Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawie
Ilustracja
Lotnisko Chopina – Terminal A
Państwo Polska
MiejscowośćWarszawa (Okęcie)
Typcywilne
WłaścicielPrzedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL)
Data otwarcia1934
Kod IATAWAW
Kod ICAOEPWA
Strefa czasowaUTC +1
Wysokość110 m n.p.m.
Statystyki ruchu
Liczba pasażerów17 737 231 (2018)[1]
Cargo92 377,1 (2018)[2] t
Liczba operacji172 520 (2018)[1]
Drogi startowe
Kierunek 15/33:Asfaltobeton, 3690 × 60 m
Kierunek 11/29:Asfaltobeton, 2800 × 50 m
Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
WAW
WAW
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
WAW
WAW
Ziemia52°09′57″N 20°58′02″E/52,165833 20,967222
Strona internetowa
Uroczystość otwarcia terminala pasażerskiego na lotnisku na Okęciu, 29 kwietnia 1934
Znajdujący się między dwoma hangarami budynek dworca lotniczego, 1934
Samoloty w porcie lotniczym Warszawa-Okęcie, początek lat 50.
Port lotniczy w latach 70. XX wieku
Hala dworca lotniczego w latach 70. XX wieku
Wnętrze hali odlotów starej części terminalu A przed przebudową (2008)
Wnętrze hali odlotów w nowej części terminalu A
Wnętrze hali odlotów w starej części terminalu A po przebudowie (2018)
Korytarz w części komercyjnej lotniska
Wyjścia do samolotów w terminalu A
Hala odbioru bagażu w terminalu A
Wprowadzony w 2015 system kolorowych linii kierujących podróżnych do stacji kolejowej Warszawa Lotnisko Chopina, przystanków autobusowych i postojów taksówek
Kaplica w strefie tranzytowej
Starsza część terminalu A, oddana do użytku w 1992, przebudowana w latach 2012–2015
Terminal General Aviation
Terminal Cargo z lotu ptaka
Terminal Wojskowego Portu Lotniczego
Wraki samolotu An-24 w barwach PLL LOT i dawnego warszawskiego Ikarusa 260 jako obiekty ćwiczeń strażackich przy terminalu Cargo
Rządowy Tu-154 i śmigłowiec PZL W-3 Sokół na płycie postojowej samolotów Wojskowego Portu Lotniczego
Pesa Elf 27WE-007 należący do SKM linii S2 na stacji Warszawa Lotnisko Chopina
Widok lotniska z lotu ptaka w kwietniu 2012
Zdjęcie satelitarne

Lotnisko Chopina w Warszawie (ang. Warsaw Chopin Airport, kod IATA: WAW, kod ICAO: EPWA) – lotnisko znajdujące się w dzielnicy Włochy w Warszawie. Zostało otwarte w 1934 na lotnisku wojskowym jako Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. Obsługuje loty rozkładowe, czarterowe i cargo. Jest największym portem lotniczym w Polsce i główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT.

Właścicielem lotniska jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. W 2018 obsłużyło ono 17,7 mln pasażerów, tj. 38,8% wszystkich pasażerów w krajowym i międzynarodowym ruchu lotniczym w Polsce.

Lotnisko jest położone na osiedlu Okęcie, w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum miasta.

Historia

Po 1918 zapadła decyzja o likwidacji lotniska mokotowskiego na Polu Mokotowskim i budowie zamiast niego trzech nowych lotnisk: wojskowego na Okęciu, cywilnego na Gocławiu oraz sportowego na Bielanach[3]. Lotnisko mokotowskie pełniło w tamtym czasie zarówno funkcję lotniska wojskowego, jak i cywilnego[3].

W planie regulacyjnym Warszawy z 1926 na nowe lotnisko wojskowe przeznaczono tereny na Okęciu i Paluchu o powierzchni 285 ha[4]. Projekt budowlany był oparty na nowoczesnych rozwiązaniach francuskich, zgodnie z którymi optymalnym kształtem lotniska było koło-elipsa lub wielobok, z centralnie położonym polem wzlotów i otaczającą go infrastrukturą (hangary, budynki administracyjne i magazyny)[5]. Od 1931 na budowane na Okęciu lotnisko wojskowe zaczęto przenosić z lotniska mokotowskiego 1 Pułk Lotniczy[3]. W 1932 przy nowym lotnisku powstała stacja meteorologiczna[6].

Z powodu planów zabudowania Pola Mokotowskiego podjęto decyzję o przeniesieniu na Okęcie także ruchu pasażerskiego[7]. Miała to być dla lotniska cywilnego lokalizacja tymczasowa (do czasu wybudowania nowego lotniska na Gocławiu)[3]. 29 kwietnia 1934 uroczyście otwarto tam nowy terminal, który przejął ruch pasażerski z lotniska mokotowskiego[8]. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Ignacy Mościcki, premier Janusz Jędrzejewicz, korpus dyplomatyczny i dyrektorzy siedmiu europejskich linii lotniczych[8]. Mszę świętą odprawił biskup polowy Józef Gawlina[8].

Był to największy cywilno-wojskowy port lotniczy w II RP[9]. Wokół lotniska powstał klaster przedsiębiorstw związanych z lotnictwem m.in. należąca do Państwowych Zakładów Lotniczych Wytwórnia Płatowców, Polskie Zakłady Skody (późniejsza Wytwórnia Silników PZL), Doświadczalne Warsztaty Lotnicze, a także Instytut Techniczny Lotnictwa[9]. Od 1933 w północnej części lotniska działała stacja meteorologiczna[10]. Latem 1934 oddano do użytku szeroką ul. Żwirki i Wigury, łączącą port lotniczy z ul. Wawelską i centrum miasta, obsadzoną zachowanymi do dzisiaj lipami[11][12]. W 1935 na terenie lotniska wojskowego odsłonięto 20-metrowy pomnik Józefa Piłsudskiego (zniszczony przez Niemców w 1944)[13].

Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 od pierwszych godzin wojny lotnisko było celem ataków Luftwaffe[9]. Zbombardowano m.in. pas startowy, hangary i składy paliwa, przerwane zostały sieci: wodociągowa i elektryczna[9]. 8 września 1939 lotnisko zostało zajęte przez wojska niemieckie[9]. Zostało ono prowizorycznie naprawione, uporządkowano także zalegające polskie samoloty w celu umożliwienia wykonywania operacji lotniczych przez Luftwaffe[9]. 5 października 1939 na Okęciu wylądował samolot z Adolfem Hitlerem, który przyleciał do Warszawy w celu przyjęcia defilady zwycięstwa w Alejach Ujazdowskich[14].

W okresie okupacji niemieckiej lotnisko było wykorzystywane jako lotnisko transportowe[9]. Zbudowano m.in. betonową drogę startową na kierunku 300 stopni wraz z pomocniczymi drogami kołowania[9]. Stacjonowała tam część 1. Dywizji Lotniczej 6. Floty Powietrznej Roberta von Greima wyposażona w bombowce Junkers Ju 87 B[9]. W 1944, przed wybuchem powstania warszawskiego, na lotnisku znajdowało się 56 dział przeciwlotniczych[15]. W przejętych zakładach przemysłowych na Okęciu pracowali jeńcy wojenni i Żydzi[9].

1 sierpnia 1944, w godzinę „W”, lotnisko zostało zaatakowane przez żołnierzy 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” do których nie dotarła informacja o odwołaniu tego rozkazu. Atak zakończył się niepowodzeniem. Poległo ponad 120 powstańców, w tym wszyscy dowódcy[16].

W październiku 1944 Niemcy rozpoczęli stopniowe niszczenie infrastruktury lotniska. Przed wycofaniem się z Warszawy uszkodzili pas startowy i drogi kołowania[9].

Cywilną komunikację lotniczą z Okęcia wznowiono w marcu 1945[17].

Po wojnie zrezygnowano z planów budowy lotniska pasażerskiego na Gocławiu (do lat 70. działało tam lotnisko sportowe, na którego miejscu zbudowano osiedle mieszkaniowe Gocław-Lotnisko)[18][19]. W 1962 podjęto decyzję o rozbudowie Centralnego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie. Prace, podzielone na trzy etapy, zakończono w 1969[20][21]. W październiku 1962 przeniesiono stację meteorologiczną na południowo-zachodnią stronę lotniska, co jeszcze bardziej ograniczyło wpływ miejskiej wyspy ciepła na wyniki pomiarów[22].

Nazwa

Od momentu swojego otwarcia w 1934 lotnisko nosiło nazwy: Port Lotniczy Warszawa-Okęcie[23] i Centralny Port Lotniczy Warszawa-Okęcie[24].

