Luoyang
| ||
Państwo | Chiny | |
Prowincja | Henan | |
Powierzchnia | prefektura: 15 200 km² | |
Populacja (2010) • liczba ludności | 1 391 054 prefektura (1999): 6 156 510 | |
Nr kierunkowy | 0379 | |
Kod pocztowy | 471000 | |
Tablice rejestracyjne | 豫C | |
34°36′30″N 112°27′15″E/34,608333 112,454167 | ||
Strona internetowa | ||
Portal Chiny |
Luoyang (chiń. upr. 洛阳; chiń. trad. 洛陽; pinyin Luòyáng wym. [lwɔ̂jɑ̌ŋ]) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Henan, nad rzeką Luo He (dopływ Huang He). W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 1 391 054[1]. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 6 156 510 mieszkańców[2]. Ośrodek regionu sadowniczego i rzemiosła artystycznego; rozwinięty przemysł środków transportu, maszynowy, bawełniany, spożywczy i gumowy; w mieście funkcjonują szkoły wyższe[3].
Stolica rzymskokatolickiej diecezji Luoyang.
Historia
Jedno z najstarszych miast chińskich.
- XI wieku p.n.e. – książę Zhou zakłada stolicę dynastii Zhou, noszącą nazwę Chengzhou (成周).
- 510 p.n.e. – miasto zostaje zniszczone w wyniku działań wojennych, rok później odbudowane.
- 25 – miasto zostaje stolicą wschodniej dynastii Han.
- 68 – zostaje zbudowana pierwsza świątynia buddyjska w Chinach – Świątynia Białego Konia.
- 190 – wojska kanclerza Dong Zhuo ograbiają i niszczą miasto.
- 493 – Północna dynastia Wei przenosi stolicę z Datong do Luoyang. Miasto pozostaje stolicą do roku 535.
Luoyang jako centrum buddyjskie
Buddyzm zaczął przenikać do północnych Chin dzięki Jedwabnemu Szlakowi. Już w 68 r. powstała tu pierwsza świątynia buddyjska Świątynia Białego Konia (Baima si). Później cesarz Xiaowen (孝文, 471-499) wyraził zgodę na budowę tylko jednego klasztoru męskiego i jednego żeńskiego w samym mieście. Poza miastem można było jednak budować kolejne klasztory. Plan ten musiał zostać zmodyfikowany, gdyż buddyzm zaczął cieszyć się olbrzymim zainteresowaniem. Jego następca Xuanwu (宣武, 500-515) był już buddystą, który czcił Sutrę Wimalakirtiego i rzeźby, które wykuto w Grotach Dziesięciu Tysięcy Buddów (Longmen) w czasie jego panowania przedstawiały często Wimalakirtiego rozmawiającego z Mandziuśrim[4].
Xuanwu ufundował także kilka ważnych klasztorów w mieście, takich jak między innymi Yongming si, Jingming si i Yaoguang si. Klasztor Jingming został wybudowany jak pałac cesarski pośród wzgórz, stawów, lasków sosnowych i bambusowych. Zawierał on ponad tysiąc cel mnisich. Mówiło się o nim, że chociaż na zewnątrz panowały cztery pory roku, wewnątrz nie było ani lata, ani zimy. W tym klasztorze przygotowywano także wyobrażenia Buddy, które były następnie obnoszone podczas corocznych uroczystych parad buddyjskich w Luoyangu. Procesja, w czasie której niesiono ponad 1000 wyobrażeń Buddy odbywała się ósmego dnia czwartego miesiąca z okazji dnia urodzin Buddy[5].
Klasztor Yongming został wybudowany jako główna kwatera cudzoziemskich mnichów przebywających w Luoyangu. Mieszkało tam podobno 3000 mnichów z ponad stu krajów[6].
Klasztor Yaoguang był klasztorem żeńskim, przeznaczonym dla dziewcząt z rodziny cesarskiej i rodów arystokratycznych, które postanowiły wstąpić do sanghi buddyjskiej. Z tego powodu był opisywany we współczesnej mu literaturze jako niezwykle piękny, ze wspaniale ozdobnymi wnętrzami. W 530 r. klasztor został złupiony w czasie najazdu barbarzyńców na Luoyang[6].
