Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawie
Ilustracja
Lotnisko Chopina – Terminal A
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Typ

cywilne/wojskowe

Właściciel

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL)

Data otwarcia

29 kwietnia 1934[1]

Kod IATA

WAW

Kod ICAO

EPWA

Strefa czasowa

UTC +1

Wysokość

110 m n.p.m.

Statystyki ruchu
Liczba pasażerów

5 473 224 (2020)[2]

Cargo

74 983,5 (2020)[3] t

Liczba operacji

67 649 (2020)[2] t

Drogi startowe
Kierunek 15/33:

asfaltobeton, 3690 × 60 m

Kierunek 11/29:

asfaltobeton, 2800 × 50 m

Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „WAW”
Ziemia52°09′57″N 20°58′02″E/52,165833 20,967222
Strona internetowa
Uroczystość otwarcia terminala pasażerskiego na lotnisku na Okęciu, 29 kwietnia 1934
Znajdujący się między dwoma hangarami budynek dworca lotniczego, 1934
Samoloty w porcie lotniczym Warszawa-Okęcie, początek lat 50.
Port lotniczy w latach 70. XX wieku
Hala dworca lotniczego w latach 70. XX wieku
Wnętrze hali odlotów starej części terminalu A przed przebudową (2008)
Wnętrze hali odlotów w nowej części terminalu A
Wnętrze hali odlotów w starej części terminalu A po przebudowie (2018)
Korytarz w części komercyjnej lotniska
Wyjścia do samolotów w terminalu A
Hala odbioru bagażu w terminalu A
Wprowadzony w 2015 system kolorowych linii kierujących podróżnych do stacji kolejowej Warszawa Lotnisko Chopina, przystanków autobusowych i postojów taksówek
Kaplica w strefie tranzytowej
Starsza część terminalu A, oddana do użytku w 1992, przebudowana w latach 2012–2015
Terminal General Aviation
Terminal Cargo z lotu ptaka
Terminal Wojskowego Portu Lotniczego
Wraki samolotu An-24 w barwach PLL LOT i dawnego warszawskiego Ikarusa 260 jako obiekty ćwiczeń strażackich przy terminalu Cargo
Rządowy Tu-154 i śmigłowiec PZL W-3 Sokół na płycie postojowej samolotów Wojskowego Portu Lotniczego
(c) Sylwia Botev, CC BY 3.0 pl
Taras widokowy
Pesa Elf 27WE-007 należący do SKM linii S2 na stacji Warszawa Lotnisko Chopina
Widok lotniska z lotu ptaka w kwietniu 2012
Zdjęcie satelitarne

Lotnisko Chopina w Warszawie (ang. Warsaw Chopin Airport, kod IATA: WAW, kod ICAO: EPWA) – międzynarodowy port lotniczy znajdujący się w Warszawie. Został otwarty w 1934. Obsługuje loty rozkładowe, czarterowe i cargo.

Lotnisko Chopina jest położone na osiedlu Okęcie (od którego pochodzi jego zwyczajowa nazwa) w dzielnicy Włochy, w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym w Polsce.

Lotnisko jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT i bazą operacyjną Wizz Air. Jego właścicielem jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

Historia

Po 1918 zapadła decyzja o likwidacji lotniska mokotowskiego na Polu Mokotowskim i budowie zamiast niego trzech nowych lotnisk: wojskowego na Okęciu, cywilnego na Gocławiu oraz sportowego na Bielanach[4]. Lotnisko mokotowskie pełniło w tamtym czasie zarówno funkcję lotniska wojskowego, jak i cywilnego[4].

W planie regulacyjnym Warszawy z 1926 na nowe lotnisko wojskowe przeznaczono tereny na Okęciu i Paluchu o powierzchni 285 ha[5]. Projekt budowlany był oparty na nowoczesnych rozwiązaniach francuskich, zgodnie z którymi optymalnym kształtem lotniska było koło-elipsa lub wielobok, z centralnie położonym polem wzlotów i otaczającą go infrastrukturą (hangary, budynki administracyjne i magazyny)[6]. Od 1931 na budowane na Okęciu lotnisko wojskowe zaczęto przenosić z lotniska mokotowskiego 1 Pułk Lotniczy[4]. W 1932 przy nowym lotnisku powstała stacja meteorologiczna[7].

Z powodu planów zabudowania Pola Mokotowskiego podjęto decyzję o przeniesieniu na Okęcie także ruchu pasażerskiego[8]. Miała to być dla lotniska cywilnego lokalizacja tymczasowa (do czasu wybudowania nowego lotniska na Gocławiu)[4]. 29 kwietnia 1934 uroczyście otwarto tam nowy terminal, który przejął ruch pasażerski z lotniska mokotowskiego[1]. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Ignacy Mościcki, premier Janusz Jędrzejewicz, korpus dyplomatyczny i dyrektorzy siedmiu europejskich linii lotniczych[1]. Mszę świętą odprawił biskup polowy Józef Gawlina[1].

Był to największy cywilno-wojskowy port lotniczy w II RP[9]. Na lotnisko prowadziła brama wjazdowa z górującą nad okolicą wieżą wysokości ok. 50 metrów, znajdująca się w rejonie skrzyżowania ulic Żwirki i Wigury i Komitetu Obrony Robotników[10]. Wokół lotniska powstał klaster przedsiębiorstw związanych z lotnictwem m.in. należąca do Państwowych Zakładów Lotniczych Wytwórnia Płatowców, Polskie Zakłady Skody (późniejsza Wytwórnia Silników PZL), Doświadczalne Warsztaty Lotnicze, a także Instytut Techniczny Lotnictwa[9]. Od 1933 w północnej części lotniska działała stacja meteorologiczna[11]. Latem 1934 oddano do użytku szeroką ul. Żwirki i Wigury, łączącą port lotniczy z ul. Wawelską i centrum miasta, obsadzoną zachowanymi do dzisiaj lipami[12][13]. W 1935 na terenie lotniska wojskowego odsłonięto 20-metrowy pomnik Józefa Piłsudskiego (zniszczony przez Niemców w 1944)[14].

Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 od pierwszych godzin wojny lotnisko było celem ataków Luftwaffe[9]. Zbombardowano m.in. pas startowy, hangary i składy paliwa, przerwane zostały sieci: wodociągowa i elektryczna[9]. 8 września 1939 lotnisko zostało zajęte przez wojska niemieckie[9]. Zostało ono prowizorycznie naprawione, uporządkowano także zalegające polskie samoloty w celu umożliwienia wykonywania operacji lotniczych przez Luftwaffe[9]. 5 października 1939 na Okęciu wylądował samolot z Adolfem Hitlerem, który przyleciał do Warszawy w celu przyjęcia defilady zwycięstwa w Alejach Ujazdowskich[15].

W okresie okupacji niemieckiej lotnisko było wykorzystywane jako lotnisko transportowe[9]. Zbudowano m.in. betonową drogę startową na kierunku 300 stopni wraz z pomocniczymi drogami kołowania[9]. Stacjonowała tam część 1. Dywizji Lotniczej 6. Floty Powietrznej Roberta von Greima wyposażona w bombowce Junkers Ju 87 B[9]. W 1944, przed wybuchem powstania warszawskiego, na lotnisku znajdowało się 56 dział przeciwlotniczych[16]. W przejętych zakładach przemysłowych na Okęciu pracowali jeńcy wojenni i Żydzi[9].

