Måns Zelmerlöw
Måns Zelmerlöw na festiwalu Sommarkrysset w Sztokholmie, 20 sierpnia 2016. | |
Imię i nazwisko | Måns Petter Albert Sahlén Zelmerlöw |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Gatunki | |
Zawód | piosenkarz, tancerz, aktor musicalowy, prezenter telewizyjny, kompozytor, autor tekstów |
Aktywność | od 2005 |
Wydawnictwo | |
Strona internetowa |
Måns Petter Albert Sahlén Zelmerlöw ([ˈmɔns ˈsɛlmɛrˈløːv], ur. 13 czerwca 1986 w Lund) – szwedzki piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, tancerz, prezenter telewizyjny i aktor musicalowy.
Karierę artystyczną rozpoczął w 2002 jako aktor musicalowy w Szwecji. Wystąpił w musicalach Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze, Sklepik z horrorami i Grease. Od 2005 kontynuuje karierę muzyczną, którą rozpoczął udziałem w drugiej edycji programu Idol. Wydał sześć albumów studyjnych: Stand by for… (2007), MZW (2009), Barcelona Sessions (2014), Perfectly Damaged (2015), Chameleon (2016) i Time (2019), a także dwie płyty świąteczne: Christmas with Friends (2010) i Kära vinter (2011). Trzy wydane przez niego płyty dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Szwecji. Za sprzedaż swoich płyt i singli w kraju otrzymał jedną pięciokrotnie platynową płytę, jedną podwójnie platynowe, trzy platynowe i trzy złote.
Trzykrotny uczestnik Melodifestivalen (2007, 2009, 2015). Zwycięzca 60. Konkursu Piosenki Eurowizji (2015). Laureat trzech nagród magazynu „QX”, nagrody Rockbjörnen i Nickelodeon Kids’ Choice Award.
Był uczestnikiem lub prowadzącym kilku programów rozrywkowych i użyczył głosu postaciom w kilku filmach animowanych. Prowadzi czynnie działalność charytatywną jako współzałożyciel fundacji „Zelmerlöw & Björkman Foundation”.
Młodość
Jest synem profesorki akademickiej Birgitty Sahlén i chirurga Svena-Olofa Zelmerlöwa[2][3]. Ma młodszą siostrę Fanny.
W dzieciństwie uczęszczał na kurs tańca afrykańskiego oraz na lekcje fortepianu. Jako nastolatek uczył się także gry na gitarze. W trakcie nauki w siódmej klasie szkoły podstawowej wygrał konkurs dla młodych talentów[4]. W trakcie nauki w szkole średniej realizował program edukacyjny, stanowiący połączenie zajęć muzycznych z naukami przyrodniczymi, dzięki czemu angażował się w szkolne przedstawienia.
W październiku 2008 rozpoczął studia na wydziale ekonomicznym[5].
Kariera muzyczna
W 2002 został obsadzony w głównej roli w musicalu Andrew Lloyda Webbera Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze wystawianym na czołowych scenach Malmö. W przesłuchaniach do roli brało udział ponad 2 tys. kandydatów. Wystąpił w 128 wyprzedanych przedstawieniach[4]. Przed ukończeniem ostatniego roku szkoły średniej otrzymał angaż – główną rolę Seymoura – do adaptacji spektaklu Sklepik z horrorami wystawianego przez Teatr Miejski w Lund. Następnie wyjechał na trzy miesiące do Grecji w celach zarobkowych, gdzie sprzedawał bilety plażowiczom i występował jako komik w farsach dla turystów[4]. W 2006 wcielił się w rolę Danny’ego Zuko w musicalu Grease wystawianym w jednym z teatrów w Malmö. Za rolę otrzymywał za rolę pozytywne recenzje[6].
