MS Józef Conrad

MS Józef Conrad
Bandera

 PRL

Port macierzysty

Gdynia

Armator

Polskie Linie Oceaniczne, Gdynia

Dane podstawowe
Typ

drobnicowiec

Historia
Stocznia

Brodogradilište

Data wodowania

4 marca 1961 roku

Data oddania do eksploatacji

10 listopada 1961 roku

Data wycofania ze służby

1974

Dane techniczne
Nośność (DWT)

8646

Liczebność załogi

41

Liczba pasażerów

12

Długość całkowita (L)

148,3 m

Szerokość (B)

19 m

Zanurzenie (D)

7,6 m

Pojemność

brutto: 5752
netto: 3080 RT

Napęd mechaniczny
Silnik

spalinowy Sulzer

Moc silnika

7795 KM

Prędkość maks.

16,5 w.

MS Józef Conradpolski drobnicowiec należący do Polskich Linii Oceanicznych. W służbie w latach 19611973; złomowany w 1974 roku. Nazwany na cześć Josepha Conrada.

Statek zbudowano w jugosłowiańskiej stoczni Brodogradilište w Rijece jako jeden z trzech statków przeznaczonych na linię południowoamerykańską. Został zwodowany 4 marca 1961 roku, a służbę rozpoczął 10 listopada.

W styczniu 1966 r. na jego pokładzie wyruszył w wielomiesięczną podróż do Indonezji śladami Josepha Conrada polski pisarz i dziennikarz Andrzej Braun. Przywiezione przez Brauna materiały wykorzystane zostały do napisania dwóch książek: reportażu pt. Śladami Conrada i albumu Conrad dotknięcie Wschodu[1].

Swój ostatni rejs zakończył wejściem do Hajfongu w Wietnamie Północnym 31 maja 1972 roku, był to 25. rejs tego statku. Razem ze statkami "Kiliński" i "Moniuszko", statek został uwięziony w porcie, który zaminowało amerykańskie wojsko. Z dokumentów amerykańskich wynika jednak, że MS "Józef Conrad" wszedł do portu już po zaminowaniu wejścia do niego. W czerwcu część załóg polskich statków zwolniono ze służby i odesłano do kraju, pozostawiając załogi szkieletowe. W czasie postoju w porcie, 20 grudnia 1972 roku około godziny 4.30, statek został uszkodzony w czasie bombardowania Hajfongu przez amerykańskie lotnictwo, które realizowało operację Linebacker II. Działania te trwały łącznie od 18 do 29 grudnia, prowadzone siłami 7. Armii Powietrznej i lotnictwa pokładowego Zespołu 77 Marynarki Wojennej. W ramach akcji Amerykanie prowadzili codzienne naloty na Hanoi i Hajfong oraz na inne cele w pobliżu tych miast.

W chwili nalotu na pokładzie znajdowało się 28 osób, z których zginęły trzy, a jedna zmarła później w wyniku obrażeń. Rannych zostało kolejnych trzech marynarzy.

Po zakończeniu bombardowań władze portu zwróciły się do armatora (PLO) o usunięcie statku z portu, w związku z czym do Wietnamu Północnego udała się delegacja Polskiego Ratownictwa Okrętowego (PRO). Statek został poddany oględzinom. Według opisu z dokumentacji został trafiony dwiema bombami, a pożar wywołany bombardowaniem spowodował wypalenie nadbudówki i śródokręcia. Ponadto w maszynowni i dwóch ładowniach znajdowała się woda, która dostała się przez uszkodzone poniżej linii wodnej poszycie. Po oględzinach zdecydowano o przygotowaniu statku do holowania do stoczni w celu podjęcia decyzji o jego dalszym losie.

Następnie podpisano między PLO i PRO umowę o wydobycie statku, a jako wynagrodzenie statek miał stać się własnością PRO. 27 sierpnia 1973 roku wrak został przekazany PRO. Uszczelniono dziury w kadłubie, wypompowano wodę z maszynowni i 2 października 1973 roku MS "Józef Conrad" zdołał dotrzeć na holu do stoczni złomowej Yau Wing Metal Co. Ltd. w Hongkongu. Na początku 1974 roku statek sprzedano stoczni złomowej w Kaohsiung na Tajwanie, dokąd doprowadzono go w połowie marca i pocięto na złom.

Rząd Polski otoczył rodziny ofiar nalotu opieką i przekazał im pomoc materialną, a ofiary zostały pośmiertnie odznaczone Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaczeniami północnowietnamskimi.

Przypisy

  1. Włodzimierz Kalicki, Lord Jim i Mister Braun, wyborcza.pl, 4 lipca 2011 [dostęp 2020-08-22].

Bibliografia

  • Maciej Neumann: Zbombardowanie „Józefa Conrada”. [w:] Wiedza i Życie Inne Oblicza Historii [on-line]. 2011-01-01. s. 1-3. [dostęp 2018-05-27]. (pol.).
  • Jan Piwowoński: Flota spod biało-czerwonej. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1989, s. 131-132. ISBN 83-10-08902-3.

Media użyte na tej stronie

Flag of Poland (with coat of arms, 1980-1990).svg
Flaga Polski z godłem, wersja symboliczna. Oparta na File:State Flag of Poland.svg i File:Herb PRL.svg. Była to 'flaga państwowa z godłem' Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Używano jej m. in. jako bandery handlowej.