1 sierpnia 1944, w godzinę „W”, lotnisko zostało zaatakowane przez żołnierzy 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” do których nie dotarła informacja o odwołaniu tego rozkazu. Atak zakończył się niepowodzeniem. Poległo ponad 120 powstańców, w tym wszyscy dowódcy[17].

W październiku 1944 Niemcy rozpoczęli stopniowe niszczenie infrastruktury lotniska. Przed wycofaniem się z Warszawy uszkodzili pas startowy i drogi kołowania[9] oraz wysadzili bramę wjazdową z wieżą[10].

Cywilną komunikację lotniczą z Okęcia wznowiono w marcu 1945[18].

Po wojnie zrezygnowano z planów budowy lotniska pasażerskiego na Gocławiu (do lat 70. działało tam lotnisko sportowe, na którego miejscu zbudowano osiedle mieszkaniowe Gocław-Lotnisko)[19][20]. W 1962 podjęto decyzję o rozbudowie Centralnego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie[21]. Prace zostały podzielone na trzy etapy[21]:

 • budowa głównej drogi startowej i dróg pomocnicznych,
 • budowa zaplecza technicznego z budynkami Centrum Kontroli Ruchu Lotniczego,
 • budowa nowego Międzynarodowego Dworca Lotniczego, płyty przeddwrocowej dla samolotów i dwupasmowej dojazdowej z parkingiem.

Prace, prowadzone przy nieprzerwanej obsłudze pasażerów[21], zakończono w 1969[22][23]. Zespół dworca, wybudowany na podstawie projektu Jana i Krystyny Dobrowolskich i Aleksandra Włodarza (konstrukcje), składał się z hali pasażerskiej, bloku tecniczno-administracyjnego i towarowo-pocztowego[21]. W 1978 rozdzielono ruch pasażerów w hali na przyloty i odloty przenosząc przyloty do oddzielnego pawilonu[24].

W październiku 1962 przeniesiono stację meteorologiczną na południowo-zachodnią stronę lotniska, co jeszcze bardziej ograniczyło wpływ miejskiej wyspy ciepła na wyniki pomiarów[25].

W 1973 rozpoczęto prace nad przebudową Krajowego Dworca Lotniczego (również według projektu Jana i Krystyny Dobrowolskich)[21].

W 1980 wydłużono główną drogę startową o 700 metrów, dzięki czemu lotnisko może przyjmować wszystkie typy samolotów[24].

Nazwa

Od momentu swojego otwarcia w 1934 lotnisko nosiło nazwy: Port Lotniczy Warszawa-Okęcie[26] i Centralny Port Lotniczy Warszawa-Okęcie[27].

W 2001 lotnisku nadano imię Fryderyka Chopina. W styczniu 2010 zarejestrowano w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego nową, obowiązującą obecnie formalnie nazwę, Lotnisko Chopina. Zmiana ta jest przedmiotem kontrowersji, i jak wskazuje wiele doniesień medialnych, nie zmieniła dominującej wśród mieszkańców miasta konwencji nazywania lotniska „Okęciem”[28][29]. Zmianę nazwy lotniska uzasadniano m.in. tym, iż nazwa Okęcie „jest nazwą zwyczajową znaną głównie Polakom, która z niczym szczególnym się nie kojarzy. Natomiast Lotnisko Chopina jest marką niosącą określone wartości, na bazie której znacznie łatwiej budować pozycję i rozpoznawalność portu w Polsce i na świecie”[30]. Wśród wspomnianych wartości władze lotniska wymieniały „klasę”, „wysoką kulturę”, „romantyzm” i „polskość”. Władze lotniska zadeklarowały jednocześnie, że nie jest ich zamiarem „zmiana normy językowej i całkowite wytępienie nazwy Okęcie z języka polskiego”[31].

Tradycyjna nazwa „Okecie” (bez polskiego „ę”) jest także wciąż używana jako identyfikator lotniska w systemach radiowej i elektronicznej łączności lotniczej. Nazwę „Warszawa-Okęcie” nosi także Placówka Straży Granicznej na lotnisku[32], obsługiwane przez nią przejście graniczne oraz zlokalizowany na lotnisku Wojskowy Port Lotniczy.

Roszczenia do gruntów zajmowanych przez lotnisko

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, właściciel Lotniska Chopina, toczy spór sądowy ze spadkobiercami rodziny Branickich, którzy domagają się odszkodowania w wysokości co najmniej 235 mln z tytułu bezumownego korzystania z ok. 30 ha gruntów, przejętych po wojnie przez Skarb Państwa na podstawie dekretu o reformie rolnej[33].

Przyszłość lotniska

W listopadzie 2017 rząd Beaty Szydło podjął decyzję, że cywilny ruch lotniczy z Lotniska Chopina zostanie przejęty po 2027 przez nowo wybudowany Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) dla Rzeczypospolitej Polskiej w Stanisławowie w gminie Baranów, 45 km na zachód od Warszawy[34][35].

Decyzja o dalszym funkcjonowaniu Lotniska Chopina ma zostać podjęta po opracowaniu w latach 2019–2020 studium wykonalności dla CPK[36].