W 2005 zajął piąte miejsce w drugiej szwedzkiej wersji programu Idol[7]. W 2006 podpisał kontrakt z wytwórnią płytową Warner Music Sweden. W 2007 wziął udział z utworem „Cara mia” w Melodifestivalen, programie wyłaniającym reprezentanta Szwecji w Konkursie Piosenki Eurowizji[8][9]. W lutym wystąpił w trzecim półfinale selekcji i z pierwszego miejsca awansował do finału[10], w którym zajął trzecie miejsce[11]. Niedługo po finale selekcji z utworem wygrał Konkurs Drugiej Szansy OGAE[12], a także dotarł na szczyt szwedzkiej listy przebojów[13] i na czwarte miejsce notowania w Finlandii[14]. Pod koniec maja wydał debiutancki album studyjny pt. Stand by for…[15], z którym trafił na pierwsze miejsce listy sprzedaży w Szwecji[16] i za który odebrał status platynowej płyty. Album promował singlami: „Cara mia”[17], „Work of Art (da Vinci)”[18], „Brother oh Brother”[19] i „Miss America”[20]. Również w 2007 wykonał w duecie z Carolą piosenkę „Bro över mörka vatten” na koncercie Victoriadagen, który był organizowany z okazji urodzin księżniczki Victorii, a także zagrał główną rolę w musicalu Footloose, za co otrzymał nominację do nagrody Guldmasken[21]. W grudniu nagrał w duecie z Agnes Carlsson autorską wersję przeboju Mariah Carey „All I Want for Christmas Is You”[22] na potrzeby spotu reklamowego dla marki odzieżowej MQ, a także otrzymał nominacje do nagród Grammis w kategoriach: najlepszy artysta szwedzki, najlepszy utwór roku (za „Cara mia”) oraz najlepszy debiut roku (za Stand by for…)[23].
W styczniu 2008 odebrał nagrodę dla najlepszego szwedzkiego piosenkarza na festiwalu Rockbjörnen[24], a w lutym zgarnął statuetki magazynu „QX” za wygraną w kategoriach: najlepszy artysta i najlepszy utwór (za „Cara mia”)[25]. 25 kwietnia wystąpił gościnnie z utworem „Brother oh Brother” na gali Eska Music Award. Latem wziął udział w trasie koncertowej Diggiloo[26], a także był zagraniczną gwiazdą podczas kilku koncertów z trasy Radia Eska Hity Na Czasie. W sierpniu startował z piosenką „Brother oh Brother” w konkursie o Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności podczas 45. festiwalu sopockiego. Do końca roku jeszcze kilkukrotnie wystąpił jako gość muzyczny w Polsce, realizując nagrania dla programów Taniec z gwiazdami i Jaka to melodia?. Był również jednym z kompozytorów piosenki „Shine”, biorącej udział w rumuńskich eliminacjach do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji. W listopadzie wystąpił na festiwalu Stjärnklart. W lutym 2009 opublikował singiel „Impossible”[27], który został wykorzystany w reklamie firmy telekomunikacyjnej Telia. Wiosną wziął udział z utworem „Hope & Glory” w programie Melodifestivalen 2009[28], w którym zajął czwarte miejsce, w tym pierwsze miejsce w głosowaniu jurorów i piąte w rankingu telewidzów[29]. W marcu wydał singiel „Rewind”, który był drugim singlem z płyty pt. MZW, wydanej pod koniec miesiąca[30],. Tydzień przed premierą uzyskał za album status złotej płyty[31], a niedługo po premierze trafił z nim na pierwsze miejsce szwedzkiej listy sprzedaży[32]. W maju zaśpiewał singiel „Hold On”[33] na gali Humorgalan, będącej częścią akcji UNICEF na rzecz dzieci z najbiedniejszych zakątków świata. W ramach promocji płyty MZW wyruszył w trasę koncertową, obejmującą większość szwedzkich miast, a w tym czasie zaśpiewał też m.in. podczas jednego z koncertów Allsång på Skansen. W lipcu wystąpił na urodzinach księżniczki Wiktorii. Pod koniec października wystąpił z piosenką „Impossible” podczas szwedzkiej gali Rosa Bandet Galan. W listopadzie wyruszył w trasę koncertową po Szwecji, podczas której w ciągu 22 dni zagrał 32 świąteczne koncerty razem z artystkami, takimi jak Shirley Clamp, Sonja Alden czy Sanna Nielsen.