W 2001 lotnisku nadano imię Fryderyka Chopina. W styczniu 2010 zarejestrowano w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego nową, obowiązującą obecnie formalnie nazwę, Lotnisko Chopina. Zmiana ta jest przedmiotem kontrowersji, i jak wskazuje wiele doniesień medialnych, nie zmieniła dominującej wśród mieszkańców miasta konwencji nazywania lotniska „Okęciem”[25][26]. Zmianę nazwy lotniska uzasadniano m.in. tym, iż nazwa Okęcie „jest nazwą zwyczajową znaną głównie Polakom, która z niczym szczególnym się nie kojarzy. Natomiast Lotnisko Chopina jest marką niosącą określone wartości, na bazie której znacznie łatwiej budować pozycję i rozpoznawalność portu w Polsce i na świecie”[27]. Wśród wspomnianych wartości władze lotniska wymieniały „klasę”, „wysoką kulturę”, „romantyzm” i „polskość”. Władze lotniska zadeklarowały jednocześnie, że nie jest ich zamiarem „zmiana normy językowej i całkowite wytępienie nazwy Okęcie z języka polskiego”[28].

Tradycyjna nazwa „Okecie” (bez polskiego „ę”) jest także wciąż używana jako identyfikator lotniska w systemach radiowej i elektronicznej łączności lotniczej. Nazwę „Warszawa-Okęcie” nosi także Placówka Straży Granicznej na lotnisku[29], obsługiwane przez nią przejście graniczne oraz zlokalizowany na lotnisku Wojskowy Port Lotniczy.

Roszczenia do gruntów zajmowanych przez lotnisko

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, właściciel Lotniska Chopina, toczy spór sądowy ze spadkobiercami rodziny Branickich, którzy domagają się odszkodowania w wysokości co najmniej 235 mln z tytułu bezumownego korzystania z ok. 30 ha gruntów, przejętych po wojnie przez Skarb Państwa na podstawie dekretu o reformie rolnej[30].

Przyszłość lotniska

W listopadzie 2017 rząd Beaty Szydło podjął decyzję, że cywilny ruch lotniczy z Lotniska Chopina zostanie przejęty po 2027 przez nowo wybudowany Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) dla Rzeczypospolitej Polskiej w Stanisławowie w gminie Baranów, 45 km na zachód od Warszawy[31][32].

Decyzja o dalszym funkcjonowaniu Lotniska Chopina ma zostać podjęta po opracowaniu w latach 2019–2020 studium wykonalności dla CPK[33]

Kalendarium

 • 1933 – Kosztem ponad 10 mln złotych ukończono budowę lotniska obejmującego trzy hangary, warsztaty, garaże, kotłownię oraz budynek dworca lotniczego wraz z betonową płytą postojową dla samolotów.
 • 1934 – 29 kwietnia – uroczyste otwarcie lotniska przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Przenosiny lotów z lotniska mokotowskiego. W pierwszym roku działalności lotnisko obsłużyło 10750 pasażerów.
 • 1937 – Zainstalowano wyposażenie radionawigacyjne w postaci radiolatarni Lorentz – do lądowania w trudniejszych warunkach atmosferycznych.
 • 1939 – Do września z lotniska utrzymywane były regularne połączenia lotnicze z 6 krajowymi oraz 17 zagranicznymi lotniskami.
 • 1939–1945 – W czasie okupacji niemieckiej na terenie lotniska znajdowały się dwie szkoły lotnicze oraz zakład naprawczy Luftwaffe. Lotniskiem zarządzała spółka Junkers utrzymując na nim swój ośrodek badawczy. W okresie tym wybudowano na lotnisku pierwszą betonową drogę startową.
 • 1945 – styczeń – Zniszczenie lotniska przez wycofujące się wojska niemieckie.
 • 1969 – 27 kwietnia – Uroczyste oddanie do użytku Międzynarodowego Dworca Lotniczego[34] (MDL, użytkowany do 1992) i uruchomienie nowej linii autobusowej nr 175 do śródmieścia[34]
 • 1975 – Oddanie do użytku Krajowego Dworca Lotniczego (KDL, obecnie Terminal General Aviation) przy ul. 17 Stycznia (od 2019 ul. Komitetu Obrony Robotników)
 • 1979 – Oddanie do użytku nowej hali przylotów MDL (użytkowanej do 1992, po przebudowie zamieniona na terminal „Etiuda”).
 • 1992 – 1 lipca – Oddanie do użytku Terminalu 1 (obecnie stara część Terminalu A, architektonicznie i funkcjonalnie zintegrowana z nową częścią w latach 2012–2015).
 • 2004 – Otwarcie terminalu „Etiuda” dla tanich linii lotniczych.
 • 2005 – Otwarcie Terminalu VIP Aviation (obecnie pod nazwą Terminal General Aviation) w zmodernizowanym budynku d. Krajowego Dworca Lotniczego przy ul. 17 Stycznia (od 2019 ul. Komitetu Obrony Robotników).
 • 2006 – 1 grudnia – Oddanie do użytku części przylotowej Terminala 2.
 • 2008 – 7 marca – Oddanie do użytku części odlotowej Terminala 2.
 • 2008 – 30 marca – Wprowadzenie przepisów Schengen.
 • 2009 – 29 marca – Zamknięcie terminalu „Etiuda”[35].
 • 2010 – Przemianowanie terminali 1 i 2 w Terminal A.
 • 2011 – 8 sierpnia – Oddanie do użytku pirsu centralnego i południowego Terminalu A.
 • 2012 – 1 czerwca – Uruchomienie stacji kolejowej Warszawa Lotnisko Chopina.
 • 2012 – 13 września – Rozpoczęcie modernizacji starej części Terminala A.
 • 2014 – Wybudowanie nowej płyty postojowej dla samolotów cargo i dwóch dróg odlodzeniowych oraz dwóch nowych dróg kołowania[36].
 • 2015 – 22 maja – Otwarcie zmodernizowanej części Terminala A w tym. m.in. bezpośredniego połączenia hali przylotów ze stacją kolejową Warszawa Lotnisko Chopina. Na dachu zmodernizowanej części terminala umieszczono elektrownię słoneczną[37]. Udostępniony został także oszklony i zadaszony taras widokowy[38]. Modernizacja terminala kosztowała ok. 400 mln zł netto i była częściowo finansowana ze środków UE (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007–2013)[39].
 • 2019 – czerwiec – Uruchomienie bramek do automatycznej odprawy pasażerów z paszportami biometrycznymi[40]

Ruch pasażerski i cargo

Tabela ruchu

RokLiczba obsłużonych

pasażerów

Zmiana w stosunku

do roku poprzedniego

Liczba operacji lotniczych
20068 101 827[41]Increase2.svg 14.6%126 534[41]
20079 193 223[41]Increase2.svg 13.5%133 116[41]
20089 436 958[41]Increase2.svg 2.6%129 728[41]
20098 278 747[41]Decrease2.svg 12.2%115 934[41]
20108 666 552[42]Increase2.svg 4.7%116 691[42]
20119 322 485[42]Increase2.svg 7.6%119 399[42]
20129 567 063[43]Increase2.svg 2.6%118 320[43]
201310 669 879[43]Increase2.svg 11.5%123 981[43]
201410 574 539[43]Decrease2.svg 0.8%121 913[43]
201511 186 688[44]Increase2.svg 5.8%124 691[44]
201612 795 365[44]Increase2.svg 14.4%138 909[44]
201715 730 330[44]Increase2.svg 22.9%157 044[44]
201817 737 231[1]Increase2.svg 12.8%172 520[1]

W 2018 Lotnisko Chopina obsłużyło 38,8% pasażerów w ruchu lotniczym w Polsce[1].

Lotnisko Chopina jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT.

Przesyłki cargo

 • 2013 – 48 219,1 ton[45]
 • 2014 – 53 474,6 ton[45]
 • 2015 – 58 282,4 ton[46]
 • 2016 – 72 186,4 ton[47]
 • 2017 – 84 389,4 ton[48]
 • 2018 – 92 377,1 ton[2]

Terminale

W 2010 roku w celu ujednolicenia nazewnictwa budynków zlokalizowanych w Porcie Lotniczym im Fryderyka Chopina w Warszawie zarządzono, że dotychczasowe budynki „Terminal 1” i „Terminal 2” otrzymają wspólną nazwę Terminal A. Druga zmiana dotyczyła przemianowania byłego Terminala VIP Aviation na Terminal General Aviation.