Kalendarium

 • 1933 – Kosztem ponad 10 mln złotych ukończono budowę lotniska obejmującego trzy hangary, warsztaty, garaże, kotłownię oraz budynek dworca lotniczego wraz z betonową płytą postojową dla samolotów.
 • 1934 – 29 kwietnia – uroczyste otwarcie lotniska przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Przenosiny lotów z lotniska mokotowskiego. W pierwszym roku działalności lotnisko obsłużyło 10750 pasażerów.
 • 1937 – Zainstalowano wyposażenie radionawigacyjne w postaci radiolatarni Lorentz – do lądowania w trudniejszych warunkach atmosferycznych.
 • 1939 – Do września z lotniska utrzymywane były regularne połączenia lotnicze z 6 krajowymi oraz 17 zagranicznymi lotniskami.
 • 1939–1945 – W czasie okupacji niemieckiej na terenie lotniska znajdowały się dwie szkoły lotnicze oraz zakład naprawczy Luftwaffe. Lotniskiem zarządzała spółka Junkers utrzymując na nim swój ośrodek badawczy. W okresie tym wybudowano na lotnisku pierwszą betonową drogę startową.
 • 1945 – styczeń – Zniszczenie lotniska przez wycofujące się wojska niemieckie.
 • 1969 – 27 kwietnia – Uroczyste oddanie do użytku Międzynarodowego Dworca Lotniczego[37] (MDL, użytkowany do 1992) i uruchomienie nowej linii autobusowej nr 175 do śródmieścia[37]
 • 1975 – Oddanie do użytku Krajowego Dworca Lotniczego (KDL, obecnie Terminal General Aviation) przy ul. 17 Stycznia (od 2019 ul. Komitetu Obrony Robotników)
 • 1979 – Oddanie do użytku nowej hali przylotów MDL (użytkowanej do 1992, po przebudowie zamieniona na terminal „Etiuda”).
 • 1992 – 1 lipca – Oddanie do użytku Terminalu 1 (obecnie stara część Terminalu A, architektonicznie i funkcjonalnie zintegrowana z nową częścią w latach 2012–2015).
 • 2004 – Otwarcie terminalu „Etiuda” dla tanich linii lotniczych.
 • 2005 – Otwarcie Terminalu VIP Aviation (obecnie pod nazwą Terminal General Aviation) w zmodernizowanym budynku d. Krajowego Dworca Lotniczego przy ul. 17 Stycznia (od 2019 ul. Komitetu Obrony Robotników).
 • 2006 – 1 grudnia – Oddanie do użytku części przylotowej Terminala 2.
 • 2008 – 7 marca – Oddanie do użytku części odlotowej Terminala 2.
 • 2008 – 30 marca – Wprowadzenie przepisów Schengen.
 • 2009 – 29 marca – Zamknięcie terminalu „Etiuda”[38].
 • 2010 – Przemianowanie terminali 1 i 2 w Terminal A.
 • 2011 – 8 sierpnia – Oddanie do użytku pirsu centralnego i południowego Terminalu A.
 • 2012 – 1 czerwca – Uruchomienie stacji kolejowej Warszawa Lotnisko Chopina.
 • 2012 – 13 września – Rozpoczęcie modernizacji starej części Terminala A.
 • 2014 – Wybudowanie nowej płyty postojowej dla samolotów cargo i dwóch dróg odlodzeniowych oraz dwóch nowych dróg kołowania[39].
 • 2015 – 22 maja – Otwarcie zmodernizowanej części Terminala A w tym. m.in. bezpośredniego połączenia hali przylotów ze stacją kolejową Warszawa Lotnisko Chopina. Na dachu zmodernizowanej części terminala umieszczono elektrownię słoneczną[40]. Udostępniony został także oszklony i zadaszony taras widokowy[41]. Modernizacja terminala kosztowała ok. 400 mln zł netto i była częściowo finansowana ze środków UE (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007–2013)[42].
 • 2019 – czerwiec – Uruchomienie bramek do automatycznej odprawy pasażerów z paszportami biometrycznymi[43]

Ruch pasażerski i cargo

Zobacz zapytanie i odniesienia źródłowe Wikidata o wartości.


Tabela ruchu

RokLiczba obsłużonych

pasażerów

Zmiana w stosunku

do roku poprzedniego

Liczba operacji lotniczych
20068 101 827[44]14,6%126 534[44]
20079 193 223[44]13,5%133 116[44]
20089 436 958[44]2,6%129 728[44]
20098 278 747[44]-12,2%115 934[44]
20108 666 552[45]4,7%116 691[45]
20119 322 485[45]7,6%119 399[45]
20129 567 063[46]2,6%118 320[46]
201310 669 879[46]11,5%123 981[46]
201410 574 539[46]-0,8%121 913[46]
201511 186 688[47]5,8%124 691[47]
201612 795 365[47]14,4%138 909[47]
201715 730 330[47]22,9%157 044[47]
201817 737 231[48]12,8%172 520[48]
201918 844 591[49]6,2%180 562[49]
20205 473 224[2]-71%67 649[2]
20217 445 468[50]36%80 608[50]

W 2020 Lotnisko Chopina obsłużyło ok. 37,6% pasażerów w ruchu lotniczym w Polsce[2].

Lotnisko jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT.

Przesyłki cargo

 • 2013 – 48 219,1 ton[51]
 • 2014 – 53 474,6 ton[51]
 • 2015 – 58 282,4 ton[52]
 • 2016 – 72 186,4 ton[53]
 • 2017 – 84 389,4 ton[54]
 • 2018 – 92 377,1 ton[55]
 • 2019 – 97 784,2 ton[56]
 • 2020 – 74 983,5 ton[3]
 • 2021 – 97 465,5 ton[57]

Terminale

W 2010 roku w celu ujednolicenia nazewnictwa budynków zlokalizowanych w Porcie Lotniczym im Fryderyka Chopina w Warszawie zarządzono, że dotychczasowe budynki „Terminal 1” i „Terminal 2” otrzymają wspólną nazwę Terminal A[58]. Druga zmiana dotyczyła przemianowania byłego Terminala VIP Aviation na Terminal General Aviation.

 • Terminal A przy ul. Żwirki i Wigury:
  • d. Terminal 1 – starsza część pasażerskiego Terminalu A lotniska im. Fryderyka Chopina została oddana do użytku 1 lipca 1992. Jego początkowa przepustowość to około 3,5 mln pasażerów rocznie, powiększona w wyniku przebudowy dworca do ok. 5,5 mln pasażerów. Liczba stanowisk odprawy w tej części terminalu wynosiła 46 (numeracja nr 101-146), a pierwotna liczba bramek – 12. Była nazywana, ze względu na kolor dachu, filarów i ścian, „buraczkową”[59]. We wrześniu 2012 rozpoczęła się przebudowa terminala, której celem było architektoniczne i funkcjonalne zintegrowanie budynku z nową częścią oraz wybudowanie przejścia podziemnego łączącego bezpośrednio halę przylotów z nową stacją kolejową[60][61]. Zmodernizowana część terminala, oddana do użytku w maju 2015, ma siedem kondygnacji o powierzchni 60 tys. m², 48 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej i 6 stanowisk samoobsługowych[62]. Na dachu umieszczono także elektrownię słoneczną. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywają 80% powierzchni dachu (7 tys. m²), co ma pozwolić na wyprodukowanie ok. 575 MWh energii elektrycznej rocznie (ok. 20% dziennego zapotrzebowania terminala przy idealnych warunkach pogodowych)[40].
  • d. Terminal 2 – nowsza część Terminalu A przystosowana jest do obsługi 6,5 mln pasażerów rocznie. Liczba stanowisk odprawy biletowo-bagażowej wynosi 70 (nr 201-282). Hala przylotów została oddana do użytku 1 grudnia 2006. Strefa odlotów w ówczesnym Terminalu 2 dostała pozwolenie na użytkowanie 7 marca 2008. 12 marca 2008 otworzono terminal i rozpoczęto odprawy pasażerów lotów czarterowych[63], a 18 marca pozostałych lotów rozkładowych[64];
  • pirs centralny i południowy – w ramach dalszej rozbudowy Terminalu A do istniejącego pirsu północnego dobudowano pirs centralny oraz dokończono prace przy pirsie południowym (otwarcie 8 sierpnia 2011); dzięki dokończeniu inwestycji pasażerowie oczekujący na wejście do samolotu mają do dyspozycji jednolitą, przestronną halę, której długość wynosi 725 m.; linie lotnicze i pasażerowie zyskały 11 nowych rękawów, zlokalizowanych w pirsie południowym i centralnym; łączna liczba bramek wynosi 45, a rękawów – 27[65][66].

Od sierpnia 2014 roku wszystkie osoby znajdujące się w Terminalu A mogą korzystać z bezpłatnego i nielimitowanego dostępu do Internetu[67].

