Litostratos

Litostratos
Ilustracja
Litostratos w kościele Skazania z wyrytą na nim rzymską grą
Rodzaj

bruk

Data powstania

II wiek

Medium

kamień

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

bazylika Ecce Homo

Litostratos w Jerozolimie (lithostrotos z greckiego λιθόστρωτος (kamienna posadzka), hebr. gabbatha)[1] – starożytna posadzka z płyt kamiennych znajdująca się w podziemiach bazyliki Ecce Homo i w kaplicy Skazania w dzielnicy muzułmańskiej.

Historia

W starożytnych miastach litostratos była rodzajem bruku. Jerozolimska Litostratos, czczona jako miejsce kultu, znajduje się w Starym Mieście przy Via Dolorosa (II stacja Drogi Krzyżowej), w podziemiach klasztoru Sióstr Syjońskich przy bazylice Ecce Homo[2]. Na jednej z płyt jest wyryta plansza do gry w kości. Według lokalnej tradycji chrześcijańskiej bruk Litostratos pochodzi z wewnętrznego dziedzińca Twierdzy Antonia, który po zburzeniu Jerozolimy w 70 został użyty przez odbudowujących miasto do wyłożenia placu wokół łuku triumfalanego (obecnie Łuk Ecce Homo)[3][4].

Archeolodzy i historycy nie uznający Twierdzy Antonia za miejsce rezydowania Poncjusza Piłata w czasie świąt paschalnych, odrzucają identyfikację Litostratos z miejscem skazania i biczowania Chrystusa. Za inny argument przyjmują również datację owej posadzki na II wiek, czyli na okres odbudowy Aelia Capitolina za czasów Hadriana. Płyty kamienne nie musiały pochodzić z dziedzińca pobliskiej twierdzy[5].

W podziemnej kaplicy Litostratos, na lewo od wejścia znajduje się marmurowa tablica z napisem: Chrystusowi Królowi w hołdzie Armia Polska na Wschodzie 1944[4].

Przypisy

  1. F. Gigot, Gabbatha, [w:] The Catholic Encyclopedia [online], New Advent, 1909 [dostęp 2017-11-25].
  2. Ecce Homo Arch Video tour Jesus in Jerusalem and Via Dolorosa | Jerusalem Experience, JerusalemExperience.com [dostęp 2017-11-25].
  3. Pius Czesław Bosak: Leksykon wszystkich miejsc biblijnych. Kraków: Petrus, 2016, s. 567. ISBN 978-83-7720-370-5. (pol.)
  4. a b Donato Baldi OFM: W Ojczyźnie Chrystusa. Przewodnik po Ziemi Świętej. Aleksander Kowalski (tłum. i uzupełn.). Wyd. 2. Kraków-Asyż: Franciszkanie, 1993, s. 91-92. (pol.)
  5. Michel Rauch: Jerozolima. Ostfildern: Dumont, 2012, s. 36. ISBN 978-3-7701-6916-0.

Media użyte na tej stronie

Ancient Roman pavement under Sisters of Zion Convent - Seetheholyland.net.jpg
Autor: Seetheholyland.net, Licencja: CC BY-SA 2.0
Second Station: Mosaic of Jesus beside an ancient Roman pavement, the Lithostrotos, under Sisters of Zion convent (Seetheholyland.net)
The paving of Hadrian's forum, thought to have been the "lithostrotos" of John's gospel, Aelia Capitolina (15660170616).jpg
Autor: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany, Licencja: CC BY-SA 2.0
The paving of Hadrian's forum, thought to have been the "lithostrotos" of John's gospel, Aelia Capitolina
The paving of Hadrian's forum, thought to have been the "lithostrotos" of John's gospel, Aelia Capitolina (15498019499).jpg
Autor: Carole Raddato from FRANKFURT, Germany, Licencja: CC BY-SA 2.0
The paving of Hadrian's forum, thought to have been the "lithostrotos" of John's gospel, Aelia Capitolina