakietowe podczas wyborów parlamentarnych spowodowały śmierć 38 osób[35].
8 marca1360Pakistan LahaurZamach terrorystyczny wykonany za pomocą samochodu-pułapki[36].
8 marca120 BadghisEksplozje dwóch min-pułapek zabiły 12 osób[37].
10 marca67Pakistan MansehraAtak terrorystów na biuro chrześcijańskiej agencji[38].
11 marca53 KabulW wyniku wybuchu bomby zgięło pięć osób, wśród których znalazło się czworo dzieci[39].
11 marca53Pakistan Bara QadeemZamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu konwoju sił bezpieczeństwa[40].
12 marca57ponad 100Pakistan LahaurDwóch pieszych kamikadze wysadziło się w pobliżu pojazdów pakistańskiej armii[41].
13 marca1337Pakistan MingoraZamachowiec-samobójca wysadził się w punkcie kontrolnym[42].
13 marca3746 KandaharCzterech zamachowców-samobójców dokonało aktu terroru w mieście Kandahar[43].
15 marca713Irak FaludżaEksplozja samochodu pułapki[44].
15 marca86Nigeria WarriWybuch bomby bomby w jednym z rządowych budynków podczas negocjacji ws. przyznania bojownikom MEND amnestii[45].
16 marca811Irak Mussayab, BabilonPodwójny zamach bombowy na głównej ulicy miasta[46].
17 marca51Pakistan PeszawarRebelianci zaatakowali punkt kontrolny przy wjeździe do miasta[47].
21 marca107 Gereszk, HelmandZamachowiec-samobójca jadący na motocyklu wysadził się w powietrze obok konwoju wojskowego przejeżdżającego przez most. Śmierć jednak poniosło dziesięciu cywili znajdujących się na moście[48].
24 marca630Kolumbia BuenaventuraWybuch samochodu-pułapki. Żadne ugrupowanie nie przyznało się do ataku, choć siły porządkowe uważają, iż za zamachem stoi FARC[49].
26 marca5265Irak KhalisDwa wybuchy w mieście podczas ogłaszania wyników wyborów z 7 marca[50].
28 marca12Grecja AtenyWybuch torby-pułapki w ateńskiej dzielnicy Patissia, przed budynkiem szkoły służby cywilnej[51].
28 marca533Irak QaimWybuch kilku min pułapek[52].
28 marca533Irak KarbalaEksplozja dwóch samochodów-pułapek[53].
29 marca39102Rosja MoskwaDwa zamachy bombowe przeprowadzone przez zamachowców-samobójców na stacjach moskiewskiego metra Łubianka i Park Kultury[54].
31 marca1218Rosja KizlarDwa zamachy bombowe w centrum miasta przeprowadzone przez zamachowców-samobójców w pobliżu budynków rządowych oraz szkoły[55].
31 marca1345 BabijWybuch bomby, która była umieszczona na motocyklu[56].
31 marca615Pakistan Chajberwybuch samochodu-pułapki przy posterunku sił paramilitarnych Frontier Corps (FC)[57].

Kwiecień

DataZabiciRanniMiejsceOpis
4 kwietnia00Rosja PierwomajskojeZamach bombowy na linii kolejowej łączącej Moskwę z Baku. Głównym celem był prawdopodobnie nocny dalekobieżny pociąg pasażerski relacji Tiumeń-Baku. Wybuch ładunku spowodował wykolejenie pociągu towarowego i zniszczenie torów na długości 300 metrów. Nie doszło do innych katastrof kolejowych, gdyż w porę wstrzymano ruch na linii[58].
4 kwietnia1535Irak BagdadTrzy zamachy bombowe z użyciem samochodów-pułapek[59].
6 kwietnia49172Irak BagdadSeria wybuchów w dzielnicach zamieszkałych przez szyitów. Eksplozje ładunków spowodowały zawalenie się kilku domów[60].
16 kwietnia635Pakistan KwetaZamach samobójczy w szpitalu[61].
17 kwietnia4560Pakistan KohatPodwójny zamach samobójczy w obozie dla uchodźców[62].
29 kwietnia820Irak BagdadWybuch samochodu-pułapki[63].