Na terenie terminala znajdują się dwie kaplice: w części ogólnodostępnej w hali odlotów oraz otwarta w 2015 kaplica w strefie tranzytowej w pobliżu wyjścia nr 37 wraz z osobnym pokojem modlitwy dla pasażerów różnych religii.

 • Terminal General Aviation (d. Terminal VIP Aviation) przy ul. Komitetu Obrony Robotników. Został otwarty 8 lipca 2005. Służy odprawie pasażerów korzystających z prywatnych lub korporacyjnych samolotów lotnictwa ogólnego (ang. general aviation). Zlokalizowany jest w zmodernizowanym budynku byłego krajowego dworca lotniczego z 1975.

Na terenie lotniska wdrożono zintegrowany system ratowania życia w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia, na który w 2016 składało się m.in. 49 defibrylatorów[68].

Nieczynne terminale

 • Terminal Etiuda – dawny terminal tanich linii lotniczych, działający w latach 2004–2009. W latach 1979–1992 była to hala przylotów, zwana „fińską”, do której przeniesiono całość odpraw podróżnych do Warszawy. Obecnie siedziba Welcome Airport Services;
 • Krajowy Dworzec Lotniczy przy ul. Żwirki i Wigury – od 8 maja 2008 przestał pełnić swoją funkcję ze względu na budowę pirsu centralnego i południowego.

Specjalistyczne dworce lotnicze

 • Dworzec Towarowy CARGO – zlokalizowany w południowej części lotniska przy ul. Wirażowej.
 • Wojskowy Port Lotniczy Warszawa-Okęcie – zlokalizowany przy ul. Żwirki i Wigury przed wjazdem do cywilnego portu lotniczego. Port był obsługiwany przez flotę samolotów 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego (rozformowany w sierpniu 2011). Terminal Wojskowego Portu Lotniczego (Terminal WPL) obsługiwany przez 1 Bazę Lotniczą[69] służy w szczególności do obsługi transportu członków najwyższych władz państwowych, przyjmowania rządowych delegacji zagranicznych i innych zadań związanych z obsługą administracji państwowej.

Obsługa lotniska

Widok ogólny lotniska od strony al.Krakowskiej (północno-zachodniej)
Widok ogólny lotniska od strony al.Krakowskiej (północno-zachodniej)

Obsługą samolotów na lotnisku, w szczególności załadunkiem i rozładunkiem bagażu, wyważaniem samolotów, transportem pasażerów po płycie lotniska, wypychaniem i holowaniem zajmują się wyspecjalizowane spółki:

Posiłki do samolotów dostarczają spółki:

 • Do & Co

Paliwo lotnicze do samolotów dostarczają spółki:

Według raportu OAG Punctuality Report z 2015, lotnisko należy pod względem punktualności do światowej czołówki. Blisko 90% lotów odbywa się w wyznaczonym czasie[70].

Kierunki lotów i linie lotnicze

Kierunki rozkładowe

Linia lotniczaKierunek
Aegean Airlines
 1. Ateny
Aerofłot(zawieszone do odwołania)
 1. Moskwa-Szeremietiewo
Air China
 1. Pekin[71]
Air France
 1. Paryż-Charles de Gaulle
Air Malta
 1. Malta
Austrian Airlines
 1. Wiedeń
British Airways
 1. Londyn-Heathrow
Corendon Airlines
 1. Antalya
El Al Israel Airlines
 1. Tel Awiw
Emirates
 1. Dubaj
Finnair
 1. Helsinki
flydubai
 1. Dubaj
KLM
 1. Amsterdam
LOT
 1. Amsterdam
 2. Barcelona-El Prat
 3. Bejrut[72]
 4. Belgrad
 5. Berlin[73]
 6. Billund[74]
 7. Bruksela
 8. Budapeszt
 9. Bukareszt
 10. Bydgoszcz[75]
 11. Charków[76] (zawieszone)
 12. Chicago-O’Hare
 13. Delhi[77]
 14. Dubrownik[78]
 15. Düsseldorf
 16. Erywań
 17. Frankfurt
 18. Gdańsk
 19. Genewa
 20. Göteborg-Landvetter[79]
 21. Hamburg
 22. Katowice
 23. Kijów-Boryspol (zawieszone)
 24. Kijów-Żulany[80] (zawieszone)
 25. Kiszyniów
 26. Kluż-Napoka
 27. Kopenhaga
 28. Koszyce[76]
 29. Kowno
 30. Kraków
 31. Londyn-Heathrow
 32. Los Angeles[81]
 33. Lublana
 34. Lublin
 35. Luksemburg[82]
 36. Lwów (zawieszone)
 37. Madryt-Barajas
 38. Mediolan-Malpensa
 39. Miami[83]
 40. Monachium
 41. Moskwa-Szeremietiewo (zawieszone)
 42. Newark-Liberty[84]
 43. Nicea-Lazurowe Wybrzeże
 44. Norymberga[85]
 45. Nursułtan[86]
 46. Nowy Jork-John F. Kennedy
 47. Odessa (zawieszone)
 48. Oslo-Gardermoen[87]
 49. Ostrawa[88]
 50. Paryż-Charles de Gaulle
 51. Pekin-Capital
 52. Pekin-Daxing
 53. Podgorica[89]
 54. Poznań
 55. Praga
 56. Ryga
 57. Rzeszów
 58. Sankt Petersburg (zawieszone)
 59. San Francisco[90]
 60. Seul-Inczon[91]
 61. Sofia
 62. Stambuł
 63. Stuttgart
 64. Szczecin
 65. Sztokholm-Arlanda
 66. Tallinn
 67. Tbilisi
 68. Tel Awiw
 69. Tokio-Narita[92][93]
 70. Toronto-Pearson
 71. Wenecja-Marco Polo
 72. Wiedeń
 73. Wilno
 74. Wrocław
 75. Zagrzeb[94]
 76. Zielona Góra
 77. Zurych

Sezonowo (lato):

 1. Korfu[95]
 2. Skopje[96]
 3. Split[97]
 4. Warna
 5. Zadar[97]

Sezonowo (zima):

 1. Kolombo[98]
Lufthansa
(obsługiwane przez Lufthansa oraz Lufthansa CityLine)
 1. Frankfurt
 2. Monachium
Norwegian
 1. Oslo-Gardermoen
Qatar Airways
 1. Doha
SAS
 1. Kopenhaga
 2. Sztokholm-Arlanda
Swiss International Air Lines
 1. Zurych
TAP Portugal
 1. Lizbona
Turkish Airlines
 1. Stambuł[99]
Ukraine International Airlines(zawieszone)
 1. Kijów-Boryspol
Wizz Air
 1. Barcelona-El Prat
 2. Bari
 3. Bazylea
 4. Birmingham
 5. Bolonia
 6. Bruksela-Charleroi
 7. Budapeszt
 8. Doncaster/Sheffield
 9. Edynburg
 10. Eindhoven
 11. Göteborg
 12. Katania
 13. Kijów-Żulany[100] (zawieszone)
 14. Kopenhaga
 15. Kutaisi
 16. Larnaka
 17. Liverpool
 18. Lizbona
 19. Londyn-Luton
 20. Madryt
 21. Malmö-Sturup
 22. Malta
 23. Mediolan-Bergamo
 24. Neapol[101]
 25. Oslo-Torp
 26. Paryż-Orly[102]
 27. Reykjavík-Keflavík
 28. Rzym-Fiumicino
 29. Sztokholm-Skavsta
 30. Tel Awiw

