Los Alamos National Laboratory

Los Alamos National Laboratory

Los Alamos National Laboratory − laboratorium naukowe położone w pobliżu miasteczka Los Alamos w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.

Podlega Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych. W pracach badawczych współpracuje z Uniwersytetem Kalifornijskim. Zatrudnia ponad 9000 pracowników, a jego roczny budżet to około 2,2 mld dolarów[1]. Ośrodek prowadzi badania nad wieloma dziedzinami nauki, między innymi nad wykorzystaniem energii słonecznej i jądrowej do celów pokojowych. Jego rola w badaniach nad bronią nuklearną skupia się głównie na przeprowadzaniu komputerowych symulacji wybuchów jądrowych. Znajduje się tu superkomputer Roadrunner, który w 2008 roku jako pierwszy superkomputer w historii osiągnął wydajność ponad 1 PFLOPS[2][3].

Historia

Laboratorium powstało w 1942 jako ośrodek badań jądrowych, w ramach realizacji Projektu Manhattan. Podczas II wojny światowej prowadzono w nim pod kierunkiem Roberta Oppenheimera prace nad konstrukcją amerykańskiej bomby atomowej, zaś po II wojnie światowej nad konstrukcją bomb wodorowych.

Przypisy

  1. Los Alamos Laboratory Organization
  2. Los Alamos computer breaks petaflop barrier. IBM, 2008-06-09. [dostęp 2011-03-10].
  3. Systemy zainstalowane w LANL według listy top500.org. [dostęp 2011-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-01)].

Media użyte na tej stronie

Los Alamos aerial view.jpeg
Autor: Los Alamos National Laboratory, Licencja: Attribution
Aerial view of Los Alamos National Laboratory, "1995 aerial TA-3 south to north".