Maj

DataZabiciRanniMiejsceOpis
1 maja06Pakistan KwetaWybuch bomby w czasie patrolu wojskowego[64].
1 maja210Pakistan MingoraDetonacja dwóch bomb przez zamachowców-samobójców na rynku[65].
1 maja130Rosja NalczykWybuch bomby w loży dla VIP-ów na hipodromie[66].
1 maja30100Somalia MogadiszuPodwójny zamach bombowy w meczecie[67].
1 maja619 IrakSeria zamachów samobójczych w całym kraju[68].
1 maja47Turcja TunceliAtak kurdyjskich rebeliantów na turecki posterunek wojskowy[69].
10 maja114400 IrakSeria zamachów samobójczych w całym kraju[70].
12 maja22Pakistan PeszawarAtak granatowy w centrum miasta[71].
13 maja03Pakistan ChitralTrzy osoby ranne w wyniku wybuchu samochodu-pułapki[72].
13 maja32Pakistan PeszawarWybuch bomby przydrożnej w pobliżu wojskowego punktu kontrolnego. Zginęło troje dzieci[73].
14 maja25100Irak Tall AfarDwa zamachy bombowe przy stadionie piłkarskim[74].
17 maja4415Indie DantewadaAutobus przewożący policjantów wpadł na minę-pułapkę[75].
18 maja1210Pakistan Dera Isamil KhanWybuch bomby umieszczonej na motocyklu[76].
21 maja2253Irak Khalis, DijalaWybuch bomby na zatłoczonym targowisku[77].
25 maja216Pakistan KwetaWybuch bomby zabił dwie osoby[78].
28 maja128145Indie Bengal ZachodniWykolejenie pociągu po wybuchu bomby[79].
28 maja80125Pakistan LahoreWybuch bomb w dwóch meczetach[80].
30 maja67Turcja AleksandrettaAtak rakietowy grupy ekstremistycznej Kurdystanu na tureckich żołnierzy marynarki wojennej[81].
31 maja115Irak BagdadWybuch bomby we wschodniej części miasta[82].

Czerwiec

DataZabiciRanniMiejsceOpis
9 czerwca4070 Nangahaan, Arghandab, KandaharEksplozja ładunku wybuchowego podczas wesela[83].
13 czerwca1222Irak BagdadWybuch w banku centralnym[84].
13 czerwca575Kenia NairobiZamach nastąpił na wiecu przeciwników wprowadzenia nowej konstytucji w Kenii[85].
28 czerwca1840Pakistan HajdarabadWybuch bomby umieszczonej w ciężarówce w pobliżu szpitala[86].

Lipiec

DataZabiciRanniMiejsceOpis
1 lipca50200Pakistan LahoreZamach w Lahore (1 lipca 2010)
8 lipca70400Irak BagdadSeria zamachów samobójczych wymierzonych w szyickich pielgrzymów[87].
9 lipca65112Pakistan Yakaghund, MohmandWybuch miał miejsce na targowisku, przed siedzibą władz rządowych, kiedy zamachowiec samobójca poruszający się motocyklem odpalił ładunki wybuchowe[88].
9 lipca518Pakistan Yakaghund, Agencja MohmandWybuch samochodu-pułapki w pobliżu szyickich pielgrzymów[89].
11 lipca7470Uganda KampalaZamach w Kampali (2010)
15 lipca27270 ZahedanZamach w Zahedanie (15 lipca 2010)
15 lipca540Pakistan MingoraZamachowiec-samobójca zaatakował konwój sił bezpieczeństwa[90].
16 lipca615Pakistan Meharban Kaley, ChajberWybuch na zatłoczonym targowisku[91].
18 lipca4311Irak BagdadZamach samobójczy na członków sunnickiej prorządowej milicji Sahwa[92].
26 lipca416Irak BagdadZamach przed siedzibą telewizji Al-Arabija[93].
26 lipca820Pakistan Pabbi k. PeszawaruZamach samobójczy w pobliżu domu ministra[94].
26 lipca2054Irak KarbalaEksplozje dwóch samochodów-pułapek[95].
28 lipca2520 NimruzEksplozja miny rozerwała autobus[96].