W kwietniu 2010 zaśpiewał gościnnie w utworze Marii Haukaas Storeng „Precious to Me”[34]. W listopadzie wydał trzeci album studyjny pt. Christmas with Friends, na którym umieścił 11 aranżacji świątecznych utworów, powstałych w duecie z wieloma szwedzkimi artystami, w tym dwie autorskie piosenki[35]. Płytę promował singlami „December”[36] i „Vit som en snö”, który nagrał z Pernillą Andersson[37]. W listopadzie otrzymał nominacje do nagród magazynu „QX” w kategoriach: najlepszy szwedzki mężczyzna i najlepszy szwedzki utwór (za „Hope & Glory”)[38]. W marcu 2013 wydał utwór „Broken Parts”, którym zapowiadał premierę kolejnego albumu[39]. W międzyczasie nagrał piosenkę „Run for Your Life”, napisaną na zamówienie szwedzkiej telewizji[40]. We wrześniu wydał utwór „Beautiful Life”[41], będący drugim singlem z albumu pt. Barcelona Sessions, który ukazał się w 2014[42]. Napisał też piosenkę „Hello Goodbye” dla duetu Erik Segerstedt i Tone Damli, uczestników programu Melodifestivalen 2013. Pod koniec roku zagrał główną rolę w nowej wersji musicalu Spök.
Pod koniec grudnia 2014 z piosenką „Heroes”[43] zakwalifikował się do stawki konkursowej Melodifestivalen 2015[44][45]. 28 lutego 2015 wystąpił podczas czwartego koncertu półfinałowego i z pierwszego miejsca awansował do finału, rozgrywanego 14 marca[46][47]. Zdobył w nim największą liczbę 288 punktów od jurorów i telewidzów, dzięki czemu został wybrany na reprezentanta Szwecji w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Wiedniu[48][49]. 21 maja wystąpił jako 13. w kolejności w drugim półfinale konkursu i awansował do finału rozgrywanego 23 maja[50][51][52]. Wystąpił w nim jako dziesiąty w kolejności[53][54] i zajął pierwsze miejsce po zdobyciu największej liczby 365 punktów, w tym m.in. maksymalnych not (12 punktów) od Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Islandii, Łotwy, Norwegii, Polski, Słowenii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch[55][56][57]. Po finale otrzymał Nagrodę Artystyczną im. Marcela Bezençona, przyznawaną przez komentatorów konkursu obecnych w eurowizyjnym centrum prasowym w Wiedniu[58]. 5 czerwca wydał czwarty album studyjny pt. Perfectly Damaged[59]. Wydawnictwo zadebiutowało na pierwszym miejscu szwedzkiej listy sprzedaży[60].
W maju 2016 współprowadził 61. Konkurs Piosenki Eurowizji w Sztokholmie[61][62], a także wystąpił gościnnie w finale konkursu, prezentując singiel „Fire in the Rain”. 23 lipca wystąpił na Open Hair Festival w Sieradzu[63][64]. 21 sierpnia wystąpił w programie Sommarkrysset, w którym zaprezentował utwór „Hanging on to Nothing”, będący drugim singlem zapowiadającym jego kolejną płytę. Tydzień później wystąpił na festiwalu Magiczne zakończenie wakacji organizowanym w Kielcach przez RMF FM i Telewizję Polsat. 2 grudnia wydał szósty album studyjny pt. Chameleon, a trzecim singlem go promującym była piosenka „Glorious”. Wiosną 2017 wyruszył w europejską trasę koncertową, obejmującą m.in. koncert w warszawskim klubie Stodoła. Fragmenty występów z koncertu znalazły się w oficjalnym teledysku do singla „Hanging on to Nothing”, który wydał w czerwcu[65]. W marcu 2018 wystąpił gościnnie podczas polskich eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji[66].