Sezonowo (lato):

 1. Alghero[103]
 2. Alicante
 3. Burgas
 4. Chania
 5. Heraklion
 6. Korfu
 7. Nicea[100]
 8. Podgorica
 9. Porto[104]
 10. Rodos
 11. Santoryn
 12. Split[105]
 13. Warna
 14. Zakintos

Sezonowo (zima):

 1. Grenoble
 2. Marrakesz
 3. Turyn
 4. Werona

Kierunki czarterowe

Linia lotniczaKierunek
Aegean Airlines
 1. Korfu
Air Malta
 1. Malta
Enter Air
 1. Agadir
 2. Ateny
 3. Bodrum
 4. Burgas
 5. Katania
 6. Chania
 7. Korfu
 8. Dalaman
 9. Dżerba
 10. Dubrownik
 11. Ejlat/Owda
 12. Enfidha
 13. Faro
 14. Fuerteventura
 15. Barcelona
 16. Heraklion
 17. Burgas
 18. Hurghada
 19. Izmir
 20. Kos
 21. Lamezia Terme
 22. Malaga
 23. Marsa Alam
 24. Monastyr
 25. Olbia
 26. Palma de Mallorca
 27. Pafos
 28. Patras/Araxos
 29. Phuket
 30. Ras Al Khaimah
 31. Rodos
 32. Sewilla
 33. Szarm el-Szejk
 34. Split
 35. Tel Awiw
 36. Saloniki
 37. Warna
 38. Werona
 39. Zakynthos
 40. Mombasa
 41. Neapol
LOT[106]
 1. Antalya
 2. Bangkok
 3. Bodrum
 4. Cancún
 5. Ho Chi Minh
 6. Holguin
 7. Izmir
 8. Kolombo
 9. Krabi
 10. La Romana
 11. Porlamar
 12. Santa Clara
 13. Varadero
 14. Zanzibar
 15. Denpasar
 16. Mombasa
 17. Phuket
 18. Punta Cana
 19. Mauritius
 20. Panama
 21. Cayo Coco
 22. Antananarywa
 23. Male
 24. Puerto Vallarta
 25. Rio De Janeiro
Nouvelair
 1. Monastyr
 2. Enfidha
Buzz
 1. Alicante
 2. Katania
 3. Kos
 4. Larnaka
 5. Menorka
 6. Pafos
 7. Rodos
 8. Tirana
 9. Warna
SunExpress
 1. Antalya
Smartwings Poland
 1. Bodrum
 2. Burgas
 3. Madera
 4. Heraklion
 5. Larnaka
 6. Palermo
 7. Palma de Mallorca
 8. Tel Awiw
 9. Warna
 10. Punta Cana
 11. Fuerteventura
 12. Gran Canaria
 13. Teneryfa
 14. Bandżul

Kierunki towarowe

Linia lotniczaKierunek
Air Contractors
 1. Paryż-Charles de Gaulle
DHL
 1. Lipsk
FedEx
 1. Paryż-Charles de Gaulle
Genex
 1. Mińsk
LOT Cargo (obsługiwane przez Cargojet Airways)
 1. Hamilton
 2. Nowy Jork-John F. Kennedy
Sprint Air
 1. Bydgoszcz
 2. Gdańsk
 3. Katowice
 4. Kijów
 5. Poznań
 6. Wrocław
TNT
 1. Liège
UPS
 1. Ałmaty
 2. Hongkong
 3. Kolonia
 4. Szanghaj

Mapy z kierunkami lotów

Mapa konturowa Europy
Geographylogo.svg
Kierunki lotów regularnych do Europy z lotniska Chopina w Warszawie
Mapa konturowa świata
Geographylogo.svg
Kierunki lotów regularnych pozaeuropejskich z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa konturowa Europy
Geographylogo.svg
Kierunki lotów czarterowych do Europy z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa konturowa świata
Geographylogo.svg
Kierunki lotów czarterowych pozaeuropejskich z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa konturowa Europy
Geographylogo.svg
Kierunki lotów towarowych do Europy z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa konturowa świata
Geographylogo.svg
Kierunki lotów towarowych pozaeuropejskich z Lotniska Chopina w Warszawie

Odciążenie portu

Drogi startowe i operacje lotnicze

Operacje lotnicze wykonywane są z dwóch asfaltobetonowych dróg startowych:

 • na kierunku 15/33, 3690 × 60 m, o nośności PCN 88 F/C/X/T;
 • na kierunku 11/29, 2800 × 50 m, o nośności PCN 77 R/A/W/T.

Samoloty poruszają się po 21 drogach kołowania. W ciągu godziny na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie można wykonać 42 operacje lotnicze.

Pomoce nawigacyjne

RWY 11: światła Calvert kat. II (960 m), PAPI, ILS/DME kat. II

RWY 29: światła SALS (420 m), PAPI

RWY 15: światła SALS (420 m), PAPI

RWY 33: światła ALPA-ATA kat. II, PAPI, ILS/DME kat. IIIa

Dla wszystkich podejść dostępna jest również radiolatarnia VOR/DME OKC 113,45 MHz

Preferencyjny system dróg startowych

Z uwagi na kierunki wiatrów najczęściej wiejących w Polsce, układ ruchu lotniczego w przestrzeni nad Warszawą, stosowane na Lotnisku Chopina przepisy dotyczące ograniczania hałasu, układ dróg startowych, kołowania i szybkiego zjazdu, jak i wyposażenie w pomoce nawigacyjne, obowiązuje następujący system preferencyjny dróg startowych:

Przyloty:

 1. RWY 33,
 2. RWY 11,
 3. RWY 15,
 4. RWY 29.

Odloty:

 1. RWY 29,
 2. RWY 15,
 3. RWY 33,
 4. RWY 11.

Transport

Autobus linii 175 na placu Zawiszy w drodze na lotnisko

Komunikację z portem lotniczym utrzymuje miejska komunikacja autobusowa[107].

W 2012 r. oddano do użytku podziemną stację kolejową zlokalizowaną pod terminalem[108].

Problemem portu lotniczego pozostają oszukujący pasażerów taksówkarze. Ich ofiarami padają głównie nieświadomi obcokrajowcy – cena kursu do centrum miasta może sięgnąć 150 zł lub więcej. Stało się to przedmiotem kampanii prasowej i tematem wielu publikacji „Gazety Stołecznej[109]. W 2016 Urząd Lotnictwa Cywilnego poszerzył granice administracyjne lotniska o tereny parkingów i dróg dojazdowych przed terminalem aż do ul. Gordona Bennetta. Dzięki temu Służba Ochrony Lotniska może karać mandatami nieuczciwych kierowców, którzy stojąc w hali przylotów podchodzą do nieświadomych podróżnych, a hala przylotów została oznakowana w kilku językach informacjami o legalnych korporacjach taksówkowych[110].

