Lodowiec Drygalskiego

Francisco Ardini / ©PNRA, CC BY-SA 4.0
Lodowiec Drygalskiego widziany z morza

Lodowiec Drygalskiego (ang. Drygalski Ice Tongue)[1]jęzor lodowcowy na Antarktydzie, znajdujący się na Wybrzeżu Scotta, będący pływającym przedłużeniem Lodowca Davida.

Geografia

Lodowiec Drygalskiego wcina się na ok. 50 km w głąb Morza Rossa, ma szerokość od 14 do 24 km[2] i grubość 50–200 m[3]. Kapitan Robert Falcon Scott, kierownik Brytyjskiej Wyprawy Antarktycznej 1901–1904, odkrył ten jęzor lodowcowy w styczniu 1902 roku. Jego nazwa upamiętnia polarnika Ericha von Drygalskiego[2]. Na północ od tego lodowca utrzymuje się obszar otwartej wody, umożliwiając istnienie kolonii pingwinów. Wykorzystując między innymi datowanie ich guana, ustalono, że jęzor ten istnieje od co najmniej 4000 lat[3].

Zderzenia z górami lodowymi

Uderzenie góry lodowej C-16 w Lodowiec Drygalskiego

W marcu 2005 roku największa góra lodowa w notowanej historii, o nazwie B-15, otarła się o ten lodowiec odłamując dwunastokilometrowy fragment[4]. W 2006 roku uderzenie kolejnej olbrzymiej góry lodowej C-16 także skróciło ten jęzor lodowcowy[5].


Przypisy

Media użyte na tej stronie

Drygalski Ice Tongue 09.jpg
Francisco Ardini / ©PNRA, CC BY-SA 4.0
Drygalski Ice Tongue, Ross Sea, Antarctica
Drygalski.jpg
Satellite image of Drygalski ice tongue taken from NASA Aqua satellite with MODIS sensor on 30 March 2006: spatial resolution is 250 meters. The total length of the ice tongue is about 100 km.

the picture shows iceberg C-16 breaking off a large portion of the tip of en:Drygalski ice tongue.

Data downloaded from NASA-Goddard Earth Sciences Data and Information Services Center, processed by Luca Pietranera.