W maju 2019 wystąpił gościnnie w finale 64. Konursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie, gdzie wykonał cover piosenki Eleni Fureiry „Fuego”, którą następnie wydał w wersji cyfrowej[67]. 18 października zaprezentował szósty album studyjny pt. Time[68], który promował singlami: „Walk with Me” (z gościnnym udziałem Dotter)[69], „Grow Up to Be You”[70] i „Better Now”[71].
16 maja 2020 wystąpił w koncercie Światło dla Europy, który był transmitowany z Hilversum i został zorganizowany w zastępstwie 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wykonał tam akustycznie swój eurowizyjny utwór Heroes[72].
Działalność pozamuzyczna
Zwyciężył w parze z Marią Karlsson w pierwszej edycji programu rozrywkowego TV4 Let’s Dance (2006)[73]. Wcześniej trzykrotnie odrzucał zaproszenie do udziału w programie.
Współprowadził finał szwedzkich eliminacji do 5. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci (2007), finał Melodifestivalen 2010[74], program Allsång på Skansen (2013), trzy koncerty letniej trasy koncertowej Sommarkrysset (2009), koncerty 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie (2016)[61] i brytyjskie eliminacje eurowizyjne Eurovision: You Decide (2018–2019)[75].
W 2013 wraz z Jonasem Björkmanem założył fundację „Zelmerlöw & Björkman Foundation”, za pośrednictwem której zbiera fundusze na pomoc materialno-naukową mieszkańcom Afryki Południwej.
W 2007 zostały okrzyknięty najseksowniejszym Szwedem według redakcji magazynu „QX” powiązanego ze środowiskiem LGBT[76]. W styczniu 2009 został uznany za szóstego najbardziej wpływowego Szweda w plebiscycie szwedzkiego magazynu „Se & Hör”[77]. W 2015 wystąpił w sesji zdjęciowej dla gejowskiego magazynu „Gay Times”, która została zrealizowana na potrzeby akcji charytatywnej Prostate Cancer UK, mającej zachęcić mężczyzn do badań profilaktycznych prostaty[78].
Życie prywatne
W latach 2008-2011 spotykał się ze szwedzką piosenkarką Marie Serneholt[79]. 5 września 2019 poślubił angielską aktorkę Ciarę Janson[80], z którą zaręczył się 30 lipca 2017[81]. Mają syna Alberta Ossiana (ur. 25 maja 2018). Para na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii.
Dyskografia
- Stand by for… (2007)
- MZW (2009)
- Christmas with Friends (2010)
- Kära vinter (2011)
- Barcelona Sessions (2014)
- Perfectly Damaged (2015)
- Chameleon (2016)
- Time (2019)
Filmografia
Dubbing
Rok | Tytuł | Rola |
---|---|---|
2009 | SpongeBob Kanciastoporty | Jack Kahuna Laguna |
Planeta 51 | Lem | |
2010 | Zaplątani | Flynn Rider |
2016 | Trolle | Branch |
Nagrody i nominacje
Rok | Gala rozdania | Kategoria | Wynik |
---|---|---|---|
2007 | Melodifestivalen 2007 | Najlepszy utwór („Cara mia”) | 3. miejsce |
OGAE Second Chance Contest | Wygrana | ||
Guldmasken | Rola musicalowa pierwszoplanowa (Tommy w Footloose) | Nominacja | |
Rockbjörnen | Najlepszy szwedzki debiut | Wygrana | |
Najlepszy szwedzki utwór („Cara mia”) | Nominacja | ||
Najlepszy szwedzki wokalista | |||
Nagrody Magazynu QX | Najseksowniejszy Szwed | Wygrana | |
Bravoora 2007 | Artysta roku | 6. miejsce[82] | |
2008 | Grammis 2008 | Najlepszy artysta szwedzki (Stand by for…) | Nominacja |
Najlepszy utwór roku („Cara mia”) | |||
Najlepszy debiut roku (Stand by for…) | |||
Nagrody Magazynu QX | Najlepszy szwedzki artysta | Wygrana | |
Najlepszy szwedzki utwór („Cara mia”) | |||