Połączeniem lotniska z ekspresową obwodnicą miasta jest droga ekspresowa S79.

Częstotliwości radiowe

Airbus A380 na lotnisku Chopina
 • ATIS – 120,455 MHz
 • Okęcie Clearance Delivery – 121,605 MHz
 • Okęcie Ziemia (Okęcie Ground) – 121,905 MHz
 • Okęcie Wieża (Okęcie Tower) – 118,305 MHz
 • Warszawa Zbliżanie (Warsaw Approach) – 128,805 MHz (Południe) oraz 125,055 MHz (Północ)
 • Warszawa Director (Warsaw Director) – 129,380 MHz

Obszar ograniczonego użytkowania wokół lotniska

20 czerwca 2011 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę nr 76/11 w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie[111]. Uchwała weszła w życie 4 sierpnia – po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. (Dz. Urz. Woj. Maz. nr 128, poz. 4086).

Wypadki na lotnisku i w jego pobliżu

Przypisy

 1. a b c d Dominik Sipiński, Paweł Cybulak, Paweł Placha: Lotniska w Polsce. Łódź: Dom Wydawniczy Księży Młyn, s. 153. ISBN 978-83-7729-241-9.
 2. a b c d e Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym – regularnym i czarterowym w latach 2018–2020. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. maj 2021. [dostęp 2021-06-06].
 3. a b Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2019-2020. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. s. 1. [dostęp 2020-06-06].
 4. a b c d Ryszard Mączewski: Warszawa między wojnami. Łódź: Księży Młyn, 2009, s. 63. ISBN 978-83-61253-51-8.
 5. Jerzy Gromski: Ochota w latach 1916–1939, [w:] Dzieje Ochoty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 128.
 6. Zdzisław Suwiński: Krajowa Baza Operacyjna nr 1 z Okęcia we wrześniu 1939 roku. Oświęcim: Wydawnictwo NapoleonV, 2016, s. 23. ISBN 978-83-65652-72-0.
 7. Bernard Budzyński. Zarys historii instrumentalnych obserwacji pogody w Warszawie. „Kronika Warszawy”. 2 (154), s. 42, 2016. 
 8. Grzegorz Mika: Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury. Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska, 2017, s. 186. ISBN 978-83-63842-67-3.
 9. a b c d e f g h i j k Krzysztof Komorowski (red.): Warszawa walczy 1939–1945. Leksykon. Warszawa: Fundacja Polska Walczy i Wydawnictwo Bellona, 2015, s. 552. ISBN 978-83-1113474-4.
 10. a b Jakub Jastrzębski. Wysoka przeszłość Okęcia. „Skarpa Warszawska”, s. 17, lipiec 2021. 
 11. Bernard Budzyński. Zarys historii instrumentalnych obserwacji pogody w Warszawie. „Kronika Warszawy”. 2(154), s. 42, 2016. 
 12. Jan Bystroń: Warszawa. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977, s. 311.
 13. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 1035. ISBN 83-01-08836-2.
 14. Warszawa – Pomnik Józefa Piłsudskiego na Okęciu. sztuka.net, 13 listopada 2015. [dostęp 2019-11-23].
 15. Tomasz Szarota: Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Warszawa: Czytelnik, 2010, s. 21. ISBN 978-83-07-03239-9.
 16. Piotr Rozwadowski (red.): Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego. Tom 1. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2005, s. 424. ISBN 83-11-09261-3.
 17. Adam Borkiewicz: Powstanie warszawskie. Zarys działań natury wojskowej. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Pax”, 1969, s. 72–73.
 18. Bronisław Dostatni: Ochota ośrodkiem komunikacji lotniczej, [w:] Dzieje Ochoty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 188–189.
 19. Marcin Białas. Lotnisko na Gocławiu. „Stolica”, s. 53, kwiecień 2016. 
 20. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 926. ISBN 83-01-08836-2.
 21. a b c d e Krystyna Krzyżakowa: Warszawskie osiągnięcia, [w:] Kalendarz Warszawski'88. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987, s. 148. ISBN 83-03-01684-9.
 22. Bronisław Dostatni: Ochota ośrodkiem komunikacji lotniczej, [w:] Dzieje Ochoty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 189.
 23. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 84.
 24. a b Krystyna Krzyżakowa: Warszawskie osiągnięcia, [w:] Kalendarz Warszawski'88. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987, s. 149. ISBN 83-03-01684-9.
 25. Bernard Budzyński. Zarys historii instrumentalnych obserwacji pogody w Warszawie. „Kronika Warszawy”. 2 (154), s. 45–46, 2016. 
 26. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 568, 671. ISBN 83-01-08836-2.
 27. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 83.
 28. Sebastian Lucinski: 10 lat „Lotniska Chopina”. Ale nazwa „Okęcie” wciąż popularniejsza. www.mmwarszawa.pl. [dostęp 2011-04-08].
 29. Am/PAP: Chopin zamiast Okęcia. Newsweek.pl. [dostęp 2011-04-08].
 30. Radosław Żuk, Dyrektor Biura Public Relations Lotniska Chopina: Od lat dziesięciu Chopin rządzi na Okęciu. old.lotnisko-chopina.pl. [dostęp 2016-01-31].
 31. Chopin lepszy niż Okęcie. [dostęp 2016-01-31].
 32. Placówka Straży Granicznej Warszawa – Okęcie. [dostęp 2015-04-08].
 33. Małgorzata Zubik. Chcą milionów od lotniska. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 16 września 2017. 
 34. Uchwała w sprawie przyjęcia „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. [w:] Kancelaria Prezesa Rady Ministrów [on-line]. premier.gov.pl, 7 listopada 2017. [dostęp 2017-12-20].
 35. Jarosław Osowski. Lotnisko na przekór faktom. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 8 listopada 2017. 
 36. Jarosław Osowski. Powolny start nowego lotniska. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 31 sierpnia 2018. 
 37. a b Kronika wydarzeń w Warszawie 1 I 1969 – 30 VI 1969. „Kronika Warszawy”. 1(70), s. 159–160, 1970. 
 38. Kalendarz warszawski styczeń-marzec 2009. „Kronika Warszawy”. 142, s. 91, 2009. 
 39. Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 3.
 40. a b Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 7.
 41. Taras widokowy jest otwarty!. [w:] Lotnisko Chopina w Warszawie [on-line]. otnisko-chopina.pl. [dostęp 2018-10-12].
 42. Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 8.
 43. Jarosław Osowski: Od dziś na lotniskach odprawa biometryczna. Boeing 737 odprawi się w 12 minut. warszawa.wyborcza.pl, 27 czerwca 2019. [dostęp 2019-06-27].
 44. a b c d e f g h Statystyki przewozów pasażerskich i operacji lotniczych w latach 1993–2010. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. s. 2–3. [dostęp 2015-08-28].
 45. a b c d Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym – regularnym i czarterowym w latach 2010–2012. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2013. s. 1. [dostęp 2015-08-28].
 46. a b c d e f Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym – regularnym i czarterowym w latach 2012–2014. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2015. s. 1. [dostęp 2015-08-27].
 47. a b c d e f Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym – regularnym i czarterowym w latach 2015–2017. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2013. s. 1. [dostęp 2015-08-28].
 48. a b Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym – regularnym i czarterowym w latach 2016–2018. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2019. [dostęp 2019-05-01].
