Ludwik Antoni de Bourbon-Condé

Ludwik de Bourbon-Condé
Ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
książę Enghien
Dane biograficzne
Dynastia

Kondeusze

Data i miejsce urodzenia

2 sierpnia 1772
Chantilly

Data i miejsce śmierci

21 marca 1804
Vincennes

Przyczyna śmierci

rozstrzelanie

Miejsce spoczynku

kaplica zamku w Vincennes

Ojciec

Ludwik Henryk

Matka

Matylda Orleańska

Żona

Charlotta de Rohan-Rochefort

Ludwik Antoni de Bourbon-Condé, znany jako książę d'Enghien fr. Louis-Antoine-Henri de Bourbon, duc d’Enghien (ur. 2 sierpnia 1772 w Chantilly, zm. 21 marca 1804 w Vincennes). Pochodził z rodu Kondeuszy, spokrewnionych z domem królewskim Burbonów (wielokrotnych kandydatów na królów Francji i Polski).

Był jedynym synem Ludwika VI Henryka – księcia Condé i Matyldy Orleańskiej – siostry Ludwika Filipa Józefa, księcia Orleanu. Urodził się w Chateau de Chantilly. Jego nauczycielem był Abbé Millot, zaś edukację wojskową odebrał od komodora de Vinieux. Karierę wojskową rozpoczął w 1788, ale w 1789 po wybuchu rewolucji francuskiej razem z ojcem i dziadkiem wyemigrował z Francji do Belgii – zaledwie kilka dni po upadku Bastylii. Na wygnaniu formował wojska, które najechałyby Francję i przywróciły w niej monarchię. W 1792 otrzymał dowództwo jednego z oddziałów armii pod komendą jego dziadka (Armii Kondeusza). Armia ta razem z wojskami księcia Brunszwiku dokonała nieudanej inwazji na Francję.

Młody Ludwik d’Enghien

W 1795, po śmierci małoletniego księcia Normandii – jedynego syna i następcy zgilotynowanego króla Ludwika XVI, książę Enghien został ogłoszony przez część rojalistów następcą tronu jako Ludwik XVII. Po rozwiązaniu Armii Kondeusza na podstawie pokoju w Lunéville w lutym 1801, książę Enghien w sekrecie ożenił się z księżniczką Charlottą de Rohan-Rochefort (1767–1841) – siostrzenicą kardynała de Rohan, i osiadł w Ettenheim, w Badenii.

Śmierć

Młody książę Enghien jako ostatni potomek rodu Condé, stanowił realne zagrożenie dla republikańskiej władzy. W sytuacji trwającej wojny z Anglią, książę został oskarżony o udział w spisku Cadoudal-Pichegru. Z rozkazu Napoleona Bonaparte, Pierwszego Konsula, za namową ministra Talleyranda, książę został w marcu 1804 porwany z neutralnej Badenii. Po krótkim procesie, któremu przewodniczył zaufany Napoleona, generał Pierre-Augustin Hulin, rozstrzelano księcia w fosie zamku Vincennes, tuż obok wcześniej wykopanego grobu. Napoleon nie ułaskawił księcia mimo próśb swojej żony i Madame de Rémusat. Śmierć księcia wstrząsnęła europejskimi arystokratami, aż sam Napoleon odciął się od niej – winą obarczył Talleyranda.

W 1816 ciało księcia wykopano i przeniesiono do kaplicy zamku.

Media użyte na tej stronie

Louis-Antoine de Bourbon-Condé.png
Louis-Antoine de Bourbon-Condé by Jean-Michel Moreau
Signature of Louis Antoine Henri de Bourbon, Duke of Enghien in August 1785.png
Signature of Louis Antoine Henri de Bourbon, Duke of Enghien in August 1785
Coat of arms of the Duke of Enghien.png
Autor: Songsblame, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the Duke of Enghien