Müritz

Müritz
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Niemcy

Morfometria
Powierzchnia

117 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


29 km
13 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


6,5 m
31 m

Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa konturowa Meklemburgii-Pomorza Przedniego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Müritz”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Müritz”
Ziemia53°25′00″N 12°41′00″E/53,416667 12,683333
Müritz Karte.png

Müritz – drugie, po Jeziorze Bodeńskim, pod względem wielkości jezioro Niemiec, a największe wewnętrzne (gdyż Jezioro Bodeńskie należy także do Szwajcarii i Austrii). Położone w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, na Pojezierzu Meklemburskim.

Historia i hydrologia

Jezioro powstało podczas zlodowacenia poprzedzającego zlodowacenie północnopolskie. Ma powierzchnię 117 km², a jego głębokość dochodzi do 31 m. Leży obecnie na wysokości 62 m n.p.m. Pierwotnie leżało około 1,5 m niżej, w wyniku regulacji jego poziom doszedł nawet do 64 m n.p.m. Ostatecznie został ustalony w XIX w. podczas budowy drogi wodnej, kiedy to skanalizowano rzekę Elde na odcinku łączącym jeziora Müritz, Kölpinsee, Fleesensee i Plauer See i poziom jezior wyrównano (na odcinku tym nie ma śluz).

Zachodni brzeg jeziora to głównie łąki, małe lasy i łagodne wzniesienia. Na wschodnim brzegu znajduje się część parku narodowego. Znajdują się tam mokradła, podmokłe lasy i skupiska trzcin. Wschodni brzeg jest nierozwinięty i otoczony płyciznami, zachodni natomiast ma kilka sporych zatok, a nadto zachodnia część jeziora jest dużo głębsza.

Jezioro tworzy, w sensie geologicznym, jeden akwen z położonym na południe ciągiem trzech mniejszych jezior: Kleine Müritz, Müritzarm i Müritzsee, które jednak tradycyjnie uznawane są za odrębne jeziora (jest to podobny układ hydrologiczny jak polskie jezioro Śniardwy połączone z jeziorami Mikołajskim i Bełdany). Müritz należy do zlewiska rzeki Elde (Łada): rzeka przepływa przez nie z południa na północ, a następnie przez zatokę Binnenmüritz (nad którą leży miasto Waren) łączy Müritz z pozostałymi Wielkimi Jeziorami Meklemburskimi (Kölpinsee, Fleesensee i Plauer See.)

Ochrona przyrody i żegluga turystyczna

Poza obszarami chronionego krajobrazu w 1990 roku utworzono na jego części Park Narodowy Müritz. Otacza on jezioro od strony wschodniej i pas wody przy wschodnim brzegu (skądinąd są to głównie niedostępne dla większych jednostek płycizny) stanowi rezerwat.

Jezioro Müritz jest połączone poprzez rzekę Ładę z Łabą (droga wodna obejmująca Müritz, pozostałe Wielkie Jeziora Meklemburskie i rzekę Elde nazywana jest Müritz – Elde Wasserstraße), a także z jeziorem Szweryńskim i Schwerinem. Od strony południowej jest połączone z Hawelą kanałem Muritz-Hawela, przekopanym w latach 1831–1836, a przebudowanym sto lat później (Müritz – Havel Wasserstraße). Następnie przez górną Hawelę (Obere Havel Wasserstraße) ma połączenie z kanałem Odra-Hawela (Havel-Oder-Wasserstraße), a przez ten kanał z Odrą i Berlinem.

Nad Müritz leży siedem miejscowości gminnych, w tym dwa miasta – Waren (Müritz), główny ośrodek regionu Wielkich Jezior Meklemburskich i mniejsze Röbel/Müritz. Inne miejscowości to Rechlin (częściowo nad Kleine Müritz), Vipperow, Ludorf, Gotthun, Sietow i Klink.

Jezioro, poza zawsze uprawianym w czasach historycznych rybołówstwem, w XX w. jest bardzo intensywnie wykorzystywane turystycznie z uwagi na położenie w centrum Pojezierza Meklemburskiego, największej niemieckiej sieci jezior. Poprzez kanały łączy się z około 90 innymi jeziorami tego pojezierza. Leży nad nim wiele portów jachtowych, szeroko rozwinięte jest wynajmowanie jachtów i barek. Pływają na nim liczne statki pasażerskie, ich linie łączą miejscowości leżące nad jeziorem Müritz z położonymi nad sąsiednimi akwenami miastami Mirow, Malchow i Plau am See.

Hydronimia

Nazwa pochodzenia słowiańskiego, oznaczała dosłownie „małe morze”[1]. Tłumaczona na język polski jako Jezioro Morzyce[2] lub Jezioro Morzyckie[3].

W przeciwieństwie do wielu innych niemieckich nazw jezior, to nazywa się po prostu Müritz, a nie Müritzsee jak np. Bodensee (Jezioro Bodeńskie), czy Schweriner See; nazwę Müritzsee nosi południowa część odgałęzienia wodnego, niezaliczanego do powierzchni Müritz.

Przypisy

  1. Oswald Jannermann, Slawische Orts- und Gewässernamen in Deutschland, Norderstedt 2009, s. 84.
  2. ks. Stanisław Kozierowski: Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej. T. Zeszyt IIA. Poznań: 1937.
  3. Studia nad etnogenezą Słowian i kulturą Europy wczesnośredniowiecznej, red. G. Labuda i S. Tabaczyński, tom 2, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1988, s. 65.

Bibliografia

  • Maciej Strączyński, Pojezierze Meklemburskie: Przewodnik dla wodniaków, Szczecin: Zapol Sobczyk, 2019, ISBN 978-83-7518-902-5.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Legenda jezioro.gif
Autor: Tzugaj, Licencja: CC0
znak graficzny do map, ukazujący przykładowe jezioro
Elde-Mueritzarm-bei-Vipperow-11-IV-2007-418.jpg
Autor: Botaurus stellaris, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Der Müritzarm ist ein Teil des Oberlaufes der Elde und verbindet die "Kleine Müritz" mit dem "Müritzsee" bei Priborn (Landkreis Mecklenburgische Seenplatte, Mecklenburg-Vorpommern, Deutschland)
Relief Map of Germany.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licencja: CC BY-SA 3.0
Relief map of Germany
Müritz Karte.png
Autor: Thomas Böhme, Licencja: CC BY-SA 3.0
Die Müritz
De-Müritz.ogg
Autor: Ralf Lotys (Sicherlich), Licencja: CC BY 3.0
Pronunciation of Müritz