Sierpień

DataZabiciRanniMiejsceOpis
4 sierpnia650Irak Al-KutWybuch dwóch samochodów-pułapek[97].
4 sierpnia410Pakistan PeszawarZamach na lokalnego szefa policji[98].
5 sierpnia711 KunduzW zamachu samobójczym zginęło sześciu policjantów[99].
7 sierpnia43185Irak BasraPotrójny zamach bombowy na targowisku[100][101].
8 sierpnia821Irak RamadiWybuch samochodu-pułapki w zatłoczonym centrum miasta[100][102].
11 sierpnia114Irak DijalaWybuch bomby w budynku, który przeszukiwali iraccy żołnierze. wśród 11 zabitych 8 żołnierzy[103].
12 sierpnia09Kolumbia BogotaEksplozja samochodu-pułapki w zatłoczonym centrum miasta. Pierwszy zamach terrorystyczny w Kolumbii za prezydenta Juana Manuela Santosa[104].
17 sierpnia015Rosja PiatigorskEksplodował materiał wybuchowy znajdujący się w samochodzie. Ucierpieli ludzie znajdujący się w pobliskiej kawiarni[105].
17 sierpnia57123Irak BagdadSamobójczy atak na ośrodek werbunku irackiej armii[106].
17 sierpnia11Rosja Osetia PółnocnaZamach samobójczy w pobliżu komisariatu milicji[107].
23 sierpnia16?Pakistan Wana, Południowy WaziristanZamach samobójczy w meczecie[108].
25 sierpnia53270 IrakLiczne zamachy bombowe na terytorium całego Iraku na sześć dni przed zakończeniem misji bojowej armii amerykańskiej w tym kraju[109].

Wrzesień

DataZabiciRanniMiejsceOpis
1 września31281Pakistan LahaurPotrójna eksplozja podczas szyickiej procesji[110].
3 września73200Pakistan KwetaZamach na szyitów biorących udział w procesji[111].
5 września535Rosja MachaczkałaZamachowiec-samobójca wysadził w powietrze samochód z ładunkami wybuchowymi[112].
5 września722Irak BagdadZamach samobójczy na punkt werbunkowy[113].
6 września1934Pakistan Lakki MarwatZamachowiec-samobójca wysadził w powietrze samochód z ładunkami wybuchowymi w pobliżu posterunku policji[114].
7 września1856Pakistan KohatWybuch samochodu-pułapki pod kwaterą policji[115].
9 września16100Rosja WładykaukazTerrorysta-samobójca zdetonował ładunek wybuchowy ukryty w samochodzie osobowym zaparkowanym w pobliżu bazaru[116].
9 września104Pakistan KurramWybuch zdalnie sterowanej bomby drogowej pod kołami mikrobusu[117].
9 września84Somalia MogadiszuPodwójna eksplozja na stołecznym lotnisku. Wśród zabitych dwóch zagranicznych żołnierzy misji AMISOM[118].
22 września1057 MahabadZamach bombowy podczas defilady wojskowej. Za zamachem stali rebelianci kurdyjscy z Partii na Rzecz Swobodnego Istnienia Kurdystanu (PEJAK)[119].