Konkurs Sopot Festival 2008 | Konkurs o Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności („Brother oh Brother”) | 5. miejsce | |
Magazyn Se & Hör | Najbardziej wpływowi Szwedzi | 6. miejsce | |
Mikrofony Popcornu | Wokalista roku (Świat) | Nominacja[83] | |
2009 | Melodifestivalen 2009 | „Hope & Glory” | 4. miejsce |
2010 | Grammis 2010 | Najlepszy utwór roku („Hope & Glory”) | Nominacja |
Nagrody Magazynu QX | Najlepszy szwedzki utwór („Hope & Glory”) | ||
Najlepszy szwedzki artysta | |||
Finest Awards | Najlepiej ubrany mężczyzna | Wygrana | |
Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2010 | Gwiazda telewizji | ||
Edvard-pris[84] | Nominacja | ||
2011 | Nagrody Magazynu QX | Telewizyjna gwiazda roku | |
2015 | Melodifestivalen 2015 | Najlepszy utwór („Heroes”) | Wygrana |
Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 | |||
Nagrody im. Marcela Bezençona | Nagroda Artystyczna |
Przypisy
- ↑ a b John Lucas: Måns Zelmerlöw Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2016-08-28].
- ↑ Helena Trus: „Jag framstår som en alkis” (szw.). W: Aftonbladet [on-line]. aftonbladet.se, 2006-02-02. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ Martin Nilsson: „Jag har fått så mycket gratis” (szw.). W: Aftonbladet [on-line]. aftonbladet.se, 2013-11-16. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ a b c Madeleine Walles: Måns Zelmerlöw: Min dröm har blivit verklighet! (szw.). hemmetsjournal.se, 2008-07-13. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Helena Trus: Måns: Jag är rädd att folk ska tröttna (szw.). W: Aftonbladet [on-line]. aftonbladet.se, 2008-10-07. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Tajta jeans för Måns Zelmerlöw i „Grease” (szw.). W: Metro [on-line]. metro.se, 2006-09-28. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ Anna-Maria Carnhede, Nathalie Joo: Måns utröstad ur „Idol” (szw.). W: Expressen [on-line]. expressen.se, 2005-11-11. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ Melodifestivalen 2007 (szw.). svt.se. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ Måns Zelmerlöw öppnar för schlagern (szw.). W: Svenska Dagbladet [on-line]. svd.se, 2014-11-14. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ SWEDISH SEMI-FINALS 2007 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ SWEDISH NATIONAL FINAL 2007 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ OGAE SECOND CHANCE CONTEST 2007 (ang.). W: OGAE [on-line]. sechuk.com. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ SVERIGETOPPLISTAN – SINGLES TOP 60 // 2007-04-05 (ang.). W: Sverigetopplistan [on-line]. swedishcharts.com, 2007-04-05. [dostęp 2015-08-05].
- ↑ Singles Top 20 // 24/2007 (ang.). W: Musiikkituottajat [on-line]. finnishcharts.com. [dostęp 2015-08-05].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Stand By For... (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Therese Färsjö: Plats 1: Måns Zelmerlöw (szw.). W: Expressen [on-line]. expressen.se, 2007-12-31. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Cara Mia (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Work Of Art (Da Vinci) (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Brother O Brother (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Miss America (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ GuldMasken 2008. [dostęp 2011-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-21)].
