Lukrecja (obraz Rembrandta)

Lukrecja
Ilustracja
Autor

Rembrandt

Data powstania

1664

Medium

olej na płótnie

Wymiary

120 × 101 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Waszyngton

Lokalizacja

National Gallery of Art

Lukrecja
Ilustracja
Autor

Rembrandt

Data powstania

1666

Medium

olej na płótnie

Wymiary

110,17 × 92,28 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Minneapolis Institute of Art

Lukrecja – dwie wersje portretu Lukrecji autorstwa Rembrandta, namalowane w 1664 i w 1666 roku.

Tytułowa postać Lukrecji wiąże się ze starożytną rzymską legendą o upadku królestwa. Lukrecja była żoną Lucjusza Tarkwiniusza Kollatyna. Pod jego nieobecność została zgwałcona przez Sekstusa Tarkwiniusza, syna Tarkwiniusza Pysznego. O czynie tym powiadomiła swojego męża, kazała mu poprzysiąc zemstę, a następnie popełniła samobójstwo. Według legendy jej krzywda miała stać się bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania pod wodzą Brutusa, które doprowadziło w 509 p.n.e. do obalenia monarchii i powołania republiki[1].

Postać Lukrecji i jej historia stała się bardzo popularna pod koniec XVI i w XVII wieku. Motyw ten malowali liczni malarze europejscy m.in. kilka wersji namalował Lucas Cranach starszy, Artemisia Gentileschi w 1621 roku, Tycjan, Guido Reni, Parmigianino czy Andrea Casali. Jej historią zainteresował się William Szekspir pisząc swój poemat narracyjny pt. Lukrecja zgwałcona.

Rembrandt dwukrotnie podejmował temat z legendy rzymskiej. Po raz pierwszy sportretował Lukrecję w 1664 roku. Przedstawił kobietę w bogatym stroju z epoki gotową do zadania sobie śmiertelnego ciosu. Jej twarz i powstrzymujący gest lewej dłoni wskazują na jej determinację, ale i ogromy żal wobec krzywdy jaka jej wyrządzono. Z takim brzemieniem nie może żyć. Według niektórych historyków sztuki dzieło powstało w pracowni Rembrandta lub przez któregoś z jego uczniów[2].

W 1666 roku Rembrandt ponownie porusza temat z rzymskiej legendy. Tym razem bogata szata Lukrecji opada na jej ramiona odsłaniając jej białą suknię. Nóż, przypominający ostrze do korespondencji, trzymany w prawej ręce opada w dół. Lewa ręka trzyma wiszący sznur od dzwonka; sznur, który pozwala jej na utrzymanie się na nogach. Właśnie przed chwilą zadała sobie śmiertelny cios, czego dowodem jest struga krwi sącząca się spod koszuli oraz blada twarz Lukrecji.

Przypisy

  1. Mała encyklopedia kultury antycznej. Warszawa: Wydawnictwo PWN, 1983, s. 429. ISBN 83-01-03529-3.
  2. Rembrandt’s Lucretia, figurative.paintings.name [dostęp 2017-11-25] (ang.).

Bibliografia

  • Douglas Mannering, Życie i twórczość Rembrandta, Wyd. Muza SA, Warszawa 1995, ISBN 83-7079-361-4.

Media użyte na tej stronie