Październik

DataZabiciRanniMiejsceOpis
1 października83Nigeria AbudżaWybuch samochodu-pułapki podczas obchodów 50. rocznicy proklamacji niepodległości[120].
7 października760Pakistan KaracziPodwójny wybuch w sufickiej świątyni[121].
19 października617Rosja CzeczeniaTerroryści czeczeńscy dokonali zamachu bombowego na parlament w Groznym.
21 października109Filipiny Matalam, MindanaoWybuch bomby w autobusie[122].
25 października48Pakistan Pak Pattan, PendżabWybuch bomby w sufickiej świątyni[123].
29 października3068Irak Balad RuzZamachowiec-samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w uczęszczanej przez szyickich Kurdów kawiarni[124].
31 października022Turcja StambułZamachowiec-samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w europejskiej części Stambułu[125].
31 października5875Irak BagdadAtak Al-Ka’idy na katolicki kościół. Wśród zabici wierni wzięci za zakładników i żołnierze iraccy probujących odbić zakładników[126].

Listopad

DataZabiciRanniMiejsceOpis
2 listopada113300Irak BagdadSeria 17 skoordynowanych zamachów bombowych, których celem byli szyici[127].
5 listopada1030 Khoja Sabz Posh, Farjab16-letni zamachowiec-samobójca zabił na bazarze dziesięć osób[128].
5 listopada6780Pakistan Dera Adam Khel, Chajber PasztunchwaZamach terrorystyczny w meczecie w wykonaniu talibów[129].
11 listopada2535Pakistan KaracziWybuch samochodu-pułapki na zatłoczonej ulicy[130].
20 listopada70Indie Aurangabad, BiharWybuch bomby podczas wyborów uzupełniających[131].
27 listopada411 PaktikaDwóch zamachowców wysadziło się pod posterunkiem policji. Czterech zabitych policjantów[132].

Grudzień

DataZabiciRanniMiejsceOpis
3 grudnia16112Irak BagdadPodwójny atak terrorystyczny na szyickich pielgrzymów z Iranu[133].
6 grudnia840Pakistan MohmandWybuch bomby w biurze politycznym[134].
8 grudnia1626Pakistan KohatWybuch bomby na bazarze[135].
10 grudnia15kilkanaściePakistan Hangu, Chajber PasztunchwaZamach samobójczy w szyickim szpitalu[136].
11 grudnia12Szwecja SztokholmPodwójny zamach terrorystyczny złożony z wybuchu samochodu-pułapki i odpalenia ładunków przez zamachowca-samobójcę, który jako jedyny zginął w ataku. Pierwszy zamach samobójczy w historii państw skandynawskich[137].
12 grudnia1720Irak RamadiWybuch samochodu-pułapki w zatłoczonym centrum miasta[138].
15 grudnia4160 ChabaharZamach samobójczy w pobliżu szyickiego meczetu Za atak odpowiedzialni sunniccy rebelianci Jundallah[139].
23 grudnia02Włochy RzymWybuchy bomb zamieszczonych w przesyłkach pocztowych zaadresowanych do ambasad Chile i Szwajcarii. Za zamachem stoją włoscy anarchiści z Nieformalnej Federacji Anarchistycznej[140].
24 grudnia3274Nigeria JosW Wigilię Bożego Narodzenia w nigeryjskim mieście Jos doszło do zamachów terrorystycznych w których zginęło co najmniej 32 chrześcijan, a 74 odniosło poważne obrażenia[141].
25 grudnia60Nigeria JosKolejne ataki na chrześcijańskie kościoły[141].
25 grudnia4550Pakistan BajaurKobieta kamikadze wysadził się wśród cywilów, którzy pobierali dostawy żywności[142].
27 grudnia1747Irak RamadiZamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze jadąc samochodem. Większość zabitych to policjanci[143].
27 grudnia3kilku KabulWybuch samochodu-pułapki w pobliżu banku[144].
31 grudnia30?Nigeria AbudżaWybuch bomby na zatłoczonym targu[145].