Wdowa cesarska Ling była odpowiedzialna za budowę klasztoru Yongning, który miał przyćmić budowle w Datong, ówczesnej stolicy królestwa, zanim przeniesiono ją do Luoyangu. Wiadomo, że sama pagoda mierzyła 900 stóp wysokości i składała się z dziewięciu kondygnacji. Na jej szczycie znajdowała się iglica wysokości 100 stóp. Na jej wierzchołku umieszczono złoty pojemnik, który zawierał 25 mniejszych pojemników wykonanych z drogocennego kamienia. Poniżej iglicy umieszczono trzydzieści złotych płyt, których zadaniem było zbierać poranną rosę. Wokół pagody rozmieszczono złote dzwony. Na dziewięciu okapach zawieszono złote dzwony w ilości 120. Stupa była czworokątna, na każdej ścianie znajdowało się 3 drzwi i 6 okien. Drzwi były pokryte czerwonym lakierem i ozdobione pięcioma rzędami złotych gwoździ, w ilości 5400. Na północ od pagody znajdował się budynek Buddy, skonstruowany na wzór sali audiencyjnej w pałacu cesarskim. Wewnątrz znajdowały się liczne posągi Buddy wykonane ze złota i ozdobione perłami. Największy z posągów mierzył ponad 18 stóp wysokości. Artyzm tych posągów był nie do opisania. W klasztorze znajdowało się ponad 1000 mnisich cel. W budowie klasztoru wykorzystano najlepsze gatunki drewna. Zgromadzono w nim wyobrażenia buddów, bodhisattwów i sutry darowane przez inne kraje. Wiadomo, że klasztor ten był wizytowany przez samego Bodhidharmę[7].
Budowa tego klasztoru była najbardziej wyróżniającym się przykładem budownictwa buddyjskiego tego okresu. Książę Cheng w memoriale przedstawionym wdowie cesarskiej Ling w 518 r. twierdził, iż w Luoyangu znajdowało się wówczas 500 klasztorów, nie licząc licznych stup i pagód. Zaznaczył, że jest to 1/3 wszystkich buddyjskich świątyń znajdujących się w okolicy Luoyangu. Żeby to lepiej uzmysłowić, Yang Xuanzhi w swojej pracy Luoyang Qielanji (Zapiski z klasztorów Luoyangu) z 547 r. ocenił, że w Luoyangu znajdowało się wówczas 109,000 gospodarstw domowych, które liczyły pomiędzy 500,000 a 600,000 osób. A w samym mieście doliczył się 1367 świątyń buddyjskich, zarówno dużych, jak i małych[8].
Ekstrawagancki klasztor Yongning wyczerpał praktycznie skarbiec cesarski. Pierwszą oznaką nadchodzącej ekonomicznej katastrofy był wzrost cen złota, jednak zbliżający się kryzys całkowicie umykał rządzącym i całemu dworowi. Szybko narosła rebelia, a Luoyang był samym centrum katastrofy. W 534 r. w czasie burzy piorun wzniecił ogień, który w ciągu trzech miesięcy strawił cały klasztor Yongning. W 547 r. Yang Xuanzhi wizytował Luoyang i zobaczył zdewastowane miasto, pełne ruin i popiołu, które stało się siedliskiem dzikich zwierząt i pastwiskiem dla krów. Zgodnie ze słowami Buddy: „Nietrwałe są wszystkie złożone rzeczy” upadł Luoyang i Północna Dynastia Wei. Jednak ten sam lud Tuoba mocno zmotywowany wiarą w buddyzm drążył skały w Longmen i Yungang, które stały się symbolem ich oddania buddyzmowi[9].
Zabytki i atrakcje turystyczne
- Świątynia Białego Konia – najstarszy klasztor buddyjski w Chinach
- Muzeum Luoyangu – muzeum archeologiczne eksponujące[10] m.in. ceramikę z młodszej epoki kamiennej, wyroby z nefrytu z I i II tysiąclecia p.n.e. czy porcelanę z czasów dynastii Song
- Park Miasta Królewskiego – w którym co roku w drugiej połowie kwietnia odbywa się wielki pokaz peonii, przyciągającego rzesze turystów.
Miasta partnerskie
Przypisy
- ↑ Luoyang (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2010-11-28].
- ↑ China Prefectures (ang.). Statoids. [dostęp 2010-11-28].
- ↑ Luoyang, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-12-18] .
- ↑ Kenneth Ch’en. Buddhism in China. A Historical Survey. s. 159.
- ↑ Kenneth Ch’en. Buddhism in China. A Historical Survey. s. 159, 160.
- ↑ a b Kenneth Ch’en. Buddhism in China. A Historical Survey. s. 160.
- ↑ Kenneth Ch’en. Buddhism in China. A Historical Survey. s. 161, 162.
- ↑ Kenneth Ch’en. Buddhism in China. A Historical Survey. s. 160, 162, 163.
- ↑ Kenneth Ch’en. Buddhism in China. A Historical Survey. s. 163.
- ↑ Hans-Wilm Schütt: Baedeker – Chiny. Wyd. I. Bielsko-Biała: Pascal sp. z o.o., 2008, s. 363. ISBN 978-3-8297-6563-3.
Media użyte na tej stronie
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of China.
EquiDistantConicProjection : Central parallel :
- N: 36.0° N
Central meridian :
- E: 104.0° E
Standard parallels:
- 1: 30.0° N
- 2: 42.0° N
Latitudes on the central meridian :
- top: 57.0° E
- center: 37° 29′ N
- bottom: 17.96° N
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Autor: user:Kwz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Luoyang w Chinach - most Longmen przez rzekę Yi (Yi He) koło Grot Smoczych Wrót (Longmen Shiku)
Autor: user:Kwz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Luoyang, Chiny: most przez rzekę Luo He przed ujściem do Żółtej Rzeki (Huang He)