 49. a b Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym – regularnym i czarterowym w latach 2017–2019. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. 4 maja 2020. [dostęp 2020-08-09].
 50. a b https://www.ulc.gov.pl/_download/statystyki/wg_portow_lotniczych_4kw2021.pdf.
 51. a b Ilość obsłużonych przesyłek „on board” (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w latach 2014 i 2013. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. maj 2015. s. 1. [dostęp 2015-08-28].
 52. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2014-2015. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. [dostęp 2016-05-31].
 53. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2015–2016. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. [dostęp 2016-03-30].
 54. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2016-2017. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. [dostęp 2018-05-11].
 55. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2017–2018. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2019. s. 1. [dostęp 2019-05-01].
 56. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2018-2019. [w:] Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. s. 1. [dostęp 2020-08-09].
 57. https://www.ulc.gov.pl/_download/statystyki/2021/wg_org_cargo_4kw2021.pdf.
 58. Historia – Lotnisko Chopina w Warszawie, www.lotnisko-chopina.pl [dostęp 2022-05-15] (pol.).
 59. Terminal na Okęciu prawie gotowy. Kiedy otwarcie?. warszawa.gazeta.pl. [dostęp 2016-05-22].
 60. Rusza przebudowa Terminalu A na Lotnisku Chopina. Gazeta.pl, 2012-09-14. [dostęp 2012-11-03].
 61. Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 4.
 62. Nowy terminal na Lotnisku Chopina już działa. [w:] Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” [on-line]. lotnisko-chopina.pl. [dostęp 2015-08-17].
 63. Pierwsze loty czarterowe z ówczesnego Terminalu 2.
 64. Pierwsze loty rozkładowe z Terminalu 2.
 65. PPL ogłasza przetarg na dokończenie Terminalu 2.
 66. Konrad Majszyk: Inwestycje na lotnisku Chopina, fiasko w Modlinie. Życie Warszawy.pl. [dostęp 2010-05-13].
 67. Jakub Panek: Lotnisko daje darmowy internet. Wi-Fi dostępne na Okęciu. wyborcza.pl, 14 sierpnia 2014. [dostęp 2014-12-08].
 68. Danuta Walewska. Lotnisko jest dobrze zaopatrzone w defibrylatory. „Rzeczpospolita (dodatek Życie Mazowsza)”, s. J5, 30 marca 2016. 
 69. 1 Baza Lotnicza.
 70. Lotnisko Chopina w światowej czołówce punktualności. Lotnicza Polska. [dostęp 2015-02-04]. (pol.).
 71. y, LOT traci monopol. Na trasie do Chin, tvn24bis.pl [dostęp 2016-08-18] (pol.).
 72. Kolejny raz LOT przywraca trasę Warszawa-Bejrut – Pasazer.com, www.pasazer.com [dostęp 2018-11-15].
 73. Pasazer.com: LOT poleci do Berlina, Pasazer.com [dostęp 2017-09-01].
 74. Nowe trasy polskiego przewoźnika: LOT poleci do Legolandu – Lotnictwo – rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
 75. Nowa trasa Warszawa Bydgoszcz.
 76. a b Mariusz Piotrowski, Kolejne nowe trasy LOT. Z Warszawy polecimy do Koszyc i Charkowa, fly4free.pl [dostęp 2015-11-09] (pol.).
 77. LOT poleci do Indii. Od września loty do Delhi.
 78. LOT poleci z Warszawy do Dubrownika.
 79. Rozkład lotów – Lotnisko Chopina w Warszawie, www.lotnisko-chopina.pl [dostęp 2017-03-25] (pol.).
 80. Paweł Cybulak, LOT poleci z Warszawy do Kijowa (Żuliany), pasazer.com [dostęp 2016-12-01] (pol.).
 81. LOT Polish Airlines announces Warsaw-Los Angeles flight. eturbonews.com. [dostęp 2016-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 października 2016)]. (ang.).
 82. Paweł Cybulak: LOT: Z Warszawy do Luksemburga. pasazer.com. [dostęp 2015-11-24]. (pol.).
 83. LOT Polish Airlines is coming to Miami, worldairlinenews.com [dostęp 2018-08-29] (ang.).
 84. Dominik Sipiński: LOT: Więcej Dreamlinerów, wraca Newark. pasazer.com. [dostęp 2016-09-08]. (pol.).
 85. LOT poleci do Norymbergi.
 86. Mirosław Pachowicz, Nowość w LOT. Astana w końcu w sprzedaży, pasazer.com [dostęp 2017-01-25] (pol.).
 87. Anna Żuchlińska: LOT poleci z Warszawy do Oslo. pasazer.com. [dostęp 2017-10-09]. (pol.).
 88. LOT uruchomi loty na trasie Warszawa – Ostrawa. Ryanair uruchomi dodatkowe rejsy do Dublina | Z kraju, TVN24 BiS [dostęp 2019-11-29] (pol.).
 89. Dominik Sipiński, LOT poleci do Puli i Podgoricy [dostęp 2016-12-22] (pol.).
 90. LOT poleci do San Francisco. pasazer. [dostęp 2019-10-06]. (pol.).
 91. Dominik Sipiński, LOT leci do Seulu, pasazer.com [dostęp 2016-06-22] (pol.).
 92. Anna Żuchlińska, LOT: Z Warszawy polecimy do Tokio, pasazer.com [dostęp 2015-06-19] (pol.).
 93. LOT poleci do Tokio, aeronews.pl [dostęp 2015-06-16] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-18] (pol.).
 94. Mirosław Pachowicz, Eurolot do likwidacji. Na początek trasy własne, pasazer.com [dostęp 2015-02-08] (pol.).
 95. Pasazer.com: LOT poleci z Warszawy na Korfu, Pasazer.com [dostęp 2019-02-21].
 96. LOT poleci w tym roku łącznie do 12 miast na Bałkanach – Lotnictwo – rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
 97. a b Jakub Panek, LOT uruchomi z Lotniska Chopina nowe połączenia do Chorwacji, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2015-12-22] (pol.).
 98. LOT poleci do Kolombo od listopada, www.rp.pl [dostęp 2019-02-24] (pol.).
 99. Turcja. Ruszyło nowe lotnisko w Stambule – Lotnictwo – rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2019-04-09] (pol.).
 100. a b Marcin Piotrowski, HIT! Wizz Air ogłasza 7 nowych tras z Warszawy i nowy samolot w bazie!, fly4free.pl [dostęp 2016-10-25] (pol.).
 101. Anna Żuchlińska, Wizz Air: Z Warszawy do Neapolu, pasazer.com [dostęp 2016-03-14] (pol.).
 102. Piotr Golianek: Wizz Air poleci z Warszawy i Budapesztu do Paryża-Orly. pasazer.com. [dostęp 2019-12-23]. (pol.).
 103. Anna Żuchlińska, Wizz Air poleci z Polski na Sardynię, pasazer.com [dostęp 2016-01-25] (pol.).
 104. Paweł Cybulak, Wizz Air poleci z Warszawy do Portugalii!, pasazer.com [dostęp 2016-02-11] (pol.).
 105. Paweł Cybulak, Dwie nowe trasy Wizz Aira. Do Włoch i Chorwacji, pasazer.com [dostęp 2016-06-17] (pol.).
 106. http://www.pasazer.com/in-13715-lot,czartery,dla,rainbow,tours.php.
 107. ZTM Warszawa. [dostęp 2010-05-11].
 108. Z aktualności ZTM: Pociągi połączyły lotnisko z centrum. [dostęp 2012-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 sierpnia 2017)].
 109. Taximafia bezkarna, bo lotnisko boi się ją przepędzić. Gazeta Wyborcza, sierpień 2012.
 110. Koniec mafii taksówkowej na lotnisku Chopina? Port lotniczy wyciąga ciężkie działa.
 111. Uchwała 76/11 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 20 czerwca 2011 r. w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Samorząd Województwa Mazowieckiego. [dostęp 2011-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-25)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
 • N: 53.55N
 • S: 50.95 N
 • W: 19.15 E
 • E: 23.25 E
Europe blank laea location map.svg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta mapa została stworzona za pomocą GeoTools.
Legenda lotnisko.svg
Symbol lotniska do legendy mapy
Airplane silhouette.svg