Przypisy

  1. FINAL_CR_terror_2010WEB.indd
  2. Bomber rams car into volleyball venue. natoin.com. [dostęp 2010-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-03)].
  3. Blast kills four in Pakistan as violence hits Kashmir. France 24. [dostęp 2010-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-14)].
  4. Suicide bomber kills seven in Russia's Dagestan. Reuters.
  5. Bombs kill 7 in Iraq's Anbar province. Reuters.
  6. Two terrorists killed as Srinagar gunbattle ends. timesofindia.indiatimes.com.
  7. Suicide blast kills 9 Afghans including senior commander. ottawacitizen.com.
  8. Six suspected militants killed in Karachi blast. Reuters.
  9. Togo government tells team to quit Cup of Nations. BBC Sport, [dostęp 13 stycznia 2010]
  10. Blast kills up to 20 civilians in south Afghan bazaar. Reuters.
  11. Przez pięć godzin Kabul był w rękach talibów. gazeta.pl.
  12. Irak: po egzekucji „Chemicznego Alego” w Bagdadzie zaatakowali terroryści. Reuters.
  13. Iraq suicide bomb kills 17 at police forensics lab. Reuters.
  14. Suicide bomber attacks checkpoint in Pakistan. BBC News.
  15. 17 killed in Bajaur suicide attack dawn.com
  16. Female suicide bomber kills dozens in Iraq. BBC News.
  17. a b Bomb kills 20 in Iraq, election ban lifted. Reuters.
  18. Bomb in Pakistan kills 3 U.S. soldiers, 3 children. Reuters.
  19. Eksplozja wstrząsnęła szpitalem. tvn24.pl. [dostęp 2010-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-07)].
  20. Car bombs kill 40 in Iraq, tensions simmer. Reuters.
  21. Afghanistan dog fight hit by deadly bomb blast. BBC News.
  22. Suicide attack kills six Pakistani policemen. Reuters.
  23. Eight people killed in Indian bomb attack-police. Reuters.
  24. Iraqi city of Ramadi rocked by deadly blast. BBC News.
  25. 41 killed in Pak twin blasts. timesofindia.indiatimes.com.
  26. Blast in Pakistan's Swat kills six - police. Reuters.
  27. Suicide blast kills Afghan tribal chief in Nangarhar. BBC News.
  28. Seven killed by bike bomb near Afghan bus station. BBC News.
  29. Italian death in Kabul attack renews Afghan debate. Reuters.
  30. Afghanistan bomb 'kills 11 civilians'. BBC News.
  31. 2 more die in Abu Sayyaf attack in Basilan. abs-cbnnews.com.
  32. Afghanistan suicide bomb blast kills five. rte.ie.
  33. Iraq suicide bombers target city of Baquba. BBC News.
  34. FACTBOX-Security developments in Iraq, March 4. Reuters.
  35. FACTBOX-Security developments in Iraq, March 7. Reuters, 2010-03-07. [dostęp 2010-03-07]. (ang.).
  36. Pakistan suicide bomb attack kills 13 in Lahore. BBC News.
  37. Blasts 'kill 12' in Afghanistan's Badghis province. BBC News.
  38. Six killed in attack on World Vision office in Pakistan. BBC News.
  39. Four children die in bomb blast. news24.com.
  40. Five killed as bomber's explosive vest goes off prematurely. indianexpress.com.
  41. Taliban dare Lahore. dailytimes.com.pk. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-13)].
  42. Suicide bomber in rickshaw hits Pakistan checkpoint. BBC News.
  43. Afghanistan's Kandahar hit by suicide bombers, 30 dead. BBC News.
  44. Deadly car bomb strikes Iraq city of Falluja. BBC News.
  45. Bomb Blasts near Nigerian Government House leaves 8 Dead, 6 Injured. worldnewsvine.com.
  46. Eight dead, 11 wounded in Iraq bomb attacks-police. Reuters.
  47. Pakistan militants target checkpoint. BBC News.
  48. Afghan bomb attacks kill at least 12 civilans. Reuters.
  49. Car bomb kills six in Columbian port of Buenaventura. BBC News.