- ↑ Måns Zelmerlöw & Agnes Carlsson – All I Want For Christmas Is You (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Alla nominerade till årets Grammis (szw.). W: Expressen [on-line]. expressen.se, 2007-12-04. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Ulrika Andersson, Fredrik Hansson: De är klara för Rockbjörnen (szw.). W: Aftonbladet [on-line]. aftonbladet.se, 2008-01-17. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Tomas Tobé blev årets homo, Mona årets hetero (szw.). W: QX [on-line]. qx.se, 2008-02-05. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw laddar om för 2008 (szw.). W: Expressen [on-line]. expressen.se, 2008-04-17. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Impossible (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Hope & Glory (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ SWEDISH NATIONAL FINAL 2009 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – MZW (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns sålde guld – före skivsläppet | Musik | Nöjesbladet | Aftonbladet
- ↑ Paulina Stoltz: Måns Zelmerlöw – MZW (szw.). W: Svenska Dagbladet [on-line]. svd.se, 2009-03-29. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Hold On (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Maria Haukaas Storeng Feat. Måns Zelmerlöw – Precious To Me (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Christmas With Friends (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – December (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw With Pernilla Andersson – Vit Som En Snö (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Nominera dina favoriter till Gaygalan 2010! (szw.). W: QX [on-line]. qx.se, 2009-11-25. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Broken Parts (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Run For Your Life (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Beautiful Life (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Barcelona Sessions (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Heroes (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Victor M. Escudero: Sweden: Meet half of Melodifestivalen 2015 contestants (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-24. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Emma Petersson: Eric Saade i Melodifestivalen 2015: ”Jag vill vinna Eurovision” (szw.). W: Sveriges Television [on-line]. svt.se, 2014-12-24. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ SWEDISH SEMI-FINALS 2015 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Victor M. Escudero: Sweden: Last Melodifestivalen semi-final results (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-02-28. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ SWEDISH NATIONAL FINAL 2015 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Victor M. Escudero: Sweden: Måns Zelmerlöw wins Melodifestivalen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-14. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Gordon Roxburgh: Line-up is now complete for the Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22].
- ↑ Eurovision Song Contest 2015 Second Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25].
- ↑ Kamil Justyniarski: POLSKA w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2015! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-05-21. [dostęp 2015-05-22].
- ↑ Gordon Roxburgh: Running order for Grand Final revealed! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-22. [dostęp 2015-05-22].
- ↑ Przemysław Jóźwik: Znamy kolejność startową finału! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-02-21. [dostęp 2015-02-24].
- ↑ Simon Storvik-Green, Gordon Roxburgh: SWEDEN WINS 2015 EUROVISION SONG CONTEST (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-24].
- ↑ Eurovision Song Contest 2015 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25].
- ↑ Adam Naruszewicz: Måns Zelmerlöw wygrywa Eurowizję! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-24].
- ↑ Gordon Roxburgh: Winners of the Marcel Bezençon Awards 2015 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-25. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Måns Zelmerlöw – Perfectly Damaged (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ SVERIGETOPPLISTAN – ALBUMS TOP 60 // 2015-06-12 (ang.). W: Sverigetopplistan [on-line]. swedishcharts.com, 2015-06-12. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ a b Paul Jordan: Petra Mede and Måns Zelmerlöw to host in Stockholm! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-12-14. [dostęp 2015-12-14].
- ↑ Gustav Dahlander: Petra Mede och Måns Zelmerlöw programledare för Eurovision Song Contest 2016 (szw.). svt.se, 2015-12-14. [dostęp 2015-12-14].
- ↑ Open Hair 2016 w sobotę: Måns Zelmerlöw, Afromental i Domowe Melodie oraz barberzy i bitwa holi | Sieradz Nasze Miasto, sieradz.naszemiasto.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
- ↑ Mans Zelmerlow w Polsce 2016: data, miejsce, bilety. Koncert zwycięzcy Eurowizji! - ESKA.pl, www.eska.pl [dostęp 2020-07-09] .
- ↑ Eurowizja: Mans Zelmerlow - klip do "Hanging On The Nothing" nagrany w Polsce!. [dostęp 2017-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-22)].