 • Terminal A przy ul. Żwirki i Wigury:
  • d. Terminal 1 – starsza część pasażerskiego Terminalu A lotniska im. Fryderyka Chopina została oddana do użytku 1 lipca 1992. Jego początkowa przepustowość to około 3,5 mln pasażerów rocznie, powiększona w wyniku przebudowy dworca do ok. 5,5 mln pasażerów. Liczba stanowisk odprawy w tej części terminalu wynosiła 46 (numeracja nr 101-146), a pierwotna liczba bramek – 12. Była nazywana, ze względu na kolor dachu, filarów i ścian, „buraczkową”[49]. We wrześniu 2012 rozpoczęła się przebudowa terminala, której celem było architektoniczne i funkcjonalne zintegrowanie budynku z nową częścią oraz wybudowanie przejścia podziemnego łączącego bezpośrednio halę przylotów z nową stacją kolejową[50][51]. Zmodernizowana część terminala, oddana do użytku w maju 2015, ma siedem kondygnacji o powierzchni 60 tys. m², 48 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej i 6 stanowisk samoobsługowych[52]. Na dachu umieszczono także elektrownię słoneczną. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywają 80% powierzchni dachu (7 tys. m²), co ma pozwolić na wyprodukowanie ok. 575 MWh energii elektrycznej rocznie (ok. 20% dziennego zapotrzebowania terminala przy idealnych warunkach pogodowych)[37].
  • d. Terminal 2 – nowsza część Terminalu A przystosowana jest do obsługi 6,5 mln pasażerów rocznie. Liczba stanowisk odprawy biletowo-bagażowej wynosi 70 (nr 201-282). Hala przylotów została oddana do użytku 1 grudnia 2006. Strefa odlotów w ówczesnym Terminalu 2 dostała pozwolenie na użytkowanie 7 marca 2008. 12 marca 2008 otworzono terminal i rozpoczęto odprawy pasażerów lotów czarterowych[53], a 18 marca pozostałych lotów rozkładowych[54];
  • pirs centralny i południowy – w ramach dalszej rozbudowy Terminalu A do istniejącego pirsu północnego dobudowano pirs centralny oraz dokończono prace przy pirsie południowym (otwarcie 8 sierpnia 2011); dzięki dokończeniu inwestycji pasażerowie oczekujący na wejście do samolotu mają do dyspozycji jednolitą, przestronną halę, której długość wynosi 725 m.; linie lotnicze i pasażerowie zyskały 11 nowych rękawów, zlokalizowanych w pirsie południowym i centralnym; łączna liczba bramek wynosi 45, a rękawów – 27[55][56].

Od sierpnia 2014 roku wszystkie osoby znajdujące się w Terminalu A mogą korzystać z bezpłatnego i nielimitowanego dostępu do Internetu[57].

Na terenie terminala znajdują się dwie kaplice: w części ogólnodostępnej w hali odlotów oraz otwarta w 2015 kaplica w strefie tranzytowej w pobliżu wyjścia nr 37 wraz z osobnym pokojem modlitwy dla pasażerów różnych religii.

 • Terminal General Aviation (d. Terminal VIP Aviation) przy ul. Komitetu Obrony Robotników. Został otwarty 8 lipca 2005. Służy odprawie pasażerów korzystających z prywatnych lub korporacyjnych samolotów lotnictwa ogólnego (ang. general aviation). Zlokalizowany jest w zmodernizowanym budynku byłego krajowego dworca lotniczego z 1975.

Na terenie lotniska wdrożono zintegrowany system ratowania życia w przypadkach nagłego zatrzymania krążenia, na który w 2016 składało się m.in. 49 defibrylatorów[58].

Nieczynne terminale

 • Terminal Etiuda – dawny terminal tanich linii lotniczych, działający w latach 2004–2009. W latach 1979–1992 była to hala przylotów, zwana „fińską”, do której przeniesiono całość odpraw podróżnych do Warszawy. Obecnie siedziba Welcome Airport Services;
 • Krajowy Dworzec Lotniczy przy ul. Żwirki i Wigury – od 8 maja 2008 przestał pełnić swoją funkcję ze względu na budowę pirsu centralnego i południowego.

Specjalistyczne dworce lotnicze

 • Dworzec Towarowy CARGO – zlokalizowany w południowej części lotniska przy ul. Wirażowej.
 • Wojskowy Port Lotniczy Warszawa-Okęcie – zlokalizowany przy ul. Żwirki i Wigury przed wjazdem do cywilnego portu lotniczego. Port był obsługiwany przez flotę samolotów 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego (rozformowany w sierpniu 2011). Terminal Wojskowego Portu Lotniczego (Terminal WPL) obsługiwany przez 1 Bazę Lotniczą[59] służy w szczególności do obsługi transportu członków najwyższych władz państwowych, przyjmowania rządowych delegacji zagranicznych i innych zadań związanych z obsługą administracji państwowej.

Obsługa lotniska

Widok ogólny lotniska od strony al.Krakowskiej (północno-zachodniej)
Widok ogólny lotniska od strony al.Krakowskiej (północno-zachodniej)

Obsługą samolotów na lotnisku, w szczególności załadunkiem i rozładunkiem bagażu, wyważaniem samolotów, transportem pasażerów po płycie lotniska, wypychaniem i holowaniem zajmują się wyspecjalizowane firmy:

 • LS Airport Services
 • Welcome Airport Services
 • BGS Baltic Ground Services
 • Impel Airport Services Ltd.
 • Excel handling Ltd.

Posiłki do samolotów dostarczają firmy:

 • Do & Co

Paliwo lotnicze do samolotów dostarczają firmy:

 • ORLEN Aviation
 • LOTOS
 • Baltic Ground Services.

Według raportu OAG Punctuality Report z 2015, lotnisko należy pod względem punktualności do światowej czołówki. Blisko 90% lotów odbywa się w wyznaczonym czasie[60].

Kierunki lotów i linie lotnicze

Kierunki rozkładowe

Linia lotniczaKierunek
Aegean Airlines
 1. Grecja Ateny
Aerofłot
 1. Rosja Moskwa-Szeremietiewo
Air Baltic
 1. Łotwa Ryga
Air CanadaSezonowo (lato):
 1. Kanada Toronto-Pearson[61]
Air China
 1. Chińska Republika Ludowa Pekin[62]
Air France
 1. Francja Paryż-Charles de Gaulle
Air Malta
 1. Malta Malta
Alitalia
 1. Włochy Rzym-Fiumicino
Austrian Airlines
 1. Austria Wiedeń
Belavia
 1. Białoruś Mińsk
British Airways
 1. Wielka Brytania Londyn-Heathrow
Brussels Airlines
 1. Belgia Bruksela
Czech Airlines
 1. Czechy Praga
EasyJet
 1. Szwajcaria Bazylea-Miluza-Fryburg[63]
El Al Israel Airlines
 1. Izrael Tel Awiw
Emirates
 1. Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj
Finnair
 1. Finlandia Helsinki
KLM
 1. Holandia Amsterdam
LOT
 1. Holandia Amsterdam
 2. Hiszpania Barcelona-El Prat
 3. Liban Bejrut[64]
 4. Serbia Belgrad
 5. Niemcy Berlin-Tegel[65]
 6. Dania Billund[66]
 7. Belgia Bruksela
 8. Węgry Budapeszt
 9. Rumunia Bukareszt
 10. Polska Bydgoszcz[67]
 11. Ukraina Charków-Osnowa[68]
 12. Stany Zjednoczone Chicago-O’Hare
 13. Indie Delhi[69]
 14. Chorwacja Dubrownik[70]
 15. Niemcy Düsseldorf
 16. Armenia Erywań
 17. Niemcy Frankfurt
 18. Polska Gdańsk
 19. Szwajcaria Genewa
 20. Szwecja Göteborg-Landvetter[71]
 21. Niemcy Hamburg
 22. Niemcy Hanower[72]
 23. Rosja Kaliningrad[71]
 24. Polska Katowice
 25. Ukraina Kijów-Boryspol
 26. Ukraina Kijów-Żulany[73]
 27. Mołdawia Kiszyniów
 28. Rumunia Kluż-Napoka
 29. Dania Kopenhaga
 30. Słowacja Koszyce[68]
 31. Litwa Kowno
 32. Polska Kraków
 33. Cypr Larnaka
 34. Wielka Brytania Londyn-City[74]
 35. Wielka Brytania Londyn-Heathrow
 36. Stany Zjednoczone Los Angeles[75]
 37. Słowenia Lublana
 38. Polska Lublin
 39. Luksemburg Luksemburg[76]
 40. Ukraina Lwów
 41. Hiszpania Madryt-Barajas
 42. Włochy Mediolan-Malpensa
 43. Stany Zjednoczone Miami[77]
 44. Białoruś Mińsk
 45. Niemcy Monachium
 46. Rosja Moskwa-Domodiedowo
 47. Rosja Moskwa-Szeremietiewo
 48. Stany Zjednoczone Newark-Liberty[78]
 49. Francja Nicea-Lazurowe Wybrzeże
 50. Niemcy Norymberga[79]
 51. Kazachstan Nursułtan[80]
 52. Stany Zjednoczone Nowy Jork-John F. Kennedy
 53. Ukraina Odessa
 54. Norwegia Oslo-Gardermoen[81]
 55. Czechy Ostrawa[82]
 56. Francja Paryż-Charles de Gaulle
 57. Chińska Republika Ludowa Pekin-Capital
 58. Chińska Republika Ludowa Pekin-Daxing
 59. Czarnogóra Podgorica[83]
 60. Polska Poznań
 61. Czechy Praga
 62. Łotwa Ryga
 63. Polska Rzeszów
 64. Rosja Sankt Petersburg
 65. Stany Zjednoczone San Francisco [od 5 sierpnia 2020][84]
 66. Korea Południowa Seul-Inczon[85]
 67. Singapur Singapur[86]
 68. Bułgaria Sofia
 69. Turcja Stambuł
 70. Niemcy Stuttgart
 71. Polska Szczecin
 72. Szwecja Sztokholm-Arlanda
 73. Estonia Tallinn
 74. Gruzja Tbilisi
 75. Izrael Tel Awiw
 76. Japonia Tokio-Narita[87][88]
 77. Kanada Toronto-Pearson
 78. Włochy Turyn[89]
 79. Stany Zjednoczone Waszyngton D.C. (od 2 czerwca 2020)[90]
 80. Włochy Wenecja-Marco Polo
 81. Austria Wiedeń
 82. Litwa Wilno
 83. Polska Wrocław
 84. Chorwacja Zagrzeb[91]
 85. Ukraina Zaporoże[92]
 86. Polska Zielona Góra
 87. Szwajcaria Zurych