  50. Deadly Iraq blasts ahead of election results. BBC News.
  51. Zamach bombowy w Atenach. Zginął 15-letni chłopiec. wiadomosci.wp.pl, 2010-03-29.
  52. Iraq blasts target Anbar tribal leader's house. BBC News.
  53. Car bombs kill five in Iraq city of Karbala. BBC News.
  54. Moskwa: kontrole lotnisk, dworców, ulic. Ruszyła operacja „Wulkan”. gazeta.pl, 2010-03-29. [dostęp 2010-03-29].
  55. Kolejne zamachy w Rosji. Nie żyje dwanaście osób. Polskie Radio, 2010-03-31.
  56. Afghanistan bombing kills 13 in busy Helmand market. BBC News.
  57. Militants kill Pakistani soldiers in attack on base. BBC News.
  58. Zamach w Dagestanie, wykoleił się pociąg. Money.pl, 2010-04-04.
  59. Krwawy zamach w Bagdadzie. wiadomosci.onet.pl, 2010-04-04.
  60. Seria zamachów w Bagdadzie. Radio Zet, 2010-04-06.
  61. Six killed in hospital blast in Pakistan. Reuters, 2010-04-16.
  62. Barbarzyński atak w obozie uchodźców. tvn24.pl, 2010-04-17. [dostęp 2010-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-20)].
  63. CAR BOMB IN SOUTHWEST BAGHDAD KILLS EIGHT, WOUNDS 20 - IRAQI INT. Reuters, 2010-04-29.
  64. Tribune.com.pk
  65. AFP
  66. RIANOVOSTI
  67. Blasts at Somali mosque kill at least 30-witnesses. 1 maja 2010. [dostęp 2010-05-01].
  68. Reuters
  69. Inquirer. [dostęp 2010-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-06)].
  70. At least 100 killed in Iraqi violence. 10 maja 2010. [dostęp 2010-05-10].
  71. At least 100 killed in Iraqi violence. BBC News, 12 maja 2010. [dostęp 16 lipca 2010 2010].zły zapis daty dostępu
  72. Car Bomb Injures 3 in Pakistan: Exclusive Photos. groundreport.com, 13 maja 2010. [dostęp 16 lipca 2010 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 maja 2010)].zły zapis daty dostępu
  73. Three children die in roadside blast. Express Tribune, 13 maja 2010. [dostęp 16 lipca 2010 2010].zły zapis daty dostępu
  74. Iraq double bomb attack kills 25 at football match. 15 maja 2010. [dostęp 2010-05-15].
  75. Talks with Maoists if they suspend violence: Chidambaram. 18 maja 2010. [dostęp 2010-05-22].
  76. Twelve killed by bicyle bomb in Pakistan. 18 maja 2010. [dostęp 2010-05-19].
  77. Bomb at market in northern Iraq kills 22. 21 maja 2010. [dostęp 2010-05-21].
  78. Two killed in Quetta blast. Pakistan Observer, 25 maja 2010. [dostęp 2010-07-16].
  79. BBC News
  80. polska-azja.pl
  81. Reuters
  82. English.people
  83. Wybuch na weselu. Blisko 40 ofiar. tvn24.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-23)]. tvn24.pl
  84. 12 killed in bomb, gun battle at Iraq central bank Reuters
  85. Krwawy zamach na protestujących. tvn24.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-15)]. tvn24.pl
  86. Hyderabad blast toll rises to 18. thenews.com.pk. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-01)]. The News
  87. Deadly attacks target Iraq pilgrims BBC News
  88. Suicide bomb kills 65, wounds over 100 in NW Pakistan Reuters
  89. Five killed, 18 wounded in Iraq bomb attack Reuters
  90. Five killed in suicide bombing in NW Pakistan Reuters
  91. Bomba wybuchła na bazarze pełnym ludzi wp.pl
  92. Co najmniej 43 osoby zginęły w samobójczym zamachu w Iraku. gazeta.pl. [dostęp 2010-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-21)].
  93. Four killed in bomb attack on Arabiya TV in Baghdad. Reuters.
  94. Suicide blast near Pakistan politician kills 8. Reuters.
  95. Twin car bomb in Iraq kills 20. BBC News.
