Młyn Siedmiu Kół

Plac „Żydowska Giełda” we Wrocławiu w latach 30. XVIII w. Nr 4 (pośrodku): Młyn Siedmiu Kół
Fragment Czarnej Oławy na mapie z 1837, po zburzeniu młyna; znajdował się na posesji Carlsplatz nr 2 (część lewobrzeżna) i Roßmarkt nr 6 (prawobrzeżna)
Carlsplatz nr 3, ok. 1900 r.; budynek (zniszczony w 1945) stał na miejscu lewobrzeżnego Młyna Siedmiu Kół; po prawej widoczny fragment gmachu Biblioteki

Młyn Siedmiu Kół – niezachowany średniowieczny młyn wodny, który znajdował się we Wrocławiu, na rzece Czarna Oława, na odcinku pomiędzy drogą wiodącą do traktu legnickiego (ulica Ruska) i do traktu świdnickiego (ulica Świdnicka). Był jednym z najstarszych tego typu obiektów w mieście.

Przy Młynie Siedmiu Kół (niem. Siebenrademühle) znajdował się most (niem. Siebenradebrücke) przez Czarną Oławę, na którego przedłużeniu w kierunku południowym znajduje się dzisiejsza ulica Krupnicza; położenie młyna pokrywa się w przybliżeniu z dzisiejszym placem Bohaterów Getta. Droga biegnąca wzdłuż zewnętrznego (zachodniego) brzegu Czarnej Oławy w kierunku północnym nosiła nazwę (w XVIII wieku) auf dem Graben bei den sieben Raden („nad fosą przy siedmiu kołach”); później przemianowana została na Goldene Rade Gasse (po 1945 – Złote Koło).

Nazwa Młyna Siedmiu Kół pochodzi od jego konstrukcji, składającej się z 7 kół wodnych. Wzniesiony był za zezwoleniem wrocławskiego księcia Henryka V; początkowo własność wspólna klasztoru kanoników laterańskich na Piasku i D. Pfefferkorna, od 1302 jedną trzecią posiadało miasto. Młyn był kilkakrotnie przebudowywany (m.in. w 1422, 1549 i 1599); przy okazji drugiej przebudowy miasto stało się całkowitym właścicielem młyna.

Późniejszy rozwój Wrocławia i postępująca wskutek tego degradacja wód Czarnej Oławy[a]. pogarszała sprawność i wydajność młyna na tyle, że pod koniec XVIII wieku zamierzano go zlikwidować. Plany zburzenia go w 1780 nie zostały jednak zrealizowane, uznano bowiem, iż może być wciąż jeszcze przydatny w przypadku oblężenia miasta. Kiedy jednak w grudniu 1806 do oblężenia przez wojska napoleońskie rzeczywiście doszło, to dowodzący garnizonem generał major von Thile zdecydował się – wobec braku nadziei na pojawienie się odsieczy z zewnątrz – poddać miasto już po miesiącu od zamknięcia miasta w okrążeniu i po tylko kilku dniach wymiany ognia. Młyn Siedmiu Kół w oblężeniu tym nie odegrał żadnej roli.

Ponieważ zwycięzcy pod dowództwem Hieronima Bonaparte wydali rozkaz likwidacji fortyfikacji miejskich, także i Młyn Siedmiu Kół przestał odgrywać rolę militarną. Przetrwał on jednak jeszcze kilka lat: w 1811 wybuchł pożar, który zniszczył budynek lewobrzeżny[b], natomiast w 1813 sprzedano prawobrzeżną część młyna[c], który ostatecznie przestał funkcjonować w lutym 1814. Wkrótce i on został zburzony i zastąpiony nowym budynkiem.

Jeszcze przez pół wieku pomiędzy obydwoma budynkami stojącymi na miejscu Młyna Siedmiu Kół płynęła coraz brudniejsza Czarna Oława, aż po epidemii cholery w 1866 zdecydowano się ją zasypać. Nastąpiło to w ciągu następnych dwóch lat. Na miejscu dawnej fosy utworzono nową uliczkę, zmienił się w ślad za tym podział sąsiadujących parceli. Nowa uliczka przy dawnym młynie nosiła nazwę Sieben Rade Ohle („Oława Siedmiu Kół”) – na odcinku biegnącym od dawnego młyna na południe oraz Reussen Ohle („Oława Ruska”) – od młyna na północ. Część parceli, na której stał młyn lewobrzeżny (pomiędzy Reussen Ohle i Goldene Rade Gasse), miała przypisany numer 3 przy Karlsplatz; w tym miejscu od 1832 do 1892 zlokalizowana była Synagoga Bialska.

