Lucyna Malec

Lucyna Malec
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 lipca 1966
Stalowa Wola

Zawód

aktorka teatralna i filmowa

Lata aktywności

od 1989

Zespół artystyczny
Teatr Kwadrat w Warszawie

Lucyna Malec, również Lucyna Malec-Mayer[1] (ur. 27 lipca 1966 w Stalowej Woli[2]) – polska aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i dubbingowa, piosenkarka.

Życiorys

Skończyła IV LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie w 1989.

Debiutowała drobnymi rolami w serialach telewizyjnych W labiryncie i Czterdziestolatek. 20 lat później (1993). W latach 90. grała niewiele, najczęściej w pojedynczych odcinkach sitcomów lub telenowel. W tym czasie dała się zapamiętać z komediowego epizodu nierozgarniętej aktorki w filmie Jacka Bromskiego Dzieci i ryby (1996).

Dużą popularność przyniósł jej udział w telewizyjnym widowisku kabaretowym Komiczny Odcinek Cykliczny (KOC), w którym partnerowała Grzegorzowi Wasowskiemu i Sławomirowi Szczęśniakowi. Jest również członkinią zespołu T-raperzy znad Wisły.

W latach 2004–2008 występowała w sitcomie Bulionerzy, w którym wcielała się w postać Grażyny Nowikowej – zapracowanej matki, żony i gospodyni domowej. W tym samym roku zagrała zupełnie inną rolę – zazdrosnej żony Mariana Włosińskiego – w wielokrotnie nagradzanym na międzynarodowych festiwalach filmie Mój Nikifor Krzysztofa Krauzego. To była jej pierwsza duża rola filmowa. W 2006 dołączyła do obsady serialu Na Wspólnej, gdzie do dziś wciela się w rolę Danuty Zimińskiej. W latach 2010–2013 grała szefową pokojówek w serialu obyczajowym Hotel 52.

Od 1989 jest związana z warszawskim Teatrem Kwadrat. W 2013 na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Prywatnych spektaklem „Grace i Gloria” razem ze Stanisławą Celińską zdobyła Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury w kategorii najlepszy spektakl.

Lucyna Malec jest również jedną z najpopularniejszych aktorek dubbingowych w Polsce. Jej głos na stałe zapisał się w pamięci widzów, dzięki dubbingowaniu takich ról, jak: Betty Ruble z kreskówki Flintstonowie, Zyzio z animowanych opowieści o Kaczorze Donaldzie, Noddy w bajce o tym samym tytule i Kanarek Tweety w Zwariowanych melodiach.

Ma córkę Zofię (ur. 1998), chorującą na dziecięce porażenie mózgowe[3].

Filmografia

Polski dubbing

Przypisy

  1. Lucyna Malec w bazie filmpolski.pl
  2. Lucyna Malec: Wszystko dla córki, film.interia.pl [dostęp 2021-03-07] (pol.).
  3. Tygodnik Na żywo nr 33, 14 sierpnia 2014, s. 44-45

Bibliografia

Media użyte na tej stronie