Ludwik Aleksander de Bourbon

Ludwik Aleksander de Bourbon
Wizerunek herbu
podpis
hrabia Tuluzy
Okres

od 1681
do 1 grudnia 1737

książę Penthièvre
Okres

od 1697
do 1 grudnia 1737

książę Rambouillet
Okres

od 1711
do 1 grudnia 1737

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

6 czerwca 1678
Pałac wersalski

Data śmierci

1 grudnia 1737

Ojciec

Ludwik XIV

Matka

Markiza de Montespan

Żona

Maria Wiktoria de Noailles

Dzieci

Ludwik Jan Maria Burbon

Ludwik Aleksander de Bourbon, fr. Louis-Alexandre de Bourbon (6 czerwca 1678 w pałacu wersalskim1 grudnia 1737) – francuski admirał i marszałek, hrabia Tuluzy od 1681, książę Penthièvre od 1697 i książę Rambouillet od 1711.

Urodził się w Wersalu jako trzeci syn króla Ludwika XIV i jego oficjalnej metresy - Françoise-Athénaïs, markizy de Montespan.

W wieku 5 lat został mianowany admirałem Francji. W lutym 1684 został pułkownikiem regimentu piechoty, noszącego jego imię, a w 1693 - mestre de camp regimentu kawalerii. W styczniu 1689 został mianowany gubernatorem Gujenny, sześć lat później tytuł ten zamienił na gubernatora Bretanii. 3 stycznia 1696 Ludwik Aleksander został marszałkiem Francji i tym samym stał się dowódcą Królewskiej Armii. W przeciwieństwie do większości swoich poprzedników i następców nie traktował tytułu admirała Francji jako jedynie synekury, i przez całe życie żywo interesował się sprawami marynarki, zabiegając o jej interesy na dworze. Odznaczył się podczas wojny o sukcesję hiszpańską, podczas której otrzymał zadanie obrony Sycylii oraz dowodził w bitwie morskiej pod Malagą w 1704 roku.

W marcu 1714 otrzymał dodatkowo tytuł Wielkiego Łowczego Francji. Swoją karierę w dużej mierze zawdzięczał również intrygom żony swojego brata – Ludwika Augusta, księcia Maine – Annie Ludwice Benedykcie Burbon-Condé. Podobnie jak wszystkie inne nieślubne dzieci króla z Markizą de Montespan, Ludwik August został uznany przez ojca. W lecie 1714 Ludwik XIV umieścił Ludwika Augusta razem z jego braćmi w linii sukcesji tronu, na wypadek gdyby jego ślubni potomkowie wymarli.

Małżeństwo

Maria Wiktoria de Noailles

2 lutego 1723 Ludwik Aleksander ożenił się z miłości z wdową Marią Wiktorią de Noailles (1688-1766), córką marszałka Anne Jules de Noailles. Później urodziła mu ona syna:

Syn Ludwika Aleksandera przeniósł ciała ojca, matki i swoich dzieci z Rambouillet do Collégiale Saint-Étienne w Dreux. Tam w czasie rewolucji francuskiej, groby zostały splądrowane, a ciała wrzucono do wspólnej mogiły. Na miejscu mogiły wybudowano później kaplicę królewską w Dreux - nekropolię dynastii orleańskiej.

Bibliografia

  • Paweł Piotr Wieczorkiewicz Historia wojen morskich. Wiek żagla, Wydawnictwo Puls, Londyn 1995, ISBN 1-85917-030-7 (vol. I & II)

Media użyte na tej stronie

Portrait painting of Louis Alexandre de Bourbon, Count of Toulouse by Hyacinthe Rigaud.jpg
Jacques de Fitz-James (1670-1734), premier duc de Berwick. Maréchal de France en 1706, représenté devant la prise de la forteresse de Nice en 1706
Signature of Louis Alexandre de Bourbon, Count of Toulouse.png
Signature of Louis Alexandre de Bourbon (Légitimé de France), Count of Toulouse
Coat of arms of Louis Alexandre de Bourbon, Légitimé de France, Count of Toulouse.png
Autor: Songsblame, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Louis Alexandre de Bourbon, Légitimé de France, Count of Toulouse