- ↑ Wielki finał Krajowych Eliminacji Eurowizja 2018 (pol.). eurowizja.tvp.pl, 2018-03-02. [dostęp 2018-03-03].
- ↑ Fuego – Single – Måns Zelmerlöw (ang.). music.apple.com. [dostęp 2019-12-02].
- ↑ Time – Måns Zelmerlöw (ang.). music.apple.com. [dostęp 2019-12-02].
- ↑ Walk with Me – Single – Måns Zelmerlöw (ang.). music.apple.com. [dostęp 2019-12-02].
- ↑ Grow Up To Be You – Single – Måns Zelmerlöw (ang.). music.apple.com. [dostęp 2019-12-02].
- ↑ Better Now – Single – Måns Zelmerlöw (ang.). music.apple.com. [dostęp 2019-12-02].
- ↑ Mieszko Czerniawski: Eurowizja 2020 w nowej odsłonie. Czas na „Światło dla Europy” (pol.). W: Eurowizja.org [on-line]. [dostęp 2020-11-30].
- ↑ Jim Jaber: Måns och Maria vann ”Let’s Dance” (szw.). W: Aftonbladet [on-line]. aftonbladet.se, 2006-03-10. [dostęp 2015-04-27].
- ↑ Planet 51 – perspektivvändare där vi är rymdm... – Folkbladet
- ↑ Måns Zelmerlöw i Mel Giedroyc poprowadzą eliminacje w UK (pol.). eurowizja.org. [dostęp 2017-11-17].
- ↑ Omslagspojken Måns Zelmerlöw är sexigast i Sverige
- ↑ You Don't Know that We Love Cara Mia (ang.). freewebs.com. [dostęp 2015-08-03].
- ↑ Ronny Larsson: Brittisk bögtidning klär av Måns Zelmerlöw (szw.). qx.se, 2015-12-18. [dostęp 2015-12-18].
- ↑ Therese Loberg: Måns ärliga ord om uppbrottet från Marie (szw.). [dostęp 2020-04-04].
- ↑ Mans Zelmerlow wziął ślub. Zwycięzca Eurowizji i jego żona Ciara Janson pokazali zdjęcia [INSTAGRAM] - Plejada.pl, plejada.pl [dostęp 2019-09-09] (pol.).
- ↑ Mans Zelmerlow bierze ślub! (pol.). plejada.pl. [dostęp 2017-07-31].
- ↑ [Magazyn Bravo nr 1/2008]
- ↑ [Mikrofony Popcornu: Magazyn Popcorn nr 4/2009]
- ↑ Vem får årets Edvard-pris? – KVP.se – Senaste nytt | Expressen – Nyheter Sport Ekonomi Nöje. [dostęp 2011-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-09)].
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona piosenkarza (ang.). mzw.se. [dostęp 2015-06-10].
Media użyte na tej stronie
Autor: Daniel Åhs Karlsson, Licencja: CC BY 3.0
Måns Zelmerlöw at tv-show Sommarkrysset at Gröna Lund in Stockholm (Sweden).
Autor: Jlechuga86, Licencja: CC BY 3.0
Composición de Suecia en el Festival de la Canción de Eurovisión
Autor: Mattias Olsson, Licencja: CC BY 2.0
Måns Zelmerlöw during Stockholm Pride 2007
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Eurovision Song Contest Vienna 2015: Måns Zelmerlöw
Autor: possan, Licencja: CC BY 2.0
Måns Zelmerlöw 2010 at a press conference for Melodifestivalen 2011
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 4.0
The interval act of the final, during the first dress rehearsal of the Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Sztokholm.
Autor: Serecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szwedzki piosenkarz Måns Zelmerlöw i jego zespół na koncercie w gdańskim klubie Stary Maneż w październiku 2017 roku.
(c) AxG, CC BY-SA 3.0
Original work created by en:User:Grk1011, converted to SVG in Inkscape by en:User:AxG. Plain version for use in en:Template:Infobox Eurovision.