Sezonowo (lato):

 1. Grecja Korfu[93]
 2. Litwa Połąga[94]
 3. Chorwacja Pula[83]
 4. Macedonia Północna Skopje[95]
 5. Chorwacja Split[96]
 6. Bułgaria Warna
 7. Chorwacja Zadar[96]

Sezonowo (zima):

 1. Sri Lanka Kolombo[97]
Lufthansa
(obsługiwane przez Lufthansa oraz Lufthansa CityLine)
 1. Niemcy Frankfurt
 2. Niemcy Monachium
Norwegian
 1. Hiszpania Malaga
 2. Norwegia Oslo-Gardermoen
Qatar Airways
 1. Katar Doha
SAS
 1. Dania Kopenhaga
 2. Norwegia Oslo-Gardermoen
Swiss International Air Lines
 1. Szwajcaria Zurych
TAP Portugal
 1. Portugalia Lizbona
Turkish Airlines
 1. Turcja Stambuł[98]
Ukraine International Airlines
 1. Ukraina Kijów-Boryspol
Wizz Air
 1. Hiszpania Barcelona-El Prat
 2. Norwegia Bergen
 3. Wielka Brytania Birmingham
 4. Włochy Bolonia
 5. Francja Bordeaux
 6. Belgia Bruksela-Charleroi
 7. Węgry Budapeszt
 8. Rumunia Bukareszt[99]
 9. Wielka Brytania Doncaster/Sheffield
 10. Wielka Brytania Edynburg
 11. Holandia Eindhoven
 12. Szwecja Göteborg
 13. Ukraina Kijów-Żulany[99]
 14. Gruzja Kutaisi
 15. Włochy Lamezia Terme[99]
 16. Cypr Larnaka
 17. Wielka Brytania Liverpool
 18. Portugalia Lizbona
 19. Wielka Brytania Londyn-Luton
 20. Francja Lyon-Saint-Exupéry[99]
 21. Hiszpania Madryt
 22. Szwecja Malmö-Sturup
 23. Malta Malta
 24. Maroko Marrakesz[100]
 25. Włochy Mediolan-Bergamo
 26. Włochy Neapol[101]
 27. Norwegia Oslo-Torp
 28. Francja Paryż-Orly[102]
 29. Islandia Reykjavík-Keflavík
 30. Włochy Rzym-Fiumicino
 31. Hiszpania Santander[103]
 32. Szwecja Sztokholm-Skavsta
 33. Izrael Tel Awiw
 34. Austria Wiedeń[100]

Sezonowo (lato):

 1. Włochy Alghero[104]
 2. Hiszpania Alicante
 3. Włochy Bari[105]
 4. Szwajcaria Bazylea
 5. Dania Billund[106]
 6. Włochy Katania
 7. Grecja Korfu
 8. Francja Nicea[99]
 9. Czarnogóra Podgorica
 10. Portugalia Porto[107]
 11. Chorwacja Split[108]
 12. Włochy Werona
 13. Włochy Turyn

Sezonowo (zima):

 1. Francja Grenoble

Kierunki czarterowe

Linia lotniczaKierunek
Aegean Airlines
 1. Grecja Korfu
Air Malta
 1. Malta Malta
Arkefly[109]
 1. Dominikana Punta Cana
 2. Meksyk Cancún
 3. Mauritius Mauritius
Arkia Israel Airlines
 1. Izrael Tel Awiw
Enter Air
 1. Maroko Agadir
 2. Grecja Ateny
 3. Tajlandia Bangkok
 4. Turcja Bodrum
 5. Bułgaria Burgas
 6. Włochy Katania
 7. Grecja Chania
 8. Sri Lanka Kolombo
 9. Grecja Korfu
 10. Turcja Dalaman
 11. Tunezja Dżerba
 12. Chorwacja Dubrownik
 13. Izrael Ejlat/Owda
 14. Tunezja Enfidha
 15. Portugalia Faro
 16. Hiszpania Fuerteventura
 17. Hiszpania Barcelona
 18. Grecja Heraklion
 19. Bułgaria Burgas
 20. Egipt Hurghada
 21. Turcja Izmir
 22. Grecja Kos
 23. Włochy Lamezia Terme
 24. Hiszpania Malaga
 25. Egipt Marsa Alam
 26. Tunezja Monastyr
 27. Włochy Olbia
 28. Hiszpania Palma de Mallorca
 29. Cypr Pafos
 30. Grecja Patras/Araxos
 31. Tajlandia Phuket
 32. Zjednoczone Emiraty Arabskie Ras Al Khaimah
 33. Grecja Rodos
 34. Hiszpania Sewilla
 35. Egipt Szarm el-Szejk
 36. Chorwacja Split
 37. Izrael Tel Awiw
 38. Grecja Saloniki
 39. Bułgaria Warna
 40. Włochy Werona
 41. Grecja Zakynthos
 42. Kenia Mombasa
 43. Włochy Neapol
LOT[110]
 1. Tajlandia Bangkok
 2. Meksyk Cancún
 3. Wietnam Ho Chi Minh
 4. Kuba Holguin
 5. Sri Lanka Kolombo
 6. Tajlandia Krabi
 7. Dominikana La Romana
 8. Wenezuela Porlamar
 9. Kuba Santa Clara
 10. Kuba Varadero
 11. Tanzania Zanzibar
 12. Indonezja Denpasar
 13. Kenia Mombasa
 14. Tajlandia Phuket
 15. Dominikana Punta Cana
 16. Mauritius Mauritius
 17. Panama Panama
 18. Kuba Cayo Coco
 19. Madagaskar Antananarywa
 20. Stany Zjednoczone Miami
 21. Malediwy Male
 22. Meksyk Puerto Vallarta
 23. Brazylia Rio De Janeiro
Nouvelair
 1. Tunezja Monastyr
 2. Tunezja Enfidha
Buzz
 1. Hiszpania Alicante
 2. Włochy Katania
 3. Grecja Kos
 4. Cypr Larnaka
 5. Hiszpania Menorka
 6. Cypr Pafos
 7. Grecja Rodos
 8. Albania Tirana
 9. Francja Tulon-Hyères
 10. Bułgaria Warna
SunExpress
 1. Turcja Antalya
Travel Service Polska
 1. Turcja Bodrum
 2. Bułgaria Burgas
 3. Portugalia Madera
 4. Grecja Heraklion
 5. Cypr Larnaka
 6. Włochy Palermo
 7. Hiszpania Palma de Mallorca
 8. Izrael Tel Awiw
 9. Bułgaria Warna
 10. Dominikana Punta Cana
 11. Hiszpania Fuerteventura
 12. Hiszpania Gran Canaria
 13. Hiszpania Teneryfa
 14. Gambia Bandżul
TACV
 1. Republika Zielonego Przylądka Sal

Kierunki towarowe

Linia lotniczaKierunek
Air Contractors
 1. Francja Paryż-Charles de Gaulle
DHL
 1. Niemcy Lipsk
FedEx
 1. Francja Paryż-Charles de Gaulle
Genex
 1. Białoruś Mińsk
LOT Cargo (obsługiwane przez Cargojet Airways)
 1. Kanada Hamilton
 2. Stany Zjednoczone Nowy Jork-John F. Kennedy
Sprint Air
 1. Polska Bydgoszcz
 2. Polska Gdańsk
 3. Polska Katowice
 4. Ukraina Kijów
 5. Polska Poznań
 6. Polska Wrocław
TNT
 1. Belgia Liège
UPS
 1. Kazachstan Ałmaty
 2. Hongkong Hongkong
 3. Niemcy Kolonia
 4. Chińska Republika Ludowa Szanghaj