Icon-type silhouette of an airplane. (Mainly to be used in Userboxes)

Used on WIkipedia as an airport location icon.
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Avion silhouette.svg
Silhouette of an airplane
Przeniesienie portu lotniczego Warszawy z Pola Mokotowskiego na Okęcie (22-369).jpg
Uczestnicy uroczystości podczas Mszy św. Widoczni: prezydent Ignacy Mościcki (siedzi, na podeście); w pierwszym rzędzie z lewej strony siedzą od prawej: premier Janusz Jędrzejewicz, marszałek sejmu Kazimierz Świtalski, wojewoda warszawski Stanisław Twardo, minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki, komisarz Rządu na m.st. Warszawę Władysław Jaroszewicz, minister skarbu Władysław Marian Zawadzki, minister pracy i opieki społecznej Stefan Hubicki, minister komunikacji Michał Butkiewicz, minister poczt i telegrafów Emil Kaliński, wiceminister spraw zagranicznych Jan Szembek. Z prawej strony siedzą przedstawiciele dyplomacji. Za prezydentem stoją jego adiutanci: kapitan Zygmunt Gużewski (z lewej) oraz kapitan Józef Hartman (z prawej). W głębi widoczny także m.in. zastępca szefa Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP, mjr Kazimierz Jurgielewicz (stoi na prawo za premierem Jędrzejewiczem).
Terminal General Aviation Lotnisko Chopina 2018.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Chopina w Warszawie. Terminal General Aviation
Lotnisko Chopina w Warszawie 2015 widok ogólny.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Chopina w Warszawie od strony al. Krakowskiej
Warsaw Frederic Chopin Airport observation deck (3).jpg
(c) Sylwia Botev, CC BY 3.0 pl
Warsaw Frederic Chopin Airport observation deck, Poland
Port lotniczy Okęcie ok. 1975.jpg
Port lotniczy Okęcie w Warszawie
Vliegtuig op de luchthaven van Warschau in Polen, Bestanddeelnr 190-0020.jpg
Autor: Willem van de Poll, Licencja: CC0
Collectie / Archief : Fotocollectie Van de Poll

Reportage / Serie : Reis naar Polen
Beschrijving : Vliegtuig op de luchthaven van Warschau in Polen
Datum : 1934
Locatie : Polen, Warschau
Trefwoorden : vliegtuigen, vliegvelden
Fotograaf : Poll, Willem van de, [onbekend]
Auteursrechthebbende : Nationaal Archief
Materiaalsoort : Glasnegatief
Nummer archiefinventaris : bekijk toegang 2.24.14.02

Bestanddeelnummer : 190-0020
27WE-007.jpg
Autor: Kudak, Licencja: CC BY-SA 4.0
SKM Warszawa 27WE-007 at Chopin Airport railway station
Kaplica Lotnisko Chopina w Warszawie.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kaplica na Lotnisku Chopina w Warszawie (obok wejścia 37)
Nowe oznakowanie Lotnisko Chopina 2015.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Nowe oznakowanie pokazujące drogę do stacji kolejowej Warszawa Lotnisko Chopina, przystanków autobusowych i postojów taksówek na Lotnisku Chopina w Warszawie
WarsawAirportOkecieTerminal1.jpg
Autor: Foma, Licencja: CC BY-SA 3.0
Port Lotniczy Warszawa im. Fryderyka Chopina, Terminal 1
A380 Taxi.jpg
Autor: Mateusz Korbik, Licencja: CC BY-SA 2.0
A380 w Frederic Chopin Airport - Warszawa.
Old Firefighters Ikarus and An-24 at Warsaw Okecie May 2003.jpg
(c) I, Foma, CC-BY-SA-3.0
Ikarus 260 and Antonov An-24 of LOT as firefighters training facility at Warsaw Okecie Airport
Terminal buraczkowy Lotnisko Chopina.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Starsza część terminala A Lotniska Chopina w Warszawie
Warsaw-Okecie-Cargo-Terminal-27-05-2010.jpg
Autor: Foma, Licencja: CC BY-SA 4.0
Warsaw Chopin Airport (WAW), aerial view of cargo terminal
Terminal A Warsaw Chopin Airport.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Terminal A, Lotnisko Chopina w Warszawie
Warsaw Frederick Chopin Airport Baggage claim 01.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Fryderyka Chopina w Warszawie. Hala odbioru bagażu w Terminalu A
Lotnisko Chopina w Warszawie 2018b.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Chopina w Warszawie
Hala odlotów Terminal A Lotnisko Chopina.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hala odlotów w Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie
Autobus 175 na placu Zawiszy 2020.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Autobus 175 na placu Artura Zawiszy w Warszawie
Hala lotniska na Okęciu ok. 1975.jpg
Port lotniczy Okęcie w Warszawie
Samoloty w porcie lotniczym Warszawa-Okęcie przed 1953.jpg
Samoloty w porcie lotniczym Warszawa-Okęcie
World location map.svg
Blank political world map for location map templates (Equirectangular projection).
Okecie-WojskowyPortLotniczy2.jpg
Autor: Foma (Foma), Licencja: CC BY-SA 3.0
Okęcie Airport in Warsaw (WAW), Apron of the Military Airport with Tupolev 154 and Sokol helicpoter
Lotnisko Chopina Stara część Terminal A po przebudowie 2018.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Chopina w Warszawie. Stara część Terminala A po przebudowie
Okecie Airport 2012.JPG
Autor: Foma, Licencja: CC BY-SA 3.0
Aerial view of the Okęcie Airport in Warsaw
Lotnisko Chopina w Warszawie 2019a.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Chopina w Warszawie