Litografia

Kamień litograficzny pokryty rysunkiem
Prasa litograficzna

Litografia – technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.

Opis procesu

W klasycznej litografii rysunek nanosi się zatłuszczającą kredką lub tuszem litograficznym na kamień – gładko wypolerowany lub przetarty ostrym piaskiem, co daje efekt gruboziarnistej faktury na odbitce. Po wykonaniu rysunku powierzchnia kamienia jest zakwaszana słabym roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej. Dzięki temu niezarysowane partie zostają uodpornione na zatłuszczenie farbą – stają się oleofobowe, a zarazem pozostają hydrofilne, czyli przyjmujące wodę. Wtedy właśnie rysunek zwilża się wodą, po czym nanosi się na niego farbę drukową, którą przyjmują tylko oleofilowe – niewytrawione, zatłuszczone wcześniej kredką lub tuszem – fragmenty. Odbitki wykonuje się przykładając zwilżony papier do kamienia stanowiącego matrycę i odbijając na prasie litograficznej, która ze względu na kruchość kamienia skonstruowana jest inaczej niż prasa używana w technikach metalowych.

W grafice artystycznej popularna jest technika zwana ossa sepia polegająca na wykonywaniu rysunku negatywowego na kamieniu.

Niektóre odmiany tej techniki, takie jak kamienioryt czy kwasoryt na kamieniu należą do druku wklęsłego[1]. Techniką litograficzną wykonuje się też matryce na płytach aluminiowych – algrafia i na płytach cynkowych – cynkografia.

Historia litografii

Technikę litograficzną wynalazł w 1798 roku Alois Senefelder (1771–1834)[2]. W Polsce pierwszą pracownię litograficzną założono w 1818 roku. Rozwój tej techniki doprowadził do powstania druku offsetowego oraz fotolitografii i technik pochodnych (elektronolitografia, rentgenolitografia) stosowanych w elektronice do produkcji obwodów drukowanych i układów scalonych.

Artyści zajmujący się litografią

Litografię uprawiali wybitni malarze i graficy:

Przykłady litografii

Przypisy

  1. Kama Wróbel (oprac.): Techniki druku wklęsłego (pol.). Rynek i Sztuka. [dostęp 2020-07-13].
  2. Witz 1970 ↓.

Zobacz też

Bibliografia

  • Krystyna Czarnocka, Półtora wieku grafiki polskiej, Wiedza Powszechna, Warszawa 1962.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Rue Transnonain, le 15 Avril 1834.tif
Lithographie du massacre de la rue Transnonain
Adam Leure - widok na Zamek Lubelski (1860).jpg
Zamek w Lublinie i ul. Kowalska, rok 1860. Litografia Adama Lerue.
Lithography stone Princeton motif.jpg

Stone used for lithography print with a Princeton University motif. Collection: Princeton University Library.


Princeton University; Princeton, NJ
Gubernie zachodnie krolestwo polskie 1902.jpg
Mapa "Gubernie Zachodnie i Królestwo Polskie" z encyklopedii Samuela Orgelbranda z r. 1902 - litografia