Mapy z kierunkami lotów

Mapa lokalizacyjna Europy
Lotnisko Chopina
Lotnisko Chopina
Ateny
Ateny
Turyn
Turyn
Werona
Werona
Malta
Malta
Alicante
Alicante
Katania
Katania
Zagrzeb
Zagrzeb
Moskwa-Szeremietiewo
Moskwa-Szeremietiewo
Ryga
Ryga
Berlin-Tegel
Berlin-Tegel
Paryż-CDG
Paryż-CDG
Wenecja
Wenecja
Rzym-Fiumicino
Rzym-Fiumicino
Wiedeń
Wiedeń
Mińsk
Mińsk
Londyn-Heathrow
Londyn-Heathrow
Praga
Praga
Reykjavík-Keflavik
Reykjavík-Keflavik
Amsterdam
Amsterdam
Tel Awiw
Tel Awiw
Barcelona
Barcelona
Bejrut
Bejrut
Belgrad
Belgrad
Birmingham
Birmingham
Bruksela
Bruksela
Bukareszt
Bukareszt
Budapeszt
Budapeszt
Düsseldorf
Düsseldorf
Erywań
Erywań
Frankfurt
Frankfurt
Genewa
Genewa
Edynburg
Edynburg
Hamburg
Hamburg
Hanower
Hanower
Helsinki
Helsinki
Kijów-Boryspol
Kijów-Boryspol
Kopenhaga
Kopenhaga
Larnaka
Larnaka
Lublin
Lublin
Madryt
Madryt
Mediolan-Malp.
Mediolan-Malp.
Monachium
Monachium
Nicea
Nicea
Odessa
Odessa
Sankt Petersburg
Sankt Petersburg
Sofia
Sofia
Stambuł
Stambuł
Stuttgart
Stuttgart
Sztokholm-Arlanda
Sztokholm-Arlanda
Tallinn
Tallinn
Tbilisi
Tbilisi
Zurych
Zurych
Gdańsk
Gdańsk
Katowice
Katowice
Kraków
Kraków
Lwów
Lwów
Poznań
Poznań
Rzeszów
Rzeszów
Szczecin
Szczecin
Wilno
Wilno
Wrocław
Wrocław
Bergen
Bergen
Oslo-Gardermoen
Oslo-Gardermoen
Stavanger
Stavanger
Zielona Góra
Zielona Góra
Bruksela-Charleroi
Bruksela-Charleroi
Eindhoven
Eindhoven
Liverpool
Liverpool
Mediolan-Berg.
Mediolan-Berg.
Sztokholm-Skavsta
Sztokholm-Skavsta
Lizbona
Lizbona
Doncaster/Sheffield
Doncaster/Sheffield
Göteborg
Göteborg
Londyn-Luton
Londyn-Luton
Malmö
Malmö
Oslo-Torp
Oslo-Torp
Grenoble
Grenoble
Kutaisi
Kutaisi
Malaga
Malaga
Kolonia/Bonn
Kolonia/Bonn
Lublana
Lublana
Korfu
Korfu
Kiszyniów
Kiszyniów
Bazylea
Bazylea
Kluż-Napoka
Kluż-Napoka
Bari
Bari
Połąga
Połąga
Charków
Charków
Koszyce
Koszyce
Luksemburg
Luksemburg
Zadar
Zadar
Split
Split
Saloniki
Saloniki
Alghero
Alghero
Porto
Porto
Neapol
Neapol
Winnica
Winnica
Ibiza
Ibiza
Billund
Billund
Santander
Santander
Bratysława
Bratysława
Kijów-Żulany
Kijów-Żulany
Lyon
Lyon
Lamezia Terme
Lamezia Terme
Podgorica
Podgorica
Pula
Pula
Kaliningrad
Kaliningrad
Bordeaux
Bordeaux
Moskwa-Domodiedowo
Moskwa-Domodiedowo
Norymberga
Norymberga
Kowno
Kowno
Dubrownik
Dubrownik
Skopje
Skopje
Zaporoże
Zaporoże
Londyn-City
Londyn-City
Warna
Warna
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Paryż-Orly
Paryż-Orly
Geographylogo.svg
Kierunki lotów regularnych do Europy z lotniska Chopina w Warszawie

Mapa lokalizacyjna świata
Lotnisko Chopina
Lotnisko Chopina
Agadir
Agadir
Delhi
Delhi
Dubaj
Dubaj
Chicago-O’Hare
Chicago-O’Hare
Nowy Jork-JFK
Nowy Jork-JFK
Newark-Liberty
Newark-Liberty
Waszyngton
Waszyngton
Kolombo
Kolombo
Los Angeles
Los Angeles
Pekin
Pekin
Toronto
Toronto
Tokio-Narita
Tokio-Narita
Ad-Dauha
Ad-Dauha
Seul
Seul
Ejlat-Owda
Ejlat-Owda
Nursułtan
Nursułtan
Singapur
Singapur
Marrakesz
Marrakesz
Miami
Miami
San Francisco
San Francisco
Geographylogo.svg
Kierunki lotów regularnych pozaeuropejskich z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa lokalizacyjna Europy
Warszawa-Lotnisko Chopina
Warszawa-Lotnisko Chopina
Korfu
Korfu
Malta
Malta
Tel Awiw
Tel Awiw
Antalya
Antalya
Burgas
Burgas
Enfidha
Enfidha
Heraklion
Heraklion
Palma de Mallorca
Palma de Mallorca
Rodos
Rodos
Ateny
Ateny
Bodrum
Bodrum
Katania
Katania
Chania
Chania
Dalaman
Dalaman
Dubrownik
Dubrownik
Faro
Faro
Barcelona
Barcelona
Izmir
Izmir
Kos
Kos
Lamezia Terme
Lamezia Terme
Málaga
Málaga
Monastyr
Monastyr
Olbia
Olbia
Pafos
Pafos
Araxos
Araxos
Sewilla
Sewilla
Split
Split
Saloniki
Saloniki
Warna
Warna
Werona
Werona
Zakintos
Zakintos
Larnaka
Larnaka
Palermo
Palermo
Geographylogo.svg
Kierunki lotów czarterowych do Europy z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa lokalizacyjna świata
Warszawa-Lotnisko Chopina
Warszawa-Lotnisko Chopina
Hurghada
Hurghada
Szarm el-Szejk
Szarm el-Szejk
Teneryfa
Teneryfa
Agadir
Agadir
Bangkok
Bangkok
Kolombo
Kolombo
Dżerba
Dżerba
Fuerteventura
Fuerteventura
Marsa Alam
Marsa Alam
Phuket
Phuket
Sal
Sal
Gran Canaria
Gran Canaria
Punta Cana
Punta Cana
Madera
Madera
Porlamar
Porlamar
La Romana
La Romana
Varadero
Varadero
Cancun
Cancun
Mauritius
Mauritius
Denpasar
Denpasar
Mombasa
Mombasa
Panama
Panama
Cayo Coco
Cayo Coco
Antananarywa
Antananarywa
Ho Chi Minh
Ho Chi Minh
Miami
Miami
Male
Male
Puerto Vallarta
Puerto Vallarta
Zanzibar
Zanzibar
Bandżul
Bandżul
Krabi
Krabi
Geographylogo.svg
Kierunki lotów czarterowych pozaeuropejskich z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa lokalizacyjna Europy
Warszawa-Lotnisko Chopina
Warszawa-Lotnisko Chopina
Lipsk/Halle
Lipsk/Halle
Mińsk
Mińsk
Paryż-Charles de Gaulle
Paryż-Charles de Gaulle
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Gdańsk
Gdańsk
Katowice
Katowice
Kijów
Kijów
Poznań
Poznań
Wrocław
Wrocław
Liège
Liège
Kolonia/Bonn
Kolonia/Bonn
Geographylogo.svg
Kierunki lotów towarowych do Europy z Lotniska Chopina w Warszawie
Mapa lokalizacyjna świata
Warszawa-Lotnisko Chopina
Warszawa-Lotnisko Chopina
Hamilton
Hamilton
Nowy Jork-JFK
Nowy Jork-JFK
Ałmaty
Ałmaty
Szanghaj
Szanghaj
Hongkong
Hongkong
Geographylogo.svg
Kierunki lotów towarowych pozaeuropejskich z Lotniska Chopina w Warszawie

Odciążenie portu

Drogi startowe i operacje lotnicze

Operacje lotnicze wykonywane są z dwóch asfaltobetonowych dróg startowych:

 • na kierunku 15/33, 3690 × 60 m, o nośności PCN 88 F/C/X/T;
 • na kierunku 11/29, 2800 × 50 m, o nośności PCN 77 R/A/W/T (od 15 marca do 30 czerwca 2019 nieczynne z powodu prac modernizacyjnych[111]).

