Londonderry

Londonderry/Derry
Doire
ilustracja
(c) Michael Parry, CC BY-SA 2.0
Herb
Herb
Państwo

 Wielka Brytania

Prowincja

 Irlandia Północna

Populacja 
• liczba ludności


150 680 (Dystrykt Derry & Strabane)

Nr kierunkowy

028

Kod pocztowy

BT47, BT48

Położenie na mapie Irlandii Północnej
Mapa konturowa Irlandii Północnej, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Londonderry/Derry”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Ziemia54°59′45″N 7°18′26″W/54,995833 -7,307222
Strona internetowa
Portal Wielka Brytania
Zamalowywanie oficjalnej nazwy

Londonderry (Derry, irl. Doire lub Doire Cholm Chille) – miasto w hrabstwie o tej samej nazwie w Irlandii Północnej, nad rzeką Foyle. Obecnie drugie co do wielkości miasto Irlandii Północnej.

Historia

Pierwsze wzmianki dotyczące miasta datowane są na 546 rok, kiedy to święty Kolumba założył tam klasztor[1].

W 1689, w trakcie wojny irlandzkiej, protestancką ludność Londonderry zaatakowała armia katolicka – mieszkańcy odparli atak dzięki mocnym murom obronnym otaczającym miasto. Wydarzenie to jest corocznie upamiętniane przez marsze protestantów, prowokujące konflikty z katolikami.

W 1969 mieszkańcy Bogside (dzielnica katolicka) zostali zaatakowani przez protestanckie bojówki UVF. Doszło do krwawych starć, w które włączyła się armia i policja (tzw. "bitwa o Bogside").

30 stycznia 1972 w Bogside miała również miejsce tzw. krwawa niedziela.

Nazwa

Pierwotna nazwa – nadal używana lokalnie – głównie przez katolików oraz w Irlandii to Derry. Według rady miejskiej, oficjalną nazwą jest Derry, natomiast decyzja Sądu Najwyższego uznaje Londonderry za legalną nazwę[2][3]. Miasto zostało w 1611 roku zasiedlone przez protestantów z Londynu i zmieniono jego nazwę na Londonderry. Nazwa ta, zgodnie z zaleceniami rządu brytyjskiego, jest nazwą oficjalną i widnieje na wszystkich brytyjskich mapach. Pomimo tego faktu, w 1984 nazwę lokalnych władz zmieniono na Derry City Council, a na początku 2003 zdominowane przez katolików władze miasta rozpoczęły proces powrotnej zmiany nazwy miasta na Derry, co jest przedmiotem sporu. Protestancka część społeczności operuje wyłącznie nazwą Londonderry.

Media używają nazw Derry i Londonderry na przemian. Także na autobusach i pociągach można zobaczyć np. w poniedziałek – "Derry" a we wtorek – "Londonderry". Na rogatkach miasta nie ma w ogóle tablic informacyjnych ponieważ były one nagminnie wyrywane przez ludzi, którym nie podobała się nazwa na nich zamieszczona, więc zrezygnowano z ich montowania. Wiele dzielnic jest oznaczonych malowanymi krawężnikami. Protestanci malują je w barwy flagi brytyjskiej tj. niebiesko-biało-czerwono.

Gospodarka

W mieście rozwinął się przemysł odzieżowy, włókien sztucznych, meblarski, maszynowy oraz spożywczy[4].

Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Oxford – Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Na Wyspach Brytyjskich. Karolingowie. T. 16. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 12. ISBN 83-7425-568-4.
  2. Derry City Council, Re Application for Judicial Review (2007), NIQB 5 (25 stycznia 2007) (ang.)
  3. Stroke City to remain Londonderry (ang.)
  4. Londonderry, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-21].

Media użyte na tej stronie

United Kingdom adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the United Kingdom
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Ulster Banner.svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Londonderry COA.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 4.0
Vandalised road-sign Londonderry P3010060.jpg
Autor: SeanMack, Licencja: CC BY 3.0
Photograph of a vandalised road-sign on the road to Derry