Mała Gankowa Przełączka

Mała Gankowa Przełączka
Ilustracja
Mała Gankowa Przełączka widoczna pomiędzy Małym Gankiem a Pośrednim Gankiem
Państwo Słowacja
PasmoKarpaty, Tatry Wysokie
Sąsiednie szczytyMały Ganek, Pośredni Ganek
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Mała Gankowa Przełączka”
Ziemia49°10′28″N 20°06′11″E/49,174444 20,103056

Mała Gankowa Przełączka (słow. Malá Ganková štrbina) – niewielka przełączka znajdująca się w grani głównej Tatr, w masywie Ganku w słowackiej części Tatr Wysokich. Przełęcz ta oddziela Mały Ganek na północnym zachodzie od Pośredniego Ganku na południowym wschodzie[1]. Z Małej Gankowej Przełączki ku wschodowi opada stroma rynna, kilkadziesiąt metrów niżej przekształcająca się w pionowe zacięcie o wysokości około 50 m. Uchodzi ono do górnej prawej odnogi Rynny Szczepańskich (przez Władysława Cywińskiego nazywanej Żlebem Świerza). Ku południowemu zachodowi na Rumanową Ławkę kilka wąskich żlebków i rynien[2].

Na Małą Gankową Przełączkę nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne, taternicy odwiedzają jej siodło najczęściej przy wchodzeniu na główny wierzchołek Ganku (Wielki Ganek) od północnej strony[1]. Z Rumanowej Ławki na przełączkę prowadzi droga wspinaczkowa Południowo-zachodnim żlebem (II w skali tatrzańskiej, czas przejścia 1 godz.)[2].

Nazwę przełączki wprowadził Witold Henryk Paryski. W. Cywiński uważał ją za „dziwoląg” z podwójnym zdrobnieniem; skoro przełączka, to zbędne jest dodawanie mała, w zupełności wystarczyłaby nazwa Gankowa Przełączka. Jednak ze względu na szacunek dla Mistrza, jak nazywa W.H. Paryskiego, pozostawia tę nazwę bez zmian (choć z komentarzem)[2].

Przypisy

  1. a b Witold Henryk Paryski, Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część IX. Rumanowa Przełęcz – Wschodnie Żelazne Wrota, Warszawa: Sport i Turystyka, 1962.
  2. a b c Władysław Cywiński, Tatry. Przewodnik szczegółowy. Ganek, t. 16, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2011, ISBN 978-83-7104-042-9.

Media użyte na tej stronie

Ganek a1.JPG
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok od południowej strony (z podejścia na Przełecz pod Osterwą)
Mountain pass 12x12 ne.svg
oriented mountain pass symbol : n ne e se