Samoloty poruszają się po 21 drogach kołowania. W ciągu godziny na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie można wykonać 42 operacje lotnicze.

Pomoce nawigacyjne

RWY 11: światła Calvert kat. II (960 m), PAPI, ILS/DME kat. II

RWY 29: światła SALS (420 m), PAPI

RWY 15: światła SALS (420 m), PAPI

RWY 33: światła ALPA-ATA kat. II, PAPI, ILS/DME kat. IIIa

Dla wszystkich podejść dostępna jest również radiolatarnia VOR/DME OKC 113,45 MHz

Preferencyjny system dróg startowych

Z uwagi na kierunki wiatrów najczęściej wiejących w Polsce, układ ruchu lotniczego w przestrzeni nad Warszawą, stosowane na Lotnisku Chopina przepisy dotyczące ograniczania hałasu, układ dróg startowych, kołowania i szybkiego zjazdu, jak i wyposażenie w pomoce nawigacyjne, obowiązuje następujący system preferencyjny dróg startowych:

Przyloty:

 1. RWY 33,
 2. RWY 11,
 3. RWY 15,
 4. RWY 29.

Odloty:

 1. RWY 29,
 2. RWY 15,
 3. RWY 33,
 4. RWY 11.

Transport

Komunikację z portem lotniczym utrzymuje miejska komunikacja autobusowa (Czasy przejazdów podane według rozkładów ZTM[112]):

1 czerwca 2012 r. oddano do użytku podziemną stację kolejową zlokalizowaną pod terminalem[113]. Kontrakt warty 230 milionów złotych podpisano 27 października 2009[114].

Problemem portu lotniczego pozostają oszukujący pasażerów taksówkarze. Ich ofiarami padają głównie nieświadomi obcokrajowcy – cena kursu do centrum miasta może sięgnąć 150 zł lub więcej. Stało się to przedmiotem kampanii prasowej i tematem wielu publikacji „Gazety Stołecznej[115]. W 2016 Urząd Lotnictwa Cywilnego poszerzył granice administracyjne lotniska o tereny parkingów i dróg dojazdowych przed terminalem aż do ul. Gordona Bennetta. Dzięki temu Służba Ochrony Lotniska może karać mandatami nieuczciwych kierowców, którzy stojąc w hali przylotów podchodzą do nieświadomych podróżnych, a hala przylotów została oznakowana w kilku językach informacjami o legalnych korporacjach taksówkowych[116].

Połączeniem lotniska z ekspresową obwodnicą miasta jest droga ekspresowa S79.

Częstotliwości radiowe

Airbus A380 na lotnisku Chopina
 • ATIS – 120,455 MHz
 • Okęcie Clearance Delivery – 121,605 MHz
 • Okęcie Ziemia (Okęcie Ground) – 121,905 MHz
 • Okęcie Wieża (Okęcie Tower) – 118,305 MHz
 • Warszawa Zbliżanie (Warsaw Approach) – 128,805 MHz (Południe) oraz 125,055 MHz (Północ)
 • Warszawa Director (Warsaw Director) – 129,380 MHz

Obszar ograniczonego użytkowania wokół lotniska

20 czerwca 2011 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę nr 76/11 w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie[117]. Uchwała weszła w życie 4 sierpnia – po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. (Dz. Urz. Woj. Maz. nr 128, poz. 4086).