  96. Mina-pułapka rozerwała autobus. tvn24.pl. [dostęp 2010-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-29)].
  97. Fourteen dead in Iraq car bombs and attacks on police. BBC News.
  98. Blast kills Pakistan police chief. Al Jazeera.
  99. Six policemen die in Afghan suicide attack. BBC News.
  100. a b Car bombs hit Iraqi cities of Ramadi, Falluja. Reuters.
  101. The death toll from a Basra market blast rises to 43. BBC.
  102. Car bomb kills seven in Iraq city of Ramadi. Reuters.
  103. Militant attack kills 8 Iraqi soldiers, 3 others. Reuters.
  104. Bomb blast rocks Colombia's capital. Al Jazeera.
  105. Osetia Północna. Nowy Terroryzm.
  106. Kamikadze w tłumie rekrutów. Nowy Terroryzm.
  107. Kamikadze w tłumie rekrutów. Nowy Terroryzm.
  108. Deaths in Pakistan mosque attack. Al Jazeera.
  109. Insurgents attack Iraqi police as U.S. pulls back. Reuters.
  110. Ciągle liczą zabitych na procesji. tvn24.pl. [dostęp 2010-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-05)].
  111. 73 killed in fresh suicide bomb attack in Pakistan. Xinhuanet.
  112. Suicide bomber kills five in southern Russia. Reuters.
  113. Seven killed in suicide attack on Iraq army base. Reuters.
  114. Nineteen killed in suicide bombing in Pakistan. Reuters.
  115. Bomb attack targets Pakistan police. Al Jazeera.
  116. Car bomb kills 16 at market in Russia's Caucasus. Reuters.
  117. Bomb blast kills 10 in Pakistan tribal region. Reuters.
  118. Two blasts hit Mogadishu airport, at least eight dead. Reuters.
  119. Deadly blast hits Iran parade. Al Jazeera.
  120. Blasts mar Nigeria anniversary. Al Jazeera.
  121. Blasts rock Karachi shrine. Al Jazeera.
  122. Deadly blast hits Philippines bus. Al Jazeera.
  123. 4 killed in blast at Pakistan shrine. CNN.
  124. Tragiczny zamach - kilkudziesięciu zabitych i rannych. konflikty.wp.pl. [dostęp 2010-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-06)].
  125. Zamach samobójczy w Turcji. 22 rannych. tvn24.pl. [dostęp 2010-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-01)].
  126. Church Attack Seen as Strike at Iraq’s Core. New York Times.
  127. At least 113 killed in series of Baghdad attacks. latimes.com.
  128. Teenage suicide bomber kills 10 in Afghanistan-governor. Reuters.
  129. Second deadly mosque attack in Pakistan. CNN.
  130. Deadly blast in central Karachi. Al Jazeera.
  131. 'Maoist rebel bomb' kills seven in India's Bihar state. BBC News.
  132. FACTBOX-Security developments in Afghanistan, Nov 27. Reuters.
  133. Iraq blasts kill Iranian pilgrims. Al Jazeera.
  134. 8 killed, 40 injured in Mohmand blast. allvoices.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-22)].
  135. 16 killed, 26 hurt in Pakistan suicide blast. CNN.
  136. Bomber strikes Pakistan hospital. Al Jazeera.
  137. Sweden says Stockholm blasts were „terror crimes”. Reuters.
  138. Suicide car bomb hits Anbar. Al Jazeera.
  139. Suicide attack hits Iran mosque. Al Jazeera.
  140. Włoscy anarchiści przyznali się do zamachów na ambasady. wp.pl. [dostęp 2010-12-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-27)].
  141. a b Seria wybuchów w Nigerii - co najmniej 32 zabitych. wp.pl. [dostęp 2010-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-14)].
  142. Krwawy zamach w Pakistanie - zginęły 42 osoby. wp.pl.
  143. Krwawy początek dnia w Iraku - 17 ofiar zamachówy. wp.pl.
  144. Car bomb hits southern Afghan city. Al Jazeera.
  145. Several dead in Abuja market blast. Al Jazeera.

Media użyte na tej stronie