Liza Machulska

Elizawieta Machulska
Ilustracja
(1989)
Imię i nazwiskoЕлизавета Вергасова
Miejsce urodzenia Jałta[1], Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Zawódaktorka, choreograf, modelka
Współmałżonek

Juliusz Machulski (rozwód) Régis Obadia

Lata aktywnościod 1987

Elizawieta „Liza” Machulskaaktorka, choreograf, modelka, z pochodzenia Rosjanka. Była żona reżysera Juliusza Machulskiego, grała w kilku jego filmach.

Życiorys

Do 1986 roku pracowała w różnych biurach w Moskwie jako maszynistka, podejmując jednocześnie próby studiów muzycznych oraz w Instytucie Literackim im. Gorkiego, obie nieukończone. Pracowała także jako modelka w pracowni projektanta mody Zajcewa na Kuźnieckim Moście.

U Juliusza Machulskiego, którego poznała w 1987, zagrała najpierw w filmie Kingsajz rolę buntowniczej modelki Ewy, narzeczonej Ola; w czasie zdjęć zajęła się także choreografią scen pokazu mody w tym filmie. W tym samym roku zagrała u Jacka Bromskiego w Zabij mnie, glino rolę współpracowniczki Popczyka – Basi. W kolejnym filmie Machulskiego, polsko-rosyjskiej komedii Deja vu w 1988 znowu wystąpiła w podwójnej roli choreografa i aktorki, grając rolę podporucznik Afrodyty Ditty Pierepliotczykowej. W 1991 w filmie Machulskiego V.I.P. zagrała Annę, żonę Jerzego Maleckiego, a w serialu Kuchnia polska dla telewizji (1993) – Lenę Sewczuk, opiekunkę dzieci z domów dziecka.

Na początku lat 90. wyjechała do Francji. Od 1998 roku współpracuje z francuskim choreografem Regisem Obadia, który został jej mężem. Pisze libretta i projektuje kostiumy do wielu jego produkcji, w tym do „Idioty” w rosyjskim Akademickim Teatrze Młodzieży i „Święta wiosny” w teatrze „Balet Moskwa”[1], wyróżnionego nagrodą „Чайка” i „Złotą Maską”.

Filmografia

Przypisy

  1. a b ЛИЗА МАХУЛЬСКАЯ, kino-teatr.ru [dostęp 2018-12-27] (ros.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Liza Machulska.JPG
Liza Machulska, aktorka i choreograf.