Wypadki na lotnisku i w jego pobliżu

Przypisy

 1. a b c d e Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym - regularnym i czarterowym w latach 2016–2018. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2019. [dostęp 2019-05-01].
 2. a b Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2017–2018. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2019. s. 1. [dostęp 2019-05-01].
 3. a b c d Ryszard Mączewski: Warszawa między wojnami. Łódź: Księży Młyn, 2009, s. 63. ISBN 978-83-61253-51-8.
 4. Jerzy Gromski: Ochota w latach 1916–1939, [w:] Dzieje Ochoty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 128.
 5. Zdzisław Suwiński: Krajowa Baza Operacyjna nr 1 z Okęcia we wrześniu 1939 roku. Oświęcim: Wydawnictwo NapoleonV, 2016, s. 23. ISBN 978-83-65652-72-0.
 6. Bernard Budzyński. Zarys historii instrumentalnych obserwacji pogody w Warszawie. „Kronika Warszawy”. 2 (154), s. 42, 2016. 
 7. Grzegorz Mika: Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury. Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska, 2017, s. 186. ISBN 978-83-63842-67-3.
 8. a b c Dominik Sipiński, Paweł Cybulak, Paweł Placha: Lotniska w Polsce. Łódź: Dom Wydawniczy Księży Młyn, s. 153. ISBN 978-83-7729-241-9.
 9. a b c d e f g h i j k Krzysztof Komorowski (red.): Warszawa walczy 1939–1945. Leksykon. Warszawa: Fundacja Polska Walczy i Wydawnictwo Bellona, 2015, s. 552. ISBN 978-83-1113474-4.
 10. Bernard Budzyński. Zarys historii instrumentalnych obserwacji pogody w Warszawie. „Kronika Warszawy”. 2(154), s. 42, 2016. 
 11. Jan Bystroń: Warszawa. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977, s. 311.
 12. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 1035. ISBN 83-01-08836-2.
 13. Warszawa – Pomnik Józefa Piłsudskiego na Okęciu. sztuka.net, 13 listopada 2015. [dostęp 2019-11-23].
 14. Tomasz Szarota: Okupowanej Warszawy dzień powszedni. Warszawa: Czytelnik, 2010, s. 21. ISBN 978-83-07-03239-9.
 15. Piotr Rozwadowski (red.): Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego. Tom 1. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2005, s. 424. ISBN 83-11-09261-3.
 16. Adam Borkiewicz: Powstanie warszawskie. Zarys działań natury wojskowej. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Pax”, 1969, s. 72–73.
 17. Bronisław Dostatni: Ochota ośrodkiem komunikacji lotniczej, [w:] Dzieje Ochoty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 188–189.
 18. Marcin Białas. Lotnisko na Gocławiu. „Stolica”, s. 53, kwiecień 2016. 
 19. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 926. ISBN 83-01-08836-2.
 20. Bronisław Dostatni: Ochota ośrodkiem komunikacji lotniczej, [w:] Dzieje Ochoty. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973, s. 189.
 21. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 84.
 22. Bernard Budzyński. Zarys historii instrumentalnych obserwacji pogody w Warszawie. „Kronika Warszawy”. 2 (154), s. 45–46, 2016. 
 23. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 568, 671. ISBN 83-01-08836-2.
 24. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 83.
 25. Sebastian Lucinski: 10 lat „Lotniska Chopina”. Ale nazwa „Okęcie” wciąż popularniejsza. www.mmwarszawa.pl. [dostęp 2011-04-08].
 26. Am/PAP: Chopin zamiast Okęcia. Newsweek.pl. [dostęp 2011-04-08].
 27. Radosław Żuk, Dyrektor Biura Public Relations Lotniska Chopina: Od lat dziesięciu Chopin rządzi na Okęciu. old.lotnisko-chopina.pl. [dostęp 2016-01-31].
 28. Chopin lepszy niż Okęcie. [dostęp 2016-01-31].
 29. Placówka Straży Granicznej Warszawa – Okęcie. [dostęp 2015-04-08].
 30. Małgorzata Zubik. Chcą milionów od lotniska. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 16 września 2017. 
 31. Uchwała w sprawie przyjęcia „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”. W: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów [on-line]. premier.gov.pl, 7 listopada 2017. [dostęp 2017-12-20].
 32. Jarosław Osowski. Lotnisko na przekór faktom. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 8 listopada 2017. 
 33. Jarosław Osowski. Powolny start nowego lotniska. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 31 sierpnia 2018. 
 34. a b Kronika wydarzeń w Warszawie 1 I 1969–30 VI 1969. „Kronika Warszawy”. 1(70), s. 159–160, 1970. 
 35. Kalendarz warszawski styczeń-marzec 2009. „Kronika Warszawy”. 142, s. 91, 2009. 
 36. Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 3.
 37. a b Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 7.
 38. Taras widokowy jest otwarty!. W: Lotnisko Chopina w Warszawie [on-line]. otnisko-chopina.pl. [dostęp 2018-10-12].
 39. Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 8.
 40. Jarosław Osowski: Od dziś na lotniskach odprawa biometryczna. Boeing 737 odprawi się w 12 minut. warszawa.wyborcza.pl, 27 czerwca 2019. [dostęp 2019-06-27].
 41. a b c d e f g h Statystyki przewozów pasażerskich i operacji lotniczych w latach 1993–2010. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. s. 2–3. [dostęp 2015-08-28].
 42. a b c d Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym - regularnym i czarterowym w latach 2010–2012. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2013. s. 1. [dostęp 2015-08-28].
 43. a b c d e f Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym - regularnym i czarterowym w latach 2012–2014. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2015. s. 1. [dostęp 2015-08-27].
 44. a b c d e f Liczba obsłużonych pasażerów oraz wykonanych operacji w ruchu krajowym i międzynarodowym – regularnym i czarterowym w latach 2015–2017. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl, marzec 2013. s. 1. [dostęp 2015-08-28].
 45. a b Ilość obsłużonych przesyłek „on board” (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w latach 2014 i 2013. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. maj 2015. s. 1. [dostęp 2015-08-28].
 46. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2014-2015. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. [dostęp 2016-05-31].
 47. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2015–2016. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. [dostęp 2016-03-30].
 48. Ilość obsłużonego cargo on board (w kg) w polskich portach lotniczych w ruchu krajowym i międzynarodowym w roku 2016-2017. W: Urząd Lotnictwa Cywilnego [on-line]. ulc.gov.pl. [dostęp 2018-05-11].
 49. Terminal na Okęciu prawie gotowy. Kiedy otwarcie?. warszawa.gazeta.pl. [dostęp 2016-05-22].
 50. Rusza przebudowa Terminalu A na Lotnisku Chopina. Gazeta.pl, 2012-09-14. [dostęp 2012-11-03].
 51. Lotnisko Chopina. Nowy terminal – nowe możliwości, Dział Public Relations P.P. „Porty Lotnicze”, 2015, s. 4.
 52. Nowy terminal na Lotnisku Chopina już działa. W: Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” [on-line]. lotnisko-chopina.pl. [dostęp 2015-08-17].
 53. Pierwsze loty czarterowe z ówczesnego Terminalu 2.
 54. Pierwsze loty rozkładowe z Terminalu 2.
 55. PPL ogłasza przetarg na dokończenie Terminalu 2.
 56. Konrad Majszyk: Inwestycje na lotnisku Chopina, fiasko w Modlinie. Życie Warszawy.pl. [dostęp 2010-05-13].
 57. Jakub Panek: Lotnisko daje darmowy internet. Wi-Fi dostępne na Okęciu. wyborcza.pl, 14 sierpnia 2014. [dostęp 2014-12-08].
 58. Danuta Walewska. Lotnisko jest dobrze zaopatrzone w defibrylatory. „Rzeczpospolita (dodatek Życie Mazowsza)”, s. J5, 30 marca 2016. 
 59. 1 Baza Lotnicza.
 60. Lotnisko Chopina w światowej czołówce punktualności (pol.). Lotnicza Polska. [dostęp 2015-02-04].
 61. Anna Żuchlińska, Air Canada Rouge: Z Warszawy do Toronto, pasazer.com [dostęp 2015-05-24] (pol.).
 62. y, LOT traci monopol. Na trasie do Chin, tvn24bis.pl [dostęp 2016-08-18] (pol.).
 63. Krzysztof Loga Sowiński, easyJet wraca do Warszawy. Uruchomi 4 trasy, pasazer.com [dostęp 2018-08-10] (pol.).
 64. Kolejny raz LOT przywraca trasę Warszawa-Bejrut – Pasazer.com, www.pasazer.com [dostęp 2018-11-15].
 65. Pasazer.com: LOT poleci do Berlina, Pasazer.com [dostęp 2017-09-01].
 66. Nowe trasy polskiego przewoźnika: LOT poleci do Legolandu - Lotnictwo - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
 67. Nowa trasa Warszawa Bydgoszcz.
 68. a b Mariusz Piotrowski, Kolejne nowe trasy LOT. Z Warszawy polecimy do Koszyc i Charkowa, fly4free.pl [dostęp 2015-11-09] (pol.).
 69. LOT poleci do Indii. Od września loty do Delhi.
 70. LOT poleci z Warszawy do Dubrownika.
 71. a b Rozkład lotów - Lotnisko Chopina w Warszawie, www.lotnisko-chopina.pl [dostęp 2017-03-25] (pol.).
 72. LOT połączy Warszawę z Hanowerem - Linie lotnicze i lotniska - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
 73. Paweł Cybulak, LOT poleci z Warszawy do Kijowa (Żuliany), pasazer.com [dostęp 2016-12-01] (pol.).
 74. Paweł Cybulak: LOT poleci z Warszawy do Londynu City (pol.). pasazer.com. [dostęp 14 czerwca 2018].
 75. LOT Polish Airlines announces Warsaw-Los Angeles flight (ang.). eturbonews.com. [dostęp 4 października 2016].
 76. Paweł Cybulak: LOT: Z Warszawy do Luksemburga (pol.). pasazer.com. [dostęp 24 listopada 2015].
 77. LOT Polish Airlines is coming to Miami, worldairlinenews.com [dostęp 2018-08-29] (ang.).
 78. Dominik Sipiński: LOT: Więcej Dreamlinerów, wraca Newark (pol.). pasazer.com. [dostęp 8 września 2016].
 79. LOT poleci do Norymbergi.
 80. Mirosław Pachowicz, Nowość w LOT. Astana w końcu w sprzedaży, pasazer.com [dostęp 2017-01-25] (pol.).
 81. Anna Żuchlińska: LOT poleci z Warszawy do Oslo (pol.). pasazer.com. [dostęp 9 października 2017].
 82. LOT uruchomi loty na trasie Warszawa - Ostrawa. Ryanair uruchomi dodatkowe rejsy do Dublina | Z kraju, TVN24 BiS [dostęp 2019-11-29] (pol.).
 83. a b Dominik Sipiński, LOT poleci do Puli i Podgoricy [dostęp 2016-12-22] (pol.).
 84. LOT poleci do San Francisco (pol.). pasazer. [dostęp 2019-10-06].
 85. Dominik Sipiński, LOT leci do Seulu, pasazer.com [dostęp 2016-06-22] (pol.).
 86. Dominik Sipiński, LOT poleci do Singapuru od maja, pasazer.com [dostęp 2017-11-16] (pol.).
 87. Anna Żuchlińska, LOT: Z Warszawy polecimy do Tokio, pasazer.com [dostęp 2015-06-19] (pol.).
 88. LOT poleci do Tokio, aeronews.pl [dostęp 2015-06-16] (pol.).
 89. Pasazer.com: Z Warszawy i Katowic LOT-em do Turynu, Pasazer.com [dostęp 2018-05-29].
 90. Bartłomiej Morga: LOT poleci do Waszyngtonu (pol.). pasazer.com. [dostęp 6 stycznia 2020].
 91. Mirosław Pachowicz, Eurolot do likwidacji. Na początek trasy własne, pasazer.com [dostęp 2015-02-08] (pol.).
 92. Jakub Bujnik, LOT poleci z Warszawy do Zaporoża, pasazer.com [dostęp 2018-02-14] (pol.).
 93. Pasazer.com: LOT poleci z Warszawy na Korfu, Pasazer.com [dostęp 2019-02-21].
 94. Mariusz Piotrowski, Nowa trasa PLL LOT: Z Warszawy polecimy na Litwę do Połągi, fly4free.pl [dostęp 2015-11-06] (pol.).
 95. LOT poleci w tym roku łącznie do 12 miast na Bałkanach - Lotnictwo - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2018-06-07] (pol.).
 96. a b Jakub Panek, LOT uruchomi z Lotniska Chopina nowe połączenia do Chorwacji, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2015-12-22] (pol.).
 97. LOT poleci do Kolombo od listopada, www.rp.pl [dostęp 2019-02-24] (pol.).
 98. Turcja. Ruszyło nowe lotnisko w Stambule - Lotnictwo - rp.pl, www.rp.pl [dostęp 2019-04-09] (pol.).
 99. a b c d e Marcin Piotrowski, HIT! Wizz Air ogłasza 7 nowych tras z Warszawy i nowy samolot w bazie!, fly4free.pl [dostęp 2016-10-25] (pol.).
 100. a b UBM (UK) Ltd. 2018, Wizz Air Poland network changes from Oct 2018, „Routesonline” [dostęp 2018-09-29] (ang.).
 101. Anna Żuchlińska, Wizz Air: Z Warszawy do Neapolu, pasazer.com [dostęp 2016-03-14] (pol.).
 102. Piotr Golianek: Wizz Air poleci z Warszawy i Budapesztu do Paryża-Orly (pol.). pasazer.com. [dostęp 23 grudnia 2019].
 103. Anna Żuchlińska, Wizz Air: Z Warszawy do Santander, pasazer.com [dostęp 2016-10-19] (pol.).
 104. Anna Żuchlińska, Wizz Air poleci z Polski na Sardynię, pasazer.com [dostęp 2016-01-25] (pol.).
 105. Paweł Cybulak, Wizz Air: 6. samolot na Lotnisku Chopina. 4 nowe trasy, pasazer.com [dostęp 2015-09-17] (pol.).
 106. Paweł Cybulak, Wizz Air poleci nad Morze Czerwone, pasazer.com [dostęp 2016-09-29] (pol.).
 107. Paweł Cybulak, Wizz Air poleci z Warszawy do Portugalii!, pasazer.com [dostęp 2016-02-11] (pol.).
 108. Paweł Cybulak, Dwie nowe trasy Wizz Aira. Do Włoch i Chorwacji, pasazer.com [dostęp 2016-06-17] (pol.).
 109. http://www.pasazer.com/in-16600-tui,b767,arkefly,poleci,z,warszawy.php.
 110. http://www.pasazer.com/in-13715-lot,czartery,dla,rainbow,tours.php.
 111. Lotnisko Chopina modernizuje drogę startową. [dostęp 2019-06-07].
 112. ZTM Warszawa. [dostęp 2010-05-11].
 113. Z aktualności ZTM: Pociągi połączyły lotnisko z centrum. [dostęp 1 czerwca 2012].
 114. Pociągiem na lotnisko. ztm.waw.pl. [dostęp 2009-10-27].
 115. Taximafia bezkarna, bo lotnisko boi się ją przepędzić. Gazeta Wyborcza, sierpień 2012.
 116. Koniec mafii taksówkowej na lotnisku Chopina? Port lotniczy wyciąga ciężkie działa.
 117. Uchwała 76/11 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 20 czerwca 2011 r. w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Samorząd Województwa Mazowieckiego. [dostęp 2011-07-30].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Przeniesienie portu lotniczego Warszawy z Pola Mokotowskiego na Okęcie (22-369).jpg
Uczestnicy uroczystości podczas Mszy św. Widoczni: prezydent Ignacy Mościcki (siedzi, na podeście); w pierwszym rzędzie z lewej strony siedzą od prawej: premier Janusz Jędrzejewicz, marszałek sejmu Kazimierz Świtalski, wojewoda warszawski Stanisław Twardo, minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki, komisarz Rządu na m.st. Warszawę Władysław Jaroszewicz, minister skarbu Władysław Marian Zawadzki, minister pracy i opieki społecznej Stefan Hubicki, minister komunikacji Michał Butkiewicz, minister poczt i telegrafów Emil Kaliński, wiceminister spraw zagranicznych Jan Szembek. Z prawej strony siedzą przedstawiciele dyplomacji. Za prezydentem stoją jego adiutanci: kapitan Zygmunt Gużewski (z lewej) oraz kapitan Józef Hartman (z prawej). W głębi widoczny także m.in. zastępca szefa Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP, mjr Kazimierz Jurgielewicz (stoi na prawo za premierem Jędrzejewiczem).
Terminal General Aviation Lotnisko Chopina 2018.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Chopina w Warszawie. Terminal General Aviation
Lotnisko Chopina w Warszawie 2015 widok ogólny.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Chopina w Warszawie od strony al. Krakowskiej
Flag of the Dominican Republic.svg
The flag of the Dominican Republic has a centered white cross that extends to the edges. This emblem is similar to the flag design and shows a bible, a cross of gold and 6 Dominican flags. There are branches of olive and palm around the shield and above on the ribbon is the motto "Dios,Patria!, Libertad" ("God, Country, Freedom") and to amiable freedom. The blue is said to stand for liberty, red for the fire and blood of the independence struggle and the white cross symbolized that God has not forgotten his people. "Republica Dominicana".
Poland location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
Port lotniczy Okęcie ok. 1975.jpg
Port lotniczy Okęcie w Warszawie
Vliegtuig op de luchthaven van Warschau in Polen, Bestanddeelnr 190-0020.jpg
Autor: Willem van de Poll, Licencja: CC0
Collectie / Archief : Fotocollectie Van de Poll