Biblioteka Uniwersytecka widziana z Krupniczej (skrzyżowanie z Kazimierza Wielkiego); Młyn Siedmiu Kół znajdowałby się w lewym skraju kadru

Po zniszczeniach spowodowanych oblężeniem w 1945 XIX-wieczna ciasna zabudowa okolic dawnego Młyna Siedmiu Kół została zrujnowana w tak znacznym stopniu, że tylko w części została odbudowana. Pozostałości Sieben Rade Ohle i Reussen Ohle otrzymały nazwy: ulica (zaułek) Siedmiu Kół oraz zaułek Ruski; ulica Roßmarkt otrzymała patrona w postaci Karola Szajnochy, a jej połączenie z dawnym Karlsplatz i Sieben Rade Ohle nazwano pierwotnie Placem Żydowskim, a po roku 1946 placem Bohaterów Getta. Istniejący od 1891 pomiędzy Roßmarkt (Szajnochy) a Sieben Rade Ohle (ul. Siedmiu Kół) okazały gmach Biblioteki Miejskiej przetrwał jednak i funkcjonuje do dziś jako Biblioteka Uniwersytecka. Wyburzenie w latach 70. XX wieku resztek zabudowy wzdłuż dawnej Czarnej Oławy celem przeprowadzenia tamtędy trasy średnicowej spowodowało, że wszystkie pozostałości po Młynie Siedmiu Kół i otaczającej go zabudowie znalazły się pod jezdniami i torowiskiem nowo wytyczonej ulicy Kazimierza Wielkiego.

Uwagi

  1. Rozwój fortyfikacji w XVIII wieku i wypełnienie zewnętrznej Fosy Miejskiej dużą ilością wody pochodzącej z nurtu rzeki Oławy, pomimo wspomagania częściowo także wodami z Odry, spowodował niedobory w Czarnej Oławie; degradację tę powiększali też mieszkańcy, traktujący fosę jako śmietnik i ściek, jak również samo istnienie młyna, który wzmagał zamulanie koryta.
  2. Parcelę, na którym stał (Karlsplatz nr 2), sprzedano jeszcze w tym samym roku; w domu zbudowanym w tym miejscu urodził się w 1825 Ferdinand Lassalle.
  3. Parcela Roßmarkt nr 6.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Olawamiejska.jpg
Jedna z map centrum Wrocławia z 1837, przedstawiająca odcinek Oławy miejskiej pomiędzy ul. Szajnochy (Rossmarkt na mapie) i placem Boh. Getta (Carlsplatz) - na południowym zachodzie, z lewej strony mapy, a ujściem do Odry (Oder Strom) na północnym wschodzie (po prawej)
Mosty (od lewej):
Siebenradebrücke (Most Siedmiu Kół, dziś rejon pl. Boh. Getta)
Reuschebrücke (Most Ruski, dziś rejon skrzyżowania ul. Ruskiej i Kazimierza Wielkiego)
Nikolaibrücke (Most św. Mikołaja, dziś rejon skrzyżowania ul. św. Mikołaja i Kazimierza Wielkiego)
Weißgerbersteg (Kładka Białoskórnicza, dziś rejon skrzyżowania ul. Cieszyńskiego i ul. Nowy Świat)
Hospitalbrücke albo Allenheiligenbrücke (Most Szpitalny, zwany też Mostem Wszystkich Świętych, tuż przy ujściu do Odry)
Mlyn Siedmiu Kol.jpg
1. Eingang für S.Antoni gassen.
2. Eingang zum alten Graben.
3. Rongisches Gehäusung
4. Die 7 Rademühlen.
5. auf die 7 Radebrücken.
6. Haus zu den 7 Rädern, von welchem die Brücken und Mühlen den nahmen haben.
Bialska Synagoga Wrocław.jpg
Synagoga Bialska we Wrocławiu