W sumie:338(40)
2016– Hiszpania9(0)
  1. Aktualne na: 22 października 2022.
  2. Aktualne na: 11 października 2020.

Lucas Vázquez Iglesias (ur. 1 lipca 1991 w Curtis) – hiszpański piłkarz występujący na pozycji obrońcy w hiszpańskim klubie Real Madryt.

Real Madryt

Urodzony w Galicji Vázquez trafił w 2007 roku w wieku 16 lat do młodzieżowej drużyny Realu Madryt. Swój profesjonalny debiut zanotował w sezonie 2010/11 w barwach Realu Madryt C. W 2011/12 rozegrał sezon w Realu Madryt Castilla, gdzie zdobył 23 bramki, które pomogły drużynie wrócić do Segunda División po 5 latach absencji.

17 sierpnia zaliczył pierwszy mecz na poziomie 2 ligi hiszpańskiej w meczu z Villarreal CF. Vázquez rozegrał 6 minut a jego drużyna uległa gospodarzom 2:1.[2] Swojego pierwszego gola na poziomie 2 ligi hiszpańskiej Vázquez strzelił 15 października w meczu przeciwko UD Las Palmas. Trafienie to pozwoliło drużynie z Madrytu odnieść zwycięstwo 3:2.[3] W sezonie 2012/13 wywalczył pewne miejsce w składzie drugiej drużyny Realu Madryt. Wystąpił w 40 meczach Segunda División zdobywając 8 bramek[4].

Espanyol

19 sierpnia 2014 roku Vázquez został wypożyczony do RCD Espanyol, gdzie miał szanse na rozegranie pierwszego sezonu w La Liga. Swój pierwszy mecz zagrał 30 sierpnia wchodząc w drugiej połowie, zmieniając Salva Sevilla. Jego drużyna przegrała mecz przed własną publicznością 1:2 przeciwko Sevilla FC[5]. Pierwszego gola w najwyższej klasie rozgrywkowej zdobył 5 października 2014 przeciwko Realowi Sociedad podwyższając wynik spotkania na 2:0[6].

Powrót do Realu Madryt

30 czerwca 2015 włodarze Realu Madryt postanowili wykorzystać opcję pierwokupu i sprowadzili Lucasa Vázqueza na Santiago Bernabeu[7]. Zadebiutował w pierwszej drużynie Realu 12 września przeciwko swojej poprzedniej drużynie wygrywając 6:0. Pierwszego gola dla drużyny królewskich zdobył 30 grudnia zastępując Karima Benzemę 15 minut przed końcem spotkania, w meczu z Realem Sociedad. Jego trafienie ustaliło wynik spotkania na 3:1 dla drużyny z Madrytu. Lucas Vázquez wystąpił w 7 meczach Ligi Mistrzów w sezonie 2015/16. W finałowym spotkaniu zastąpił Karima Benzemę w drugiej połowie. Mecz zakończył ze strzelonym rzutem karnym w serii jedenastek a jego drużyna sięgnęła po 11 puchar w historii[8].

W październiku 2016 roku podpisał nowy kontrakt, który obowiązywać będzie do 2021 roku[9].

W sezonie 2016/17 wystąpił w 33 meczach ligowych, strzelając 2 bramki, przyczyniając się do zdobycia przez Real Madryt 33 Mistrzostwa Hiszpanii, a także występując w 10 meczach Ligi Mistrzów pomógł drużynie w zdobyciu 12 Pucharu Europy i zostaniu pierwszą drużyną w historii, która obroniła ten tytuł w erze Ligi Mistrzów (po 1992 roku).

Sezon 2017/18 rozpoczął się dla Realu Madryt i Lucasa bardzo pomyślnie, od pokonania Manchesteru United 2:1 w meczu Superpucharu Europy, a także rozbicia odwiecznego rywala FC Barcelona w dwumeczu Superpucharu Hiszpanii aż 5:1. We wszystkich trzech spotkaniach zagrał Lucas.

Lucas Vázquez nie reprezentował Hiszpanii na poziomie młodzieżowym. Został powołany do grona 23 zawodników na Mistrzostwa Europy we Francji przez Vicente del Bosque[10]. Zadebiutował w kadrze 7 czerwca 2016 roku w towarzyskim spotkaniu przeciwko Gruzji. Spotkanie to zakończyło się porażką Hiszpanii a sam Vázquez pojawił się na boisku w 61 minucie.

Podczas Euro Vázquez wystąpił w 1 spotkaniu przeciwko Włochom zastępując w 71 minucie Álvara Moratę przy wyniku 2:0 dla drużyny włoskiej.