Reportage / Serie : Reis naar Polen
Beschrijving : Vliegtuig op de luchthaven van Warschau in Polen
Datum : 1934
Locatie : Polen, Warschau
Trefwoorden : vliegtuigen, vliegvelden
Fotograaf : Poll, Willem van de, [onbekend]
Auteursrechthebbende : Nationaal Archief
Materiaalsoort : Glasnegatief
Nummer archiefinventaris : bekijk toegang 2.24.14.02

Bestanddeelnummer : 190-0020
27WE-007.jpg
Autor: Kudak, Licencja: CC BY-SA 4.0
SKM Warszawa 27WE-007 at Chopin Airport railway station
Kaplica Lotnisko Chopina w Warszawie.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kaplica na Lotnisku Chopina w Warszawie (obok wejścia 37)
Nowe oznakowanie Lotnisko Chopina 2015.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Nowe oznakowanie pokazujące drogę do stacji kolejowej Warszawa Lotnisko Chopina, przystanków autobusowych i postojów taksówek na Lotnisku Chopina w Warszawie
Increase2.svg
Icon representing an increase, consisting of a green-colored, up-pointing triangle.
WarsawAirportOkecieTerminal1.jpg
Autor: Foma, Licencja: CC BY-SA 3.0
Port Lotniczy Warszawa im. Fryderyka Chopina, Terminal 1
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
A380 Taxi.jpg
Autor: Mateusz Korbik, Licencja: CC BY-SA 2.0
A380 w Frederic Chopin Airport - Warszawa.
Old Firefighters Ikarus and An-24 at Warsaw Okecie May 2003.jpg
(c) I, Foma, CC-BY-SA-3.0
Ikarus 260 and Antonov An-24 of LOT as firefighters training facility at Warsaw Okecie Airport
Terminal buraczkowy Lotnisko Chopina.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Starsza część terminala A Lotniska Chopina w Warszawie
Europe blank laea location map.svg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map Europe; Political with state boundaries; Lambert azimuthal equal-area projection
Warsaw-Okecie-Cargo-Terminal-27-05-2010.jpg
Autor: Foma, Licencja: CC BY-SA 4.0
Warsaw Chopin Airport (WAW), aerial view of cargo terminal
Terminal A Warsaw Chopin Airport.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Terminal A, Lotnisko Chopina w Warszawie
Red pog.svg
Shiny red button/marker widget. Used to mark the location of something such as a tourist attraction.
Warsaw Frederick Chopin Airport Baggage claim 01.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Fryderyka Chopina w Warszawie. Hala odbioru bagażu w Terminalu A
Commons-logo.svg
The Wikimedia Commons logo, SVG version.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Legenda lotnisko.svg
Symbol lotniska do legendy mapy
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
 • N: 53.55N
 • S: 50.95 N
 • W: 19.15 E
 • E: 23.25 E
Blue pog.svg
Shiny blue button/marker widget.
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Lotnisko Chopina w Warszawie 2018b.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Chopina w Warszawie
Hala odlotów Terminal A Lotnisko Chopina.JPG
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hala odlotów w Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Hala lotniska na Okęciu ok. 1975.jpg
Port lotniczy Okęcie w Warszawie
Flag of Maldives.svg
Flag of Maldives. The colours used are Pantone 186 C for red and Pantone 348 C for green.
Avion silhouette.svg
Silhouette of an airplane
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
 • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
 • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
 • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
Information icon4.svg
An i icon for templates and the like
Samoloty w porcie lotniczym Warszawa-Okęcie przed 1953.jpg
Samoloty w porcie lotniczym Warszawa-Okęcie
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
World location map.svg
Blank political world map for location map templates (Equirectangular projection).
Geographylogo.svg
Autor: OpenClipart, Licencja: CC0
Geography logo
Okecie-WojskowyPortLotniczy2.jpg
Autor: Foma (Foma), Licencja: CC BY-SA 3.0
Okęcie Airport in Warsaw (WAW), Apron of the Military Airport with Tupolev 154 and Sokol helicpoter
Flag of Albania.svg
Flag of Albania
Lotnisko Chopina Stara część Terminal A po przebudowie 2018.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Chopina w Warszawie. Stara część Terminala A po przebudowie
Okecie Airport 2012.JPG
Autor: Foma, Licencja: CC BY-SA 3.0
Aerial view of the Okęcie Airport in Warsaw
Airplane silhouette.svg

Icon-type silhouette of an airplane. (Mainly to be used in Userboxes)

Used on WIkipedia as an airport location icon.
Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Lotnisko Chopina w Warszawie 2019a.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lotnisko Chopina w Warszawie
Decrease2.svg
Icon representing a decrease, consisting of a red-colored, down-pointing triangle.