Litografia
Litografia – technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.
Opis procesu
W klasycznej litografii rysunek nanosi się zatłuszczającą kredką lub tuszem litograficznym na kamień – gładko wypolerowany lub przetarty ostrym piaskiem, co daje efekt gruboziarnistej faktury na odbitce. Po wykonaniu rysunku powierzchnia kamienia jest zakwaszana słabym roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej. Dzięki temu niezarysowane partie zostają uodpornione na zatłuszczenie farbą – stają się oleofobowe, a zarazem pozostają hydrofilne, czyli przyjmujące wodę. Wtedy właśnie rysunek zwilża się wodą, po czym nanosi się na niego farbę drukową, którą przyjmują tylko oleofilowe – niewytrawione, zatłuszczone wcześniej kredką lub tuszem – fragmenty. Odbitki wykonuje się przykładając zwilżony papier do kamienia stanowiącego matrycę i odbijając na prasie litograficznej, która ze względu na kruchość kamienia skonstruowana jest inaczej niż prasa używana w technikach metalowych.
W grafice artystycznej popularna jest technika zwana ossa sepia polegająca na wykonywaniu rysunku negatywowego na kamieniu.
Niektóre odmiany tej techniki, takie jak kamienioryt czy kwasoryt na kamieniu należą do druku wklęsłego[1]. Techniką litograficzną wykonuje się też matryce na płytach aluminiowych – algrafia i na płytach cynkowych – cynkografia.
Historia litografii
Technikę litograficzną wynalazł w 1798 roku Alois Senefelder (1771–1834)[2]. W Polsce pierwszą pracownię litograficzną założono w 1818 roku. Rozwój tej techniki doprowadził do powstania druku offsetowego oraz fotolitografii i technik pochodnych (elektronolitografia, rentgenolitografia) stosowanych w elektronice do produkcji obwodów drukowanych i układów scalonych.
Artyści zajmujący się litografią
Litografię uprawiali wybitni malarze i graficy:
- Alfons Mucha
- Honoré Daumier,
- Eugène Delacroix,
- Odo Dobrowolski,
- Henri de Toulouse-Lautrec,
- Pierre-Auguste Renoir,
- Henri Matisse,
- Edvard Munch,
- Marc Chagall,
- Pablo Picasso,
- Stanisław Wyspiański,
- Leon Wyczółkowski,
- Kazimierz Sichulski,
- Alois Senefelder.
- M.C Escher
Przykłady litografii
Julius Greth, Brama Wyżynna w Gdańsku
Adam Leure, Zamek w Lublinie, 1860
mapa z encyklopedii Orgelbranda z 1902 roku, 33×24 cm
Honoré Daumier, Rue Transnonain, 1834
Przypisy
- ↑ Kama Wróbel (oprac.): Techniki druku wklęsłego (pol.). Rynek i Sztuka. [dostęp 2020-07-13].
- ↑ Witz 1970 ↓.
Zobacz też
- chromolitografia
- grafika warsztatowa
- poligrafia
- laserowa litografia interferencyjna
Bibliografia
- Krystyna Czarnocka, Półtora wieku grafiki polskiej, Wiedza Powszechna, Warszawa 1962.
Linki zewnętrzne
- Strona internetowa kierownika Pracowni Technik Litograficznych Witolda Warzywody, profesora nadzwyczajnego Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. witoldwarzywoda.eu. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-16)].
- Małgorzata Chustecka: Techniki druku, część II. Litografia, czyli zanim pojawił się offset (pol.). 2014-12-04. [dostęp 2020-07-13].
Media użyte na tej stronie
Mapa "Gubernie Zachodnie i Królestwo Polskie" z encyklopedii Samuela Orgelbranda z r. 1902 - litografia
Lithographie du massacre de la rue Transnonain
Zamek w Lublinie i ul. Kowalska, rok 1860. Litografia Adama Lerue.
Stone used for lithography print with a Princeton University motif. Collection: Princeton University Library.
Princeton University; Princeton, NJ